DERİ HASTALIKLARININ ÇOK BÜYÜK BİR KISMI STRESLE İLGİLİ..

🟢 ‘DEPREM SONRASI STRESE BAĞLI CİLT HASTALIKLARI ARTTI’

Stres kaynaklı egzama, vitiligo, zona, sedef ve saç dökülmesi vakalarının arttı

– Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Hilal Gökalp:

“Deprem sonrasında artan dermatolojik hastalıklara dikkat çekmek istiyorum.. Tedavinin geciktirilmemesi konusunda uyarıda bulunmak istiyorum.. Bu hastalıkların bazıları ömür boyu sürebilir” ..

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından uzmanlar, stres kaynaklı hastalıkların görülme sıklığında artış olduğunu açıkladı.

– Doç. Dr. Hilal Gökalp:

“Strese bağlı cilt rahatsızlıkları son haftalarda arttı.. Deprem, felaketi birebir yaşamayanları da psikolojik olarak olumsuz etkiledi. Yaşanan kayıplar ve tanık olunan acı görüntülerin üzerine, fay hatlarının yoğun olduğu bir coğrafyada yaşamamız nedeniyle birçok kişide deprem korkusu oluştu. Tabii bu da stresi tetikleyerek, stres kaynaklı hastalıklarda artış yaşanmasına yol açtı .. 

Deri hastalıklarının çok büyük bir kısmı stresle ilgili.. Egzamadan vitiligoya, tekrarlayan uçuktan zonaya, saçkırandan sedef hastalığına ve vücutta yaygın döküntülere kadar birçok hastalık, strese bağlı olarak ortaya çıkıyor..

Üstelik bu hastalıklar kişinin daha çok stres yaşamasına neden oluyor ve durum bir kısırdöngüye dönüşüyor. O sebeple özellikle içinden geçtiğimiz bu zor dönemde fark edilen cilt hastalıkları için mutlaka bir uzmana başvurulmalı..

Erken teşhis ve tedavi son derece önemli, çünkü bu saydığım hastalıklardan bazılarının ömür boyu sürme riski var..”

‘TEDAVİYİ İHMAL ETMEYİN’

Strese bağlı cilt hastalıkları arasında en yaygın olan ‘stres egzaması’

– Doç. Dr. Hilal Gökalp: 

“En sık karşımıza çıkan hastalıklardan biri olan stres egzaması, deride kızarıklık ve kaşıntıya yol açan bir rahatsızlık. Kaşıntılar zamanla kötüleşip dayanılmaz noktaya gelebiliyor. Tedavinin ihmal edilmesi halinde açık yaralar oluşabiliyor, üstelik bu yaraların enfeksiyon kapma riski de bulunuyor. O nedenle stres egzaması ve diğer cilt hastalıklarından yakınan kişilerin bir an evvel tedaviye başlamaları büyük önem taşıyor.” 

Www.cafemedyam.com

🟢 STRES BOZUKLUĞU TEDAVİ EDİLMEMESİ DURUMUNDA KALICI HALE GELEBİLİR

“Deprem gibi büyük ve travmatik olaylar sonrasında en fazla rastlanan rahatsızlıklar akut stres bozukluğu ve travma sonrası stres bozukluğu”

Uzman Klinik Psikolog Fulda Karaçiçek:

“Travmatik ve hayati risk oluşturan bir depremin ortasında kalan insanlarda geçici ya da kalıcı psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.. Bu durumla baş edebilmenin yollarını anlatmak istiyorum..

Depremler gibi büyük ve travmatik olaylar sonrasında en fazla rastlanan rahatsızlıklar akut stres bozukluğu ve travma sonrası stres bozukluğudur..

Kabuslar, yabancılaşma, depremi hatırlatan mekan ve yerlerden kaçınma gibi sorunlarla kendini gösteren bu rahatsızlıklar tedavi edilmemesi durumunda kalıcı hale gelebilir..

Depremin getirdiği psikolojik sorunlar sadece bölgede olayı bizzat yaşayanları etkilemez, kitle iletişim araçları sayesinde tüm topluma adeta dalga dalga yayılır..

Bunun sonucunda bireylerde uyuşukluk, dalgınlık, duygusal tepkisizlik, donukluk, hiçbir şey hissetmeme, sadece bir noktaya bakıp dalma, gerçeklikten uzaklaşma, yer ve zaman algısının bozulması, çevrede olup bitenlerin farkına varma halinde azalma, çevreyi ve kendisini olduğundan farklı, yabancı, değişik algılama, depremden öncesinde, deprem esnasında veya sonrasındaki olayları hatırlayamama gibi durumlar görülebilir. Bunun yanı sıra bedensel bazı yakınmalar, çarpıntı ve nefes darlığı da ortaya çıkabilir..”

TRAVMAYI ATLATMAK İÇİN YAPILACAKLARA DİKKAT

Fulda Karaçiçek:

“Deprem travmasını atlatmak için zor da olsa mümkün olan en kısa sürede rutin işlere ve günlük yaşama dönmenin önemine değinmek istiyorum..

Belirsizlik kaygıya neden olur. Bu nedenle depremin ardından kişinin nerede barındığı, kendisini korumaya nasıl devam edeceği önem taşır. Bundan dolayı kişilerin öncelikle kendilerini güven altına almaları en önemli konudur..

Güvenli ortamın sağlanmasından sonra kişinin sosyal yaşantısını sürdürmesi, yeniden rutinlerini oluşturması ve çevresinden destek alması olumlu katkı sunacaktır..

Uzun süre haber takibi yapmak bireyi hissizleştirirken, stres ve kaygıyı ise arttırır..

Ayrıca kişiyi içinde bulunduğu andan koparır. Bundan dolayı sadece güvenilir kaynaklardan ve sınırlı sürelerle haber alınması önemlidir. Kayıpları olanlar doğal olarak bir yas süreci yaşar..

Bu kaybın beklenmedik, ani, travmatik bir kayıp olması, acıyı üzerinde şiddetlendirebilir. Bu gibi durumlarda yasın olağan bir tepki olduğu, hüzün, öfke, rahatlama gibi çok farklı duyguların bir arada yaşanabileceği bilinmelidir..

Kayıp yaşayan kişilerin ölümü idrak etmesi, acısını yaşaması, günlük düzenini kaybettiği kişi olmadan yeniden oluşturması gerekir. Depremi yaşamış çocukları yeniden güvende hissettirmek, eğer anlatma ya da oyun oynama ihtiyacı duyuyorsa bu ihtiyaçlarını karşılamak gerekir.

Çocuklarda ortaya çıkan sorunlarla başa çıkılamadığı durumlarda bir uzmandan destek alınabilir. Yaşanan travma sonrası ortaya çıkan, genellikle çok şiddetli olmayan belirtiler genellikle bir süre sonra kendiliğinden düzelir. Ancak kişi bu durumla başa çıkmakta zorlanıyorsa profesyonel bir yardım istenebilir.” 

🟢 KORONAVİRÜS STRESİNE BAĞLI CİLT HASTALIKLARINDA ARTIŞ

👇HABERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ 👇

🟢 CİLTTE KIZARIKLIK, DÖKÜNTÜ VE KAŞINTI: OMİCRON VARYANTININ YAYGIN BELİRTİLERİ …

👇HABERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ👇

🟢 STRES CİLDİN DÜŞMANI!

👇HABERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ 👇

🟢 UZUN SÜREN KAŞINTILAR CİDDİYE ALINMALI

👇HABERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ 👇

🟢 UYUZ HASTALIĞI SON 3-5 YILDIR TÜRKİYE’DE SALGIN ŞEKLİNDE

👇HABERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ 👇

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

CAFEMEDYAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et