"SAKAL VE BIYIK MASKENİN İŞLEVİNİ YOK EDİYOR"

Yaşam kalitesini sekteye uğratan burun tıkanıklığı

www.cafemedyam.com

– BURUN TIKANIKLIĞI NEDİR?

Solunum sisteminin başlangıç noktası olan ve içeri giren havanın akciğerlere ulaşmadan önce ısıtılıp, nemlenip, temizlendiği organ olan burnun, bazı faktörlere bağlı görevini yerine getirememesine burun tıkanıklığı denir..

– Burun tıkanıklığı nefes almayı zorlaştıran, kaliteli bir gün ya da uyku süreci geçirmeyi imkansız kılan bir rahatsızlıktır..

– Burun tıkanıklığı aynı zamanda da kişiyi, koku alma fonksiyonlarının zayıflaması, nefes alıp verme mekanizmasının sekteye uğraması gibi pek çok negatif etkiyle  karşı karşıya bırakmaktadır..

Çok basit olarak görülüp, çok da önemsenmeyen burun tıkanıklığı, birçok sıkıntılı sürece ve sonuca yol açabilmektedir..

– Yaşam kalitesini sekteye uğratan burun tıkanıklığı, gribal enfeksiyonlardan, mevsim geçişlerinden ya da yapısal  bozukluklardan kaynaklı olarak hem çocuklarda hem de yetişkinlerde ortaya çıkabilir..

 

– Alerjiye bağlı olarak gelişen burun tıkanıklıkları tedavi edilmediğinde alerjik astım gibi solunum yolu hastalıklarının yolu açılabilir.. 

Eğer beraberinde ciddi sorunlar getiriyor ve sürekli kendini tekrar eden bir burun tıkanıklığı problemi mevcutsa derhal tedavi edilmesi gerekir.

BURUN TIKANIKLIĞI NEDENLERİ NELERDİR?

Burun  tıkanıklığı, burun dokularını tahriş eden bir etkenden kaynaklanabilir..

– Soğuk algınlığı, grip veya sinüzit gibi enfeksiyonlar ve alerjiler burun akıntısının ve burun tıkanıklığının yaygın nedenleridir.. 

– Araba egzozu gibi burnu tahriş edici durumlarda burun tıkanabilir. Bu duruma alerjik olmayan rinit denir..

– Burun akıntısı ve tıkanıklığına nadir de olsa tümörler de sebebiyet verebilmektedir..

Bu etkenler anatomik yapılardaki yapısal bozukluklar ve bunlara ait iltihaplanmalar şeklinde kategorize edilebilir..

Burun Tıkanıklığının Olası Nedenleri

 1. Sinüzit
 2. Nazal septum deviasyonu
 3. Burun eti
 4. Konka şişmeleri
 5. Saman nezlesi
 6. Alkol,
 7. Sahip olunan alerjiler
 8. Nezle, soğuk algınlığı
 9. Mevsim geçişleri
 10. Baharatlı yemekler
 11. Burunda yabancı cisim
 12. Hormonal değişiklikler
 13. Grip,
 14. Alerjik olmayan rinit
 15. Yüksek tansiyon
 16. Burun polipleri
 17. Mesleki astım
 18. Gebelik
 19. Uyku apnesi
 20. Churg-Strauss sendromu
 21. Tiroid bozuklukları

– Burun tıkanıklığı yaşayan hastalar, ağız solunumu  yapmak durumunda kaldıklarından, alınan hava da burun filtresinden geçmediğinden ötürü, bazı boğaz enfeksiyonları meydana gelebilir..

– Ağız kuruluğu yaşanabilir. Horlama ve uyku problemlerinden  muzdarip olabilirler.. Fiziksel hareketleri gerçekleştirirken daha çok zorlanabilirler..

Burun Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Burundan nefes alamayan kişinin, nefes alışverişi için ağzını kullanır.. Geceleri ağız açık uyuma beraberinde horlama atakları gözlenir. Kalitesiz uyku neticesinde sürekli yorgunluk ve halsizlik hali olağandır..

 

– Ağız kuruluğu ve burundan filtrelenemeyen hava nedeniyle boğaz enfeksiyonları yaşanabilecek belirtilerdendir..

– Burun tıkanıklığı ve akıntısına, burunda kuruluk ve kaşıntı hali ve hapşırma belirtileri de çoğunlukla eşlik etmektedir..

https://www.cafemedyam.com/2022/11/23/kimse-hoslandigini-kabul-etmese-de-derin-uykuya-dalinca-horlar-bu-hastaligin-cozumu-ise-aslinda-cok-basit/13/05/54/118650/gundem/cafemedyam/

BURUN TIKANIKLIĞI NASIL GEÇER?

Burun tıkanıklığının tedavisi, tıkanıklığın nedenine bağlı olarak geliştiği için kulak burun boğaz doktoruyla süreci yürütüp, sebeplerini açığa çıkarmak gerekir..

– Sebeplerin saptanmasının ardından optimum tedavi planını uygulamak devreye girer..

Endoskopi yöntemi ile sebep anlaşılmaya çalışılabilir..

– Saman nezlesi, burun eti büyümesi (konka büyümesi) ya da geniz eti büyümesi (adenoid büyümesi)  gibi nedenlerle gelişen burun tıkanıklığında ilaçlar, burun spreyleri ile yol çizilebilir.. 

– Burun eğriliği gibi ilaçların çözümsüz kaldığı sorunlarda burun tıkanıklığı ameliyatı ile tıkanıklığı açma yoluna gidilebilir..

Tabii ki bu yönteme hastanın yaşantısının çok negatif etkilendiği zamanlarda başvurulması tercih edilir..

– Sürekli olarak ağız solunumu ve horlama belirtisi gösteren kişilerde ameliyat yöntemi oldukça büyük bir kurtarıcı olabilir..

Ameliyat sonrası hasta hemen günlük hayatına dönebilir, ihtiyaçlarını karşılayabilir ve rahat bir şekilde nefes alışverişini sağlayabilir..

– Bir diğer yöntem de radyofrekans cerrahisi olanakları kullanılarak tıkanıklığın çözümü ve hastanın daha kaliteli bir yaşam sürmesi için gerekli ortam yaratılmasıdır..

BEBEKLERDE VE ÇOCUKLARDA BURUN TIKANIKLIĞI

Bebekler ve çocuklar burun solunumu yapmayı tercih ederler. Onlarda burnun tıkanması gibi bir problem gelişirse, ağız solunumu yapmaya mecbur kalırlar ve ağız solunumundan devreye giren yardımcı solunum kasları bebeklerde duruş bozukluğunun ortaya çıkmasına neden olabilir..

– Bazı bebekler ağızdan solunum yapmayı bilmeyebilir, beceremeyebilir ve çok ciddi solunum güçlükleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz..

Böyle bir durumda acilen doktorunuzla iletişime geçmeniz önem arz etmektedir..

– Bebeklerde ve çocuklarda burun tıkanmasının en çok görülen nedenler geniz eti veya burun içinde bir gelişme anomalisidir..

Bazı durumlarda sorunun ameliyatla ortadan kaldırılması gerekebilir..

ALERJİK BURUN TIKANIKLIĞI

– Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında artan polenler, burun tıkanıklığı ve burun akıntısı şikayetlerini meydana getirebilir..

Daha çok sabahları ve ilkbahar, sonbahar dönemlerinde artış gösterilen belirtiler, saman nezlesini (alerjik rinit) işaret ediyor..

– Alerjiye bağlı olarak gelişen burun akıntısının tedavisi için hekimler ağızdan tablet ya da burun spreyi reçete edebilirler..

Ancak, bu tür ilaçların mutlaka hekim kontrolünde ve tavsiye edildiği şekilde uygulanması gerekmektedir..

Alerji semptomlarından kurtulmanın en etkili ve güzel yolu neden olan problemin ortadan kaldırılması olacaktır..

Bu yüzden polen alerjiniz varsa:

– Polenlerin aktif olduğu mevsimlerde kapı, pencerelerinizi mümkün olduğunca kapalı tutun.. 

– Evinizde, arabanızda filtrelerini düzenli değiştirdiğiniz klimaları kullanın.. 

– Kuru ve rüzgarlı günde mümkün olduğunca evde kalmayı tercih edin.. 

– Evinizi ve bahçenizi temizlerken toz maskesi kullanmaya özen gösterin..

– Ev içindeki rutubetli alanların bakım ve onarımlarını yaptırın..

– Yatak çarşaflarınızı alerjiye dayanıklı ürünler tercih edin..

– Bu ve bu gibi önlemlerle sizde alerji riskinizi minimuma indirebilirsiniz..

www.cafemedyam.com

BURUN TIKANIKLIĞINA NE İYİ GELİR?

Burun tıkanıklığını evde yapacağınız yöntemlerle azaltabilir ya da geçirebilirsiniz..

İşte bu yöntemler:

– Zencefil, nane, tarçın, zerdeçal gibi bitki çaylarını tüketmek, tıkanıklığın azalması ya da giderilmesi yolunda destek faktörü olabilir..

– Sigara kullanımı ya da pasif içicilik, burun tıkanıklığını tetikleyen bir faktördür. Bu yüzden burun tıkanıklığının önüne geçmek istiyorsak, sigara içilen ortamlarda bulunmamaya özen göstermeliyiz..

– Serum fizyolojik (tuzlu su) burun tıkanıklığının açılması için birebirdir. Denize girilebilir ya da evde 1 bardak ılık suya 1 çay kaşığı sofra tuzu koyup kendi tuzlu suyunuzu hazırlayıp, burnunuza çekebilirsiniz..

– Bol su içmek, burun mukozasının nemli kalması için gereklidir..

– Klimalı ya da kaloriferli ortamlarda hava kuruduğu için burun içi kuruluğu ve buna bağlı olarak tıkanıklık sıkıntısı yaşanabilir. Odada buhar makinesi ya da kaynar su bulundurarak burun tıkanıklığı problemini çözebilirsiniz..

– Burun tıkanıklığının bir hastalık belirtisi olduğunu ve altta yatan nedenin tespit edilip, çözüme kavuşturulması gerektiği gerçeğini lütfen göz ardı etmeyin ve gerekli aksiyonları alın..

Ayrıca alerjik durumunuz söz konusuysa, polen, toz, keskin kokular ile etkileşiminizi minimuma indirmeye gayret edin.. 

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır..

– GECE BURUN TIKANIKLIĞI NEDENLERİ NELER?

Burun tıkanıklığı özellikle geceleri yatar pozisyonda çok sık karşımıza çıkar.. Gece yaşanan burun tıkanıklığının temel sebeplerinden biri burun boşluğunda yer alan dokuların şişmesidir..

Bu tablo genellikle kişinin uzanmasıyla birlikte daha da şiddetlenir. Çünkü kişi ayaktayken yer çekimi, burun mukozasının boşalmasına katkı sağlar..Fakat kişi yatarken bu boşaltım tam anlamıyla sağlanamaz ve tıkanıklık oluşur..

Gece yaşanan burun tıkanıklığının temel sebebi burun içinde yer alan burun etlerinin yatar pozisyonda içlerinde daha fazla kan biriktirmesidir..

Ayakta ya da oturur durumda bu konkalarda yani burun etlerinde daha az kan birikmesi görülür. Dolayısıyla geceleri gündüzlere oranla daha fazla burun tıkanıklığı gözlemlenir..

Konkaların şişmesinin birçok farklı nedeni vardır. Kimi zaman ortamdaki sigara dumanı, kimyasal maddeler sebep olurken kimi zamanda burnun anatomik yapısından ileri gelmektedir..

Etkisi her bünyede farklı seyreden gece burun tıkanıklığının başlıca nedenleri:

– Grip ya da nezle tarzı hastalıklar ..

– Burun kemiğinin eğriliği ..

– Gece yatılan ortamın nemsiz ve havasız olması ..

– Burun etlerindeki büyümeler ..

– Buruna alınan darbeler ..

– Alerjik reaksiyonlar ..

– Alçak yastık kullanımı ..

www.cafemedyam.com

GECE BURUN TIKANIKLIĞI NASIL GEÇER?

Öncelikle gece oluşan bu burun tıkanıklığının neden kaynaklandığını belirlememiz gerekiyor..

– Alerjiye bağlı gelişen bir burun tıkanıklığı söz konusuysa ortamı havalandırmayla işe başlayabiliriz..

– Oda kokular ve parfüm tarzı kokuları mümkün olduğunca kullanmamaya özen göstermeliyiz..

– Ayrıca odanın nem dengesi de tıkanıklık üzerinde oldukça etkilidir. Dilerseniz ortamın nem dengesini sağlamak için hava nemlendirici cihazlardan kullanabilirsiniz..

– Yastık seçimi de burun tıkanıklığı üzerinde etkilidir. Mümkün olduğunca yüksek yastıklar tercih etmeliyiz..

Ancak burunda anatomik bir problem varsa bir hekime danışılmalıdır. Çünkü ev ortamında gerçekleştirilen bu yöntemler ameliyatlık bir hastaya kesin çözüm sağlayamayacaktır..

GECE BURUN TIKANIKLIĞINI AÇAN ŞEYLER

Gece baş gösteren burun tıkanıklığında uygulanan ve olumlu sonuç gösteren yöntemler..

– Tuzlu su..

Tuzlu su yöntemi burun kanallarını temizleyeceğinden dolayı rahat bir nefes almanızı sağlayacaktır..

– Ortam havalandırılması yapılması ..

– Burun deliklerine vazelin sürmek ..

– Zeytinyağı ..

– Zencefil çayı ..

– Elma sirkesi ..

– Lavanta ve nane ..

– Burun masajı..

Gece Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Burun tıkanıklığının giderilmesi için başvurulan belli başlı metotlar..

– Sıvı alımını artırmak mukozanın nemli kalması bakımından önemlidir. Bu yüzden gün içerisinde ne kadar su tükettiğinize dikkat edin..

– Sigara kullanımı burun tıkanıklığına neden olan bir etkendir. Bu sebeple sigara tüketiminden kaçınmanız gerekiyor..

– Özellikle kaloriferli ortamlarda odanın nemi azalma gösterir. Odaya bir bardak su koyarak havanın nem miktarını arttırabilirsiniz..

– Nane, zerdeçal ve zencefil gibi bitki çaylarının tüketilmesi de burun tıkanıklığının giderilmesine yardımcı olacaktır..

– Lavanta yağı kullanımı da burun kanallarınızı açarak gece horlama sorununuzun önüne geçecektir..

– Sıcak buhar sinüslerinizin açılmasına katkı sağlayacaktır. Bu yüzden yatmadan önce sıcak bir duş alarak rahatlayabilirsiniz..

Haber Türk

– BURUN KILLARI SÜZGEÇ GÖREVİ GÖRÜYOR

www.cafemedyam.com

BURUN KILLARINI KESENLERİN KORONAVİRÜSE YAKALANMA RİSKİ ARTIYOR

‘BURUN KILLARI SÜZGEÇ GÖREVİ GÖRÜYOR VE VİRÜSÜN BOĞAZA ULAŞMASINI YAVAŞLATIYOR’

Uzmanlar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı maske, mesafe ve temizlik önemine vurgu yaparken…

– Dicle Üniversitesi (DÜ) Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Koronavirüs Yoğun Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin:

“Kişisel bakım, salgın ile mücadelede önemli..

Burun kılları koronavirüse karşı etkili. Burun kılları virüsün boğaza ulaşmasını yavaşlatır. Bu nedenle bu bölgedeki kılların alınmaması daha doğru.”

– SALGINA KARŞI BURUN KILLARININ ÖNEMİ…

Prof. Dr. Tekin:

“Korona virüse baktığımızda vücudumuzun çeşitli savunma mekanizmaları enfeksiyon hastalıklarına karşı var. Bunlardan biri burundan nefes alırken, burun kılları süzgeç görevi görüyor. Dışardan aldığınız herhangi bir partikül, toz olabilir, bununla birlikte taşınmış virüs ve bakteri bunlar burunda bulunan kıllar tarafından süzgeç görevi görüyor. Bunun avantajı burun kılları tarafından tutulan virüs, boğaz kısmına geçmediği için hastalık oluşturma ihtimalide azaltıyor. Buradaki kılları çok fazla miktarda alıyorsanız, bu süzgeç görevini bir nevi azaltmış oluyorsunuz.”

“SAKAL VE BIYIK MASKENİN İŞLEVİNİ YOK EDİYOR”

Sakal ve bıyığın da maskenin işlevini yok ettiğini kaydeden Tekin, bu nedenle kişinin virüsü daha hızlı kapabileceğini kaydetti.. 

Prof. Dr. Tekin:

“Sakal ve bıyıklarını kesmeyenlerin sürekli sabunlu su ile yüzlerini yıkamaları gerektiğini vurgulamalıyım. Bu kişilerin maskelerini de sürekli değiştirmeleri gerekli.”

independent

www.cafemedyam.com

– 25 SANİYEDE BURUN TIKANIKLIĞI NASIL GEÇER?

Orta parmağınızı ve işaret parmağınızı birleştirip kaşınızın tam ortasından olacak şekilde ileriye ve geriye hareketler yapın..

1.ve 2. adımı sırayla 20 saniye boyunca uygulayın..

Son olarak da nefesinizi tutun..

Nefesinizi tutmak beyin yaşama iç güdüsünü dikkate alarak burun deliğinizi temizliyor..

Birinci adım: Dilinizin ucunu, ağzınızın iç kısmının en yüksek noktasına kadar değdirin.

burun www.cafemedyam.com

İkinci  Adım: Orta parmağınızı ve işaret parmağınızı birleştirip kaşınızın tam ortasından olacak şekilde ileriye ve geriye hareketler yapın.

2-adim www.cafemedyam.com

1.ve 2. adımı sırayla 20 saniye boyunca uygulayın.

Son olarak da nefesinizi tutun..

Nefesinizi tutmak beyin yaşama iç güdüsünü dikkate alarak burun deliğinizi temizliyor..

– Burnunuzu tıkayın ve kafasını çok fazla olmayacak şekilde geriye doğru yaslayın..

– Rahatsız olacak duruma geldiğinizde parmaklarınızı çekin ve burun tıkanıklığına elveda deyin..

Sözcü

Burun tıkanıklığını ne açar?

– Serum fizyolojik (tuzlu su) burun tıkanıklığının açılması için birebirdir..

Denize girilebilir ya da evde 1 bardak ılık suya 1 çay kaşığı sofra tuzu koyup kendi tuzlu suyunuzu hazırlayıp, burnunuza çekebilirsiniz..

– Bol su içmek, burun mukozasının nemli kalması için gereklidir..

– BANYO YAPMAK BURNU AÇAR MI?

– Ilık Duş: Uzun bir ılık duş, tüm solunum yollarının açılmasında en etkili yöntemlerden biridir. 20 dakika süren ılık bir duş sonrasında burun tıkanıklığı problemi büyük oranda azalır ve nefes darlığı ortadan kalkar..

Uyurken tıkalı burnu nasıl açılır?

– Bol sıvı tüketmek, burun mukozasının nemli kalması adına gereklidir. – Tuzlu su; burun tıkanıklığının açılması adına birebirdir. Evde bir bardak ılık su ile 1 çay kaşığı sofra tuzu koyulup, buruna çekerek burun  tıkanıklığından kurtulmak mümkündür ..

– BURUN TIKANIKLIĞINA EVDE ÇÖZÜM YOLLARI

Sıcak bir banyo yapmak; bronşları ve vücudu gevşeterek rahatça nefes almaya etkili olmaktadır. Özellikle banyonun önceden sıcak su akıtılarak çok buhar olması sağlanabilir..

Oturulan mekanı nemlendirmek;  için bazı yöntemler kullanılabilir. Bir buhar makinesi yardımıyla ya da bir kapta su kaynatarak içerde tutulabilir. Hatta içerisine okaliptüs yaprağı atmak da iyi gelecektir..

Sıcak su ve mentolle buğu yapmak: Bunun için kaynatılan suyun içerisine vicks damlatarak bir havlu yardımıyla çıkan buhar burundan içeri çekilmelidir. Hem bronşları hem de burnu rahatlatacaktır..

Bol su ve sıvı tüketimi; gün içinde sağlanmalıdır. Özellikle su tüketimi önemlidir. Bunun yanında taze sıkılmış meyve suları ya da bitkisel çaylar tüketilebilir..

Burun açıcı sprey ve ilaçlar: İlaç ve sprey kullanmak için hekime gitmeniz ile size bu antihistaminik ve spreyleri verecektir. Ancak sprey uzun süre kullanılmamalıdır..

Bitkisel yağlar ve merhemler kullanmak; zencefil, okaliptüs, fesleğen, biberiye yağı sıcak suya atılarak havlu ile buharı solunabilir. Vicks de burun etrafına ya da içine sürülerek nefes almayı kolaylaştırır..

Zencefil çay olarak içilir: Zencefil kaynatılarak çayı hazırlanıp içerisine limon sıkarak tüketilebilir. Zencefil soğuk algınlığına da birebirdir..

Baharat tüketilir: Baharatlar özellikle acı pul biber sinüslere etki ederek akışını kolaylaştırır Balgamın atılmasına da fayda sağlar..

Yüksek yastık kullanmak: Uyumak için dik pozisyonda ya da yüksek bir yastıkla yatmak nefes almak açısından iyi gelecektir..

Kuru soğan; özellikle kesilerek 5 dakika koklanırsa sinüsleri açmaya fayda sağlamaktadır..

 

Burun tıkanıklığına masaj uygulaması yaparakta rahatlama sağlayabilirsiniz. Ayrıca burun tıkanıklığına soğan yöntemi de en eski bilinen yöntemlerdendir..

Bir yanıt yazın

Verified by MonsterInsights