SAĞLIK

GRİP: 65 YAŞ ÜSTÜNDEKİLER DİKKAT

Grip mevsiminin hemen başında, gribe yakalanmadan aşı olunması tavsiye edilir…

gribe karşı aşılanmanın gereksiz olduğunu söylemek cehalet örneğidir
⏺ GRİPTEN KORUNMANIN YOLLARI
her yaştan insanı etkileyebilen grip için dinlenme ve destek tedavi önerileri

✅ Grip (influenza), influenza virüsünün yol açtığı bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığı.. Grip virüsü damlacık yoluyla bulaşır..

– Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Merve Türkmen:

“Öksürüp hapşıran kişi, virüs içeren damlacıkları etrafa yayar. Bu damlacıkların ağız, burun ya da gözlere ulaşması ile hastalık bulaşır.. Bu nedenle gripli bir kişi öksürüp hapşırırken ağzını bir mendille ya da mendil bulamıyorsa kolları ile kapatmalıdır.. Ellere hapşırmak tehlikelidir çünkü ellere bulaşan virüs, dokunulan her yere yayılır. Gripli kişi sık sık ellerini yıkamalıdır..” 

“evde istirahat edilmeli”

– Dr. Öğr. Üyesi Türkmen:

“Gribin toplumda yayılmasını engellemek için, bulaşın yüksek olduğu hastalığın ilk günlerinde okul, iş, vb. toplu alanlarda bulunmak yerine evde istirahat edilmesi gerekli..

Ev halkını korumak için eller sık sık yıkanmalı, odalar havalandırılmalıdır. Özellikle hastalığın ağır seyretme riski olan kişilerin yakınında grip hastalarının maske takması önemlidir. Maske, ağzı ve burnu tam kapatmalı, ıslandığında ise değiştirilip eller yıkanmalıdır..”

⏺ GRİP NASIL ANLAŞILIR?

– Dr. Öğr. Üyesi Türkmen:

“Gribin ani başlayan ateş, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı, burun akıntısı, kas ve eklem ağrıları ile kendini gösterdiğini belirtmeliyim..

Ateş, eklem ve kas ağrıları yoksa öncelikle nezle gibi daha hafif seyreden diğer solunum yolu hastalıklarını düşünülür. Öksürük şiddetli olabilir ve bazı kişilerde iki hafta veya daha uzun sürebilir.. Ateş uzun süre devam ederse, koyu renkli balgam, göğüs ağrısı veya nefes darlığı olursa pnömoni (zatürre) olma ihtimali yüksektir.. Bu durumda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde bu durum tehlikeli olabilir..” 

⏺ RİSK ALTINDA OLANLAR

– Dr. Öğr. Üyesi Türkmen:

“Grip, her yaştan insanı etkiliyor.. Özellikle gebeler, 50 yaş üzeri, 5 yaş altı kişiler, akciğer, kalp hastalığı, böbrek, karaciğer yetmezliği olanlar, kanser, diyabet vb. hastaları, herhangi bir nedenle bağışıklık sistemi baskılanmış hastalar, organ nakli geçirenler ve aşırı şişman kişiler grip için daha çok risk altındadır. Bu kişilerde grip için hastaneye yatış gerekebilir hatta hastalık ölümle sonuçlanabilir.” 

⏺ GRİP TEDAVİSİ

– Grip için istirahat ve destek tedavisinin önemli olduğunun altını çizen Dr. Öğr. Üyesi Türkmen:

“İhtiyaç halinde ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir. Bol sıvı tüketimi önerilir.. Ancak risk grubundaki kişiler ve risk grubunda olmasa bile hastalığın ağır seyredeceği düşünülen bireylerde doğrudan grip virüsüne etkili ilaçlar -oseltamivir, zanamivir vb.- kullanılır.. Bu hastaların mutlaka doktora başvurması gerekir..”

⏺ KORUNMA VE GRİP AŞISI
“gripten korunmak için yapılması gerekenler”

– Dr. Öğr. Üyesi Türkmen:

“Gribe yakalanmamak için sık sık el yıkamak, sağlıklı beslenmek, mevsime göre giyinmek gibi kişisel önlemler alınabilir. Risk altındaki kişiler için en etkili korunma yolu aşıdır. Bu kişiler gribin en önemli nedeni olan pnömoni açısından da risk altındadır. Doktorlarından bilgi alarak pnömokok (zatürre) aşısı da olması gerekmektedir.” 

⏺ GRİP AŞISININ ZAMANI

– Dr. Öğr. Üyesi Türkmen:

“Her yıl ekim ayında başlayan aralık ayında artan, nisan-mayıs aylarını kapsayan dönemde de sık görülen gripten korunmada en etkili yöntemlerden olan aşı ile ilgili şu önerilerde bulunabilirim..

Gribin seyrine bakıldığında, grip aşısının her yıl ekim ayında yaptırılması gerekir. Ancak risk grubundaki kişiler, daha önce aşı olmadıysa şubat ayına kadar aşıyı yaptırabilirler..

Aşılanan veya hastalığı geçiren kişiler bir sonraki grip mevsiminde hastalığa tekrar yakalanabilir.. Virüsün yapısı sürekli değiştiği için aşı içeriği her yıl yenilenmektedir.. Bu nedenle her yıl aşı yaptırmak gerekir..” 

⏺ GRİP AŞISINDA ÖNCELİKLİ GRUPLAR

– Dr. Öğr. Üyesi Türkmen:

“Grip aşısı 6 aydan büyük herkese öneriliyor.. Grip aşısı yaptırmada öncelikli olan gruplar;

– Gebeler, 6-59 ay arası çocuklar,

– 50 yaş üstü yetişkinler,

– Kronik hastalığı olanlar: Astım dahil kronik akciğer hastalığı, diyabet, metabolik hastalıklar, kalp hastalığı, kronik karaciğer, kronik böbrek hastalığı, nörolojik hastalıklar,

– Bağışıklığı baskılanmış hastalar,

– 6 ay-18 yaş arasında olup uzun süreli aspirin tedavisi alanlar,

– Obez kişiler (Yetişkinde vücut kitle indeksi 40’tan büyük olanlar),

– Özellikle 6 aydan küçük çocuklarla temasta bulunanlar,

– 5 yaş altı ve 50 yaş üstü kişilerle evde temaslı olanlar ve bu kişilere bakım verenler,

– Risk altındaki kişilerle yakın temaslı olanlar, Sağlık çalışanları..” 

⏺ 65 YAŞ ÜSTÜNDEKİLER DİKKAT
Grip ve soğuk algınlığına ne iyi geliyor?

– İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Erk:

“Grip ve soğuk algınlığı yataklara düşürüyor. 65 yaş üzerindekileri ve kronik hastalığı olanları uyarıyorum.. Bu hastaların her yıl grip aşısı yaptırmasını öneriyorum..

– Havaların serinlemeye başlamasıyla birlikte hastalıklar da kendini gösteriyor..

Grip ve soğuk algınlığı, özellikle mevsim geçişlerinde fırsat kolluyor. KOAH, astım, kalp ve böbrek hastalığı bulunanları tehdit ediyor..”

⏺ GRİBİN BELİRTİLERİ NELERDİR?
yataklara düşüren griple ilgili bilinmesi gerekenler…

– Prof. Dr. Osman Erk:

“Grip, titreme, yüksek ateş, kuru öksürük, kas ve eklem ağrıları, kulak ağrısı, burun akıntısı, boğaz ağrısı, bulantı, kusma gibi şikayetler ortaya çıkar..”

Grip İle Soğuk Algınlığı Arasındaki Fark Nedir?

– Prof. Dr. Osman Erk:

“Gripte yüksek ateş, kuru öksürük, baş ve karın ağrısı sık iken, soğuk algınlığında (nezle) yüksek ateş yoktur, belirgin bir burun akıntısı mevcuttur.. Grip, kişiyi paçavra tabir edilen bir duruma sokarken, soğuk algınlığında genel durum iyidir..”

Grip İçin Risk Grupları Nelerdir?

– Prof. Dr. Osman Erk:

“65 yaş üzerindeki kişiler, kronik hastalığı olanlar (KOAH, astım, kalp yetersizliği, böbrek hastalığı, kanser, diyabet hastaları) çocuklar ve hamileler; sağlık personeli riskli gruplardır..”

Bitki Çayları, Gripten Korur mu?

Prof. Dr. Osman Erk:

“Bitki çaylarının herhangi bir olumlu etkisi söz konusu değildir. Bağışıklık sistemini takviye etmek için organik taze sebze ve meyveleri bol tüketmek, öğün atlamamak önemlidir. Uyku ve düzenli spor yapmakta koruyucu etkiye sahiptir..”

Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalı?

– Prof. Dr. Osman Erk:

“Grip mevsiminin hemen başında, gribe yakalanmadan aşı olunması tavsiye edilir. Ekim ayı sonu ve Kasım ayı başı aşılama için idealdir. Aşının koruyucu etkisi 6 ay kadar devam eder. Her aşıda olduğu gibi grip aşısında da yüzde yüz korunma söz konusu değildir. 65 yaş üzerinde aşının çok etkili olduğu ve ölüm oranının belirgin derecede azalttığı bilinmektedir..

Grip; zatürre, beyin iltihabı, orta kulak iltihabı, akut bronşite neden olarak ölüm riskini arttırır. Kalp krizi geçirme ve felç geçirme riskleri de artmaktadır. Bu nedenle gribe karşı aşılanmanın gereksiz olduğunu söylemek cehalet örneğidir..”

⏺ GRİP ANTİBİYOTİKLE GEÇMEZ

✅ Sonbahar ve kış ayları, akıllara gribi getiriyor. Yataklara düşüren üst solunum yolu hastalıkları, bağışıklığın zayıflamasını bekliyor..

– Buna okulların açılması, toplu olarak yaşanılan yerlerde daha fazla zaman geçirilmesi, klimaların çalıştığı servis araçları da eklenince salgın hızla büyüyor..

– Hapşırık ve öksürme ile dışarıya salınan virüslerin diğer insanlar tarafından solunması, hastalığın hızla yayılmasını sağlıyor..

– Yine hasta kişi ile el sıkışmak ve sonra kişinin kendi göz, burun ve ağzına dokunması ile hastalık kolayca bulaşabiliyor..

– Grip salgını genellikle Kasım ve Aralık ayı içinde başlayıp, Ocak, Şubat ve Mart aylarında yoğun olarak ortaya çıkar..

✅ Gripten korunmanın en önemli yolunu dinlenme ve sağlıklı beslenme oluşturuyor. Antibiyotiklerin, öksürük şuruplarının, ağrı kesici ve ateş düşürücülerin kullanılmaması gerekiyor. Bir Haftada İyileşir Ateş, bağışıklık sisteminin aktif olduğunu gösterir, çok yükselmedikçe ateşe müdahale edilmemesi öneriliyor..

– Gribin, genel olarak bir hafta içerisinde vücuttaki etkilerini azaltacağını belirtiyor. Nefes darlığı, solunum sıkıntısı, şuur bulanıklığına eşlik eden 39 derece üzerinde ateş, beraberinde kusma ve ishal durumunda doktor kontrolü gerekiyor..

– Dengeli ve yeterli beslenen, bağışıklığı desteklenmiş kişiler grip ve soğuk algınlığı gibi viral enfeksiyonlara kolay kolay yakalanmıyor. Yakalansa bile hastalıkları daha çabuk atlatıyor..

– Sarı, yeşil, kırmızı ve turuncu renkten sebze-meyvelerin tüketilmesi bağışıklık sistemini en üst düzeyde tutuyor. Havuç, portakal, mandalina, domates, brokoli, marul, maydanoz, semizotu, lahana, greyfurt gibi sebze-meyveler bağışıklık sistemini destekliyor. Gribe kalkan oluyor..

– Hijyene Dikkat Hasta kişilerden uzak durmak, gripten korunmada önemli rol oynuyor. Sık sık ellerin yıkanması, gribin yayılmasını zorlaştırıyor. Yine mekanların havalandırılması ve maske takılması gerekiyor..

– Şifa Çorbada Grip ve soğuk algınlığında tavuk suyu yerine, sebzeli çorbalar daha çok etki gösteriyor. Genel olarak kalori alımının sınırlanması tüm infeksiyon hastalıklarında olduğu gibi gripte de faydalı oluyor..

Zaten infeksiyon hastalıklarında iştahın azalmasıyla vücut bunu kendi kendine yapmaya çalışıyor. Çekirdek Çitle! Hasta kişilerden uzak durmak, gripten korunmada önemli rol oynuyor. Sık sık ellerin yıkanması, gribin yayılmasını zorlaştırıyor. Yine mekanların havalandırılması ve maske takılması gerekiyor..

Yurt Gazetesi // Prof. Dr. Osman ERK

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: