BİLİM & TEKNOLOJİ

LABORATUVARDA YETİŞTİRİLEN TAVUK YAKINDA MAĞAZA RAFLARINDA

Laboratuvar üretimi tavuk, Upside Foods tarafından çelik tanklar içinde canlı hayvandan alınan hücrelerle elde edildi..

YEPYENİ BİR KÜMES HAYVANI TÜRÜ

Bir teknoloji laboratuvarının mutfağında, Mini Buğday büyüklüğünde bir tavuk lokması yiyorum ..

Küçük et parçaları, erik domates, ince dilimlenmiş soğan, birkaç kapari ve tereyağlı sos arasında oturuyor..

Bir ısırık alıyorum ve lezzetli ve biraz tanıdık.. Tavuk gibi tadı, ama mutlaka tavuk gibi hissettirmiyor ..

 Et , balık ve koyu etli kümes hayvanları arasında bir yerde kategorize edilebilecek bir dokuya sahiptir.. Ama olay şu bu bir tavuk . Sadece alışık olduğun türden değil..

Bir mandıra fabrikasındaki makinelere benzeyen bir fıçıda yetiştirilen tavuk hücrelerinden yapılan eti tattım.. Sonuç: hiçbir zaman tamamen yetişkin bir tavuk gibi gıdaklanmayan tavuk eti..

Bu fütüristik yemek lokması, hücre kültürü yapılmış etler üreten bir şirket olan UPSIDE Foods’ta şeften kıdemli gıda bilimcisi olan Daniel Davila tarafından benim için hazırlandı (bunlara ekili veya laboratuvarda yetiştirilmiş etler de denir ).

Adından da anlaşılacağı gibi, işin içinde bir mezbaha yok. Bunun yerine, şirket bir hayvandan hücreler alıyor ve onları besleyici bir bulamaç yardımıyla kontrollü bir ortamda çoğaltıyor. Sonuç: bir parça et…

UPSIDE Foods'un laboratuvarda yetiştirdiği tavuğun sebzeli bir tabakta görüntüsü. Www.cafemedyam.com
Daniel Davila tarafından hazırlanan laboratuvarda yetiştirilen tavuk yemeği. John Wenz

“BU LEZZETLİ ET DENEYİMİNİ GEZEGEN İÇİN DAHA SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR ŞEKİLDE YAŞAYABİLİRİM.”

Çevresel ve etik olmak üzere bir dizi sorunla birlikte gelen endüstriyel et üretimi ile Impossible Burger gibi şirketler tarafından satılan sahte et filosu arasında bir orta adım ..

– UPSIDE Foods’un işletme müdürü Amy Chen:

“Etki yaratma vizyonumuz, geleneksel et muadilleri kadar çok yönlü ve esnek bir ürün yaratmamızdır..

Bu lezzetli et deneyimini gezegen için daha sürdürülebilir ve hayvanların katledilmesini gerektirmeyen bir şekilde yaşayabilirim..”

Ahşap bir yüzey üzerinde UPSIDE Foods hücre kültürlü tavuğun bir görüntüsü. Www.cafemedyam.com
UPSIDE Foods’un hücre kültürlü tavuğu, şık bir kaplamaya sahip değildir. John Wenz

ZULÜM İÇERMEYEN ET?

Benzer projeler üzerinde çalışan birkaç düzine şirket tarafından paylaşılan asil bir hedef.. 

Good MEAT gibi bazıları, UPSIDE’ın Kaliforniya Körfez Bölgesi’ndeki üretim tesisinden birkaç kilometre uzakta faaliyet gösteriyor..

Finless Foods da laboratuvarda yetiştirilen balıkları satmak amacıyla yakınlarda faaliyet göstermektedir ..  Aynı zamanda yakınlardaki San Francisco merkezli Wildtype ve San Diego merkezli BlueNalu da var.

Ancak UPSIDE şu anda çok önemli bir avantaja sahip: Kasım ayında şirket, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden bir “pazar öncesi danışmanlık” alan türünün ilk örneği oldu ..

 -Bu, ajansın UPSIDE sürecinin güvenliği hakkında “başka sorusu olmadığı” anlamına gelir. Ancak bu laboratuvarda yetiştirilen et rafa hazır değil. Hâlâ birkaç düzenleyici engelle daha karşı karşıya: Tarım Bakanlığı’nın UPSIDE’nin tesislerini ve ürünün kendisini denetlemesi gerekiyor..

Bir teknisyen, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki gıda teknolojisi girişimi SuperMeat'te laboratuvarda yetiştirilen bir tavuk etini kapalı bir torbada tutuyor. Www.cafemedyam.com
Burada resmedilen İsrail’deki SuperMeat ve California merkezli UPSIDE Foods gibi şirketler, tavuk hücrelerini yetiştirmek için çelik kaplar kullanıyor. JACK GUEZ/AFP/Getty Images

ET BASKI İŞLEMİ

UPSIDE’ın hücreleri iştah açıcı ete dönüştürmek için kullandığı kesin yöntemler tescillidir, ancak FDA’ya gönderilen bir belge bazı önemli ayrıntıları ortaya koymaktadır..

-İlk olarak şirket, kas ve deri dokusu da dahil olmak üzere tavukların halihazırda yediğimiz kısımlarından hücreleri çıkarıyor ve analiz ediyor..

-Bu hücreler, et üretimi için yetiştirilen hayvanlardan gelir. Hücreler daha sonra tekrar tekrar çoğalacak ve kaliteli doku üretecek kadar kararlı olduklarından emin olmak için analiz edilir..

-Seçilenler, kullanım için bankaya yatırılır ve daha fazla büyümeyi geciktirmek için tasarlanır ..

-Şirketin dosyalarına göre hücreler daha sonra “hayvan yemi ve insan gıdasında bulunan amino asitler, yağ asitleri, şekerler, eser elementler, tuzlar ve vitaminler dahil olmak üzere yaygın bileşiklerden oluşan” besleyici bir bulamaç alıyor ..

-Kapalı çelik bir kapta hücreler, bir hayvan embriyosundakilere benzer şekilde bölünür..

 Sonuç, “bütün doku” – laboratuvarda yetiştirilen gizemli et. Grub daha sonra “tüketici ürünü formülasyonu için en uygun hale getirmek için” yıkanır ve kurutulur.. 

PROTEİNLERİN SAVAŞI

Laboratuarda yetiştirilen tavuk ve sığır eti için gerçek olanı terk etmeli miyiz? 

Sahte lokmalar bazı belirgin avantajlar sunabilir.

-Frontiers in Nutrition’da yayınlanan bir 2020 inceleme raporuna göre, kültürlenmiş et daha güvenli olabilir çünkü bağırsak patojenlerine uygunsuz şekilde maruz kalmaktan kaynaklanan E. coli bakterisi gibi potansiyel olarak tehlikeli maddelerle kontamine olma olasılığı daha düşüktür.. 

-Bu yüksek teknolojili tesisler , Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birden fazla tesisi kasıp kavuran, 57 milyon kuşa bulaşan ve kümes hayvanı maliyetlerini artıran kuş gribi salgını gibi risklerle de uğraşmak zorunda kalmayacak ..

Ancak çevresel etkiler söz konusu olduğunda, bir kazanan ilan etmek zordur..

 -Hayvancılık dünyadaki sera gazı emisyonlarının yaklaşık yüzde 14’üne katkıda bulunuyor..

 İnekler , karbondioksitin ısınma etkisinden 80 kat daha fazla olan metan gazı yayarlar. Aslında, artan gıda üretimi nedeniyle küresel metan emisyonları 2050 yılına kadar yaklaşık yüzde 40 artabilir ..

Bu arada, kültürlü et üretimi, tesislere güç sağlamak için kullanılan enerjinin türüne bağlı olarak, atmosferde metandan daha uzun süre kalan nispeten daha büyük bir karbondioksit payı üretebilir..

BİR DE TÜKETİCİ TERCİHİ MESELESİ VAR.

İnceleme raporu ayrıca, hayvancılık üretiminin durdurulması halinde kırsal toplulukların başına gelebilecek olası ekonomik yıkımın yanı sıra istenmeyen arazi sonuçlarından da bahsediyor..

 Yazarlar, “Hayvancılıktan elde edilen gübre bir organik madde, nitrojen ve fosfor kaynağı olduğu için, çiftlik hayvanları toprak karbon içeriğinin ve toprak verimliliğinin korunmasında önemli bir rol oynuyor” diye yazıyor..

Rapor, şirketlerin laboratuvardaki hücrelerine çok dikkat etmeleri gerekeceğini belirtiyor.. 

Hızlı hücre büyümesinin kas yapısı ve potansiyel olarak tüketicilerin sağlığı üzerinde öngörülemeyen etkileri olabilir. Ve laboratuvarda yetiştirilen ete konulan besin karışımının gerçek etteki kadar kapsamlı olacağı garanti edilmez ..

Bir de tüketici tercihi meselesi var..

 -Food Quality and Preference’da yayınlanan bir makale, Avustralya’da yanıt verenlerin yüzde 50’sinin laboratuvarda yetiştirilen tavuk yemeyeceğine ve yüzde 49’unun laboratuvarda yetiştirilen sığır etini tatmayacağına işaret etti..

2017 PLoS One çalışmasında ankete katılan Amerikalı tüketicilerin üçte ikisi, bunu denemeye istekli olduğunu gösterdi, ancak yalnızca üçte biri, onu temel bir diyet haline getireceklerini söyledi.

Yani pazar orada olabilir, ancak büyük olasılıkla büyük bir hit olmayacak – elbette önce mağaza raflarına ulaşması gerekiyor.

BENİM KARARIM

Peki bu efsanevi tavuk nasıldı? 

Gazetecilik titizliğini sağlamak için, turumdan sonra yakındaki bir lokantada ızgara tavuk göğsü sandviçi de denedim..

Son bir şey: Günün geri kalanında garip bir şekilde gazım vardı. Bu benim için anormal olmasa da ve daha fazla tatmadan laboratuvarda yetiştirilen etle şişkinliğim arasında doğrudan bir bağlantı kurmak imkansız olsa da, bundan bahsetmek zorundaydım..

Tekrar denemek ister miydim? Muhtemelen. Çatışan bir omnivor olarak, henüz bir laboratuvarda tam bir tavuk kanadı yetiştiremeseniz bile, neredeyse suçsuz bir alternatife sahip olmak iyi olabilir..

Bu ürünün, şu anda üzerinde çalışılan hücresel protein kreasyonları yelpazesiyle birlikte, önünde pek çok test var. Ama sonuçta, In-N-Out gezilerini veya kutlama biftek yemeklerini daha az çelişkili hissettirebilir.

https://www.inverse.com/science/lab-grown-meat-taste-test//JOHN WENZ

BESİN TARİHİNDE BİR DÖNÜM NOKTASI: LABORATUVAR ETİ ONAY ALDI

Amerika’da laboratuvarda üretilmiş bir etin insan tüketimine ilk kez izin verildi.
🔴 LABORATUVARDA ÜRETİLEN TAVUK ETİ, ABD’DE TÜKETİM ONAYI ALDI

Ancak firmanın raflara ürün getirebilmesi için aşması gereken bazı engeller daha bulunuyor.

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi FDA’in hücre kültürlerinden üretilen tavuğun satışına onay verdi..

Kurum, sürecin “çok dikkatli değerlendirildiğini” açıkladı..

Laboratuvar üretimi tavuk, Upside Foods tarafından çelik tanklar içinde canlı hayvandan alınan hücrelerle elde edildi..

– Firmanın yöneticisi Uma Valeti:

“Birçok şüpheci bakışın bulunduğu bir ortamda, bugün bir tarih yazarak, FDA’den üretilmiş et onayı alan ilk şirket olmayı başardık..”

Firmanın raflara ürün getirebilmesi için aşması gereken bazı engeller daha bulunuyor.. Etlerin üretileceği merkezin de resmi bir onay alması gerekiyor..

Valeti, gelinen noktanın “besin tarihinde bir dönüm noktası olduğunu”  söyledi.

Benzer ürünleri geliştirmeye çalışan besin start-upları bulunuyor.. Daha çok firmanın başarısı, carbon salımı, başta su olmak üzere canlı hayvan endüstrisinde kullanılan diğer kaynakların korunması anlamına geliyor..

Üretim etlerin gelecekte pazarda önemli bir oranı ele geçirmesi bekleniyor..

Aralık 2020’de Singapur, tamamen laboratuvarda üretilmiş protein satışına onay veren ilk ülke olmuştu..

Merkezi San Francisco’da olan Eat Just adlı girişimcilik şirketi, laboratuvarda ürettiği tavuk etini Singapur’da satışa çıkarabilmişti..

Yapılan iki araştırma, 2030 itibarıyla laboratuvarda et üretimi maliyetinin normal et üretimi ile yarışabilir hale geleceğini ortaya koymuştu.. 

Life Cycle tarafından yapılan araştırma, laboratuvarda üretilen etin 2040’ta küresel et piyasasının yüzde 35’ini oluşturmasını öngörüyor.

Cumhuriyet

🔵 LABORATUVARLARDA ÜRETİLEN YAPAY ET
YAKINDA SOFRALARA GELME İHTİMALİ YÜKSEK OLAN YAPAY ETİ YEMEK DİNEN HELAL Mİ ?

Dünyada yapay et konusunda çalışmalar hızla sürüyor. Türkiye’de de araştırmaların yapıldığını Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci açıkladı ..!

– Yakında sofralara gelme ihtimali yüksek olan yapay eti yemek dinen helal mi? İlahiyatçılar yanıtladı..

HABERİN DEVAMI İÇİN RESİME TIKLAYIN
🔵 SENTETİK BİFTEK 3 BOYUTLU YAZICIDA ÜRETİLDİ
BİLİM İNSANLARI 2030’DA NE YİYECEĞİMİZİ TAHMİN ETTİ: LABORATUVAR ETLERİ VE BÖCEKLİ PİZZALAR”

“Gıda israfını azaltmanın yanı sıra hücresel tarım gibi yeni teknolojiler de çözümün bir parçası..”

HABERİN DEVAMI İÇİN RESİME TIKLAYIN
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: