SAĞLIK

BRONŞİT! BEBEKLERDE BRONŞİT NASIL GEÇER?

Bronşlar dışarıdan solunum yoluyla aldığımız havayı, kanın oksijenlendirildiği alveol denilen keseciklere taşıyan geniş ve orta genişlikteki hava yollarıdır ..

Bronşit

Bronşit

🔴 BRONŞ NEDİR? BRONŞİT NEDİR?

– Bronşlar dışarıdan solunum yoluyla aldığımız havayı, kanın oksijenlendirildiği alveol denilen keseciklere taşıyan geniş ve orta genişlikteki hava yollarıdır ..

– Bronşit ise işte bu bronşların bir takım etkenler nedeniyle inflamasyonu, yani yangılanmasıdır. Bu yangılanma esnasında bronşları içeriden kaplayan mukoza adı verilen tabaka ödemlenerek kalınlaşır ve mukus denilen yapışkan sıvıyı daha fazla üretir; bunun sonucunda hava alveollere rahatça ulaşamaz ..

Bronşit olmak ne demek?

Bronşit kelime anlamı olarak akciğerlerde bulunan ve bronşiol olarak adlandırılan küçük hava keseciklerinde enfeksiyon varlığı olarak tanımlanabilir ..

Akut Bronşit

Genel olarak virüs ya da bakteri gibi mikropların sebep olduğu enfeksiyonlar veya çeşitli alerjiler nedeniyle bronş duvarlarının kalınlaşması ve mukus üretiminin artması sonucu oluşur ..

– Sebep olan enfeksiyon tedavi edildiğinde veya alerjiye neden olan madde ortamdan kaldırıldığında iyileşir ..

Kronik Bronşit

Sigara kullanımı ve kronik obstrüktif akciğer hastalığının (KOAH) bir sonucu olarak ortaya çıkan kronik bronşitte de bronş duvarlarının kalınlaşması ve mukus üretiminin artması söz konusudur ..

– Ancak kronik bronşit, akut bronşit gibi hızlıca iyileşemez.

Bronşit astım mıdır?

– Aileler astım hastalığından çok korktukları için genelde doktorlar astım kelimesini kullanmaya çekinirler .. Bu nedenle bronşit, spastik bronşit, alerjik bronşit gibi isimler tercih edilir ..

Aslında bütün isimler aynıdır. Bu isimler astımın eş anlamlarıdır..

🔴 BRONŞİT NEDENLERİ

Akut bronşitlerin büyük bir kısmının nedeni virüslerdir ..

Her ne kadar hastaların tamamında neden olan virüs ortaya konamasa dahi, Influenza A ve B, parainfluenza, respiratuar sinsityal virüs (RSV) ve coronavirus, adenovirus, rhinovirus gibi virüslerin akut bronşitlere yol açtığı bilinmektedir ..

– Akut bronşitlerin bir kısmının etkeni olarak da Mycoplasma türü bakteriler, Chlamydia pneumoniae, Streptococcus pneumoniae, Moraxella catarrhalis ve Haemophilus influenza gösterilmektedir.

– Bunların yanı sıra kısa sürelerle maruz kalınan sigara dumanı, hava kirliliği ve bronşların tahriş ve tahribine sebep olabilecek kimi kimyasal buhar ve dumanlar ile çeşitli alerjiler de akut bronşite sebep olabilir.

– Kronik bronşitin en yaygın nedeni sigara içmektir ..

Sigara içicilerinin tamamına yakınında kronik broşit tespit edilmektedir. Hava kirliliği, bulunan çevrede veya işyerinde toz ya da zehirli gazlar da uzun süreli maruz kalındığında kronik bronşite neden olabilmektedir ..

🔴 BRONŞİT BELİRTİLERİ
Hem akut hem de kronik bronşit belirtileri arasında balgamlı, derin bir öksürük ile nefes darlığı ve hırıltılı solunum yer alır ..

– Bunların yanı sıra akut bronşit aşağıdaki gibi kimi belirtiler gösterebilir:

 1. Sarı veya yeşil balgam
 2. Ateş
 3. Burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, baş ağrısı gibi enfeksiyonların sebep olabileceği diğer bulgular
 4. Kronik bronşitte ise, akut bronşitten farklı olarak;
 5. Sık tekrarlayan şiddetli akciğer enfeksiyonları
 6. Düşük oksijen seviyelerinden dolayı gelişen siyanoz (cildin, özellikle ağız, göz ve tırnak çevresinde mavimsi bir renk)
 7. Sürekli yorgunluk hali
 8. Egzersiz yaparken veya hareket ederken gelişen nefes darlığı gibi belirtiler bulunabilir.

– Bununla beraber, kronik bronşit en az iki yıl boyunca, yılda üçer ay balgamlı öksürük şikayeti olarak da tanımlanabilir ..

🔴 TANI YÖNTEMLERİ
Hekiminiz, semptomlarınız ve şikayetleriniz üzerine, tıbbi hikayenizi dinleyip fizik muayene yapacaktır ..

Akut bronşit genellikle ağır geçen bir üst solunum yolları enfeksiyonunun ardından başlayan balgamlı öksürük ..

– Kronik bronşit ise herhangi bir enfeksiyon olmamasına rağmen uzun süreli ve geçmeyen öksürük olarak tanımlanabilmesine rağmen, bronşit aslında bir dışlama tanısıdır ..

Uzun süreli öksürüğe neden olabilecek diğer sebepler fizik muayene ve çeşitli tetkiklerle elendikten sonra bronşit teşhisi konularak tedavisine başlanabilir ..

Hekiminiz aşağıdaki testleri talep edebilir:

– Kan Tetkikleri

Kan değerlerinize bakılarak enfeksiyon ve kansızlık açısından değerlendirme yapılmasını sağlar ..

Balgam Testi

Balgamda bulunabilecek bakteri veya diğer özelliklerin tayini yapılır ..

Spirometre

Bu test, bronşiyal tüplerin ne kadar daraldığını, solunan havanın miktarını ve hızını ölçer. Özellikle eşlik edebilecek KOAH ve astım gibi hastalıkların varlığına dair bilgiler verir ..

– Arteriyel Kan Gazı

Bu kan testi, kandaki oksijen ve karbondioksit miktarını kontrol eder ve kanın asit miktarını ölçer .. Gerekli görülen hastalarda bronşitin ciddiyetini ve KOAH/amfizem gibi hastalıkların durumunu tetkik etmekte kullanılır ..

Akciğer Röntgeni

Zatürree (pnömoni) veya hava yolundaki diğer tıkanıklıkları göstermekte kullanılan testtir ..

Bilgisayarlı Tomografi (BT) Taraması

Özellikle hava yollarında bulunabilecek tıkanınlıkların daha keskin görüntülerle ortaya konması ile, risk faktörleri mevcut hastalarda atelektazi, kitle gibi hastalıkların ortaya konabilmesi için kullanılan radyolojik bir tetkiktir ..

🔴 TEDAVİ YÖNTEMLERİ

– Bakteriyel olduğu saptanan bronşitlerde antibiyotik kullanımı uygun bulunabilmekle beraber, akut bronşitlerin bir kısmının virüsler nedeniyle kaynaklanması nedeniyle herhangi bir antibiyotiğe ihtiyaç duymadan iyileşebilmektedir ..

Ancak yine de semptomların kontrol altına alınıp hastalığın ilerlememesi için bir takım tedaviler kullanılabilmektedir ..

Bu tedaviler genel olarak bronşlar rahatlatıcı ve mukusun koyulaşmasını engelleyici (mukusun tıkaçlar oluşturmasını engellemek için) ilaçlar içermektedir ..

– Bunların yanı sıra akut bronşitte bol su tüketimi ile alerjilere sebep olan veya bronşları tahriş edebilecek maddelerden uzak durmak tedavinin bir parçası olabilir ..

Bazı durumlarda, bronşit belirtileri çok daha uzun sürebilir. Semptomlar üç aydan sürerse, “kronik bronşit” olarak tanımlanabilir. Kronik bronşit hastalarında olan akut ataklarda ve ilave hastalığı, risk faktörleri bulunan ileri yaşlı hastalarda da antibiyotik tedavisi kullanılabilmektedir ..

Acıbadem Web ve Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

🔴 Bronşit en hızlı nasıl geçer?

Genellikle, akut bronşit tedavi olmadan kendi başına geçer. Bazen, mukusu incelten ibuprofen gibi steroidal olmayan bir anti-enflamatuar ilaç (NSAID), akut bronşiti hafifletmeye yardımcı olabilir ..

Birkaç çay kaşığı bal yemek veya bir nemlendirici kullanmak da semptomları azaltabilir ve rahatlamaya yardımcı olabilir ..

🔴 Bronşit ne kadar sürede geçer?


Akut bronşite; soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara sebep olan viral patojenler yol açar. Kronik bronşite göre daha sık görülen akut bronşite neden olan etken tedavi edildiğinde, yaklaşık 10 gün içerisinde iyileşme sağlanır ..

🔴 Bronşiti ne temizler?

– Tuzlu suyla gargara yapmak bronşite iyi gelir. Boğazda biriken balgamı temizler ve nefes borusunu açar. Ayrıca boğaz intihabını yatıştırır. Doğal antibiyotik olduğundan bal bronşlardaki intihabı azaltır

🔴 Bronşiti ne rahatlatır?

Bronşite Ne İyi Gelir?

 • Zencefil Bal Limon.
 • Soğan.
 • Hardal Yağı
 • Karabiber.
 • Okaliptus ve Lavanta Yağı
 • Vicks.
🔴 Bronşit hastaları nasıl beslenmeli?

– Havuç, elma, kuru kayısı, domates, biber gibi sarı ve turuncu renkli, A vitamininden zengin besinlere ağırlık verilmeli ..

– Nane bronşit semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Nanedeki etken madde olan mentol, burun tıkanıklığını açar.

🔴 Muz bronşite iyi gelir mi?

Muz ve su karışımının öksürüğe karşı mucizeler yaratan doğal bir şifa olduğu kanıtlandı ..

Söz konusu karışım, kalıcı öksürük ve bronşit tedavisinde test edildi ve yetişkinlerin yanı sıra, özellikle çocuklarda inanılmaz etkili olduğu görüldü. Gayet lezzetli, süper sağlıklı ve midenize de oldukça faydalı.

🔴 Bronşit ne zaman tehlikelidir?.

Bronşit erken dönemde tedavi edilmediği takdirde bir süre sonra zatürreeye çevirebiliyor ..

Ayrıca her iki hastalık da öksürük, balgam, hırıltılı solunum ve yüksek ateşle seyredebildiğinden bu belirtilerin varlığında vakit geçirmeden doktora başvurmak gerekiyor ..

🔴 Bronşit antibiyotik kullanmadan geçer mi?

– Virüs nedenli olan akut bronşitin tedavisinde antibiyotik kullanılmasına ihtiyaç bulunmazken, bakteriyel sebepli olanlarda ise gerektiğinde antibiyotik tedavisi planlanabiliyor ..

Her yaşta görülebilen bronşitin zamanında ve uygun şekilde tedavi edilmemesi, hastalığın ilerlemesi ile daha ciddi sonuçlara yol açabiliyor ..

🔴 Bronşit insana geçer mi?

Bronşit belirtileri, hırıltı, öksürük, ateş, yorgunluk, kesik soluk alma ve baş ağrısıdır. Hastalık en çok hasta biriyle temas kurma yoluyla bulaşır .. Mikroorganizmalar, hasta biriyle temas kurma yoluyla, hastanın mukus ya da balgamından yayılabilir ..

🔴 BEBEKLERDE BRONŞİT NASIL GEÇER?

– Eğer bebeğiniz ilk üçüncü ayında ise bebeğinizi soğuk algınlığından korumak için yapacağınız en iyi şey onu bu hastalığa yakalanmış kişiden uzak tutmaktır ..

Kışın bu yöntem önemlidir çünkü kışın soğuk algınlığı virüsü çok fazla sirkülâsyonda bulunur ..

Soğuk algınlığını bebekler yetişkinlere göre daha ağır atlatır. Bunun nedeni bebeklerin bağışıklık sistemi daha dirençsizdir .. 

Eğer bebeğinizde üst solunum yolu enfeksiyonu oluşmuş ise sürekli doktora gitmenizin gereği yoktur ama eğer bebek 3 aydan küçükse hastalığın ilk devresinde hemen bir doktora gitmelisiniz şayet geç kalınır ise durum bronşit ya da zatürree benzeri ağır hastalıklara kadar ilerleyebilir ..

Bebeklerin bronşit hastalığını geçirmek için yapmanız gerekenleri aşağıda liste halinde verdik. 
 1. Bebek bol miktarda sıvı almalıdır.
 2. Bebeğin odası sürekli havalandırılmalı ve asla bebeğin bulunduğu ortamda sigara içmeyin.
 3. Bebeği terletmemeye özen gösterin eğer terlerse beklemeden üzerini değiştirin.
 4. Balgam sökücü şurup verebilirsiniz.
 5. Rahat nefes almasına yardımcı olması için odasına buhar makinesi koyun.
Bebeğinizi Bronşitten Nasıl Koruyabilirsiniz?

– 3 aydan daha küçük çocuklarda kesinlikle doktor tavsiyesinin dışında öksürük ilacı, soğuk algınlığı için alınan preparatlar kullanılmamalıdır. Öksürük aslında önlenmesi gereken bir durum değildir. Çünkü öksürük yolu ile alt solunum yolu balgamdan temizlenir ..

Eğer bebekte burun tıkanıklığına dayalı bir beslenme sıkıntısı yaşanıyorsa burun aspiratörlerinin yardımı ile burnunu temizleyebilirsiniz ..

Bebeklerde Bronşit İlerlemesini Önlemenin Yolları
 1. – Eğer bebeğinizde soğuk algınlığı ya da üşütme gibi rahatsızlıklar varsa gecikmeden tedavisi yapılmalıdır.
 2.  Beslenmesinin çok iyi olması gerekir. Bu hastalığın ağırlaşmasında en önemli engelleyicidir.
 3. – Eğer bebeğinizi emziriyorsanız emzirme işini normal zamanlara göre daha sık yapın. Çünkü anne sütü alan bebekler bronşitten daha kolay kurtulur.
 4. – Bebeğinizi mikroplardan uzak tutun. Mecbur kalmadıkça salgın durumlarının yaşandığı zamanda bebeğinizi dışarı çıkarmayın.
 5.  Toz ve duman bronşiti en fazla tetikleyen etkenlerdir. Bu yüzden bebeğin uyuduğu odayı ve bulunduğu ortamı her zaman temiz tutun ve havalandırmasını iyi yapın.

Galata Tıp Merkezi uzman kadrosu ile yetişkin ve bebeklerde yaşanan bronşit vakalarını gerekli test ve muayeneleri yaptıktan sonra tedavi yöntemine geçmektedir. Bronşit tedavisi için gerekli uzmanlığa ulaşmış kadromuz ile ve gerekli cihazlarla en kısa sürede iyileşme sürecine girersiniz..

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: