Emzirme Danışmanlık Timi'ne "0552 959 76 96" numaralı hattan 24 saat ulaşılabilir.
Anne sütü hakkında doğru sanılan 10 yanlış
🔴 ANNE SÜTÜNDE ‘PLASTİK BULUNDU
İlk kez anne sütünde mikroplastik bulundu.

✅ Araştırmacılar bu durumun bebeklerin sağlığına olası etkileriyle ilgili endişeli..

– Araştırma İtalya’nın başkenti Roma’da, yeni doğum yapmış sağlıklı 34 anneden alınan süt örnekleri üzerinde yapıldı.. Süt örneklerinin yüzde 75’inde mikroplastik tespit edildi.

✅ Daha önce yapılan araştırmalar, mikroplastiklerin insan hücrelerinde, laboratuvar hayvanlarında ve vahşi deniz canlılarında nasıl kötü etkiler yarattığını göstermişti..

– İnsanların çevreye yayılmış olan mikroplastiklere kaçınılmaz olarak maruz kaldığı düşünülüyor..

👇👇 HABER LİNK 👇👇 HABER LİNK 👇👇
✅ Bulgular Polymers araştırma dergisinde yayımlandı..

– Marche Politeknik Üniversitesi’nden Dr. Valentina Notarstefano:

“Anne sütünde mikroplastik bulunmasının, çok daha hassas olan bebeklerle ilgili endişeleri artırıyor..; ancak anne sütünün avantajları, mikroplastiklerin dezavantajından çok daha büyük.. Bu tarz araştımalar, Anne Sütü kullanımını azaltmamalı..

Su şişelerinden plastik poşetlerde satılan yiyeceklere kadar paketli ürün kullanımının artmasıyla plastik atıklar da arttı.. Bu da doğada var olan mikroplastik miktarını yükseltti.. Bu kirliliği azaltmak için kamu farkındalığı yaratılması gerekir… Hamile kadınları plastik içinde bulunan yiyecek ve içecek tüketirken, kozmetik ürünler ve diş macunu kullanırken, sentetik kumaştan kıyafetler giyerken dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyarmak isterim”..

Son dönemde yapılan başka bir araştırma, biberonla beslenen bebeklerin her gün milyonlarca mikroplastik yutma ihtimali olduğunu ve inek sütlerinde de mikroplastik bulunduğunu ortaya koymuştu..

Mart ayında Hollanda’da yapılan bir araştırmada insan kanında mikroplastik bulunmuştu..

👇👇 HABER LİNK 👇👇 HABER LİNK 👇👇
🔴 MUCİZE BİR BESİN: ANNE SÜTÜ
Anne sütü, bebeğin ilk 6 ay boyunca tüm gereksinimleri olan su, protein, karbonhidrat, mineral ve yağları tek başına karşılayabilen mucize bir besin..

✅ Zengin içeriği sayesinde bebeğin büyümesini, gelişmesini ve enfeksiyon hastalıklarından alerjiye, kalp ve damar hastalıklarından kansere kadar pek çok sağlık problemlerinden korunmasını sağlıyor..

– Üstelik bebeğin zeki, mutlu ve özgüvenli bir birey olabilmesinde de önemli işlevler üstleniyor..

Mucizevi faydaları nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı; anne sütünün doğum sonrasındaki ilk yarım saat içinde bebeğe verilmesini, ilk 6 ay tek başına, 2 yaşına kadar da ek besinle birlikte devam edilmesini öneriyor. Ancak anne sütü ve emzirmeyle ilgili toplumda doğru sanılan bazı hatalı bilgiler annelerin gereksiz yere endişeye kapılmalarına neden olabiliyor. 

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Pınar Atılkan, ‘anne sütü’ hakkında toplumda doğru sanılan hatalı bilgileri anlattı; önemli öneriler ve uyarılarda bulundu!

YANLIŞ: 

– Bebeğim ağlıyor, demek ki sütüm yetersiz.. 

DOĞRUSU: 

Yaygın inanışın aksine, her annede bebeğine yetecek kadar süt oluyor..

– Dr. Pınar Atılkan:

“Bebeğin ağlaması bir taleptir, bebek anne sütüne ihtiyaç duyduğu sıklığı ağlayarak anlatır. Her ağladığında emzirirseniz, bebeğin büyümesi ve gelişmesi için yeterli süt üretimini sağlayabilirsiniz..

Bebekler farklı nedenlerden de ağlayabilirler, bu gayet normaldir. Ağlamak bebeklerde iletişim yoludur. Dolayısıyla temel bakımlarını karşılayıp, emzirmeniz yeterli gelecektir. Bebeğinize yapılacak olan aralıklı tartı kontrolleri ve doktor muayeneleri anne sütünüzün yeterli olup olmadığını belirler. Yapılan kontrollerde bebeğiniz yeterli kiloda ve sağlıklı ise endişelenmenize gerek yok.”

YANLIŞ: 

– Sütüm sulu ve açık renk olduğu için kalitesiz.

DOĞRUSU: 

Bebek doğduktan hemen sonra ‘kolostrum’ adı verilen ağız sütü geliyor. Koyu sarı ve yoğun bir süt olan kolostrum, içeriğinden dolayı bu görünümde oluyor..

Bebeğin bağışıklık sistemini destekleyen kolostrum yaklaşık bir hafta içinde daha berrak ve açık beyaz renkli süte dönüşüyor. Dolayısıyla sütün sulu olması, protein mineral ve besin içeriği yönünden yetersiz olduğu anlamına gelmiyor.. 

YANLIŞ: 

– Ek besine geçtiğimde bebeğim anne sütüne ihtiyaç duymaz. 

DOĞRUSU: 

Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı; ilk 6 ay bebeğin sadece anne sütü ile beslenmesini öneriyor. Anne sütü yeterli gelmezse doktor önerisiyle ek katı besinlere aşamalı olarak başlanabiliyor.. Ancak bu oranın yüzde 30’u geçmemesi gerekiyor..

– Dr. Pınar Atılkan:

“Temel besinin 8. aya kadar yüzde 70-80 oranında anne sütü olması gerekiyor. Bebek büyüdükçe anne sütünün miktarı da değişiyor. Örneğin, 9-12 aydan sonra besinlerin yarısı anne sütünden yarısı da ek besinden sağlanmalı. Tamamlayıcı beslenmeye de 2 yaşına kadar anne sütü ile beraber devam edilmelidir..”

YANLIŞ: 

– Göğsüm çok küçük bu nedenle sütüm az olabilir. 

DOĞRUSU: 

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Pınar Atılkan, sütün miktarı ile kalitesinin anne memesinin boyutundan bağımsız bir durum olduğunu vurgulayarak, “Her annenin sütü bebeğine yeterli geliyor, dolayısıyla annelerin endişelenmelerine gerek yok.” diyor.. 

YANLIŞ:

– Bebeğimi biberonla beslemek yeterli gelecektir. 

✅ DOĞRUSU: 

Bazı bebekler hem biberon hem anne memesi ile beslenebiliyorlar. Ancak bebeğin mümkünse ilk 4-6 hafta, zorunlu haller dışında, biberonla beslenmemesi gerekiyor..

– Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Pınar Atılkan:

“Beslenmek için biberon zorunlu olsa bile anne bebeğini yine emzirmelidir. Zira, yaşamsal faydalarının yanı sıra anne sütü çok daha kolay sindirildiği için bebek daha sık besleniyor..”

YANLIŞ:

– İkiz bebeklere anne sütü yetmez.. 

DOĞRUSU: 

Anne sütü ikiz bebeklere de rahatlıkla yetecek miktarda oluyor. Hatta anneler ikiz bebeklerini eş zamanlı bile besleyebiliyorlar. Bunun için çeşitli emzirme pozisyonları öneriliyor..

YANLIŞ:

– Hasta olduğumda emzirmemeliyim.. 

DOĞRUSU: 

– Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Pınar Atılkan:

“Emzirmeyi ertelemek veya tamamen kesmek gereken sadece kanser ve epilepsi gibi birkaç nadir hastalık olduğunu belirterek, şöyle devam ediyor. “Ayrıca bazı kanser ve epilepsi ilaçları, tedavi amaçlı radyoaktif ışın alınması, tüberküloz ve meme başı herpesinde emzirme önerilmiyor. Annenin zorunlu kullanması gereken ve anne sütüne yüksek oranda geçebilen ilaçlar varsa, bunlar da mutlaka doktora danışılarak kullanılmalıdır.” 

YANLIŞ:

 Sütümü arttırmak için vitamin almalıyım.

DOĞRUSU: 

Yine yaygın inanışın aksine yeterli ve dengeli beslenildiği takdirde anne sütünü artırmak için vitamin takviyesine gerek olmuyor. Sütü arttıracak olan 3 kural var: Sağlıklı ve dengeli beslenmek, sık emzirmek ve bolca su ile sıvı içmek.. 

YANLIŞ:

– Tahıl eklemek gece uyumasına yardımcı olur. 

✅ DOĞRUSU:

 Anne adaylarında anne sütüne ve formül sütlere ‘tahıl’ eklendiğinde bebeğin daha iyi kilo alacağına dair yanlış bir inanış var. İlk 6 ay anne sütüne veya zorunlu hallerde verilen formül süte kesinlikle tahıl eklenmemeli. Bunun nedeni ise tahıl eklenmesinin sindirim sistemi üzerine olumsuz etkileridir. Dolayısıyla bebek her uyandığında emzirmek gerekiyor. Bebeğin uyku atıştırmalığı olan memeden gelen süt, ayrıca anne ve bebek arasındaki bağı da güçlendiriyor. 

YANLIŞ:

– Formül mama versem bebeğim daha iyi uyur ve daha çok kilo alır. 

DOĞRUSU:

 “Formül mamanın sindirimi daha uzun ve zordur. Dolayısıyla beslenme aralıkları çok daha uzun olacaktır” bilgisini veren Dr. Pınar Atılkan, “Anne sütünün sindirimi ise çok daha kolaydır. Bu nedenle anne sütü ile beslenen bebekler daha huzurlu uyurlar ve daha çok kilo alırlar. Ayrıca anneyle bağ kurdukları için kendilerini güvende hissederler.” diyor. 

👇👇 HABER LİNK 👇👇 HABER LİNK 👇👇
🔴 SÜTÜ GELMEYEN ANNELERİN BU BESİNLERDEN KAÇINMASI GEREKİYOR
Anne adaylarını uyaran Dr. Burçak Erzik, sütü arttıran ve azaltan besinleri sıraladı.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Burçak Erzik:

”Sütü gelmeyen annelerin, Nane, maydanoz, adaçayı, sirke ve limon, mısır, nişasta içeren gıdalar, salamura besinler, sigara ve alkolden uzak durmasını öneriyorum..

Doğumun ardından zaman geçmesine rağmen süt gelmese bile bebeği emzirmeye devam etmek önemli..

Sezaryen doğumda, anne sütü, doğumdan 2 gün sonra akıcı ve verimli hale geliyor. Memeden anne sütünün gelmesi gecikse bile emzirilmekten vazgeçilmemeli..

Her iki doğum şeklinde de doğumdan sonra yaklaşık 6 saat içinde anne memesinden ağız sütü de denilen kolostrum gelmektedir. Bu süt normal anne sütünden biraz farklıdır. Ama dediğimiz gibi 2 gün sonrasında daha akıcı ve verimli olacaktır..

✅ Anne, sütü gelmese de bebeğini emzirmeye mutlaka devam etmeli. Sebepsiz yere de annenin sütü gecikebiliyor..

Bebeğin emmesi annenin süt kanallarını uyararak geciken sütün gelmesini sağlayabiliyor..

Buna karşın, yapılan tüm müdahalelere rağmen anneden süt hiçbir şekilde gelmezse, yenidoğan bebek bazı özel mamalarla geçici olarak beslenebilir. Olumlu düşünmesi ve bebeğinin emmeyi başaracağını düşünerek kendini motive etmelidir. Eninde sonunda annenin sütü gelecektir.”

Emzirmede 4 farklı pozisyon var

Dr. Erzik:

  • Beşik pozisyonu,
  • Çapraz beşik pozisyonu,
  • Yan yatış pozisyonu ve
  • Koltuk altı pozisyonu.
🔴 ‘EGZERSİZLERLE, MEME UCUNDA Kİ FİZYOLOJİK YAPI DÜZELTİLEBİLİR’

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Burçak Erzik:

”Göğüs ucunun fizyolojik yapısı nedeniyle zorlanan bebeklerde emzirme için de bazı egzersizler olduğunu ifade etmeliyim..

Hoffman egzersizinde meme ucu iki elin başparmaklarıyla yanlardan tutulmak suretiyle iki tarafa doğru gerdirilir. Aynı germe hareketi ise başparmaklar meme ucunun üst ve altına doğru koymak suretiyle tekrarlanır. Böylece meme ucu dışarı çıkmaya başlar. Germe egzersizinde ise meme başını işaret ve başparmak arasına alarak dışarı doğru çekilmeli aynı uygulama ile meme ucu yuvarlamaya çalışılmalıdır. Günde birkaç kez bu uygulama yapılması ile meme başını dışarı çıkarılması sağlanabilmektedir..

👇👇 HABER LİNK 👇👇 HABER LİNK 👇👇
🔴 SÜTÜN SÜREKLİLİĞİ VE BEBEĞİN SAĞLIKLI BESLENMESİ İÇİN ÖNERİLER

Opr. Dr. Burçak Erzik:

”Her emzirmede mümkünse iki meme verilmeli. Eğer bebek bir meme ile beslenmiş ise, bir sonraki emzirmede diğer meme verilmelidir..

Bu arada emzirme sonrası kalan sütün sağılması uygundur..

İki meme verilmişse bir sonraki öğüne son verilen taraftan başlanmalıdır. Birçok bebek, tek memeyi 5-10 dakika emmekle doyar ve uyur. Bazı bebekler ise 20-30 dakikadan önce memeyi bırakmazlar.”

‘NANE, LİMON, MISIR, NİŞASTA SÜTÜ AZALTIYOR’

Dr. Burçak Erzik:

”Sütü arttıran ve azaltan besinleri de şöyle sıralayarak anne adaylarını uyarmak isterim:

Sütü artıran besinler:

Ispanak, dereotu, rezene, çemen otu, baklagiller, kuruyemiş çeşitleri..

Sütü azaltan besinler:

Nane, maydanoz, adaçayı, sirke ve limon, mısır, nişasta içeren gıdalar, salamura besinler, sigara ve alkol..

Süt üretimini etkileyen faktörler:

Stres, yorgunluk ve halsizlik, annenin hastalanması, grip olması gibi sorunlar, seyrek emzirme, doğum kontrol hapları, annenin doğum yapmadan önce sigara alışkanlığı olması.”

Anneler için ‘Emzirme Danışmanlık Timi’ geliyor

Çeşitli nedenlerle bebeklerini emziremeyen annelere, profesyonel sağlık çalışanları tarafından oluşturulan ‘Emzirme Danışmanlık Timi’ ile 24 saat ücretsiz danışmanlık hizmeti verilecek.

– Ankara İl Sağlık Müdürü :

”Anne sütünün çocuk gelişiminde çok önemli olduğuna işaret etmek isterim. Bu, birçok bilimsel çalışmayla kanıtlandı..

Anne sütü çocuk sağlığının korunmasında eşsiz bir gıda. Özellikle ilk ayda bebeğin sadece anne sütü alması önemli..

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Çocuk Ergen Kadın ve Üreme Sağlığı birimi tarafından Anne Sütü Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı kapsamında, başkentte ikamet eden, emzirmeyle ilgili sorun yaşayan annelere profesyonel sağlık çalışanları tarafından ücretsiz emzirme danışmanlığı hizmeti vermek için 17 kişilik bir Emzirme Danışmanlık Timi oluşturuldu.”

“UYGULAMA BAŞLADI”

Emzirme Danışmanlık Timi’ne “0552 959 76 96” numaralı hattan 24 saat ulaşılabilir.

Mehmet Gülüm:

“Emzirme Danışmanlık Timi’nin amacı, vatandaşa hizmetin ulaşılabilirlik düzeyini artırmak ve ücretsiz olarak anne sütü teşvikini artırmaktır. Ebe, hemşire, diyetisyen ve hekimlerden oluşan timimize, emzirmeyle ilgili sorun yaşayan annelerimiz bu hat aracılığıyla istediği saatte ulaşabilecek. Uygulama başladı..

Ücretsiz olan hizmet kapsamında gerektiği takdirde 1. ve 2. basamak sağlık kuruluşlarında çalışan emzirme danışmanlarına ve ilçe sağlık müdürlüklerine bağlı aile hekimliklerinde bulunan Emzirme Danışmanlığı Uygulama Rehberlerine yönlendirme yapılacak, uygun görüldüğünde annelerin evlerine de gidilerek danışmanlık verilecek..”

‘TÜRKİYE’DE BİR İLK

Proje Koordinatörü hemşire Fatma Tapcı Sarıkaya:

”Anneler bu konuda sıkıntı yaşadıklarında, genellikle nereye başvuracaklarını bilmiyor. Annenin doğru bilgiye ulaşması ve gerektiğinde uygun yere yönlendirilmesi amacıyla bu projeyi hazırladık. Bu proje Türkiye’de bir ilk. Danışmanlık hizmetinin verilmesi için bir hat talep ettik. Bu hat aracılığıyla bizlere istedikleri zaman ulaşabilecekler..

Anneler genellikle bebeği yanlış tutma, öz güven problemi, sütün yetersiz olacağı endişesi gibi nedenlerle bebeklerine süt veremiyor. Uygulamanın hayata geçmesiyle bu sorunları aşmaya çalışacağız..

Yaklaşık 5 ay önce doğum yapan Kardelen Orhan:

”Emzirmeyle ilgili sıkıntılar yaşıyorum. Bebeğimi, erken dünyaya geldiği için ilk zamanlarda emziremedim. Erken doğum olduğundan bebeğim memeyi almakta güçlük çekti. Buna çok üzüldüm ama bir şekilde anne sütünü verdik..”

🔴 ‘BEBEĞE MAMA VERMEK, EMZİRME SÜRECİNİ ETKİLER’
‘EMZİRME, EN SAĞLIKLI VE EKONOMİK BESLENME YOLU’

Dr. Tomris Cesuroğlu:

”Emzirme, anne ve bebeğin yakınlaştığı süreç. Bebeğiniz için dünyadaki en sağlıklı besin, anne sütü. En sağlıklı ve ekonomik beslenme yolu ise emzirmedir..

Sonun başlangıcı; ‘Biraz mamadan bir şey olmaz’, ‘Sütüm çoğalınca bırakırız’ dediğiniz an başlıyor. Çünkü biraz mamadan bir şey oluyor, hem de çok şey. Her şeyden önce biberonla mama vermeye başladığınızda çok büyük ihtimalle bir süre sonra (ortalama 2-3 ay) bebeğiniz tamamen mama ile beslenmeye dönecektir.

Bazı dikkatli ebeveynler süreyi uzatmayı başarabilir, bebeğe de bağlıdır bu; ama 6-7 aydan uzun sürmeyecektir. Neden mi? Birincisi, ikisinin içeriği arasındaki fark (ürün), ikincisi de veriliş yöntemleri (süreç) arasındaki fark.”

🔴 ANNE SÜTÜ İLE MAMA ARASINDAKİ FARK

Dr. Tomris Cesuroğlu:

”Anne sütü yarım saat içinde mideyi terk edip, bağırsaklara geçer. mama ve meme arasındaki kısır döngüye giden süreci şöyle özetleyebiliriz..

Anne sütü, yarım saatte sindirilirken mama, kelimenin tam anlamıyla mideye oturur.

Mamanın mideden bağırsaklara geçişi 2 saati bulabilir. Bu da mama alan bebeğin daha geç acıkmasına, bir sonraki emzirmeyi normalden yani olması gerekenden daha geç istemesine neden olur.

Memeler de en basit tabirle ‘Demek bu bebek verdiğim sütle doyuyor, eh o zaman daha az süt üreteyim’ diyerek yeni duruma ayak uydurur ve daha seyrek süt üretmeye başlar.

Siz de bebek doymadığı için daha çok mama vermeye başlarsınız. Bu bir kısır döngü olarak devam eder ve bir gün bakmışsınız ki artık sadece mama veriyorsunuz, meme kurumuş..

Yenidoğan dönemindeki bebeğin daha geç acıkmasının, iyi beslendiğine yorulması büyük hata. Çünkü yenidoğanların bağırsakları henüz yeni çalışmaya başlamış durumda. Bebeğin ihtiyacı olan besinleri sindirip, emebilmesi için sık beslenmesi gerekiyor. Ayrıca anne sütünün besleyicilik değeri, her açıdan mamaya göre çok çok daha yüksek.”

🔴 ‘BEBEKLER DOĞDUKLARINDA EMMEYİ BİLİR’

Dr. Tomris Cesuroğlu:

”Bebeğin meme emmek için kullandığı teknik ile biberon emmek için kullandığı teknik farklı..

Bebekler doğduklarında refleks olarak emmeyi bilirler; ama sütü en verimli nasıl sağacaklarını, anne memesini eme eme öğrenirler.

Anne için de bir öğrenme süreci söz konusudur. Bebeğin açlık işaretleri, doygunluk işaretleri gibi şeyleri öğrenir. 2- 3 aylık bebek artık nasıl süt içeceğini öğrenmiştir.

Biberonla emmek ise çok kolay öğrenilir. Öyle zorla sağılacak bir şey değildir, emer ve mama gelir. Başta ve sonda aynı miktarda ve aynı tattadır. Önceden biberon alan bebeğin annenin memesini sağmayı öğrenmesi daha zordur. Memeyi kavrama ve emme becerileri yavaş gelişir hatta gelişmeyebilir. Bu sefer gene süt azalır, siz daha çok mama vermek zorunda kalırsınız. Yine aynı kısır döngüye girilir.

Bebekler sandığınızdan çok daha zekidir; ister yenidoğan ister 6 aylık olsun. Karnını en kolay nasıl doyurduğunu anlaması çok uzun sürmeyecektir. Bir süre sonra memeyi istemeyip sadece biberonla karnını doyurmak ister hale gelir..

Bazı durumlarda acilen mamaya başlanması gerekebilir. Bazı bebeklerde mamaya hiç beklemeden başlamak gerekebilir. Bebeğin kilo kaybetmesi ve ağır dehidratasyon (sıvı kaybı) gibi durumlar bunlardan bazıları.

Burada vurgulamak istediğim; eğer doktorunuz mama önerdiyse ve ama siz önce emzirmek için yapmanız gerekenlerin hepsini yapmaya çalışmak istiyorsanız sağlık açısından bebeğinizin bir riskinin olup olmadığının belirlenmesi açısından bunu mutlaka önce hekiminizle konuşup onun onayını aldıktan sonra başlayın”

Yeniçağ

İLGİLİ HABER

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: