SIYASET

‘ZEMZEM, KUTSALLIK VERİLECEK ŞEY DEĞİLDİR!’

GELELİM KONUNUN DİN ÜZERİNDEN SÖMÜRÜ NOKTASINA…

TÜRK ÇALIŞANLARINA ‘ZEMZEM’ GÖZALTISI…

Zemzem hadislerde övülse de ne o ne Kâbe kapısı yanındaki siyah taş (Hacerül esved) ve ne başka bir obje tapınılacak ve olduğundan fazla kutsallık verilecek şeyler değildir.

ABD ADANA KONSOLOSLUĞU’NUN TÜRK ÇALIŞANLARINA ‘ZEMZEM’ GÖZALTISI

Adana’da ‘Cadılar Bayramı’ kutlaması sırasında sosyal medyada paylaştıkları video nedeniyle AKP medyasının hedef aldığı konsolosluk çalışanları gözaltına alındı.

Adana’da Cadılar Bayramı kutlamasında paylaştıkları video sosyal medyada yayınlanınca AKP medyası tarafından hedef alınan ABD Adana Konsolosluğu’nun Türk çalışanları C.G. ile C.Y., gözaltına alındı.

“Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan 2 kişi, ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

31 Ekim Cadılar Bayramı’nda çekilen görüntülerde  C.G., “Arkadaşlar kanalıma hoş geldiniz. İzlediğiniz üzere sabahtan beri günahlara bulanmış vaziyetteyiz yalnız sanmayın ki günahlarınızdan kurtulacağınız bir yol yok. Bu içecek Mekke’den geliyor. Bunu içtikten sonra tüm günahlarınızdan arınıyorsunuz arkadaşlar. Bunu için, arının, sonra hayatınıza bakın” diyerek zemzem suyu şişesini gösteriyordu.

DOĞMA BÜYÜME EYÜP SULTANLIYIM

Benim semtim Eyüp’te, ayrıca Fatih semtinin Çarşamba’sında ve Ankara’nın Hacı Bayram’ında ve dahası muhtemelen Türkiye’nin dini hassasiyeti güçlü insanların uğrak yeri olan diğer noktalarda hemen herkesin bildiği bir ticaret yaşanmaktadır.

Aslına bakarsanız buralarda yapılan her ticaretin her anlamda olumsuz olması gerekmiyor, hatta bir büyük ihtiyaca cevap vermesi bakımından lüzumlu olduğuna da inanırım.

Dinle ilgili değerli eserlerin ve giyim kuşamda tercih edilen aksesuarların alınıp satılması doğal insani aktivitelerdir.

Ancak insanların manevi duygularıyla oynayıp onları kutsallık arz ettiğine inanılan söylem ya da objeler üzerinden sömürmenin affedilecek ve göz ardı edilecek tarafı da yoktur.

Din üzerinden nemalanma çeşitlerini şimdiye değin pek çok başlık altında gördük ve dini menfaat aracı olarak kullanan birçok din bezirgânına rastladık, rastlıyoruz. Şimdi de yaşamımızda ‘Sahtesi üretilip piyasaya sürülen zemzem‘ diye inanılması zor ama imkânsız olmayan konunun işgal edeceğini tahmin ediyor, özellikle inancı sağlam müminlerin dikkatine bu konuyu sunmak istiyorum.

ÖNCE ‘ZEMZEM NEDİR’, MESELESİNE AÇIKLIK GETİREYİM

Yahudi ve Arap asıllı peygamberlerin atası kabul edilen Hz. İbrahim, eşi Hacer ile yeni doğmuş çocuğu İsmail’i, Babil’in Ur şehrinden alıp çöl içindeki Mekke/Bekke şehrine getirip bırakır ve geri dönüp gider.

Kendisine ve bebeğine nasıl bakacağını bilemeyen Hacer’in yanındaki yiyecek ve su biter.

Sadece birkaç hurma ile beslenen ana oğlu susuzluk biçare duruma düşürür.

Hacer, bugün Kâbe’nin hemen yanı başındaki Safa ile Merve tepeleri arasında çaresizce çocuğuna su ararken ona su ararken İsmail’in ayakucunda Allah’ın bir mucizesi olarak kaynayıp yeryüzüne çıkan suyu fark eder.

Suyun akıp gitmemesi için suya “Zem, zem; yani dur, dur” diye seslenir ve suyun etrafını volkanik taşlarla örmeye başlar. İşte bugün zemzem adlı kutsal suyun din kaynaklarındaki tanıtımı ve macerası bu şekilde geçmektedir.

ZEMZEM MAKİNESİ ÇIKARMIŞLAR VE…

Zemzem, Hz. Muhammed’in sözlerinde, kendinde şifa ve bereket olduğu haber verilen bir içecektir.

Zemzem, hac veya umreye gidenlerin kana kana içtikleri, memleketlerine dönerken yanlarında bidon bidon götürdükleri bir Mekke hatırasıdır.

Zemzem, ayağa kalkarak ve kıbleye dönülerek içilmesi tavsiye edilen bir dini ritüelin baş aktörüdür.

Zemzemin bilimsel tanımında birçok görüş ortaya konulmaktadır ama en bariz vasfı magnezyum oranının yüksek olduğudur.

Aynı zamanda zemzemin normal sudan farklı yönleri olduğu hakkında da birçok tuhaf görüş öne sürülmektedir. Zemzem’in gerçek olup olmadığını anlamak için birkaç yöntem varmış. Bir zemzem makinesi çıkarmışlar ve bir bardak suya zemzem, bir bardağa da normal su konulup bu makinede ölçülmüş ve zemzem suyunun 580-600 miligram, normal suyun ise 200 miligram geldiği tespit edilmiş. Zemzemin gerçek olup olmadığı bu testten anlaşılabiliyormuş. Bir de zemzem suyu kış günü soğuk havalarda ve normal suyun donduğu ortamlarda donmazmış. Bu şekilde de zemzemle normal suyu birbirinden ayırmak mümkünmüş.

Tabii bu tanım ve açıklamaların ne kadar bilimsel olup olmadığı hususu uzmanlara kalmış bir durumdur ama bizi ilgilendiren zemzem süsü verilmiş ya da zemzem etiketi yapıştırılmış materyallerle Müslümanların niçin kandırıldığı ve sömürüldüğü meselesidir.

Geçenlerde bir haber vardı. Adana’da musluk suyunu ‘zemzem’ diye satmaya çalıştığı öne sürülen bir zanlı gözaltına alınmış, iş yerine operasyon düzenleyen ekipler çok sayıda sahte zemzem bidonu bulmuş. Bidonları inceleyen ekipler, musluk suyuyla doldurulmuş 5’er litrelik bin 200 bidona “zamzam” yazılı etiket yapıştırıldığını tespit etmişler.

2007 yılında İngiltere’de de benzer bir olayla, şişesi 3 sterline sahte zemzem suyu satıldığı haberini internette görebilirsiniz.

GELELİM KONUNUN DİN ÜZERİNDEN SÖMÜRÜ NOKTASINA…

Zemzem hadislerde övülse de ne o ne Kâbe kapısı yanındaki siyah taş (Hacerül esved) ve ne başka bir obje tapınılacak ve olduğundan fazla kutsallık verilecek şeyler değildir.

Halife Ömer’in hatıra özelliği taşıyan kimi eşya ve cisimleri fetiş seviyesine çıkarma yönelimlerine karşı uyguladığı operasyonlar gerçekten övülesi tavırlardı. O, Hacerül esved’e yönelik iltifat ve ilgiyi sınırlamış, Hz. Muhammed’in altında dinlendiği ağacı kökünden söküp attırmış ve yine Peygamber’e ait olup Ebu Süfyan’ın devlet hazinesinden yararlanmasına dair özel mektubunu, dönemsel politikanın artık değiştiği öngörüsüyle yırtıp atabilmiş bir hakiki mümin kişiliği sergilemiştir.

Bugünlerde Eyüpsultan ilçesindeki bazı çeşmelerden doldurulan paslı sac tadı açıkça hissedilen sular poşet içinde veya maşrapada saf gönüllü ziyaretçilere satılabilmektedir.

Yine Eyüp sırtlarındaki Pierre Loti tepesindeki Kaşgâri Camiinin bahçesindeki tarihi kuyudan çekilen su bile, türbelerin de bulunduğu o alanda çöreklenen bazı kişilerce zemzem muamelesine tabi tutulup insanlara ikram(!) edilmektedir.

Menzil tarikatının merkezi olan sahaya girişlerde, şeyhlerini görmeye gidenlere verilen alelade musluk sularının zemzem olarak sunulduğu bilinmektedir.

Allah’ın insana nimet olarak verdiği en yüce değer, akıldır.

Aklını kullanmayanların hakkı, Kur’anî ifade ile “pislik”tir.

Pislikten kurtulup nezih olmanın ve mübarekliğe ermenin yolu ise “Aklı çalıştırmak”tır.

İLGİLİ HABER

Odatv.comNazif Ay 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top