Ciltte kızarıklık, döküntü ve kaşıntı: Omicron varyantının yaygın belirtileri…

“Cilt sorunları Covid-19’un dikkati çeken belirtileri arasına girdi”
  • İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Öğretim Üyesi, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener:

“Ciltte kızarıklık, döküntü ve kaşıntı gibi bozukluklar Omicron varyantının yaygın belirtileri arasına girdi..

Covid-19 salgınında tespit edilen her yeni varyantla birlikte farklı klinik tablolarla karşılaşiyoruz..

Son zamanlarda takip ettiğimiz bazı hastalarda solunum sıkıntısı, öksürük, balgam, ateş ve eklem ağrısı olmadan sadece cilt döküntüsü, kızarıklık ve kaşıntı belirtileriyle karşılaşmaktayız..

Özellikle hastalığı atlatmış grupta gözlenen bu belirtilerin çocukların yanı sıra yetişkinlerde görülme sıklığının arttığını ifade etmeliyim..

Hastalığı atlatmış kişilerin kanında bulunan antikorun kişinin yeniden virüsle karşılaşması halinde ciltte alerjik reaksiyon gösterebilmekte..

Bu oluşan reaksiyonla birlikte kişiler, aktif Covid-19 enfeksiyonu geçirseler bile öksürük, balgam, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, ateş, kas, eklem ağrısı gibi yaygın semptomlar olmadan ciltte döküntülerle kliniklere ve acil servislere başvurabiliyorlar..” 

“SOLUK BORUSU VE GÖZ KAPAKLARINA DİKKAT”
  • Prof. Dr. Alper Şener:

“Benzeri cilt şikayetleriyle gelen hastalar PCR testine yönlendiriliyor ve dermatolog yardımıyla tedavi şablonu çiziliyor.. Bu lezyonların görüldüğü kişiler hastalığı daha hafif atlatmasına rağmen kızarıklıkların yayılma olasılığı dikkatli takip edilmeli..

Özellikle soluk borusu ve göz kapaklarında ödem ve kızarıklık, yaygınlaşmış klinik tabloya sebep olabilir.. Bu tür lezyonları olanların mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekiyor.. 

Kovid-19’un birçok organa zarar veren bir virüs olduğunu, kana karıştıktan sonra bütün damarsal yapılara tutunduğunu biliyoruz.. Nasıl virüs, akciğere yerleştiği zaman çektiğimiz filmde beyazlıklar görüyorsak ciltteki lezyonları da kızarıklık şeklinde görüyoruz. Bazı çocuklarda ödem, parmaklarda şişlik, su çiçeğini andıran döküntüler de görülmeye başlandı. Erişkinlerde ise bu kızamığı andıran durumda karşımıza çıkıyor..” 

Omicron’da 3 yeni belirti!
Koronavirüsün Omicron varyantının ishal, karın ağrısı ve mide bulantısı gibi semptomlara da neden olduğu ortaya çıktı.

Son zamanlarda ishal, karın ağrısı ve mide bulantısı şikayetiyle hastaneye başvuranların sayısı arttı.. Omicron’un bu semptomlara da neden olduğu ortaya çıktı..

Uzmanlar özellikle 65 yaşından büyükleri tedbirli olmaları için uyarıyor..

Burun akıntısı, baş ağrısı, yorgunluk, hapşırma, boğaz ağrısı ve eklem ağrıları omicron’un en yaygın belirtileri. Bu belirtilere ishal, karın ağrısı ve mide bulantısı da eklendi..

  • Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sıla Akhan:

“COVID-19, solunum yolları, kap ve damar endoteli iç zarlarına tutunuyor.. Bu nedenle esas olarak semptomlar bu yönde görüldü..”

SİNDİRİM SİSTEMİNİ ETKİLEYEBİLİYOR
  • Prof. Dr. Sıla Akhan:

“Bağırsakların da bu açıdan önemli.. Virüs sindirim sistemini de etkileyebiliyor..

Vİshal, karın ağrısı ve mide bulantısı şikayeti olanların test yaptırması öneriliyor..

Viral enfeksiyonları işaret eden semptomların ateş, kas ağrıları, genel bir halsizlik, baş ağrısı gibi genel semptomlar olduğu bilgisini paylaşan Akhan, bunlarla birlikte baş edilemeyen karın ağrısı, ishal varsa bunun da önemli olduğunu, mutlaka test yapılması gerektiğini vurguladı..

65 YAŞ ÜZERİNE TEDBİR UYARISI
Özellikle 65 yaşından büyükler ve kronik hastalığı olanların tedbirlere uyması gerektiği vurgulanıyor..
  • Prof. Dr. Sıla Akhan:

“Virüs oldukça büyük değişiklikler yaptı ve ikinci kere, üçüncü kere enfekte olanlar görüldü.. 65 yaş üstünde olanlarda mutlaka ek olan bir hastalık da oluyor, ekleniyor buna. Bir KOAH olabiliyor, kalple ilgili bir problem olabiliyor… Bunlar tekrar hastalandıklarında dengeyi bozabilir ve tekrar nasıl atlatacaklarını bilemeyebiliriz..”

https://www.cafemedyam.com/2022/02/10/omicron-varyantinin-semptomlari/
https://www.cafemedyam.com/2022/01/19/koronavirus-covid-19/

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.