SIYASET

MERAL AKŞENER HİÇ BİR ZAMAN UMUT OLMADI. SADECE KENDİNE YAKIŞANI YAPTI!

“Meral Akşener hiç bir zaman Türkiye halklarının umudu olmadı. Gereğinden fazla rol vermeye gerek yok. Sadece kendine yakışanı yaptı”

HDP Milletvekili Sibel Yiğitalp, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Altılı Masa’dan ayrılmasının ardından açıklama yaptı.

– HDP’DEN İLK YORUM: HİÇBİR ZAMAN UMUT OLMADI

Www.cafemedyam.com

– HDP DİYARBAKIR MİLLETVEKİLİ SİBEL YİĞİTALP:

“Meral Akşener hiç bir zaman Türkiye halklarının umudu olmadı. Gereğinden fazla rol vermeye gerek yok. Sadece kendine yakışanı yaptı”

HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koç: 

“Şaşırdık mı? Tabi ki HAYIR!”

HDP Van Milletvekili Sezai Temelli: 

“Faşizmin rengi değişse de zihniyeti değişmez… yanlış hayat nasıl doğru yaşansın, yanlış masa nasıl doğru siyaset üretsin?”

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy:

 “Abdullah Çatlı’dan akademisyenliğe, Tansu Çiller’den Mehmet Ağar’a, Devlet Bahçeli’den Fethullah Gülen’e, hatta AKP’nin kuruluşunda Tayyip Erdoğan’a kadar… Akşener’in kişisel tarihini biliyoruz. Bu ülke halklarının geleceği size bağlı değil! Seyirci değil Halkız!”

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya:

“Hiç şaşırmadım!”

HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü:

 “Akşener kendisini CHP’ye ve muhalefete kayyım ilan etti… No pasaran! Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş  ahlak ve şahsiyet ve insanlık sınavındalar. Akşener’in rezilane rüşvetine tenezzül etmeyerek onu MC geleneğiyle birlikte belediye çöplüklerine gömdükler an kendileri de bir demokratik sinerji kaynağına dönüşecekler… İnsanlık kazansın!”

Www.cafemedyam.com

– Selahattin Demirtaş:

“Dünden daha fazla birlik olacağız, daha sıkı sarılacağız birbirimize. Sen ben yok, Biz varız ve birlikte başaracağız.. Merak etmeyin, liderlerin de sadece bir oyu var, aynen sizin gibi. Mühür sizin elinizde. Güzel yarınlar sizin elinizde. Siz halksınız. İnandığınız yolda yürüyün, liderler sizin arkanızdan gelsin” 

– SELAHATTİN DEMİRTAŞ: “BİR DE HDP’YE KULAK VERİN.”

 

– CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU:

“Hiç merak etmeyin taşlar yerine oturacak.. Yolumuza devam ediyoruz arkadaşlar”

– CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu:

“Sevgili halkım; biz bu yola çıkarken hep Halil İbrahim sofrasından bahsettik. Çünkü bu sofraya bu ülkenin tüm renklerini davet etmemiz gerekir dedim. Yoksa bu ülke iflah olmaz dedim.

Türkiye’nin bütün renklerini birleştire birleştire kazanmak için yola çıktık. Soframız böylece gittikçe genişledi. Çünkü amaç sadece ceberut sarayı göndermek ya da değiştirmek değildi.

Amaç aynı zamanda yeni, güzel bir Türkiye oluşturmaktı. Bu sofraya o oturmasın, bu oturmasın diyerek bu ülkeyi toparlayamayız. Birilerini hor görerek, göz ardı ederek Türkiye’yi değiştiremeyiz. Bu Türkiye’yi 20 senedir yaşıyoruz zaten. Erdoğan gitsin ama Erdoğanizm gelsin. Bu da olmaz. Tarihi sorumluluğumuz var bizim. İttifakımızın diğer ortakları medyaya çıkıp hakaretler etmiyor. İttifaka zarar veren demeçler hiç vermiyor. Hiçbirinin ittifak içinden oy devşirmeye çalıştığını da görmedim. Sürekli aynı olgular birbirini tekrar eden hamleler…

Biz ülkeyi siyasal operasyonlarla yönetmeye talip olmayacağız. Hepimizin sorumluluğu var ve sorumlu davranacağız. Bana gelince ben bu saatten sonra değişmem. Ben birleştiririm. Birleştirmeye de devam edeceğim. Sofra büyümek zorunda. Bunu da kimse durduramaz. Bu sofrada siyasi oyunların, nezaketsizliğin, Erdoğan dilinin, yerinin olmaması gerekirdi. Bu sofraya oturanlar, böyle oturdu. Kalkan da ancak bu sebepten kalkacaktır. Umudum niçin bir araya geldiğimizin farkındalığıyla sakin olmamız. Bu sofraya herkesi davet etmemizdir.

Birilerinin kalkması yerine tüm renklerimizin oturmasını sağlamamızdır. Onun için ne ben ne de partimdeki yol arkadaşlarım herhangi bir gerginliğe izin vermeyeceğiz. Alet olmayacağız. Biz sorumlu davranmaya devam edeceğiz. Kimseyi geride bırakmayacağız. Türkiye’nin tüm vatandaşları bu sofraya davetli olacak. Halkımız kaygılanmasın. Biz her şekilde Erdoğan’ı da Erdoğan’ın propaganda makinesini de yeneriz, emin olun yeneceğiz.”

– CHP İSTANBUL İL BAŞKANI DR. CANAN KAFTANCIOĞLU:

“Asla umutsuz olmayın:) .. Depremzede vatandaş: “Depremin kendisini belki unutabilirim ancak sonrasında yaşadığım ve ölenler şanslı dediğim o üç günü unutmam asla mümkün değil” Halkımız ve yitirdiklerimizin yüzü suyu hürmetine hep birlikte öyle bir tarih yazacağız ki. Gİ-DE-CEK-LER!”

Www.cafemedyam.com

– CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel

“Kimse umutsuzluğa kapılmasın.  Hep birlikte başaracağız.  Hep birlikte kazanacağız” 

Www.cafemedyam.com

– İYİ PARTİ GENEL İDARE KURULU ÜYESİ BÜLENT GÜRSOY: İSTİFA EDİYORUM

“Değerli dostlarım,

AKP iktidarını geriletme mücadelesine destek vermek için kuruluşundan beri içinde olduğum, başlangıçta Yüksek İstişare Kurulu üyeliği, sonrasında da iki dönem GİK üyeliğinde bulunduğum, halen Ortadoğu Politikaları Başkanlığı Danışmanlığı görevini sürdürdüğüm İYİ Partiden,
Tarihi bir süreçte, Türkiye’nin aydınlık geleceği açısından kritik önem taşıyan bir seçim öncesinde toplumun umutlarını yok eden bir kararla, fiilen; Millet İttifakı’nın dağıtılması ve 6’lı Masanın bozulması kararı verilmesi, bu kararın hangi arka planla, hangi aktörler ve etkenlerle verildiğinin tarafımca anlaşılamaması, son 2 yılı aşkın süreçte kaynağı ve sebebi çözümlenemeyen kararlar alınması, popülerlik kavramı peşinden koşularak oyun bozmak üzerine iki belediye başkanının siyasi teamüllere aykırı yaklaşımlarla peşinden koşulması ve/veya ayartılmaya çalışılması, sonuçta da yıllardır verilen mücadelenin seçime aylar kalan bir süreçte heba edilmesi nedeniyle, istifa ediyorum.

AKP’nin geriletilmesi mücadelesinde bugüne kadarki süreçlerin başlatılması ve sürdürülmesi konusunda önemli başarılar göstermiş olan, önümüzdeki süreçteki toplumsal ihtiyaçların yönetimsel olarak karşılanması konusunda mevcut aktörler içerisinde en yetkin isim olduğunu düşündüğüm sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığını destekliyorum.

Saygılarımla bilgilerinize sunarım.” 

Www.cafemedyam.com

– BBP GENEL BAŞKANI MUSTAFA DESTİCİ: “CUMHUR İTTİFAKI İLE HAREKET EDERSE BUNDAN MEMNUNİYET DUYARIZ” 

“Bu açıklama şunu gösterir ki, artık İYİ Parti altılı masada değil. Ya yoluna kendisi devam edecek ya da Cumhur İttifakı ile hareket ederse bundan memnuniyet duyarız..

Başından beri İYİ Parti ve Genel Başkan Sayın Meral Akşener, Sayın Kılıçdaroğlu’nun kazanamayacak aday olduğunu ifade etti. Kazanacak bir cumhurbaşkanı adayının gösterilmesi gerektiğini hep ifade etti..

Daha önce de Cumhur İttifakı’nın genişlemesine çok sıcak baktığımı ifade etmiştim” 

Www.cafemedyam.com

– DEVA PARTİSİ: ‘HAKİKAT VE SADAKAT YOKSA GERİSİNİ KONUŞMAYA GEREK YOK”

– DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen:

 “Nezaket, letafet, saygı, özsaygı en önemlisi hakikate sadakat yoksa gerisini konuşmaya gerek var mı?” 

W

– TKP GENEL SEKRETERİ KEMAL OKUYAN: “PİYASANIN, ULUSLARARASI LOBİLERİN, YOBAZLIGIN TUTKALI BU KADAR” 

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Genel Sekreteri Kemal Okuyan:

“İlkesiz ittifaklar diyorduk, işitmediğimiz hakaret kalmamıştı. Piyasanın, uluslararası lobilerin, yobazlığın tutkalı bu kadar. Halkı oyalamak, sahte çözümleri umut diye pazarlamak ve işte sonu!”

– AKP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI HAYATI YAZICI: “ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE İLGİNÇ ŞEYLER GÖRECEĞİZ”

– AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı:

“Dünya lideri Erdoğan ile yarışmak kolay bir iş mi? Hepsi birlikte tarih oluyor. Biz kendimize bakıyoruz. Cumhur İttifakı siyasi partilerin ittifak uygulamaları açısından örnek teşkil ediyor. Düzeni mevcut. İttifak kültürü önemli bir şey..

Bizim kapımız herkese açık. Biz Türkiye’yi ileri taşıma hedefindeyiz. Herkese gönlümüz açık, el veren herkesin elini tutmaktan yanayız.”

Www.cafemedyam.com

– SAADET PARTİSİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI MUSTAFA KAYA:  “HİÇBİR ŞEKİLDE BİR DAYATMA SÖZ KONUSU DEĞİL” 

– Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya:

“Orada ortak bir kanaat meydana geldi, insanlar iradesini ortaya koydu. Kılıçdaroğlu’nun İmamoğlu ve Yavaş’la ilgili yaptığı değerlendirmelerin toplumda takip edildiğini biliyoruz. Ben nasıl CHP’li bir belediye başkanına, milletvekiline illa benim dediğim noktaya geleceksin şeklinde bir yaklaşım içinde olamazsam, CHP’nin ‘Onlar görevlerine devam edecektir’ açıklamasını nasıl yok sayabilirim. Dayatma söz konusu değil. İstişare şeklinde konuşuldu ve metne imza atılarak toplantıdan çıkıldı.”

Www.cafemedyam.com

– SAADET PARTİSİ GENEL BAŞKANI TEMEL KARAMOLLAOĞLU: “BİZLER, MİLLETİMİZE VERDİĞİMİZ SÖZÜN ARKASINDAYIZ” 

– Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu: 

“Aziz milletimizin problemlerine çözüm olmak adına, yine aziz milletimizin teşviki ve desteği ile çıktığımız bu kutlu yolculuğu bugüne dek büyük bir kararlılıkla sürdürdük. Millet ittifakı olarak, özellikle son bir buçuk yıldır her konuda beraberce çalışıp, ortak akıl ve istişare ile birçok konuda uzlaşıya vardık. Dün gerçekleştirdiğimiz son toplantımızda, genel başkanların her birinin altına imza atmasının ardından kamuoyu ile paylaşılan ortak metnimizden de anlaşılacağı üzere; 28. Dönem TBMM ve 13. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak Cumhurbaşkanı adayımız ve geçiş süreci yol haritası konusunda ortak bir anlayışa ulaştık. Bu minvalde; toplantımızda sözleştiğimiz gibi 6 Mart Pazartesi günü Saadet Partimizin ev sahipliğinde bir araya geleceğiz. Halkımız müsterih olsun! Bizler, milletimize verdiğimiz sözün arkasındayız! Aynı inanç, azim ve kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz.” 

Www.cafemedyam.com

– DEMOKRAT PARTİ GENEL BAŞKANI GÜLTEKİN UYSAL: “HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ! YETER! SÖZ MİLLETİNDİR ”

– Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal:

“21 yıllık AKP yönetiminde süren sistematik çöküşün, on binlerce cana, milyonlarca insanımızın evinden yurdundan olmasına sebep bir neticeyi ortaya çıkardığını deprem vesilesiyle acı bir biçimde bir kez daha gördük. Maliyetini her bir vatandaşımızın ödediği toplumsal, siyasal, ekonomik sorunlar ve ülkemizin karşı karşıya kaldığı meydan okumalar, sorumluluk duygusuyla ortak bir irade koyma ihtiyacını ortaya çıkarmıştı..

Millet İttifakı olarak geçtiğimiz 18 ayı aşkın sürede yaptığımız, ülkemize derinden nefes aldıracak ortak çalışmaların ürünü açıklama ve taahhütlerimizin bugün de aynı kararlılıkla arkasında olduğumuzu Aziz Milletimize bildiriyoruz.

Demokrat Parti’nin 1946 yılında başladığı Demokrasi, Adalet ve Hakkaniyet mücadelesinin 77. yılında, merkez sağ siyasetin ve umudun sesi olarak aynı kararlılıkla, aynı inançla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnandığımız ve doğru bildiğimiz yolda, dün olduğu gibi bugün de yürüyoruz.

Ülkemizde her bir vatandaşımız için huzuru, refahı, adalet ve demokrasiyi üretme kararlılığı ve başarmak inancı ile Millet İttifakı olarak çalışmalarımıza devam edeceğimizi bir kez daha Aziz Türk Milletimize beyan ve taahhüt ediyoruz. Hiçbir vatandaşımızın endişesi olmasın. Hep birlikte başaracağız! Yeter! Söz Milletindir!”

Www.cafemedyam.com

– EKREM İMAMOĞLU VE MANSUR YAVAŞTAN BEKLENEN AÇIKLAMA GELDİ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş, ‘adaylık’ tartışmaları kapsamında beklenen açıklamayı yaptı.

– Ekrem İmamoğlu:

“Millet İttifakı halkımızın içinden geçtiği zor bir dönemde ağır bir sorumluluk alarak devleti etkin ve demokratik, toplumu huzurlu ve zengin kılma iradesiyle kurulmuş bir siyasi birliktir. Milletimize çaresiz, umutsuz ve yalnız olmadıklarını göstereceklerine inanıyorum. CHP’nin öz evladı ve Millet İttifakı’nın Belediye Başkanı olarak milletimizin arzu ettiği birlik içinde, ittifak masasında irademizi temsil eden Sayın Kılıçdaroğlu’nun ve Millet İttifakı’nın, eksilmeden çoğalarak büyüyeceğinden şüphem yoktur.”

– Mansur Yavaş:

“Bugüne kadar yaptığımız açıklamalarda Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nun iradesi dışında hareket etmeyeceğimizi belirtmiştik. Aynı çizgideyiz. Temennimiz, Millet İttifakı’nın tüm paydaşlarıyla yoluna devam etmesidir.”

Www.cafemedyam.com

– GELECEK PARTİSİ GENEL BAŞKANI AHMET DAVUTOĞLU: YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ

– Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu:

 “Gelecek Partisi olarak bizim için Millet İttifakı bir kişinin cumhurbaşkanlığı, bir partinin iktidarı ya da partilerin grubunun koalisyonu değil, gücünü derin millet vicdanından, 200 yıllık siyasi tarih birikiminden ve tecrübesinden olan bir toplumsal barış projesidir. İktidarın kutuplaştırma stratejisine meydan okuyan, milletimize büyük umut kaynağı olan bu toplumsal barış projesinin aynı kararlılıkla devamı ve başarısı her türlü siyasi hesabın üstündedir..

 Bütün partilerin fedakâr katkıları ve emekleriyle ortaya koyduğumuz tarihi nitelikteki ortak mutabakat metinleri siyasi yöntem olarak tek aklın değil ortak aklın, dayatmanın değil istişarenin, rekabeti değil uzlaşmanın eseri olmuştur. Meselemiz tek kişinin iradesinin hâkim olduğu ucube sistemin mantığını benimseyerek cumhurbaşkanlığı makamını asla bir isme endekslemek değildir. Cumhurbaşkanı adayımız kazandığında, hiçbir toplum kesiminin “biz kaybettik” hissine sahip olmayacağı bir ortak akıl ve yönetişim kültürü egemen olacaktır..

Bu kararlılıkla Gelecek Partisi’nin bugüne kadar attığı tüm imzaların arkasında durarak yoluna devam edeceğini vurgular, bu zorlu süreçte omuz omuza emek vermiş herkesi aklıselim içinde davranmaya davet ederim.

Milletimiz büyük bir felaketin acısını yaşarken tarihi sorumluluğumuzun bir gereği olarak hiçbir siyasi ikbal düşüncesi içinde olmaksızın yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz.” 

Www.cafemedyam.com

– YAŞAR OKUYAN: “İYİ PARTİ’NİN İNTİHAR ETTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

– Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan:

“İYİ Parti lideri Meral Akşener hakkında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na bir yıl önce bir dosya halinde bazı bilgiler verdim .. Akşener, bu bilgiler sebebiyle cumhurbaşkanı adayı olamaz..

‘Meral Hanım masayı dağıtırsa bunun bir bedeli olur, elimde belgeler var hepsini açıklarım’ demiştim.. 

52 yıllık gazeteciyim. 52 yıldır da siyasi mücadelenin içinden geliyorum. Bu tecrübe demektir. Meral Hanım’ın geçmişini, ne yapabileceğini biliyorum..

Bir sene önce 6’lı masa kurulurken Sayın Kılıçdaroğlu’na arz ettim. ‘Bakın burada dikkat edin’ dedim. Benim için şaşırtıcı olmadı. Depremden iki gün önce bir mahali televizyonda ‘O bozacak. Bozmaya kalkma, sokağa çıkamazsın’ dedim. Benim içim rahat. İnsanlar daha iyi anladılar bizi. Problem yok.. 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: