SIYASET

HDP: ‘YEŞİL SOL PARTİ İLE SEÇİME GİRECEĞİZ’

Selahattin Demirtaş da HDP’nin kapatılması durumunda Yeşil Sol Parti üzerinden hareket edeceklerini işaret etti.

Mithat Sancar: Seçime Yeşil Sol Parti ile gireceğiz

🟢 RİSKİN OLDUĞU BİR SÜRECE GİRMEYİZ’

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, seçime Yeşil Sol Parti ile gireceklerini açıkladı…

– HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar:

“Biz 100’ün üstünde milletvekili çıkarmayı hedef koyduk.. Yeşil Sol Parti ile seçimlere gireceğiz.. Bütün dengeleri gözetiyoruz. Bu ittifak kolay kurulmadı. Genişleme çalışmalarımız da devam ediyor..

Bu deprem doğal afet değil sadece, siyasi bir felakettir. Bu felakette kayıplarımız çok büyüktü. Seçime az bir süre yaşadığımız bu ağır yıkım daha farklı bir yol izlememiz gerektiği konusunda yeterince acı bir mesaj oldu..

Biz 6’lı masa tarafından cumhurbaşkanı adayı belirlenirse kendisine destek vereceğimizi söylemiştik ama bu konuda karşılık alamadık. Bundan sonra parlamentoda nasıl bir yol izleyeceğimiz sık sık soruluyor. Kapatma davası var. Bu iktidarın bilinçli bir stratejisidir. Dava açıldığı zamanda bu değerlendirmeyi yaptık. Bu dava seçim dönemine sarkıtılır. Binde bir ihtimal bile olsa kapatma riskinin olduğu bir sürece biz kendimiz girmeyiz. Bunu parti meselesi olarak düşünmeyin..”

Www.cafemedyam.com

🟢 ‘YEŞİL SOL PARTİ İLE SEÇİME GİRECEĞİZ’

– HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar:

“Seçim süreci çok mühim. Bu iktidar değiştiğinde demokratik dönüşüm yakalanabilmesi için biz ittifaklarımızla en büyük güvence olduğumuza inanıyoruz. Böyle bir güçten yoksun bırakma hakkımız, şansımız yok.  Yeşil Sol Parti’yle seçime gireceğiz. Yeşil Sol Parti bizim bileşenlerimizdendir. Hızla örgütlenmesini tamamladı. Yeşil Sol Parti’yi engelleselerdi başka seçenekler çıkaracaktık..

Yeşil Sol Parti ve HDP logolarının benzeştiği bir logo tasarlamıştık. Açıkçası kafa karışıklığına yol açamamak için bu logonun benzeşmesi konusunda bir kaygımız da yok. İttifak bileşenlerimiz kendi amblemleri ile gireceklerini yeniden söyledikleri için biz ısrar etmedik. MYK kararımızı sunduğumuzda arkadaşlar düşünme süresi istediler. Sonra kendileri kararlarını değiştirmek istemediklerini söylediklerine biz de tek liste kararımızı esnettik.”

‘TÜM DENGELERİ GÖZETİYORUZ’

– HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar:

“Bütün dengeleri gözetiyoruz. Bu ittifak kolay kurulmadı. Genişleme çalışmalarımız da devam ediyor. Kısacası Emek ve Özgürlük İttifakı herhangi bir bileşenine kazanımlarını tehlikeye sokacak bir nedeni kabul etmez. En iyi sonucu alacak formülleri bulacağız. Ortak liste konusunda da bir mutabakatımız var. Diğer ittifaklarda koşulan formüllerden daha farklı formüllerle çalışıyoruz. Ayrıntıları vermem doğru olmaz. Ama gözetilen temel husus; daha önceki kazanımlarımızın daha altına düşmemek. Bu ittifakın yeni katılımlarla genişlemesi çalışmalarına da son güne kadar devam edeceğiz. Sol Parti de bunlardan biri. Görüşmelerimiz var..”

100’ÜN ÜSTÜNDE VEKİL ÇIKARMA HEDEFİ 

– Sancar:

“Biz 100’ün üstünde milletvekili çıkarmayı hedef koyduk. Türkiye’nin felaket iktidarından kurtulmasını istiyoruz”

Www.cafemedyam.com

🟢 SELAHATTİN DEMİRTAŞ: NE OLDUĞUNU BİLMEYEN KALMASIN

HDP’nin kapatılma ihtimaline karşı bileşeni olarak nitelendirilen Yeşil Sol Parti

– Selahattin Demirtaş:

“Ne olduğunu bilmeyen kalmasın, lazım olacak” ifadelerine yer verdi.

Anayasa Mahkemesi’nde (AYM) hakkındaki kapatma davası devam eden Halkların Demokratik Partisi‘nin (HDP), kapatılma riskine karşı seçimlere bileşeni olan Yeşil Sol Parti’den girip girmeyeceği merak konusu oldu..

Bu konudaki eğilimin Merkez Yürütme Kurulu’nda (MYK) karara bağlanmasın da bekleniyor

DEMİRTAŞ’TAN PAYLAŞIM GELDİ

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da HDP’nin kapatılması durumunda Yeşil Sol Parti üzerinden hareket edeceklerini işaret etti.

– Selahattin Demirtaş:

“Bu görselin renkli çıktısını alıp evde buzdolabı kapısına, oda kapılarına yapıştırın lütfen. Ne olduğunu bilmeyen kalmasın, lazım olacak. Haydi arkadaşlar, elden ele…”

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: