BİLİM & TEKNOLOJİ

HYPERLOOP: DÜNYANIN EN HIZLI KARA TABANLI ULAŞIM TEKNOLOJİSİ  

Yetkililere göre bu teknoloji, yüksek hızlı taşımacılıkta devrim yaratacak…

ÇİN’DEKİ TEST SÜRÜŞLERİ BAŞARIYLA TAMAMLANDI

Www.cafemedyam.com
(Çin Havacılık Bilimleri ve Endüstrisi Kurumu)

DÜNYANIN EN HIZLI KARA TABANLI ULAŞIM TEKNOLOJİSİ OLACAK

Fikir Elon Musk’tan çıkmıştı

-Yetkililere göre bu teknoloji, yüksek hızlı taşımacılıkta devrim yaratacak..

Çin’deki ultra hızlı hyperloop treni ilk test sürüşlerini tamamladı..

Şanşi eyaletinde gerçekleştirilen üç test sürüşünde tren saatte 50 kilometre hıza ulaştı..

Yeni nesil ulaşım aracının nihai amacı ise yolcuları veya kargoları saatte yaklaşık 1000 bin kilometre hızla gidecekleri yere ulaştırmak.

-Yenilikçi araç, Datong bölgesindeki bir test hattında çalıştırıldı. Hyperloop tesisinin inşaatı nisan ayında başlamıştı.

Test aşamasına geçilmesi ise bir yıldan az sürdü..

Trenin test edildiği tesisi inşa eden savunma firması Çin Havacılık Bilimleri ve Endüstrisi Kurumu, ilk denemelerde “her şeyin yolunda gittiğini” açıkladı..

Proje planlandığı gibi giderse tren, dünyanın en hızlı kara tabanlı ulaşım teknolojisi olacak..

Www.cafemedyam.com

HYPERLOOP NEDİR?

Hyperloop sisteminde araçlar, bir tünel içindeki basınç kapsülleri üzerinde hareket ediyor..

-Sisteme özel motorlara sahip bu araçlar, boru şeklindeki bu vakumlu ortamda çok daha hızlı gidebiliyor..

Türkçe’de “hızyuvar” diye de bilinen bu teknoloji ilk kez 2012’te SpaceX ve Tesla CEO’su Elon Musk tarafından ortaya atıldı..

-Musk bu fikri hayata geçirmek için The Boring Company’yi kurdu. Bunu uzay firması Virgin Galactic’in kurucusu Richard Branson’ın Virgin Hyperloop şirketi izledi..

Önceki yıllarda bu firmalar birçok ilki başardı ama çalışmaları büyük ölçüde fon yetersizliği sebebiyle yavaş ilerliyor..

-Halihazırda maglev trenleri gibi yenilikçi ve son derece hızlı ulaşım araçlarının gündelik hayatta kullanıldığı Çin’in hyperloop teknolojisine gözünü dikmesi ise ülkenin bu alanda öncü olup olamayacağı sorusunu gündeme getiriyor..

Çin bu alana büyük yatırım yapıyor

South China Morning Post’un haberine göre 14 Ocak’ta Çin’deki üç test sürüşü sırasında araç yalnızca 210’ar metre mesafe kat etti.. 

-Zira mevcut hat sadece iki kilometre uzunluğunda. Çinli yetkililer hattı birkaç yıl içinde 60 kilometre uzatmayı hedefliyor..

Ülkedeki yüksek hızlı demiryolu ağının toplam uzunluğu 42 bin kilometreyi aşıyor. Çin bu ulaşım ağında dünyada lider konumunda..

-Bunun yanı sıra yetkililer, iki yıl içinde ülkedeki trenlerin maksimum hızının saatte 400 kilometreye çıkarılacağını iddia ediyor..

Independent Türkçe, Interesting Engineering, South China Morning Post// Derleyen: Çağla Üren

Www.cafemedyam.com
Tarihi Hyperloop denemesine Josh Giegel ve Sara Luchian katıldı (Virgin Hyperloop)

TAŞIMACILIKTA DEVRİM YARATACAK GELİŞME

İki yolcu 500 metreyi 15 saniyede gitti

Fikir ilk olarak teknoloji milyarderi Elon Musk tarafından 2012’de ortaya atıldı..

-İnsanları ve eşyaları saatte bin kilometreye varan hızlarda taşımayı amaçlayan Hyperloop teknolojisi, ilk bakışta gerçek olamayacak kadar iyi görünüyor..

Ancak önde gelen ABD’li bir şirket, teknolojiyi ticarileştirme yolunda önemli bir adım attı..

-Virgin Hyperloop, ilk yolcu taşıma denemesini pazar günü gerçekleştirdi. Bugüne dek görülmemiş hızlarda tren üretmeye çalışan şirket, saatte bin kilometre hız yapabilen aracını başarıyla test etti..

Yüksek hızlı taşımacılıkta “devrim yaratacağı” söylenen Hyperloop, Los Angeles ve San Francisco hattını 45 dakikada tamamlamayı ve sıfır karbon emisyonu vaat ediyor..

-İlk olarak teknoloji milyarderi Elon Musk tarafından 2012’de ortaya atılan fikir, Los Angeles merkezli Virgin Hyperloop’un pazar günü gerçekleştirdiği denemeye kadar, insanlı teste tabi tutulmamıştı..

Söz konusu denemeye katılan Josh Giegel ve Sara Luchian isimli iki şirket çalışanı, Nevada çölündeki bir test sahasında iki kişilik bir araçla sadece 15 saniyede 500 metre kat etti..

-Yolculardan Luchian, deneyimin “hem psikolojik hem de fiziksel açıdan heyecan verici” olduğunu ve herhangi bir rahatsızlık hissetmediğini söyledi..

Şirkete göre teknoloji gündelik kullanıma sunulduğunda yolcu kapsülleri tek seferde 28 kişi taşıyabilecek. Eşya taşımacılığı için de daha büyük modeller geliştirilecek.

Independent Türkçe, AFP, The New York Times

Www.cafemedyam.com
Hyperloop sistemine dair tanıtım bülteni 2013’te yayımlanmıştı (MIT)

ELON MUSK: “HYPERLOOP İNFİLAK ETMEDEN ÖNCE YENİ BİR HIZ REKORU KIRDI”

SpaceX, deneme hattını gelecek seneki yarışmada çok daha yüksek hızlar için 10 kilometreye çıkaracak..

-Elon Musk’ın geleceğin ulaşım aracı olarak hayal ettiği Hyperloop test modülü infilak etmeden önce saatte 463 kilometreyle yeni bir rekor kırarak kilometre taşı niteliğinde bir başarıya imza attı..

2019 SpaceX Hyperloop Modül Yarışması’nda öğrencilerden oluşan takımlar modül prototiplerini Kaliforniya’da SpaceX genel merkezinin yanında bulunan 1,2 kilometre uzunluğundaki vakumlanmış tüpün içinde fırlattı..

-Ne yazık ki kazanan takımın modülü en yüksek hıza ulaştıktan kısa süre sonra infilak etti..

Twitter’dan duyuru yapan ekip şunları yazdı:

“Bugün saatte 463 kilometrelik yeni bir rekor hıza ulaştığımızı mutlulukla duyuruyoruz. Her ne kadar bazı parçaları yolda kaybetsek de, yarışı başarıyla bitirebildik ve 2019 SpaceX Hyperloop Modül Yarışması kazananları olmaktan gurur duyuyoruz..”

Musk, Hyperloop sistemini 2013’te ilk kez ortaya attığında, tanıtım bülteninde vakum tüplerinin ulaşım modüllerinin saatte bin kilometreye kadar hızlanmasına imkan tanıyacağını öne sürüyordu..

-Bu son hız rekoru sadece öngörülen hızın çok gerisinde kalmıyor, aynı zamanda Çin’de ve dünyanın başka ülkelerinde kullanımda olan en süratli yüksek hızlı trenlerle aynı seviyeyi de yakalayamıyor..

Yine de bu teknolojiye duyulan -Virgin Hyperloo One ve HyperloopTT gibi çok daha geniş girişimlerin gerisinde kalmayan- ilginin devam etmesi daha hızlı ve ticari olarak tutunabilir bir Hyperloop modelinin çok uzakta olmayabileceği anlamına geliyor..

Yeni hız rekorunun Twitter’da duyurulmasının ardından Musk, Hyperloop yarışmasının 2020 sürümünde 10 kilometrelik vakumlu tüpün “bir kavisle birlikte” yer alacağını açıkladı..

Daha uzun deneme hattı muhtemelen daha yüksek hızların önünü açarken kavis ekiplerinin gerçek dünyanın güzergahlarıyla baş edebilecek bir modül hazırlamak zorunda kalacağı anlamına geliyor..

Test hattıyla ilgili daha fazla bilgi verilmedi, bununla birlikte HyperloopTT daha önce Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Abu Dabi ve Dubai arasındaki çöl boyunca uzanan 10 kilometrelik bir hat sözü vermişti..

Hattın geliştiricileri hattı gelecek yıl Dubai’de gerçekleştirilecek Expo 2020 fuarına yetiştirmeyi umuyor..

-HyperloopTT’nin CEO’su Dirk Ahlborn daha önce yaptığı açıklamada şöyle konuşmuştu:

Bu hat Hyperloop’un geleceği için önemli. Bir kez BAE’deki hat tamamlandığında, teknoloji artık kullanıma hazır olacağı için dünyanın başka yerlerindeki Hyperloop ağları onu takip edecek..

Independent Türkçe için çeviren: Umut Can Yıldız //Anthony Cuthbertson

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: