Siyah çay tüketiminin günde beş çay bardağını geçmemesi önerilmektedir. Bitki çaylarının ise üç bardağı geçmemesi önerilir...
⏺ UZMANLARDAN ‘ÇAY DEMLEME’ UYARISI
“Çayın faydası olduğu gibi zararı da var, bir de çayı yanlış demliyorsak zararını görme ihtimalimiz çok fazla”

✅ Çay içenlerin bayrağını ülkece taşıyoruz, siyah çay denince bizim için akan sular duruyor..

– Sohbet ederken, kahvaltı yaparken, yemekten sonra veya çalışırken sıcacık bir çayın eşlik etmesi bizim için kaçınılmaz..

  • Uzmanlar:

“Çok kaynar suyu çayın üstüne dökmekten kaçının, kanser olursunuz!”

Uzmanlardan 'çay demleme' uyarısı
⏺ ÇAYI MÜKEMMEL DEMLEMENİN SIRLARINI BİLİYOR MUYUZ?

Kendi damak tadınıza da uygun olarak demlediğiniz çayın tadının kalitesini arttırmak için bu ipuçlarına mutlaka göz gezdirin..

“BAŞKA ÇAYLARLA HARMANLAYIN..!”

İlk iş olarak marketten aldığınız çayları deneyin. Hangisinin kesimi daha çok hoşunuza gittiyse mutlaka onunla devam edin..

Başka çaylarla birlikte harmanlamaktan da korkmayın.. Deneyerek harika sonuçlar elde edebilirsiniz..

“ÇAYI MUTLAKA YIKAYIN..!”

Demlemeden evvel demlikteki çayı muhakkak yıkayın.. Biraz su akıtıp süzmeniz yeterli olacaktır.. Bu şekilde tozundan arınan çay çok daha lezzetli olacaktır..

Sadece çay değil pek çok içecek bulunduğu kabın tadını alıyor. Bu nedenle metal ya da cam demlik de illa ki çay tadına etki edecektir.. Ancak çay gurmeleri en iyi çayın semaver veya porselende demlendiğini belirtiyor.. Porselen bir demlikle şansınızı deneyebilirsiniz..

“KANSER RİSKİ VAR..!”

Çayın acımaması ve uzun süre dayanması için demlemiş olduğunuz çayı ocak üzerinde bekletmemenizi öneririz. Bu durum çayın acımasına sebebiyet verebilir..

Bu nedenle çay iyice demlendikten sonra muhakkak ocak üzerinden alınmalıdır. Aksi taktirde başta gastrit ve ülser olmak üzere midede meydana gelebilecek hasarlara sebebiyet verebilir..

Çayı demlerken veya demledikten sonra yüksek ısıya maruz bırakmamalısınız. Yüksek ısıda kalan ve demlenen çay insan sağlığı için büyük tehdit oluşturabilir. Sürekli yüksek ısıda ve kaynar bir şekilde içilen çay ilerleyen zamanlarda kanser hastalıklarına sebebiyet verebilir..

Çokça yapılan bir hata var, fokur fokur kaynayan suyu çaya direkt dökmek ve yarım saat çayı demlikte hapsetmek.. Bu şekilde zehir gibi acı bir çay içmiş olursunuz, içerisinde üreyen bakteriler haricinde yandığı için oluşan maddeler insanı kanser bile yapabiliyor..

✅ Bu yüzden adım adım bu kuralları takip edin..

Çayın suyu kaynadığında 100 derece olur.. Bu dereceyi düşürmek için üst demliği kaldırıp iki dakika beklettiğinizde sıcaklık 70-80 derece arasında bir değere düşer.. Bu sıcaklık çay demlemek için idealdir..

Çayı demledikten sonra bir kaşık yardımıyla bir kez karıştırın..Bu sayede çayın dibe çökmesine yardımcı olursunuz..

Ardından çayınızı yeni koyduğunuz suyu 15 veya yirmi dakika kadar kısık ateşte ısıtın.. Yarım saat çay demlenirse çok fazla acılaşır.. Çok fazla ateşte ise çayın tadı acı olacaktır..

✅ Dışarı da içtiğimiz çayların yüksek ısıya maruz kaldığı nasıl anlarız diyorsanız, acımaya yüz tutmuş ağzınızda fazla buruk bir tat bırakmasından anlayabilirsiniz..

Çayı muhakkak kaynamamış su ile demlemeniz gerekir. Aşırı bir şekilde kaynamış su çaya döküldüğü zaman çayın içerisinde bakteri oluşmasına sebebiyet verebilir. Çayın tadının acıması da genellikle bu sebeplerden meydana gelmektedir..

Çay demlerken yapılan bir diğer hata ise daha henüz çay suyu sıcakken üst demliğe çay koyulmasıdır. Bu yöntemle çay rutubet alır ve henüz demlikteyken bayatlar..

⏺ AŞIRI ÇAY TÜKETİMİNİN ZARARLARI: ÇAY DEMLEME TEKNİĞİ!
“Dünya Çay Günü’nde, demlemede doğru bilinen yanlışı anlattı: ‘Bunu yapmayın’..!”

✅ Rize’de çay sunum şampiyonu Serpil Hut Kondakçı, ‘Dünya Çay Günü’nde en iyi çay demlemenin tekniklerini anlattı..

  • Kondakçı:

“Çay demleme sırasında genellikle doğru bilinen bir yanlış yapılıyor. Çayı koyup üzerine suyu ilave edersek çay haşlanır. O nedenle önce suyu koyup ardından çayı ilave etmek gerekiyor” dedi.

Çayın lezzetini bozmayın

Herkesin bildiği çay demleme tekniği olan demin üstüne suyu koyup haşlamaya bırakmak çayın lezzetini bozar..

Bir çaydanlığa 5 bardak su dökün iyice kaynatın. Kaynayan suya 4 kaşık dem atın..

Ancak önce suyu kaynatıp sonra üstüne demi bırakmak altın değerinde olan çay demleme tekniğidir. Bu teknik sayesinde çay yanmaz yanı tadı bozulmaz..

✅ Alt demliği su doldurun. Ocağa koyup üst demliği üzerinde bırakın zamanla çay dinlene dinlene demlenir..

– Çayı bardağa boşaltırken kenardan ve yukarıdan boşaltmayın..

– Çayın lezzetini en iyi almanıK sağlayacak doldurma yöntemi ise çaydanlığı bardağa yakın tutup kenardan boşaltmadır..

Dünyada her yıl 15 Aralık, ‘Dünya Çay Günü’ olarak kutlanıyor. En çok çay tüketen ülkeler sıralamasında dünyada ilk sırada yer alan Türkiye’de çayın yetiştirildiği Rize’de, en iyi çay demleme tekniği anlatıldı..

Rize Ticaret Borsası tarafından düzenlenen yarışmada en iyi çay sunum şampiyonu olan Serpil Hut Kondakçı, çayın, tadı ile aromasının en iyi alınabileceği porselen veya bakır demlikte demlenmesi önerisinde bulundu..

  • Kondakçı:

 “Çay demleme sırasında genellikle doğru bilinen bir yanlış yapılıyor. Çayı koyup üzerine suyu ilave edersek çay haşlanır. O nedenle önce suyu koyup ardından çayı ilave etmek gerekiyor..

Kireçsiz su ve kaliteli bir çayla birlikte en önemli unsur tabii ki doğru teknikle çay demlemektir..

Alt demlikteki su kaynadıktan sonra üstteki demliğimize suyumuzu koyuyoruz. Orta boy demlikler için 5 yemek kaşığı çay ilave ediyoruz..

Daha sonra alt demliğe soğuk su ilave edip, suyun kaynamasını bekliyoruz. Su kaynarken üst demlikteki çay çöker, demlenir ve kıvama gelmiş olur. 15-20 dakikalık bekleme süresinin ardından çay servis edilmeye hazır hale gelir” dedi.

GÜNDE 15-20 BARDAK ÇAY TÜKETİRİM..!”

Rizeliler de çayı severek tükettiklerini belirterek, kendileri için her günün ‘çay günü’ olduğunu belirtti..

Çay tiryakisi Şemsi Pehlivan, “Çay benim için olmazsa olmaz. Sabah çayla başlarım, çayımı içmeden de yatmam. Günde 15-20 bardak çay tüketirim” dedi..

‘Bana her gün çay günü’ diyen Hatice Öztürk ise, “Ne içersiniz, dendiğinde ilk tercihim çaydır. Lezzetli bir çay da bulmuşsam, 3-5 bardak içmeden de bırakmam. Tekniklerini öğrendim, güzel de çay demlerim. Tüm yorgunluğumu çayla atarım. Bugün Dünya Çay Günü’ymüş ama bana her gün çay günü” şeklinde konuştu..

Muhammet Salman da “Çay Rize’de içilir. Rize’de çay içmeyen, çay içtim demesin. Herkesin Dünya Çay Günü’nü kutluyorum. Çay içmeye devam edin” dedi.

⏺ İŞTE ÖDÜLLÜ ÇAY DEMLEME TEKNİĞİ!
Yıllardır yanlış yapılıyormuş: İşte ödüllü çay demleme tekniği..!”

✅ Çay kültürünün en yaygın ve en yoğun olduğu ülkelerden biri Türkiye’dir..

Çok sayıda çay demleme yöntemi bulunuyor.. Çay demleme yöntemi çayın tadın değiştiriyor..

PEKİ, EN İYİ ÇAY NASIL DEMLENİR?

Türk sofralarının sabah, öğle, akşam öğünlerinde tek vazgeçilmezi çay.. Türkiye’nin 81 ilinde neredeyse her öğünde çay içiliyor.. Ancak yıllardır mutfaklarda harıl harıl demlenen çaylarda büyük bir hata yapıldığı ortaya çıktı..

Buna göre ödüllü bir çay demleme taktiği olan “Önce su, sonra çay” yönteminin, çayı çok daha lezzetli yaptığı belirtildi..

HAŞLAMA YAPMAYA EŞ DEĞER..!

Çay demlenirken önce çayın ardından kaynamış suyun konulması sık yapılan hata olarak karşımıza çıkıyor.. Çünkü bu sayede çay demlenmiş değil, haşlanmış oluyor..

Eğer önce kaynamış su demliğe dökülür, ardından da çay eklenirse bu sefer demleme işlemi gerçekleşmiş oluyor..

*Çay demlerken alt demlikteki su kaynadıktan sonra üstteki demliğe suyu koyulur..

*Orta boy demlikler için 5 yemek kaşığı çay ilave edilir..

*Daha sonra alt demliğe soğuk su ilave edip, suyun kaynamasını beklenilir..

*Su kaynarken üst demlikteki çay çöker, demlenir ve kıvama gelmiş olur..

*10 dakikalık bir bekleme süresinin ardından çay servis edilmeye hazır hale gelir..

SUYUN ÜSTTEN DÖKÜLMESİ GEREKİYOR..!”

Çay demleme konusunda bir diğer pratik nokta ise suyun demliğe eklenme şekli..

Eğer suyu kenardan dökerseniz oksijenin kaybolmasına neden olabilirsiniz.. Ancak suyu yukarıdan döktüğünüz zaman, kaybettiği oksijeni geri kazanır ve çayınız daha lezzetli bir hal alır..

 

DÜNYA CAY KOMİTESİ RAPORU: BİRİNCİYİZ!

Dünya Çay Komitesi’nin hazırladığı ‘Dünya Çay Raporu’na göre kişi başına çay tüketiminde Türkiye yılda 3,5 kilogramlık çay tüketimiyle birinci sırada yer alıyor..

Raporda ikinci sırayı kişi başına yıllık 2,4 kilogramlık tüketimle Afganistan alırken üçüncü sırada 2 kilogramlık tüketimle Libya bulunuyor.

Diğer ülkelere kıyasla Türkiye’nin çay tüketiminin fazla olduğunu belirten araştırma görevlisi Gökçen Özüpek, çay tüketiminin tamamen masum olmadığını söyleyerek önemli bilgiler verdi..

https://www.cafemedyam.com/2020/08/04/zeytin-yapragi-cayi-faydalari-nelerdir/

“Aşırı çay tüketiminin neden olabileceği sağlık sorunları..!”
  • Özüpek:

“Çay tüketiminin tamamen masum olduğunu söyleyemeyiz. Bizim için elzem olan çay tüketim miktarıdır. Aşırı çay tüketimi, içeriğinde bulundurduğu ‘tanenler’ sebebi ile vücutta demirin emilimini engelleyeceğinden anemi (kansızlık) ismini verdiğimiz sağlık problemine sebep olmaktadır.?

Ayrıca içeriğinde bulunan kafein ise, fazla çay tüketimine bağlı olarak tansiyonu yükseltip, bireylerde taşikardiye sebep olabilmektedir. Ayrıca aşırı tüketildiğinde su kaybının oluşmasını da tetiklemektedir”

undefined
Yeşil çay antikanserojen maddeler bakımından zengin ..!”
  • Gökçen Özüpek:

“Siyah çayın içeriğinde tanen ve kafein fazla miktarda bulunurken, yeşil çayda ise polifenol olarak adlandırılan antikanserojen maddeler yoğunluktadır. Yeşil çay içeriğinde kanser hücreleri için etkili olan polifenolleri bulundurmasına rağmen günde maksimum 5 bardaktan daha fazla içilmemesini belirten yayınlar mevcuttur.

Aşırı tüketiminin tansiyon artışına sebep olduğu bildirilmektedir. Her iki çayda da kafein bulunmaktadır, ancak yeşil çaydaki kafein oranı daha düşüktür. Siyah çayın da yeşil çay gibi antioksidan özellikleri vardır, ancak siyah çay daha fazla işlem gördüğü için antioksidan miktarı daha azdır. Siyah çay tüketiminin günde beş çay bardağını geçmemesi önerilmektedir. Bitki çaylarının ise üç bardağı geçmemesi önerilir”

www.sozcu.com.tr

İLGİLİ HABER

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: