BİLİM & TEKNOLOJİ

ÖLÜMÜN EŞİĞİNDEYKEN ORTAYA ÇIKAN EŞSİZ İNSAN DENEYİMLERİ: DİSİNHİBİSYON

Kalp masajıyla hayata döndürülen 5 kişiden birinin ölüme yakın deneyim yaşadığı belirtildi…

Kalp masajıyla hayata döndürülen 5 kişiden birinin “ölüm deneyimini” hatırladığı ortaya çıktı
🟢 ‘BEYNİN OYUNU DEĞİL, EŞSİZ BİR İNSAN DENEYİMİ’
Ölüme yakın deneyimlerin nitelikleri henüz tam olarak bilinmiyor

✅ ABD’deki New York Üniversitesi’nin önderliğinde yapılan araştırmada, kalp masajıyla hayata döndürülen 5 kişiden birinin ölüme yakın deneyim yaşadığı belirtildi..

– Araştırmada, Birleşik Krallık ve ABD’deki hastanelerde Mayıs 2017-Mart 2020’de kalbi duran ve kalp masajıyla yeniden hayata döndürülen 567 kadın ve erkekten elde edilen veriler incelendi..

Buna göre katılımcıların bedenden kopma ve etrafta olup biteni acı ve rahatsızlık yaşamadan gözlemlemenin yanı sıra başkalarına yönelik davranışlarını, niyetlerini ve düşüncelerini yeniden gözden geçirme gibi farklı deneyimler yaşadığı bildirildi..

” Bilim insanları çalışmada yalnızca katılımcıların deneyimlerini değil beyin dalgalarındaki değişimleri de değerlendirdi..”

– Çalışmanın başındaki isimlerden Sam Parnia:

“Hatırlanan bu deneyimler ve beyin dalgalarındaki değişimler ölüme yakın deneyim olarak tabi edilen olaya dair ilk işaretler olabilir. Bunları büyük çaplı bir araştırmada ilk kez yakaladık. Sonuçlarımız, ölümün eşiğinde ve komada olan kişilerin, eşsiz nitelikte bilinçli bir içsel deneyim yaşadığı hakkında kanıtlar sunuyor..”

“İşlevleri sonlanırken beyne ait birçok doğal frenleme sistemi de etkisiz hale geliyor”

– Parnia:

“Bu lüsid deneyimler, hasar almış ya da ölen bir beynin oynadığı oyunlar olarak görülemez. Bunlar ölümün eşiğindeyken ortaya çıkan eşsiz insan deneyimleri..”

Öte yandan araştırmacılar, “disinhibisyon” adını verdikleri bu sürecin evrimsel açıdan henüz nasıl bir işlevi olduğunu bilmiyor..

Veriler, AWARE II (Resüsitasyon sırasında farkındalık) klinik çalışmasının bir parçası olarak toplanmıştır ve 2014’te yayınlanan ilk AWARE çalışmasının devamı niteliğindedir..

✅ Bu daha önceki araştırma turu sırasında, yazarlar, yüzde 46’sı KPR’den kurtulan 101 kişiyle görüştüler. deneyimi hatırladıklarını söyledi..

– Bu anılar, parlak bir ışık görme, bir deja-vu hissi, yaşam olaylarını hatırlama ve aile üyeleriyle karşılaşma gibi yedi ana bilişsel temadan oluşuyordu..

Hayatta kalanlardan bazıları hayvanlar veya bitkiler gördüklerini söylerken, diğerleri korkulu olduklarını veya yaşamdan kısa süreli geri çekilmeleri sırasında şiddet veya zulüm gördüklerini anlattı..

2019’da araştırmacılar, başka bir görüşme turundan elde edilen bulguları sundular..

✅ Görüşülen kişilerin deneyimlerini kalp krizi geçirmiş kişilerin kayıtlarıyla karşılaştırdığımızda, anılarını bildiren diriltilenlerin yüzde 95’inin bir neşe ve huzur duygusu yaşadığını , yüzde 86’sının bir ışık gördüğünü ve yüzde 54’ünün önemli yaşam olaylarını gözden geçirdiğini ortaya koydu..

– Sonsuz uçurumun kenarından geri getirildikten sonra, yüzde 95’i olayın kendilerini olumlu yönde değiştirdiğini söyledi..

– Parnia:

“Bu berrak deneyimler, düzensiz veya ölmekte olan bir beynin bir hilesi olarak görülemez, daha ziyade ölümün eşiğinde ortaya çıkan benzersiz bir insan deneyimi olarak kabul edilebilir..”

✅ Araştırmacılara göre, beyin, biz ölürken disinhibisyon adı verilen bir süreçten geçerek, bilincin en derin katmanlarına erişim sağlayan bir faaliyet akışına neden olabilir..

Bunun tam olarak neden olduğunu söylemek zor, ancak Parnia bu fenomenin “insan bilinci hakkında, ölümde bile ilginç sorular” ortaya çıkardığında ısrar ediyor..

🟢 LUCİD ÖLME: HASTALAR CPR SIRASINDA ÖLÜM DENEYİMLERİNİ HATIRLIYOR
Ölüme yakın deneyimleri düşündüren ritmik beyin dalgalarının tespiti

Not: Bu sunumun başlığı “Resüsitasyon Sırasında Farkındalık II: Kardiyak arrestte bilinç ve farkındalığın çok merkezli bir çalışması”

Yeni bir çalışma gösteriyor ki, kalp durmasından sonra kardiyopulmoner resüsitasyondan (CPR) kurtulan beş kişiden biri, görünüşte bilinçsizken ve ölümün eşiğindeyken meydana gelen bilinçli ölüm deneyimlerini tanımlayabilir..

– Acil tedaviye rağmen, %10’dan azı hastaneden taburcu olmak için yeterince iyileşti.. Hayatta kalanlar, vücuttan ayrılma algısı, acı veya sıkıntı olmadan olayları gözlemleme ve başkalarına yönelik eylemleri, niyetleri ve düşünceleri dahil olmak üzere yaşamın anlamlı bir değerlendirmesi dahil olmak üzere benzersiz bilinçli deneyimlere sahip olduklarını bildirdi..

– Araştırmacılar, bu ölüm deneyimlerinin halüsinasyonlar, sanrılar, yanılsamalar, rüyalar veya CPR’nin neden olduğu bilinçten farklı olduğunu buldular..

Çalışma ayrıca gizli beyin aktivitesi için testler de içeriyordu. Önemli bir bulgu, CPR’ye bir saate kadar gama, delta, teta, alfa ve beta dalgaları da dahil olmak üzere beyin aktivitesinde ani artışların keşfedilmesiydi..

 Bu beyin dalgalarından bazıları normalde insanlar bilinçli olduğunda ve düşünme, hafıza geri çağırma ve bilinçli algılama dahil olmak üzere daha yüksek zihinsel işlevler gerçekleştirirken ortaya çıkar..

– Araştırmanın baş araştırmacısı PhD, Sam Parnia:

“Bu hatırlanan deneyimler ve beyin dalgası değişiklikleri, sözde ölüme yakın deneyimin ilk işaretleri olabilir ve onları ilk kez büyük bir çalışmada yakaladık..

Sonuçlarımız, ölümün eşiğindeyken ve koma, insanlar sıkıntı olmadan farkındalık da dahil olmak üzere benzersiz bir içsel bilinçli deneyim yaşarlar.”

Parnia, berrak ve yüksek beyin aktivitesinin ölçülebilir elektriksel belirtilerini, anımsanan ölüm deneyimlerine ilişkin benzer hikayelerle birlikte tanımlamanın, insan benlik ve bilinç duygusunun, tıpkı diğer biyolojik vücut işlevleri gibi, ölüm zamanı civarında tamamen durmayabileceğini öne sürüyor, diye ekliyor..

– Parnia:

“Bu berrak deneyimler, düzensiz veya ölmekte olan bir beynin bir hilesi olarak kabul edilemez, daha ziyade ölümün eşiğinde ortaya çıkan benzersiz bir insan deneyimi olarak kabul edilebilir..”

 Beyin kapanırken, doğal fren sistemlerinin çoğu serbest kalır. Disinhibisyon olarak bilinen bu, saklanan anılar, erken çocukluktan ölüme kadar olan düşünceler ve gerçekliğin diğer yönleri dahil olmak üzere bir kişinin bilincinin derinliklerine erişim sağlar..

✅ Parnia, bu fenomenin evrimsel amacını kimse bilmese de, “insan bilinci hakkında, ölüm anında bile merak uyandıran soruları” açıkça ortaya koyuyor.. 

Çalışma yazarları, bugüne kadar yapılan çalışmaların, hastaların deneyimlerinin ve ölümle ilgili farkındalık iddialarının gerçekliğini veya anlamını kesin olarak kanıtlayamamış olsa da, bunları reddetmenin de imkansız olduğu sonucuna varmıştır.. 

Ölümü çevreleyen hatırlanan deneyimin artık önyargısız daha fazla gerçek ampirik araştırmayı hak ettiğini söylüyorlar..

AWARE II adlı çalışmaya ABD ve İngiltere’deki yaklaşık 25 hastane katıldı..

 Kardiyak arrest sonrası kullanılan suni teneffüs ve resüsitasyon yöntemlerinin yanı sıra beyin aktivitesinin kayıtlarını standartlaştırmak için sadece hastanede yatan hastalar kaydedildi. Geri çağrılan ölüm deneyimiyle ilgili temaların daha iyi anlaşılmasını sağlamak için bu çalışmada, kardiyak arrestten sağ kalan 126 kişinin kendi bildirdikleri anıları olan ek tanıklıkları da incelenmiştir.. 

Parnia, klinik bilinç olarak kabul edilen biyobelirteçleri, insanın hatırladığı ölüm deneyimini daha kesin olarak tanımlamak ve kardiyak arrest sonrası resüsitasyonun uzun vadeli psikolojik etkilerini izlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söylüyor..

Çalışma için finansman ve destek, NYU Langone, John Templeton Vakfı ve Resüsitasyon Konseyi (Birleşik Krallık) ve Birleşik Krallık’taki Ulusal Sağlık Araştırmaları Enstitüleri tarafından sağlandı..Independent Türkçe, Eurakalert, IFL Science// NYU LANGONE HEALTH / NYU GROSSMAN TIP FAKÜLTESİ//David Mart

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: