DAHA İYİ SEKS: SEKS HARİKA OLABİLİR AMA AYNI ZAMANDA ALDATICI DA OLABİLİR..

bilimden alabileceğiniz beş önemli dersi

🟢 1. UYARILMAYI VE ARZUYU ANLAMAK

Uyarılma ve arzu, insan cinselliğinde çok önemli bir rol oynar. Uyarılma (veya heyecan) cinsel aktivitenin gerekli bir bileşenidir ve fiziksel dokunma, görsel ipuçları ve psikolojik faktörler dahil olmak üzere bir dizi uyaran tarafından tetiklenebilir. Seks bağlamında, arzu (veya libido), cinsel faaliyette bulunma dürtüsü veya motivasyonu anlamına gelir

Uyarılma ve arzu karmaşık fenomenlerdir ve her ikisi de biyolojik, psikolojik ve çevresel faktörler dahil olmak üzere çeşitli faktörlerden etkilenebilir.

1960’larda insan cinselliğinin fizyolojisine ilişkin tartışmalı araştırmalarıyla tanınan William Masters ve Virginia Johnson tarafından tasarlanan cinsel tepki döngüsü, bir kişinin cinsel olarak uyarıcı faaliyetler (ilişki dahil) sırasında uyandırıldığı duygusal ve fiziksel değişim aşamalarını ifade eder . mastürbasyon). Tipik olarak, bu aşamalar arzu, uyarılma, orgazm ve çözülmeyi (normale dönüş) içerir.

Yine de, diğer cinsel tepki modelleri bize erkeklerin ve kadınların bu evreleri farklı şekilde yaşadıklarını söylüyor . Bunun bir nedeni, kadınların iletişim ve ilişki dinamikleri gibi psikolojik ve duygusal ipuçlarından etkilenme olasılıklarının daha yüksek olması nedeniyle cinsel uyaranlara karşı daha karmaşık tepkiler verme eğiliminde olmalarıdır.

Bilim ayrıca bize uyarılma ve arzunun birbirine bağlı olmasına rağmen farklı şekillerde çalıştıklarını söyler . Örneğin, bir erkek fiziksel uyarılma belirtileri gösteriyorsa (sabah ereksiyonları gibi), bu onun “azgın” hissettiği veya seks yapmak istediği anlamına gelmez. Benzer şekilde, bir kadının seks arzusu olmayabilir, ancak arzu uyarılmadan önce veya sonra ortaya çıkabilir.

🟢 2. AÇIK VE DÜRÜST İLETİŞİM KURMAK

Cinsel deneyimleri iyileştirmenin bir başka yönü de iletişimdir.  Araştırmalar, cinsel tercihleri ​​hakkında açıkça ve düzenli olarak iletişim kuran çiftlerin daha fazla cinsel tatmin yaşama ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermiştir .

İletişimi geliştirmek için partnerinizle (veya partnerlerinizle) cinselliğiniz hakkında dürüst ve açık konuşmalar yapmayı deneyin. Seks birçok insan için pek çok şey olabileceğinden, tahrik edici yönlerinizi ve sahip olabileceğiniz endişeleri veya hoşlanmadıkları şeyleri tartışmaktan çekinmeyin.

🟢 3. CİNSEL YAŞAMINIZA ÇEŞİTLİLİK KATMAK

Araştırmalar , cinsel yaşamınıza farklı cinsel pozisyonlar, manuel uyarım (örneğin, parmaklama), mastürbasyon uygulamaları ve oral uyarım gibi heyecan ve çeşitli uyarım ve teknikler eklemenin cinsel zevkinizi artırabileceğini gösteriyor.. 

Denemeyi düşünebileceğiniz diğer bazı şeyler şunlardır:

-Rol yapma oyunu,

-İlginçtir ve BDSM uygulamalarını keşfetmek,

-Seks oyuncakları dahil,

-Şehvetli masaj,

-Yağlayıcılar kullanmak,

-Tantrik seks yapmak,

-Eşinizin (veya ortaklarınızın) önünde mastürbasyon yapmak,

-Etik porno izlemek,

-Sallanan..

Bu faaliyetlerden herhangi birini keşfederken, karşılıklı onay almak ve birbirimizin sınırlarına saygı duymak önemlidir .

TANTRİK SEKS NEDİR?

Tantra, 5.000 yıldan daha eskilere dayanan eski bir Hint uygulamasıdır. Sanskritçe’de tantra kelimesi birlikte dokunmuş anlamına gelir . Budist ve Hindu meditasyonu uygulayan insanlar, fiziksel ile ruhsal olanı “örmenin” bir yolu olarak tantrik seksi de uygulayabilirler .

Bu uygulama, maneviyat ve cinselliği bir araya getirir ve cinsel bir deneyim sırasında yakınlığın önemini vurgular.

Ancak tantra sadece cinsel zevkle ilgili değildir. Daha çok vücudunuzu kutlamak ve artan duygusallığı hissetmekle ilgili. Uygulama, maneviyat, cinsellik ve bir farkındalık durumunu iç içe geçirir . Tek başına veya bir partnerle deneyimlenebilecek şehvetli bir deneyimi teşvik eder.

Tantrik seksin amacı, şehvetli bir deneyim sırasında ruhsal veya enerjik temas sağlamaktır. Bu uygulama yavaştır ve amaç her zaman orgazma ulaşmak değildir . Bunun yerine, eşinizle veya kendinizle hem yoğun hem de aydınlanmış bir bağlantı hissetmekle ilgilidir. Cinsel enerjiyi harekete geçirmek için nefes almayı , sesleri ve hareketleri içerir .

Tantrik Seks Hakkında Mitler

Tantra sadece cinsel bir uygulama değildir. Birkaç manevi kavramı içeren bir Doğu felsefesidir.

Tantrik teknikler, daha sonra cinsel enerjiyi artırabilen nefes alma, yoga ve meditasyonu içerir. Tantrik seks hakkında yaygın bir yanılgı, vahşi, engellenmemiş cinsel deneyimler içerdiği yönündedir. Tantrik teknikler sizi yeni duyumlara açabilse de, ruhsal olduğu kadar zihinsel bir uygulamadır.

Tantra ile ilgili bir başka yanılgı da, her zaman bir eşe sahip olmanın gerekli olduğudur. Birçok çift birlikte tantrik seks yaparken, aynı zamanda bireysel bir uygulama da olabilir.

Gerçekte, genital temas veya cinsel ilişki , tantrik bir deneyim yaşamak için olmak zorunda bile değildir. Cinsel ilişki, deneyiminizi artırabilir, ancak kendi zihniniz ve bedeninizle daha bağlantılı hissetmek ve kendinize zevk vermek için tantra da uygulayabilirsiniz.

Aslında, tantrik teknikleri uygulayan veya tantrik yolu izleyenlerin genel amacı ruhu özgürleştirmek ve bilinci genişletmektir. Bu, çeşitli şekillerde yapılabilir, tantrik seks bunlardan sadece biridir.

Tantrik seks ayrıca yorucu pozlar veya pozisyonlar için eğilmekle ilgili değildir. Partnerinize sizin için rahat olacak şekilde yakın olmakla ilgilidir. Hareket etme ve dokunma özgürlüğüne sahipsiniz, ancak siz ve eşiniz en iyisine karar verirsiniz.

Tantra ve Neotantra Arasındaki Fark Nedir?

Tantrik seks hakkında bilgi ararken, birkaç kelime tekrar tekrar gelir: tantra , tantrik seks ve neotantra. Bu terimler genellikle birbirinin yerine kullanılır, ancak tantra ve neotantra arasında bazı küçük farklılıklar olduğuna dikkat etmek önemlidir..

Bahsedildiği gibi Tantra, 5.000 yıldan daha uzun bir süre önce gelişen eski Doğu uygulamasıdır. Neotantra, yeni dini hareketlerle ilişkilendirilen modern, Batılılaşmış versiyondur..

Neotantra, antik tantrik metinlere modern, New Age bir bakıştır. Bu, neotantra’nın, geleneksel tantra yolunu izleyenler tarafından zorunlu olarak kullanılmayan bazı alışılmışın dışında uygulamaları ve teknikleri içerdiği anlamına gelir..

Tantrik Seks Nasıl Keşfedilir?

Tantrik seksi keşfetmek için hazırlanmaya çalışabileceğiniz birkaç teknik var. Yapılacak ilk şey doğru ortamı yaratmaktır. Tantrik teknikleri uygulamak için iyi bir yer, rahat ve dikkat dağıtıcı olmayan bir yer olmalıdır. Tercih ettiğiniz yeri bulduğunuzda, rahatlama ve yerleşme zamanı..

Meditasyon..

Daha önce meditasyon yapmış olsanız da olmasanız da bu, çevrenizin farkında olmak için bir dakikanızı ayırmanız anlamına gelir. Etrafınızda olup biten her şeyi gerçekten özümsemek için duyularınızı kullanın.

Nefes almak ..

Derin ve yavaş nefes alın, sonra nefes verin ve ciğerlerinizi boşaltın. Ritmi yakalayana kadar bunu tekrarlayın. Tantrik nefes almanın amacı, cinsel organlarınızda his hissetmeye başlayacak kadar derin nefes almaktır..

Hareket..

 Sırt üstü düz bir şekilde uzanın ve gerginliği bırakın. Nefes alırken sırtınızı bükün ve pelvisinizi kaldırın. Bir ritim yaratmak için bunu tekrarlayabilir, stresi bıraktığınızı ve bedeniniz ve duygularınızla bağlantı kurmaya başladığınızı hissedebilirsiniz..

Tantrik Seks İlişkilerde Nasıl Çalışır?

Birçok çift, eşlerine daha yüksek bir düzeyde bağlı hissetmek için tantrik seks yapar. Tantrik teknikler yakın, samimi temas kurmaya yardımcı olur ve sizin ve eşinizin birbirinizin bedenlerini keşfetmesine izin verir. İkiniz de gerçekten neyi sevdiğinizi keşfedebilir ve yol boyunca partnerinize öğretebilirsiniz..

Tantrik seksin yavaş ve tatmin edici olması amaçlanmıştır ve seanslar genellikle oldukça uzundur. Pek çok insan, yakınlığın ve mahremiyetin mümkün olduğu kadar uzun süre tadını çıkarmak için orgazmı ertelemeyi amaçlar..

 

Partnerinizle tantrik seksi keşfetmeye hazırsanız, birlikte uygulayabileceğiniz ilk şey göz teması kurmaktır. Eşinizle yüzleşerek başlayın, giyin ve birbirinizin gözlerinin içine bakın. Nefes alma tekniklerini uygulayın ve nefesinizi senkronize edin. Ritmi yakaladıktan sonra, tantrik teknikleri dahil etmeye başlayabilirsiniz..

Soyunduktan sonra, eşinizle birlikte dokunmaya, hissetmeye ve hareket etmeye başlayabilirsiniz, ancak sizin için en iyisi budur. Buradaki anahtar, göz temasını sürdürmek ve nefesinize odaklanmaya devam etmektir. Önemli olan tek şey şu an ve her duygunun tadını çıkarmak..

🟢 4. FARKINDALIK

Şimdiki anın farkındalığının bir durumu olan farkındalık , cinsel deneyimler üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. Farkındalığı ve vücuttaki duyumlara dikkati artırarak, farkındalık cinsel uyarılmayı ve arzuyu artırabilir..

Farkındalığın cinsel deneyimlere dahil edilebileceği birkaç yol vardır. Bir yaklaşım, şimdiki ana odaklanmak ve cinsel aktiviteler sırasında vücuttaki duyumlara dikkat etmektir. Bu, cinsel uyarılmayı artırmaya ve zevki artırmaya yardımcı olabilir..

Ek olarak, yavaş, derin nefesler almak ve nefes alma hissine odaklanmak zihni sakinleştirmeye ve cinsel isteği artırmaya yardımcı olabilir. Farkındalık ve nefes egzersizleri de aynı şekilde seksle ilgili endişeleri yönetmek için yararlıdır ..

Fiziksel yakınlık için sakinleştirici bir alan yaratmak, güven oluşturmaya ve yakın partner bağını geliştirmeye de yardımcı olabilir..

🟢 5. BEKLENTİLERİ YÖNETMEK

Seksin tahmin edilebilir, net ve kusursuz olduğu fikri gerçekçi değil. Seks karmaşık ve çok yönlüdür..

Yine de cinsel senaryolarımız bize genellikle aksini söyler. Cinsel senaryolar en iyi şekilde büyürken seks hakkında öğrendiğimiz mesajlar olarak anlaşılır. Kültürel normlar ve dini inançlar, cinsel davranış ve zevke yönelik tutumlarımızı etkileyebilir.. Örneğin, bazı kültürler veya dinler seksi yalnızca üreme eylemi olarak görebilir veya cinselliğin ifadesini yalnızca heteroseksüel ilişkilerle sınırlayabilir..

Komut dosyaları, neyin “normal” (örneğin, ilişkinin orgazm olacağı) veya “kabul edilebilir” olarak kabul edildiğini tanımlayabilmeleri açısından sınırlayıcı olabilir. Ama aynı zamanda, cinselliği keşfetmek ve ifade etmek için bir çerçeve sağlayarak güçlendirici ve seks pozitif olabilirler..

Seks hakkındaki fikirlerimiz ne olursa olsun, kendi bedenlerimizde rahat hissetmek de önemlidir. Vücudunuzu kucaklayabilir ve onu olduğu gibi sevebilirseniz, bu seks yaparken yardımcı olacaktır. Cinsel deneyimler sırasında fazla düşünmemeye çalışın ve vücudunuzun doğal olanı yapmasına izin verin..

🟢 ÇİFTLERİN CİNSEL TATMİNİ İÇİN “YETERİNCE İYİ SEKS” MODELİ

“Yeterince İyi Seks” modeli, basit seks kavramlarına meydan okuyan ve çiftleri samimi yaşamlarında olumlu, gerçekçi anlamlar peşinde koşmaya teşvik eden sağduyulu ancak kapsamlı bir bakış açısı sunar..

 Yeterince İyi Seks modeliyle, işlev kadar zevk ve çevre kadar karşılıklı duygusal kabullenme ile yakınlık nihai odak noktasıdır. Çiftin benzersiz cinsel tarzını yaratmak için seks, çiftin günlük yaşamına ve günlük yaşam da onların cinsel yaşamına entegre edilir..

 Sorumlulukları, stresleri ve çatışmalarıyla birlikte günlük hayatı iyi yaşamak, cinsel etkileşimleri incelikli ama belirgin bir şekilde kişiselleştirilmiş ve zenginleştirilmiş bir şekilde deneyimleme fırsatı sunar.. 

Seks bazen zevk, stresten arınma, olgun oyunbazlık olarak, bazen de ruhsal bir birlik olarak deneyimlenir.. 

Samimi çiftler, seks için birçok amaca değer verebilir ve çeşitli uyarılma tarzlarını kullanabilir..

 Yeterince İyi Seks, çiftin gerçek yaşam tarzıyla uyumludur..

 Yeterince İyi Seks, memnun çiftler arasında seks kalitesinin günden güne ve çok iyiden vasata ve hatta işlevsizliğe kadar değiştiğini kabul eder. Bu tür makul beklentiler, çifti gelecekteki hayal kırıklıklarından ve cinsel sorunlardan aşılamanın yanı sıra cinsel tatminin önemli bir özelliğidir.. 

Yeterince İyi Seks perspektifi, ilişki ve cinsel tatmin için temel oluşturur. Bu tür makul beklentiler, çifti gelecekteki hayal kırıklıklarından ve cinsel sorunlardan aşılamanın yanı sıra cinsel tatminin önemli bir özelliğidir..

 Yeterince İyi Seks perspektifi, ilişki ve cinsel tatmin için temel oluşturur. Bu tür makul beklentiler, çifti gelecekteki hayal kırıklıklarından ve cinsel sorunlardan aşılamanın yanı sıra cinsel tatminin önemli bir özelliğidir..

 Yeterince İyi Seks perspektifi, ilişki ve cinsel tatmin için temel oluşturur.

HABERİN BAŞINA DÖN: DAHA İYİ SEKS YAPMANIN 5 YOLU

Michael E. Metz&Barry W. McCarthy

Chantal Gautier , Öğretim Görevlisi ve Seks ve İlişki Terapisti, Westminster Üniversitesi

Bu makale The Conversation’dan Creative Commons lisansı altında yeniden yayınlanmıştır . Orijinal makaleyi okuyun .

Please follow and like us:

Bir yanıt yazın

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Verified by MonsterInsights