EL, AYAK VE AĞIZ HASTALIĞI BULAŞICIDIR VE DİĞER İNSANLARA KOLAYCA BULAŞIR.

🔵 EL -AYAK -AĞIZ HASTALIĞI NEDİR?

Özellikle okul döneminde kalabalık ve havasız sınıflarda ya da ortamlarda eğitim gören çocuklar el ayak ağız hastalığı riskiyle karşı karşıya kalabiliyor..

El ayak ağız hastalığına karşı hem ailelerim hem de okul yetkililerinin önlem alması önem taşıyor..

El, ayak, ağız hastalığı 10 yaş altı çocuklarda sık görülen bulaşıcı bir hastalıktır ve yüksek ateş, bademcikte kızarıklık, ağız içinde aft ve ciltte döküntü şeklinde kendini belli eder..

Çocukların el, ayak ve bileklerinin neredeyse tamamını kırmızıya boyar..

Sonraki günlerde döküntüler suçiçeğine benzer içi sıvı dolu kabarcıklara dönüşür ve bir hafta içinde kaybolur..

El ayak hastalığı yani bilinen şekliyle el ayak ağız hastalığı, küçük çocuklarda yaygın olarak görülen hafif, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur..

 Semptomlar; ağızda yaralar, ellerde ve ayaklarda döküntüleri içerir. El-ayak-ağız hastalığına yaygın olarak bir coxsackievirus neden olur..

-El ayak ağız hastalığı için özel bir tedavi yoktur..

 El-ayak-ağız hastalığı olan kişilerle sık sık el yıkamak ve yakın temastan kaçınmak, çocuğunuzun enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Enterovirüs ailesinden coxsacki virüsünün yol açtığı bu hastalık yaz ve sonbahar aylarında salgın yoluyla kolayca bulaşabilir. Hastalık virüs hastalığı olduğu için antibiyotik tedavisi etkili değildir ve hastalık bir hafta içinde kendiliğinden geçer. Bu sürede hasta çocuğun başkalarıyla yakın temasta olmaması önemlidir.

El-ayak-ağız hastalığına korunmanın en etkili yöntemi hijyendir.

🔵 EL AYAK AĞIZ HASTALIĞI NEDEN OLUR?

El ayak hastalığı, koksaki virüs A16 ve enterovirüs 71 olarak adlandırılan iki virüsün bulaşmasıyla meydana gelmektedir..

Bu virüsler temas yoluyla bulaşır. Mesela hastalığı alan bir kişinin hapşırması, öksürmesi yoluyla havaya saçılan salgılar herhangi bir nesnenin üzerine yapışır. Bu nesnelere dokunanlar da hastalığı alır. En sık çocuklarda görülür..

Bunlarla birlikte el ayak ağız hastalığına neden olan durumlar şunlardır:

 • Burun salgıları,
 • Tükürük,
 • Dışkı
 • Solunum damlacıkları

🔵 EL AYAK HASTALIĞI BULAŞICI MI?

BULAŞMA YOLLARI

El, ayak ve ağız hastalığı bulaşıcıdır ve diğer insanlara kolayca bulaşır. Öksürük, hapşırma, dışkı ve damlacık yoluyla yayılan el ayak ağız hastalığı genellikle kızarıklık ortaya çıkmadan önce en bulaşıcı halindedir. Herhangi bir semptom olmadan birkaç gün önce de yayılabilen el ayak hastalığı riskini azaltmak için eller sık sık sabunla ve suyla yıkanmalı, öksürük ya da hapşırık durumunda ağız ve burun mendille kapatılmalı, mendiller çöpe atılmalı, havlu-bardak-çatal-bıçak gibi ortak ev eşyaları paylaşılmamalı, okul-kreş ya da işe gidilmemelidir..

El, ayak, ağız hastalığı ülkemizde yaz aylarında ve sonbahar başında sık görülüyor. Hasta kişinin hapşırması ve öksürmesiyle, tükürükle, lezyonların olduğu deriye yakın temasla ve idrar-dışkı yoluyla bulaşabiliyor..

Yazın havuz sezonunun açılması ve enfekte havuz sularının yutulması ise ayrı bir risk oluşturuyor. Havuzda idrar ve gaita kaçırma nedeniyle mikrop yayılabiliyor ve klorlamaya rağmen dirençli kalabiliyor. Bu da hem çocuk hem erişkinler için risk faktörü olabiliyor..

 

🔵 EL AYAK HASTALIĞI TANISI NASIL KONULUR?

-El ayak hastalığında pediatri hekimi çocuğun anamnezini alır.

-Sonrasında fiziki muayene yapılır..

– Fiziki muayenede çoğunlukla hekimler çocuğun el ayak hastalığına yakalandığını teşhis eder ama emin olmak için muayenede çocuktan boğaz sürüntüsü ve dışkı örneği ile kan örneği alınır..

– Laboratuvar testleri sonuçlarıyla teşhis konulur..

🔵 BELİRTİLERİ NELERDİR?

El -Ayak -Ağız Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Virüs bulaştıktan sonra ilk üç gün yüksek ateş görülür ve ebeveynler sıklıkla bu sırada doktora başvurur

El ayak ağız hastalığı, pek çok belirti ile kendini gösterebilir ancak başlangıç aşamasında bazen belirti vermeyebilir.

El ayak hastalığı (el ayak ağız hastalığı) belirtilerini şöyle sıralamak mümkündür:

 • Ateş
 • Boğaz ağrısı
 • Dil, diş etleri ve yanakların iç kısmında kabarcık şeklinde lezyonlar
 • Avuç içi ve ayak tabanlarında döküntü
 • Bebek ve küçük çocuklarda huzursuzluk
 • İştah kaybı
 • Yutma zorluğu
 • Burun akıntısı

İlk enfeksiyondan semptomların ortaya çıktığı zamana (kuluçka dönemi) kadar olan olağan süre 3 ila 6 gündür. Çocuklarda ateş olabilir ve boğaz ağrısı gelişebilir. Bu dönemde çocuklar bazen iştahlarını kaybederler ve kendilerini iyi hissetmezler. Ateş başladıktan bir veya iki gün sonra ağız veya boğazın ön kısmında ağrılı yaralar gelişebilir. Ellerde ve ayaklarda ve bazen de kalçalarda kızarıklık da görülebilir. Ağzın arkasında ve boğazda gelişen yaralar, herpangina adı verilen ilgili bir viral hastalığa işaret edebilir. Herpangina’nın diğer özellikleri arasında ani yüksek ateş ve bazı durumlarda nöbet bulunur. Nadir durumlarda eller, ayaklar veya vücudun diğer kısımlarında yaralar oluşur.

. Diğer belirtiler şunlardır:

 • Döküntüler: İlk 3 günün sonunda el, ayak ve ağız çevresinde suçiçeği benzeri, içi su dolu kabarcıklar dikkati çeker.  Suçiçeğinden farklı olarak gövdede değil el-ayak ve ağız çevresinde oluşur. 
 • El ve ayak içleri, parmak aralarının yanı sıra ayak tabanlarını da donatan içi sıvı dolu kırmızı kabarcıklar hem ağrı, sızı hem kaşıntıya neden olur.
 • Boğazda aft denilen yaralar olur ve çocukta yutma problemi ve buna bağlı iştahsızlık görülebilir.
 • Bademcikte kızarıklık,
 • Kulak ve boğaz ağrısı,
 • Halsizlik görülebilir.

🔵 TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

El -Ayak -Ağız Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

El ayak ağız hastalığı tedavisi için özel bir uygulama yoktur. El ayak ağız hastalığının belirtileri genellikle 7 ila 10 gün içinde düzelir. Topikal bir oral anestezik, ağız yaralarının ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Çeşitli ağrı kesici ateş düşürücüler genel rahatsızlıkları gidermek için yardımcı olabilir.  El ayak hastalığı için özel bir ilaç da bulunmamaktadır. Çocuğun bu dönemde sıvı tüketiminin artırılması, liften zengin, probiyotik içerikli gıdalarla beslenmesi toparlanması açısından önem taşır. Bu dönemde çocukların okula gönderilmemesi başkalarına bulaşı önlemektedir. Ayrıca çocuğun hastalık süresince dinlenmesini sağlamak daha kolay toparlanmasına da yardımcı olmaktadır. Bu süreçte eğer 4 yaş ve üzerinde bir çocuksa ıhlamur, adaçayı gibi seçeneklerden de evde faydalanmak mümkündür. Çocuğun süreci rahat geçirmesi için aşırı sıcak içecekler ve yiyecekler tüketmemesi, yumuşak besinlerle beslenmesi, ağzında çıkabilen ağrılı kabarcıklar için turunçgillerden, soda gibi asitli içeceklerden uzak durması faydalı olabilir. Bunun yanında tuzlu suyla ağzın çalkalanması da çocuğu rahatlatabilir. Çocuklarda el ayak hastalığı sıklıkla görülebilir.

El-ayak-ağız hastalığı ülkemizde yaz aylarında ve sonbahar başında sık görülüyor. Hasta kişinin hapşırması ve öksürmesiyle, tükürükle, lezyonların olduğu deriye yakın temasla ve idrar-dışkı yoluyla bulaşabiliyor.

Yazın havuz sezonunun açılması ve enfekte havuz sularının yutulması ise ayrı bir risk oluşturuyor. Havuzda idrar ve gaita kaçırma nedeniyle mikrop yayılabiliyor ve klorlamaya rağmen dirençli kalabiliyor. Bu da hem çocuk hem erişkinler için risk faktörü olabiliyor. 

Hastalığı geçirecek bir tedavi ya da aşı bulunmuyor. Kaşıntı giderici losyonlar ve boğaz ağrısı için spreyler verilebiliyor. Ayrıca doktor tarafından ateş düşürücü ve boğaz ağrısı için ağrı kesiciler önerilebiliyor. Hasta çocuğun yumuşak gıdalarla (çorba, yoğurt ve ağız içi yaraları kötüleştirmeyecek gıdalar) beslenmesi, bol sıvı alması ve istirahat etmesi gerekiyor. Hafif sabun ve ılık suyla duş alınabiliyor.

Hastalık bir hafta-10 gün içinde kendiliğinden geçerken, el ve ayaklarda sıvı dolu kırmızı kabarcıklar kuruyarak yerini lekeye bırakıyor ve zamanla kayboluyor. 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Hastalıktan korunmada en önemlisi hijyendir: Ellerin sık sık yıkanması, kirli ellerin ağıza ve yüze sürülmemesi çok büyük önem taşır. Gerekli hijyen ve temizlik kurallarına uyulması durumunda el-ayak-ağız hastalığı riski azalır.
 • Oldukça bulaşıcı bir hastalık olduğu için hasta olan kişiden yakın temastan kaçınılmalıdır.
 • Çocuğunuz hasta olduysa lezyonlar koruyuncaya kadar çocuk okula gönderilmemelidir.
 • Ev içinde kardeşler varsa, damlacık yoluyla, yani öksürük ve hapşırma yoluyla bulaştığı için çocuğa ağzını mendille kapatarak hapşırması-öksürmesi öğretilmelidir.
 • İdrar ve gaita yoluyla da az oranda olsa da bulaşabileceği için evde başka tuvalet varsa tuvaletler ayrılabilir.

🔵 EL AYAK AĞIZ HASTALIĞI HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR 

El ayak ağız hastalığı bulaşıcılık süresi nedir?

El ayak ağız hastalığı bulaşma süresi ortalama olarak yedi gündür.

El ayak ağız hastalığı kuluçka süresi nedir?

El ayak ağız hastalığının kuluçka süresi ortalama 3 gündür.

El ayak ağız hastalığının komplikasyonları nelerdir?

El ayak ağız hastalığının en sık görülen komplikasyonu dehidrasyondur. Hastalık ağızda ve boğazda yaralara neden olabilir, bu da yutmayı ağrılı hale getirir. El ayak ağız hastalığı yaşayanlar mutlaka kaybettiği sıvıyı geri almalıdır. Bu nedenle hastalanan çocuğunuzu hastalık sırasında sıvı içmeye teşvik edin. Çocuklar çok susuz kalırsa, hastanede intravenöz (IV) sıvılara ihtiyaçları olabilir. El ayak ağız hastalığı genellikle çok büyük bir hastalık değildir ancak önemsenmesi gereken bir durumdur. Tedavi ve gözlem altında olmak önemlidir. Bazen el-ayak-ağız hastalığına neden olan enterovirüs beyne girer ve ciddi komplikasyonlara neden olur. Bu komplikasyonlar şöyledir:

Viral menenjit: Bu, beyin ve omuriliği çevreleyen zarların (meninksler), beyin omurilik sıvısının nadir görülen bir enfeksiyonu ve iltihabıdır.

Ensefalit: Bu ciddi ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden hastalık, beyin iltihabını içerir.

El ayak ağız hastalığı etkeni nedir?

El ayak ağız hastalığının etkeni el ayak ağız hastalığı, coxsackievirus ve enterovirüstür.

Hamilelikte el ayak ağız hastalığı görülür mü?

Hamilelik veya bebek için genellikle bir risk olmamasına rağmen, el, ayak ve ağız hastalığı olan kişilerle yakın temastan kaçınmak en iyisidir. Bunun nedeni ise hamileliğin ilk 3 ayında yüksek vücut ısısı çok nadir de olsa düşüğe neden olabilmesidir. Doğumdan kısa bir süre önce bu hastalığa yakalan anne adaylarının bebekleri bu hastalıkla doğabilir. Bu nedenle hamilelikte böyle bir durum söz konusuysa kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulmalıdır.

El ayak ağız hastalığı için kimler risk altındadır?

Küçük çocuklar bu hastalığa yakalanmak için en yüksek riske sahiptir. Kapalı, kalabalık olan kreş ve okul ortamlarında eğitim gören çocuklar risk altındadır. Çocuklar genellikle hastalığa neden olan virüslere maruz kaldıktan sonra hastalığa karşı bağışıklık kazanırlar. Bu nedenle, durum 10 yaşın üzerindeki insanları nadiren etkiler. Bununla birlikte, özellikle bağışıklık sistemleri zayıflamışsa, daha büyük çocukların ve yetişkinlerin enfeksiyona yakalanması hala mümkündür.

El ayak ağız hastalığı ne kadar süreyle bulaşıcıdır?

Hastalığın ilk haftasında bulaşma olasılığı yüksektir. Semptomlar kaybolduktan sonra bazen birkaç hafta boyunca yine bulaşabilir ama bu nadirdir. Hastalığa yakalanan çocuklar iyice iyileşene kadar evde kalmalıdır.

El ayak ağız hastalığı yetişkinlerde olur mu?

El ayak hastalığı nadir de olsa yetişkinlere de bulaşabilir.

El ayak ağız hastalığı bulaşıcı mı?

El ayak ağız hastalığı çok bulaşıcı bir hastalıktır.

El ayak ağız hastalığı ilacı var mıdır?

El ayak ağız hastalığı için özel bir ilaç yoktur. Ağrı kesici, ateş düşürücü, ağız içi gargaralar hastalığın semptomlarını hafifletmek için kullanılmaktadır. El ayak ağız hastalığı bitkisel tedavi ile çözümlenmez. Hekime sormadan bu tür takviyeler kullanılmamalıdır.

El ayak ağız hastalığı ile 6. hastalık aynı mı?

İki hastalık aynı değildir.

El ayak ağız hastalığı ateş yapar mı?

El ayak ağız hastalığı ateş yapabilen bir hastalıktır. Bu nedenle tedavi aşamasında ateş düşürücülerden faydalanılmaktadır.

El ayak ağız hastalığı tekrar bulaşır mı?

Hastalık bir süre sonra yeniden geçirilebilir. Bağışıklık yapmaz. Bu nedenle hijyene çok dikkat edilmelidir.

El ayak ağız hastalığı kaşıntı yapar mı?

El ayak hastalığı kaşıntı yapabilir. Bu nedenle el ayak hastalığı için krem, losyon önerilebilir.

Yetişkinlerde el ayak ağız hastalığının belirtileri nelerdir?

Yetişkinlerde el ayak ağız hastalığı belirtileri çocuklardakine benzemektedir. Yetişkinlerde de ağızda yaralar, el-ayak bölgesinde kaşıntılı döküntüler, grip benzeri belirtiler ve ateş olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

CAFEMEDYAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et