Neandertallerin modern insan olarak bilinen Homo Sapiens

Neandertallerin modern insan olarak bilinen Homo Sapiens

 

♦ İnsan türleri, yüz binlerce yıl öncesinde de birbiriyle çiftleşiyordu

Yüz binlerce yıl önce farklı insan türlerinin birbiriyle cinsel ilişkiye girerek ürediği halihazırda bilinirken bugün, incelenen kalıntılar sonucunda Neandertaller hakkında da yeni bir teori ortaya atıldı..

Neandertallerin modern insan olarak bilinen Homo Sapiens
Neandertallerin modern insan olarak bilinen Homo Sapiens

Bilim insanları, yeni kanıtlar aracılığıyla Neandertallerin modern insan olarak bilinen Homo Sapiens ile üremelerinden dolayı yok olmuş olabileceğini ortaya koydu.

 

Günümüzden yaklaşık 250 bin ila 40 bin yıl önce yaşayan insan türü Neandertallerin nasıl yok olduğu hakkındaki en kabul gören teori, bu tür ve bizim de içinde bulunduğumuz Homo Sapiens türünün birbiriyle savaşması idi..

Fakat şaşırtıcı bir sonuç ortaya koyan yeni bir araştırma yayınlandı.

Yayımlanan yeni araştırmaya göre Neandertaller, yalnızca Homo Sapiens ile savaşmadı, aynı zamanda cinsel ilişkiye de girdi. Öyle ki türün yok olmasının nedenleri arasına Homo Sapiens ile üremeleri ihtimali de katıldı.

♦ Peki Neandertaller ve Homo Sapiens nasıl ilişkiye girdi?

Neandertaller ve Homo Sapiens’in ilk karşılaşmaları, bugüne kadar yapılan keşiflere göre yaklaşık 600 bin yıl öncesine dayanıyor. Fakat iki türün birbiriyle cinsel ilişkiye girdiğine dair kanıtlar şu anda oldukça sınırlı durumda..

 

Bilim insanları, bugüne kadar yalnızca 32 Neandartel genomunu sekanslamayı başardı..

Elde edilen veriler, günümüzde Afrika dışında yaşayan insanların yalnızca %2’sinin Neandertal genomu taşıdığını gösterdi. Dolayısıyla aslında bilim insanlarının yeni araştırmalarında sunduğu teori de yalnızca bu küçük veriyle yola çıkılan bir varsayımdı..

 

Bilim insanları, bugüne kadar yalnızca 32 Neandartel genomunu sekanslamayı başardı..
Bilim insanları, bugüne kadar yalnızca 32 Neandartel genomunu sekanslamayı başardı..

 

♦ Yeni teorinin temelini atan kanıtlar neydi?

Neandertaller ile Homo Sapiens’in birbiriyle cinsel ilişkide bulunduğu da aslında onların genomunu ilk kez incelememizle de anlaşılmıştı..

   -Fakat bugün genlerimizde bulunan Neandertal genleri, Homo Sapiens’in Afrika’dan ayrılışında sahip oldukları döneme ait değil. Bunun yerine, çok daha büyük göçlerin yaşandığı, 60 bin yıl öncesine ait dönemlere dayanıyor.

Öte yandan, Apidima Mağarası’ndaki (Yunanistan) fosiller üzerinde yapılan son incelemler, türümüzün 200.000 yıldan daha uzun bir süre önce Avrupa’ya ulaşan daha erken bir yayılımının olduğuna işaret etti. Bu da aslında Homo Sapiens ve Neandertaller arasında o dönemlerde gerçekleştiği düşünülen gen alışverişi teorisini destekleyen yeni bir kanıt oldu.

♦ Peki Neandertallerin Homo Sapiens ile cinsel ilişkiye girmesi, sonlarını nasıl hazırlamış olabilir?

Bu sorunun cevabı da aslında oldukça basit olabilir: Neandertaller, birbiriyle ilişkiye girerek üremek yerine Homo Sapiens ile ilişkiye girmiş, sonuç olarak kendi özgün türlerinin sayısı azalmış olabilir..

İki tür arasındaki savaşları bu teori ile birleştirdiğimizde ‘safkan’ Neandertal sayısının sıfıra inması mümkün olabilir. Fakat tabii bu da günümüz verileriyle yalnızca bir teori olarak gündemde kalıyor..

Neandertal ve Homo Sapiens arasındaki ilişkinin tamamen öğrenilmesi içinse daha fazla Neandertal genomunun sekanslanması gerekiyor.

İnsan türleri, yüz binlerce yıl öncesinde de birbiriyle çiftleşiyordu:

Milyon yıl önce ayrılmıştı. Rodgers ve ekibi, Neandersova olarak isimlendirilen insan popülasyonunun hangi insan türlerinden meydana geldiği konusunda emin değiller. Araştırma sırasında ortaya çıkarılan genetik kanıtlar, süperarkaik  popülasyonun yaklaşık 2 milyon yıl önce insan türlerinden ayrıldığı ve Avrasya’da yaşamaya başladıklarını gösteriyor.

 

 

 

Rodgers, Avrasya’da 1.85 milyon yıl önce yaşamış insan türlerine ait fosillerin olduğunu açıkladı. Bu fosiller iki insan türüne ait: Dik durmayı ilk başaran atamız Homo erectus ve Homo erectusun olası kuzeni olan Homo antecessor.

Araştırmacılar, Nedandersova popülasyonunun bu türlerden meydana gelmiş olabileceği ihtimalini dışlamıyorlar. Ancak henüz keşfedemediğimiz başka bir insan türü de bu popülasyonun asıl üyesi olabilir. 

Neandersova popülasyonu hangi insan türünden meydana gelmiş olursa olsun, Alan Rodgers ve ekibin çalışması insan türleri arasında farklı melezleme çeşitlerine ait önemli bulguları sunuyor. Tamamen karanlık olan bu alana dair çalışmalar insanın evriminin daha net anlaşılmasına neden olacaktır. 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

CAFEMEDYAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et