Bazı faktörler ANKSİYETE BOZUKLUĞU yaşama riskinizi artırabilir. 

Bazı faktörler ANKSİYETE BOZUKLUĞU yaşama riskinizi artırabilir. 

Hayatı yaşanabilir kılan ve ‘ruhun gıdası’ olarak tanımlanan müzik, aynı zamanda akıl ve vücut sağlığının tedavisinde kullanılan en etkili terapi metotlarından biri.

♦ Zerrin Özer, anksiyetesinin artması sebebiyle Darülaceze’de bulunan fiziksel tedavi ve rehabilitasyon merkezine yattı. 

Zerrin Özer’den söz konusu ididalarla ilgili ‘Düşkün ve düşmüş değilim’ diyerek açıklama yaptı.

Anksiyete ve psikolojik sorunlarla mücadele eden Zerrin Öze
Anksiyete ve psikolojik sorunlarla mücadele eden Zerrin Öze

Anksiyete ve psikolojik sorunlarla mücadele eden Zerrin Özer, tedavi görmek amacıyla Darülaceze’de bulunan fiziksel tedavi ve rehabilitasyon merkezine yattı.

Ünlü sanatçının Darülaceze’ye yatması sonrası yapılan yorumlarla ilgili Özer’den açıklama geldi.

 –  Zerrin Özer:

“Kıymetli sevenlerim ve değerli basın mensupları. Maalesef dünden beri çıkan haberleri şaşkınlıkla izlemekteyim. Her şeyden önce Darülaceze Sayın Hamza Cebeci başkanlığında kendisini sürekli yenileyen ve tüm sağlık çalışanları ve destek ekipleriyle son derece profesyonelce çalışan bir kurumdur. Huzurevi olması haricinde sağlık anlamında destekleyici birçok birikimi bünyesinde barındırmaktadır. Günlük hayatımı hafifte olsa etkileyen birtakım zincir fiziki sağlık problemlerimin tedavisinde özellikle ve kendi isteğimle seçtiğim bu konuda ihtisas sahibi doktorların görev yaptığı kurumun ismini, misyonunu ön yargılı ve yanlış bir şekilde kullanarak, tarafımı düşkün ya da düşmüş gibi gösterme çabasını anlamakta güçlük çekiyorum maalesef. Bu tür amacını aşan konularla gündemi meşgul etmeyelim lütfen. Sevenlerin, canlarım Zerrin’iniz gayet iyi. Hiç merak etmeyin. Sevgilerimle.”

♦ ANKSİYETEYİ HAFİFLETTİĞİ BİLİMSEL OLARAK KANITLANAN 6 ŞARKI…

 

Hayatı yaşanabilir kılan ve ‘ruhun gıdası’ olarak tanımlanan müzik, aynı zamanda akıl ve vücut sağlığının tedavisinde kullanılan en etkili terapi metotlarından biri. Peki anksiyeteyi hafiflettiği Mindlab Enstitüsü tarafından kanıtlanan şarkılar hangileri?

 

Müzik, dünyadaki her insanın ruh durumunu etkiliyor ve ruhun gıdası olarak kabul ediliyor.

 

Bazı şarkılar bizi üzerken, bazıları ise mutlu ediyor veya rahatlatıyor. Müzik aynı zamanda akıl ve vücut sağlığının tedavisinde kullanılan en etkili terapi metotlarından biri. Dünya genelinde tam 300’ün üzerinde üniversitede müzik terapi üzerine lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi veriliyor. Müzik ile tedavi yöntemlerinden biri de anksiyete için kullanılıyor.

 

Mindlab Enstitüsü ile birlikte çalışan Dr. Lewis-Hodgson, bazı şarkıların anksiyeteyi azalttığını ortaya koydu.

 

Çalışmaya göre şarkılar kalp atışı, nefes ve kan basıncını olumlu yönde etkiliyor. Enstitü ile birlikte yürütülen çalışması sonucunda kaygıyı yüzde 65’e kadar azaltan bir şarkı listesi yayınladı. Bu liste, müzik dinleyen 40 kadının beyni incelenerek oluşturuldu.

 

♦ İŞTE MİNDLAB ENSTİTÜSÜNE GÖRE ANKSİYETEYİ HAFİFLETECEK 6 ŞARKI:

 

ALL SAİNTS – “PURE SHORES”

 

Lewis-Hodgson’un sıralamasına göre, All Saints’in “Pure Shores” şarkısı kaygıyı azaltan şarkılar arasında bulunuyor. Arka planda çift bas klavye ve yunus seslerinin kullandığı şarkının sözleri rahatlamadan bahsediyor.

 

 

 

 

 

 

https://twitter.com/bilgi_16/status/1354738174531162113?s=19

 

MOZART – “CANZONETTA SULL’ARİA”

 

Mozart’ın “Canzonetta Sull’aria” adlı bestesi, Figaro’nun Düğünü’nün 3. perdesinden kısa bir düet. Obua ve telli çalgılar kullanılarak çalınıyor. 62 diziden oluşan beste, 1994 yapımı Esaretin Bedeli adlı filmin de müzikleri arasında.

 

 

 

https://twitter.com/bilgi_16/status/1354739532470620160?s=19

 

COLDPLAY – “STRAWBERRY SWİNG”

 

 

Coldplay’in “Strawberry Swing” parçası da listede yer alıyor. Kendine özgü ve çekici bir etkiye sahip olan şarkı 2009 yılında piyasaya sürüldü.

 

 

 

https://twitter.com/bilgi_16/status/1354740053134737410?s=19

 

ENYA – “WATERMARK”

 

 

Enya’nın ilk albümünden bir single olan Watermark, Warner Music UK’nin yapımcısı Rod Dickins’i büyülemiş, Dickins bu şarkıyı dinledikten sonra daha iyi uyuduğunu ifade etmişti.

 

 

 

 

https://twitter.com/bilgi_16/status/1354740820155506689?s=19

 

DJ SHAH – “MELLOMANIAC”

 

DJ Shah olarak da bilinen Shah tarafından bestelenen “Mellomaniac” adlı şarkı da anksiyeteyi hafifleten şarkılar grubunun bir parçası.

 

 

 

 

 

 

https://twitter.com/bilgi_16/status/1354741361539477507?s=19

 

MARCONİ UNİON – “WEİGHTLESS”

 

Mindlab, “Weighless” şarkısını 2011’de dünyanın en rahatlatıcı şarkısı olarak tanımladı. Araştırma bu şarkının diğerlerinden yüzde 11 daha rahatlatıcı olduğunu ortaya koyarken, kaygıyı da yüzde 65’e kadar azalttığını tespit etti. Bu, İngiliz Ses Terapisi Akademisi tarafından da onaylandı.

 

 

 

 

https://twitter.com/bilgi_16/status/1354743026267148289?s=19

 

Anksiyete

 

♦ ANKSİYETE

 

Genel Tanıtım

 

Anksiyete bir diğer adıyla kaygı bozukluğupsikolojik bir rahatsızlıktır.

 

Günlük hayatımızda ara sıra anksiyete yaşamak olağandır. Çünkü zaman içerisinde karşı karşıya kaldığımız olaylardan ötürü endişelenebilir ya da gelecek ile ilgili maddi-manevi anlamda kaygılar duyabiliriz.

 

Günlük yaşamda kaygı duymak her ne kadar normal olsa da, dozunda bir aşırılık mevcutsa o zaman tıbbi bir hastalıktan söz edebiliriz. 

 

Anksiyete bozukluğu olan kişilerde, yoğun, sürekli devam eden bir endişe hali ve günlük hayatta rastlanılan durumlara karşı korku vardır.

 

Panik atak krizleriyle de kendini gösterebilir. Bu duyulan aşırı endişe, kaygı, panik durumu günlük aktivitelerin süregelmesini sekteye uğratır. Kontrol edilmesi ve yönetilmesi zor olduğu gibi, zaman öngörüsünde de bulunulamamaktadır. Bu halin belirtileri çocukluk, gençlik yıllarında başlayıp yetişkinliğe kadar devam edebilmektedir. Yetişkinlik döneminin ardından azalma eğilimindedir.

 

Anksiyete bozukluklarının kendi içinde;

 

 • sosyal anksiyete bozukluğu,
 • ayrılık anksiyetesi,
 • spesifik fobiler,
 • genelleştirilmiş anksiyete gibi bölümleri de mevcuttur.

 

Bu bağlamda sadece bir değil birden fazla anksiyete bozukluğundan muzdarip olabilirsiniz. Bazen tıbbi bir tedavi ile çözüme ulaşılması gerekebilir.

 

ANKSİYETE NEDİR?

 

KAYGILAR, günlük yaşamda karşılaştığınız sorunlar ile baş edebilmeniz için sizi hazırlayıp, daha hızlı karar verebilmenize ortam hazırlar.

 

KAYGI aslında beyninizin strese tepki vermesi ve sizi ileride yaşayabileceğiniz potansiyel tehlikeler konusunda uyarma şeklidir.

 

Toplumun yaklaşık olarak %18’i kaygı bozukluğu probleminden muzdariptir ve problemin artış derecesi ile beraber hastalık seviyesinde seyredebilir. Anksiyetesi olan bir kişi, her zaman en kötü senaryoyu düşünür ve bu düşünceler kontrolü dahilinde gerçekleşmez.

 

Sürekli olarak kaygı, endişe yaşayan bir kişinin sosyal hayatı sekteye uğrayabilir, ruhsal sağlığı bozulabilir ve gündelik işlerde ki verimi azalabilir. Bu yüzden kaygı bozukluğu olan kişilerin hayat kalitesi oldukça düşmektedir.

 

♦ ANKSİYETE KİMLERDE DAHA SIK GÖRÜLMEKTEDİR?

 

İstatistiklere göre: anksiyete bozuklukları kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülmektedir.

 

Aşırı korumacı tavırla büyütülmüş çocuklarda, çevresinden hep olumsuz tepkiler alan ve sindirilmiş kişiliklerde anksiyeteye daha sık rastlanılmaktadır. 

 

Çocukluk çağında yaşanılan olumsuzluklar, travmalar ve mutsuzluklar arttıkça anksiyete riski de eş zamanlı olarak artmaktadır. Bunun yanı sıra ailede ya da akrabalarda anksiyete görülmesi riski artırır. Çünkü genetik geçiş bu rahatsızlıkta mümkündür.

 

♦ ANKSİYETE BOZUKLUKLARI NELERDİR?

 

Anksiyete bozukluğunun birkaç türü mevcuttur:

 

Genelleştirilmiş Anksiyete Bozukluğu: Ortada bir neden olmadan duyulan aşırı endişe ve gerginlik hissiyatı.

 

Panik Atak: Ani ve yoğun korku, beraberinde panik atakları meydana getirebilir. Bu esnada göğsünüzde ağrı hissedebilir, vücudunuzda ter boşalması yaşayabilir, kalp atışlarınızda hızlanma gözlemleyebilirsiniz. Bazen süreç boğulduğunuzu ya da kalp krizi geçirdiğinizi düşünmenize sebep olacak kadar ağır seyredebilir.

 

Sosyal Anksiyete Bozukluğu: Bireysel ilişkilerinizde, başkalarının sizin yaptıklarınızı yargılaması, alay etmesine karşı endişe, stres duyma haline denir.

 

Belirli Fobiler: Yükseklik korkusu şeklinde kendini gösterebilir. Bu korkuya sahip olan kişiler uçağa binmek ya da yüksek katlı evlerde oturmaktan dolayı endişe duyabilir.

 

Agorafobi: Kalabalığın içinde, acil bir durum yaşandığında hareket kabiliyetiniz kısıtlı olduğu için korku, endişe duyabilirsiniz.

 

Ayrılık Kaygısı: Sevdiğiniz kişiler yanınızdan ayrıldığında çok endişe duyuyor ve her an gözünüzün önünde olsun istiyorsanız ayrılık kaygısı problemi yaşıyor olabilirsiniz.

 

Seçici Dilsizlik: Bazı çocuklar ailesiyle konuşarak iletişim kurabilirken, toplum içinde konuşamamaktadırlar. Bu sosyal kaygıya seçici dilsizlik denmektedir.

 

 

 

♦ ANKSİYETE BOZUKLUKLARININ NEDENLERİ NELERDİR?

 

Anksiyete bozukluklarının nedenleri kesin olarak anlaşılamamıştır. Fakat travmatik olaylar, çeşitli deneyimler, sağlık sorunları, kalıtsal faktörler gibi etmenlerin kaygı bozukluklarını tetikleyebildiği görülmektedir.

 

 • Genetik sebeplerden kaynaklı anksiyete bozuklukları ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden akrabalarınız arasında bu rahatsızlığa sahip olan varsa risk altındasınız demektir.
 • Beyninizde ki korku ve duyguları kontrol eden bölümlerin hatalı bağlanması kaygı bozukluklarına sebebiyet verebilir.
 • Çevresel yaşadığınız travmalardan (çocuklukta istismar edilme, çok sevdiğiniz birinin ölümü veya saldırıya uğraması gibi) ötürü anksiyete bozukluğu yaşayabilirsiniz.
 • Kalpakciğertiroidşeker gibi sağlık sorunları anksiyete bozukluklarına sebebiyet verebilir.
 • Kullanmış olduğunuz ilaçların bir yan etkisi de kaygı bozukluğu olabilir.

 

Aile ve akrabalarınız arasında kaygı bozukluğundan muzdarip biri yoksa, çocukken böyle bir şey yok ve yeni yeni ortaya çıkıyorsa, altında tıbbi bir sebep yatıyor olabilir. Hekim tarafından kontrol edilip ona göre yol haritası çizilmelidir.

 

ANKSİYETE RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

 

Bazı faktörler ANKSİYETE BOZUKLUĞU yaşama riskinizi artırabilir. 

 

 • Çocukluk döneminde, cinsel istismar ya da ihmal yaşanması anksiyete riskini oldukça artırmaktadır.
 • Travmatik olaylara maruz kalan bireylerin anksiyete bozukluğu yaşama oranı oldukça fazladır.
 • Depresyonda olmak, anksiyete riskinizi artırır.
 • Kendi sağlığınız ya da çevrenizdeki kişileri sağlığından duyulan endişe ve stres hali anksiyete bozukluklarını artırabilir.
 • Madde bağımlılığı anksiyete riskini artırır. 
 • Çocuklukta yabancılardan çekinen, kendini geri çeken, iletişim kurmayan kişilerde risk fazladır.
 • Özgüven eksikliği, alay konusu olma gibi olumsuz düşünceler, algılar anksiyete bozukluğuna sebep olabilir.
 • Belirli kişilik tiplerindeki kişiler anksiyete bozukluklarına yatkındır.

 

 

 

♦ ANKSİYETE BELİRTİLERİ NELERDİR?

 

Anksiyete hastalığının bazı belirtileri aşağıdaki gibidir.

 

 • Kendini gergin, huzursuz, panik halinde hissetmek
 • Nefes darlığı, ağız kuruluğu yaşamak,
 • Kötü bir şey olacakmış gibi endişeli hal
 • Kalp atışlarında yaşanan aşırı hızlanma
 • Aşırı terleme
 • Ellerde titreme hali
 • Odaklanma, konsantrasyon problemleri
 • Hazımsızlık sıkıntıları
 • Kaygı duymayı tetikleyecek etkilerden kaçınma hali
 • Uyku problemleri başlıca semptomlardan sayılabilir.

 

 

 

♦ ANKSİYETE TANI YÖNTEMLERİ NELERDİR?

 

Belirtilerin varlığından eminseniz, doktorunuz fiziki muayenenizi yapıp, ardından da tıbbi geçmişinize dair bilgilerle anamnezi dolduracaktır.

 

Tetikleyebilecek bazı sağlık koşullarını elimine edebilmek adına bazı testler yapılmasını isteyebilir. Laboratuvar testlerinin hiçbiri anksiyete bozukluklarını özel olarak teşhis edemez, o yüzden yapılan testler, tıbbi geçmiş ve muayene aşamalarının bütünü rahatsızlığın teşhisi için önem arz eder.

 

Doktorunuz ihtiyaç dahilinde sizi bir psikiyatristepsikoloğa veya başka bir akıl sağlığı uzmanına yönlendirebilir. Bu uzmanlar, sizin anksiyete bozukluğunuz olup olmadığını anlamak için çeşitli sorular sorabilir, belli araçlar kullanabilir ya da bazı testler uygulayabilir.

 

Değerlendirme aşamasında ki bir önemli nokta da semptomlarınızın ne kadar süredir var olduğu ve ne kadar yoğun olduğudur. Kaygı, endişenizin günlük hayattan keyif almanızı engelleyecek düzeyde olup olmadığını doktorlara bildirmeniz teşhis için oldukça mühimdir.

 

 

 

♦ ANKSİYETE TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

 

Anksiyete bozukluğunun belirtilerini azaltmak ve rahatsızlığı yönetmek için birçok tedavi alternatifi mevcuttur. Fakat en yaygın iki tedavi PSİKOTERAPİ ve İLAÇLARDIR.

 

Hangi tedavi yöntemine daha iyi cevap vereceğiniz, deneme-yanılma yoluyla saptanabilir.

 

Psikoterapi: Psikolojik danışmanlık ya da konuşma terapisi olarak bilinen psikoterapi, kaygı semptomlarınızı azaltmak için bir terapistle beraber süreci geçirmeyi içerir. Bu danışmanlık türünde duygularınızın, davranışlarınızı nasıl etkilediğine şahit olabilirsiniz. Psikoterapi, anksiyete bozukluğunuzu anlamanın ve yönetmenin yollarını öğrenmek için oldukça etkili bir tedavidir.

 

Bilişsel Davranışçı Terapi(BDT): Bu psikoterapi türü size olumsuz ve sizde panik yaratan düşünceleri ve davranışları nasıl olumluya dönüştüreceğiniz kısmında size kılavuz olur. Sizde korku ve kaygı meydana getiren durumlara karşı endişe duymadan yaklaşmanın ve bunları yönetmenin yollarını öğreneceğiniz etkin bir tedavi yöntemidir. 

 

 İlaç Tedavisi: Doktorunuz anksiyete semptomlarını hafifletmek için çeşitli antidepresanlar, ilaçlar, yatıştırıcılar kullanılabilir. İlaçların asıl amacı kısa süreli rahatlamadır, uzun süreli kullanılması amaçlanmamaktadır. Ayrıca hangi ilacın size daha iyi geleceğine karar vermek ve artılarını eksilerini konuşmak adına doktorunuzla bir araya gelmeniz iyi olacaktır.

 

https://www.cafemedyam.com/2021/01/03/kurt-muziginde-kara-veba/

 

İLGİLİ HABER

 

Cumhuriyet – Acibadem

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

CAFEMEDYAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et