BİLİM & TEKNOLOJİ

COVID-19 hastalığının ağır ya da hafif seyretmesinde kan grubu önemli rol oynuyor!

.

✳BİLİMSEL ARAŞTIRMA ORTAYA KOYDU: KAN GRUPLARINA GÖRE COVİD-19 NASIL BULAŞIYOR..!?
“Fransa’da 333 çiftin dahil olduğu bir araştırmada kan gruplarına göre koronavirüs bulaşma riski incelendi..!

Dünya çapında 6.2 milyondan fazla insana bulaşan Covid-19 salgını devam ederken Fransa’da kan grupları ile koronavirüsün bulaşması ile ilgili bir araştırma yapıldı..

Araştırmada, 333 çift mercek altına alınırken bunların hastalığı birbirlerine bulaştırma oranı da analiz edildi..

✅Yapılan inceleme sonucunda kan grupları aynı olan çiftlerin birbirlerine koronavirüsünü daha çok bulaştırdığı tespit edildi..

  • Bilim insanları:

“Eğer koronavirüs olan kişinin kan grubu A, B ya da AB ise Covid-19’u A ve B antikoru olan birine bulaştırabilir.. 0 kan grubuna sahip olanlara ise bulaştırması zor.. Zira 0 kan grubuna sahip olan kişiler diğer gruplara kan verebilir ama kendisi sadece 0 kan grubundan kan alabilir..”

✳SÜPER BULAŞTIRICI OLAN KAN GRUBU..!
  • Uzmanlar:

“0 kan grubuna sahip olanlar diğer gruplara kan bağışı yapabiliyor. Dolayısıyla kan grubu 0 olan birisi diğer insanlara daha kolay bir şekilde hastalık bulaştırabilir. Bu kişiler genelde ‘süper bulaştırıcı’ oluyor..” .

Öte yandan uzmanlar, kan grupları uyuşmayan çiftlerin hastalığı bulaştırma oranının yüzde 27.9 olduğunu açıklarken kan gruplarının uyuşması durumunda ise vaka oranının yüzde 47.2’ye ulaştığını aktardı..

  • Profesör Andreas Radbruch:

“Bu sonuçlar çok şaşırtmadı beni. Geçmişte diğer virüslerde de benzer sonuçlar çıkmıştı..”

  • Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Profesör Carsten Watzl:

“Kan grubunuza bakıp önlemleri erkenden bırakmayın. Hastalığın bulaşması tamamen kan gruplarına bağlı değil..Maske, hijyen ve mesafe önlemlerine devam edilmesi gerekiyor..”

✳KAN GRUPLARININ HASTALIKLARA KARŞI DİRENÇ SEVİYELERİ ORTAYA ÇIKTI..!

Kan gruplarıyla hastalıklar arasında bir bağlantının olduğu bu araştırmada ortaya çıktı..

Yapılan bu araştırma sonucunda en sağlıklı kan grubu da belli oldu..

İngiltere’de yapılan yeni bir araştırmada, kangruplarıyla hastalıklar arasında bağlantı olduğu tespit edildi..

Londra Üniversitesi’ne bağlı RoyalHolloway Üniversitesi’nde yapılan çalışmada, tansiyon, bulaşıcı hastalıklara yakalanma ihtimali ve kanser riski de dahil olmak üzere birçok hastalığın sebebinin kan grupları olabileceği belirtildi..

Araştırmada, kangrubunu belirleyen genlerin aynı zamanda CVT adı verilen beyinde kan pıhtılaşması riski ile de bağlantılı olduğu aktarıldı..

882kişi üzerinde yapılan çalışmada araştırmacılar, AB kan grubuna sahip kişilerin CVT riskinin diğer gruplara göre ortalama 5,6 kat daha fazla olduğu aktarılırken, 0 kan grubuna sahip kişilerin ise yarıyarıya daha az olduğu bildirildi..

✳0 KAN GRUBUNDA KALP KRİZİ İHTİMALİ DÜŞÜK..!

ABD’de yapılan bir araştırmada da AB kan grubuna sahip kişilerin kalp rahatsızlığına yakalanma olasılıklarının yüzde 23 daha fazla olduğu, B kan grubuna sahip kişilerin ise 0 grubuna göre yüzde 11 daha fazla olduğu vurgulanmıştı..

Yapılan başka bir araştırmada 0 kangrubuna sahip kişilerin hava kirliliği gibi çevresel faktörlere karşı daha dirençli olduğu, bununla birlikte kalp krizi ihtimallerinin de daha düşük olduğunun altı çizilmişti..

WarwickÜniversitesi’nde virolog ve moleküler onkoloji profesörü olan LawrenceYoung, araştırmalar ile ilgili, alyuvarlarınızın dışında bulunan ve hangi kangrubu olduğunuzu belirleyen moleküllerin kanınızın pıhtılaşma şeklini değiştirebileceğini söyledi..

Young:

 “Hücre zarındaki proteinler, kan pıhtılaşması ve kardiyovasküler hastalıkların duyarlılığını etkileyebilen bu yapışkanlık faktörlerini etkiler..” 

✳BİLİM İNSANLARI UYARDI: A VE B KAN GRUBU OLANLAR DİKKAT..!

Bilim insanları A, B, AB ve 0 kangruplarını ve Rh seviyelerini inceleyerek bazı uyarılarda bulundu..

Hindistan’ın başkenti Delhi’deki SirGanga Ram Hastanesi’nde yapılan bir araştırma kan grupları ile Covid-19’un bağını mercek altına aldı..

Bilim insanları A, B, AB ve 0 kan gruplarını ve Rh seviyelerini inceleyerek bazı uyarılarda bulundu..

Araştırma sonucunda A ve B kan grubunda olanların Covid-19’un bulaşmasına daha müsait olduğu ortaya çıktı.. Uzmanlar ayrıca kan grubu Rh pozitif olanların da daha büyük risk altında olduğunun tespit edildiğini duyurdu..

2586 Covid-19 hastasının verilerini inceleyen uzmanlar, 0, AB ve Rh- olanların Covid-19 riskinin ise dahaaz olduğunu dile getirdi..

“BİR BAĞI OLMADIĞI İSPAT EDİLDİ..!”

Bilim insanları 8Nisan ile 4Ekim 2020 arasında hastanede tedavi olanların incelendiğini ve araştırmanın FrontiersinCellular and InfectionMicrobiology isimli dergide yayınlandığını açıkladı..

Araştırmada:

“A, B ve Rh+ kangruplarına sahip olan kişilerin Covid-19’a yakalanma riski daha yüksek fakat diğer kan gruplarındaki daha düşük.. Fakat bu araştırma sonucunda kangrubunun, Covid-19’un ağırlığı ya da ölümü ile ilgili bir bağı olmadığı tespit edilmiştir” denildi..

Kangruplarındaki Rh faktörü ise Rhesus faktörü olarak bilinen ve alyuvarın yüzeyinde olan proteini temsil ediyor.. Rh+ olunca Rh faktörünü gösteriyor..

  • Dr. Rashmi Rana:

“Covid-19 yeni bir virüs ve dolayısıyla kangrubuyla Covid-19’un nasıl bir bağı olduğunu görmek istedik” dedi..

  • Dr. Vivek Ranjan:

“Kan grubu B olan erkekler, kangrubu B olan kadınlara göre hastalığa karşı daha dayanıksız.. Kan grubu AB olan 60yaş üzerindeki hastaların da enfeksiyon riski daha yüksek..”

https://www.cafemedyam.com/2021/11/05/rahim-agzi-kanseri/
✳KORONAVİRÜSÜN SEYRİNDE KAN GRUBU ÖNEMLİ ROL OYNUYOR..!
HASTALARIN KAN GRUPLARI VE GENETİK YAPILARI İNCELENDİ..!”

Hastalık kan grubu A olanlarda daha şiddetli, 0 olanlarda daha hafif seyrediyor.

Alman bilim insanlarının yaptığı yeni araştırmaya göre COVID-19 hastalığının ağır ya da hafif seyretmesinde kan grubu önemli rol oynuyor.

COVID-19 hastalığı bazı insanları nefes darlığından başlayarak ölüme kadar sürüklüyor. Bazıları ise yeni tip koronavirüse (SARS-CoV-2) yakalandıkları halde herhangi bir semptom dahi göstermiyor.

Bilim insanları virüsün bazı insanlar üzerinde ölümcül olurken bazılarının etkilenmemesini anlamaya çalışıyor.

“New England Journal of Medicine” adlı tıp dergisinde yayınlanan son araştırma, bu duruma kan grubunun neden olduğunu ortaya koyan önceki araştırmaları destekler nitelikte.

Araştırma Kiel Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bağlı bilim insanları tarafından yapıldı.

Araştırma sonuçlarına göre COVID-19,

*Kan grubu A olan kişilerde diğer kan gruplarına göre yüzde 50 daha şiddetli seyrediyor.

*Kan grubu 0 olanlarda ise enfeksiyonun şiddeti, diğer gruplara göre yüzde 50 oranında daha düşük.

Araştırmada COVID-19 hastalığına yakalanan 1610 yoğun bakım hastasının kan örnekleri incelendi. Hastalar İtalya ve İspanya’daki yedi farklı hastaneden seçildi. Hastaların hepsinin oksijen tedavisi gördükleri ya da solunum cihazına bağlı olduğu belirtildi.

Bilim insanları yine aynı ülkelerden rastgele 2 bin 205 kişi seçerek kontrol grubu oluşturdu. Bu kişilerin kan örnekleri ve genetik yapıları inceledi.

Araştırma raporunu yazan bilim insanlarından David Ellinghaus:

“Bu büyük veri toplamı sayesinde genom üzerinde COVID-19’un seyrini şiddetlendiren ya da hafifleten ilginç bölgeleri tespit ettik.”

Bilim insanları Kromozom 9 üzerinde ağır COVID-19 vakalarında görülen bir gen varyantını teşhis etti..

Burada kişinin kan grubuna bağlı olarak AB0 Geni bulunuyor.

*A grubu hastalar COVID-19 enfeksiyonuna yakalanmaları halinde nefes darlığı çekmek bakımından daha yüksek risk taşıyor.

*0 grubu ise bu bakımdan daha korumalı.

ABD VE ÇİN’DE DE BENZER SONUÇLAR ELDE EDİLMİŞTİ..!”

Almanya’da yapılan araştırma, Çin ve ABD’de henüz bilimsel bir dergide yayınlanmamış iki çalışmayla uyum sergiliyor.

Kiel Üniversitesi’nin araştırma ekibine başkanlık eden Alman moleküler biyolog Andre Franke söz konusu iki araştırma ile kendi araştırmalarının farkını anlattı.

Franke iki araştırmada COVID-19 hastalarının kan örneklerinin serolojik, yani antikorların varlığı bakımından incelediğini söyledi. Franke kendilerinin ise genetik açıdan konuya yaklaştıklarını ve dolayısıyla yeni verilerin söz konusu olduğunu belirtti.

Bilim insanları kan grubunun COVID-19 enfeksiyonunu nasıl etkileyebildiğini henüz açıklığa kavuşturmuş değil. Ancak incelenen gen bölgesinin bazı enfeksiyon mesajlarıyla bağlantılı olduğu tespit edildi.

İtalya, Bergamo
İtalya, Bergamo
KROMOZOM 3 BÖLGESİ..!”

Moleküler biyologlar Kromozom 9’un yanı sıra Kromozom 3 üzerindeki genetik varyantın da büyük bir etki yarattığını tespit etti..

Bu varyantı taşıyan hastaların diğer kişilere göre COVID-19 hastalığını ağır geçirme ihtimallerinin iki kat fazla olduğu tespit edildi. Ağır hastaların çoğunun kan grubunun A olması da göze çarptı.

Alman moleküler biyolog Andre Franke:

“Sonuçlar bizim açımızdan son derece heyecan verici ve şaşırtıcıydı..

Kromozom 3 bölgesi daha önce COVID-19 ile ilişkilendirilmemişdi..

Kromozom 3 ve AB0 kan gruplarının yeriyle COVID-19’un ağır seyrine ilişkin gerçek nedenleri tasvir ettik..

Araştırma sonuçları ilaç geliştirilmesi bakımından bir temel sundu..

Ayrıca araştırma, hastalığın seyrinde daha doğru risk tahminleri yapmayı da mümkün kıldı.”

Kan gruplarıyla bazı belli hastalıklar arasında ilişki bulunması yeni değil. 0 kan grubu kişilerin diğer gruplara nazaran nadiren kalp-damar hastalıklarına yakalandığı, AB grubu kişilerin de nadiren yüksek tansiyon sahibi oldukları biliniyor. Ancak tıp dünyası bu durumun nedenlerini şimdiye kadar açıklığa kavuşturabilmiş değil..

✳MİDE KANSERİ BU KAN GRUBUNDA DAHA ÇOK GÖRÜLÜYOR..!

Tehlikeli bir kanser çeşidi olan midekanserinin bazen hiçbir belirti vermeden, sinsice ilerleyebildiğiyle ilgili uyarılarda bulunan Doç.Dr. Taylan Özgür Sezer, hastalığın nedeni, belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi..

Doç. Dr. Sezer, midekanseri görülme oranının kan grubu ‘A’ olan insanlarda daha sık görüldüğünü ifade etti..

Midenin iç yüzünü döşeyen zar tabakasından (mukoza) kaynaklanan midekanserinde erken teşhisin önemine değinen GenelCerrah Uzmanı Doç.Dr. Taylan Özgür Sezer:

“Mide kanseri, bazen hiçbir belirti vermeden, sinsice ilerleyebilir ve maalesef  tanıda geç kalındığında hasta cerrahi müdahale şansını kaybedebilir.. Midekanseri, tanısı geç koyulduğunda, karaciğer ve akciğere sıçrayan kötü bir kanser çeşididir.. Bu kanser çeşidi, 50-70yaşlar arasında erkeklerde, kadınlara oranla 2kat daha sık görülür..”  

Midekanserinin genetik olmasının yanı sıra beslenme şekli, sigara ve alkolün de hastalığa davet çıkardığını anlatan Doç.Dr. Sezer:

“Özellikle mangalda pişmiş et ve benzeri gıdalar, aşırı tuzlanmış ve salamura yapılmış sebzeler, işlenmiş gıdalar midekanserinin oluşmasına zemin hazırlar.. Taze sebze ve meyve tüketimini artırarak, yemeklerde tuzu daha az kullanarak, sigara ve alkolden uzak durarak ve mangalda pişen et ve benzeri gıdalardan uzak durarak hastalığı engelleyebiliriz..”

“A KAN GURUBUNDA RİSK DAHA FAZLA..!”

Mide kanseri görülme oranının kan grubu ‘A’ olan insanlarda daha sık görüldüğünü ifade eden Doç.Dr. Sezer, kötü beslenme alışkanlıkları ve zararlı maddelerin yanı sıra enfeksiyonların da midekanserine yol açtığını belirtti..

Doç. Dr. Sezer ayrıca, daha nce midesinin bir bölümü alınmış (Subtotal gastrektomi) hastalarda geriye kalan mide dokusunda da kanser gelişebileceğini ekledi.

✳BU BELİRTİLERE DİKKAT..!

Mide kanserinin sinsice ilerleyebilen bir hastalık olduğunun altını çizen Doç.Dr. Sezer, dikkat edilmesi gereken belirtileri şöyle sıraladı

Doç. Dr. Sezer:

“Mide kanseri erken dönemde ilk göze çarpan şikayet hazımsızlık ve şişkinliktir. Bu semptomlar gastrit yada ülsere bağlı olduğu düşünülerek tedavide geç kalınabilir..

Mide kanserinin ileri safhalarında ise; kilo kaybı, yutma güçlüğü, hazımsızlık, erken doyma, bulantı kusma ve kansızlık görülebilir. İleri evre mide kanserinde dışkıda kan görülmesi, batında sıvı olması, iştahsızlık ve kilo kaybı belirtilerle karşılaşılabilir..

Özellikle daha önce benzer şikayetleri olmayan 40yaş üstü hastaların hazımsızlık ve kilo kaybı gibi şikayetleri kanser belirtisi olabilir..

Mide kanserin cerrahi müdahale ile tedavi edilir ve bu sebeple erken tanı çok önemlidir.”

İLGİLİ HABER

©Deutsche Welle Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: