GENEL

TÜSİAD, ‘bu süreç ne kadar sürdürülebilir’den, ‘hükümetle güven tazeleme’ye evrildi…

.

“TÜSİAD heyetinden bakan Nebati’ye ziyaret”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski ile beraberindeki heyetle bir görüşme yaptı..

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, iş dünyası temsilcileriyle görüşmelerine TÜSİAD’la devam etti..

Bakan Nebati, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Kaslowski başkanlığındaki heyetle bakanlıkta bir araya geldi. TÜSİAD Yönetim Kurulu üyelerinin olduğu görüşmede, Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayraktar ile Ekonomik Programlar ve Araştırmalar Genel Müdürü Yasemin Girici de yer aldı. Görüşme, basına kapalı yapıldı..

“Enflasyondan şikayet eden TÜSİAD hükümetle ‘güven tazeledi”

Geçen haftalarda “Enflasyon ile mücadelede gerçekten doğru adımları mı atıyoruz? Adımlar doğru ise neden enflasyon bu denli şiddetli yükseliyor” diyen TÜSİAD Başkanı, hükümetle güven tazeledi..

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile yaptıkları görüşmeden sonra açıklamalarda bulundu.. 

 • Ekonomideki son gelişmeleri ve riskleri değerlendirdiklerini belirten Kaslowski:

“Atılan adımların reel sektöre etkilerini tartıştık. Çok açık bir iletişim ve samimi bir görüşme oldu. Bu istişareyi de Bakan Bey ile devam ettireceğimize inanıyoruz” dedi.

 • Yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kaslowski, vergi konularını ele aldıklarını, yeşil dönüşümle ilgili fırsatları kaçırmamak açısından da bazı önerilerde bulunduklarını dile getirerek:

“Enflasyonla ilgili görüşlerimizi de paylaştık. Enflasyonla ilgili ciddi bir mücadele verileceğine inanıyoruz. Enflasyon çok yüksek seviyelere çıktı ama önümüzdeki dönemde bu konuda da ciddi adımlar atılacağını öngörüyoruz, ümit ediyoruz” diye konuştu..

 • Simone Kaslowski daha önce yaptığı bir açıklamada:

“Rakamlar attığımız adımları tekrar gözden geçirmemiz gerektiğini net şekilde ortaya koymakta. Enflasyon ile mücadelede gerçekten doğru adımları mı atıyoruz? Bunlar doğru adımlar ise neden enflasyon bu denli şiddetli yükseliyor” ifadelerini kullanmıştı. 

 • Kredi faizlerinin seviyesine ilişkin bir soru üzerine de, finans sektöründeki sorunları da Bakan Nebati ile paylaştıklarını ifade eden Kaslowski:

“Reel sektörde bu konuda bazı sorunlar var. Bunun üzerine de Bakanlık çalışıyor. Bunun da etkilerini göreceğiz. Şu an itibarıyla finansman kaynakları bulmakta sorunlar yaşanıyor. Bu tabii ki biraz kur şokundan da kaynaklanıyor. Bakanlık da bunun farkında ve bir paket üzerine çalışıyor.”

Nureddin Nebati, TÜSİAD heyetiyle yaptığı görüşmeyi sosyal medya hesabından duyurdu.
 • Nebati, iki fotoğrafla birlikte yaptığı paylaşımda:

“İş dünyası temsilcileri ile görüşmelerimize devam ediyoruz. Bugün de TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski ve heyeti ile bir araya geldik” dedi.

NE OLMUŞTU?

“TÜSİAD Başkanı: Bunlar doğru adımlar ise neden enflasyon bu denli şiddetli yükseliyor.”
 • TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski:

“Bu hafta başında ülkemizde açıklanan yüksek enflasyon rakamları da attığımız adımları tekrar gözden geçirmemiz gerektiğini net şekilde ortaya koymakta” dedi.

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, bu hafta başında açıklanan enflasyon rakamlarına ilişkin yorumda bulundu..

 • Kaslowski:

“Rakamlar attığımız adımları tekrar gözden geçirmemiz gerektiğini net şekilde ortaya koymakta. Enflasyon ile mücadelede gerçekten doğru adımları mı atıyoruz? Bunlar doğru adımlar ise neden enflasyon bu denli şiddetli yükseliyor” dedi.. 

TÜSİAD ve Koç Üniversitesi ortaklığı ile oluşturulan Ekonomik Araştırma Forumu (EAF), “2002’ye Girerken Türkiye Ekonomisi” panelini bugün online olarak yaptı..

Panelin açılışında konuşan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, yeni ekonomi programına atıfta bulundu. Kaslowski, günlük ve haftalık konulara odaklanırken global gidişattaki ana resmin kaçırılmaması gerektiğini vurguladı..

HER ALANDA EZBERLERİMİZİ BOZMAMIZ GEREKECEK:”
 • Simone Kaslowski:

“Dünya düşündüğümüzden de hızlı dönüşüyor. 2020 yılı başında Covid-19 hayatımızda girdiğinde eminim ki hiçbirimiz, bu değişimin bu denli hızlı olacağının farkında değildik..

İçinden geçtiğimiz sürece uyum sağlamamız için bugüne kadar öğrendiklerimizi bir kenara bırakıp yeniden düşünmemiz, tekrar tekrar akıl yürütmemiz ve stratejileri geliştirmemiz gereken bir dönemdeyiz..

Bu dönüşümü her kim hızlı kavrar, hızlı yaparsa bu süreçte ön plana çıkma şansı artacaktır. Her alanda ezberlerimizi bozmamız gerekecek..” 

BU SÜREÇ NE KADAR SÜRDÜRÜLEBİLİR?
 • Simone Kaslowski:

“Bu hafta başında ülkemizde açıklanan yüksek enflasyon rakamları da attığımız adımları tekrar gözden geçirmemiz gerektiğini net şekilde ortaya koymakta.. 

Enflasyon ile mücadelede gerçekten doğru adımları mı atıyoruz? Bunlar doğru adımlar ise neden enflasyon bu denli şiddetli yükseliyor?

Evet, bugün baktığımızda ihracatımız, 2021 yılını son derece yüksek, 225 milyar dolar seviyesinde tamamladı. Geride bıraktığımız yıl reel bazda yüzde 10’un üzerinde büyüme kaydettik.

Fakat önümüze baktığımızda var olan koşullar, öngörülebilirliği ve yatırım ortamını ne kadar destekliyor?

Bu süreç ne kadar sürdürülebilir?

Son dönemde attığımız adımlar, bizi arzu ettiğimiz noktaya getirdi mi?

Dolarizasyon artarak devam ediyor. Kısa vadeli geçici çözümlere yönelirken büyük resmi kaçırmıyor muyuz? 

Faiz indirimi yaptığımız halde neden piyasa faizleri ya da kredi faizleri düşmüyor?

Aksine yükseliyor. Geride baktığımız bu son 3 aylık süreç bize neler öğretti?

Zaman çok kıymetli. Ülke olarak bu zamanı daha doğru kullanma maliyeti artık eskisinden de yüksek. 

ODAKLANDIĞIMIZ NOKTA GLOBAL İKTİSADİ GERÇEKLERLE ÖRTÜŞMÜYOR
 • Simone Kaslowski:

“Pek çok konuşmamda ifade ettiğim gibi; ülke olarak odaklanmamız gereken, serbest piyasa işleyişine sadık kalarak verimlilik artışı ile katma değeri yüksek teknolojiye dayalı yeşil dönüşümü destekleyen üretim ortamına kaymaktır..

Bu, zaten beraberinde ihracat artışını da getirecektir. Odaklandığımız nokta bugünkü global iktisadi gerçeklerle yeterli ölçüde örtüşmüyor. Uyguladığımız yöntemler bizi temennilerimize ulaştırmadığı takdirde, her seferinde yeni yöntemlerle gelmek veya daha liberal piyasa işleyişinden ödün vermek mecburiyetinde kalırız..

Bu, aynı zamanda rekabetçi piyasa işleyişini bozarken verimliliğe de hasar verir. Unutmayalım ki bu yöntem, kısa vadede geçici çözüm sunuyor gibi gözükmekle beraber öngörülebilirliğe de zarar vermekte. Gün sonunda ekonomide erişmek istediğimiz refah artışından da ülkemizi uzaklaştırmaktadır..” 

NE OLMUŞTU?

“TÜSİAD İşçi Düşmanını Başkan Yaptı!”

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneğinin (TÜSİAD) son genel kurulunda başkanlığa getirilen Organik Kimya CEO’su Simone Kaslowski…

 • Dr. Ahmet Tellioğlu:

”Kaslowski, İşyeri Hekimi olarak, fabrikasındaki meslek hastalıklarını tespit ettim diye beni işten atmıştı. Bu seçimin patronların işçi sağlığına zerre önem vermediğinin göstergesi.”

“İşçiler sağlıklarını korumak için örgütlenip kendi sorunlarına sahip çıkmalı.”
 • Dr. Ahmet Tellioğlu:

”TÜSİAD’daki seçim işçi sağlığı açısından durumun ne kadar vahim olduğunu gösterdi. Seçilen kişi işyeri hekiminin tespit ettiği sorunları ortadan kaldırmak yerine işyeri hekimini uzaklaştırmak gibi bir yol izledi. Şimdi işverenler arasında mutlaka böyle yapmayanı vardır ya da öyle umalım..

Ama TÜSİAD bu kişiyi başkan yaparak ‘Doğrusu budur. Siz çalıştırdığınız kimseleri çalıştırırken iş kaynaklı sağlık sorunlarıyla, kazalarla yüz yüze bırakıyorsanız yapmanız gereken şey bunu gizlemek’ mesajını veriyor.”

“Türk Tabipler Birliği’nden, TÜSİAD’A Mektup!”
 • Türk Tabipleri Birliğinin (TTB) TÜSİAD’a gönderdiği mektup;

“Sizin üyeniz, İşyeri Hekimi olarak, fabrikadaki meslek hastalıklarını tespit eden doktoru işten atmıştır. bu yapılan, son derece yakışıksız.”

 • Tellioğlu:

“TÜSİAD kendine böyle bir başkan seçerek işçi sağlığı iş güvenliği konusunda nasıl bir tutum alacağını göstermiş oldu. Patronların çalışanların sağlığına zerre önem vermediğini gösterdiler..

Hiçbir patron, çalıştırdığı kimsenin sağlığına zarar veremez, bunun temel bir insan hakkı olduğunu belirtim. Eğer işverenler adına konuşanlar bu konuda bu kadar pervasız olabiliyorlarsa çalışanların işveren kesiminde bu konuda beklenti içinde olmaması gerekir. Kendi meselelerine kendilerinin sahip çıkması gerekir. Kendi özgüçlerine, bilgilerine, birikimlerine ve örgütlülüklerine dayalı olarak kazanım elde edebileceklerini, başka bir yol olmadığını görmeleri gerekir..”

Dr. Ahmet Tellioğlu, Organik Kimya’da çalışırken sağlık durumlarında ciddi sıkıntılar saptadığı işçileri İstanbul Meslek Hastalıkları Hastanesi’ne sevk etmişti. Konu üzerinde ısrarcı olması üzerine, 2013 yılında işten atılmıştı. Çalıştığı o firmanın CEO’su Simone Kaslowski işimdi TÜSİAD Genel Kurulu’nda başkanlığa getirildi.

“SİMONE KASLOWSKİ KİMDİR?”

Organik Kimya firmasının CEO’su olan Simone Kaslowski, 1963 yılında İtalya’nın Torino kentinde doğdu.

Simone Kaslowski’nin ailesi 1868’de İtalya’dan İstanbul’a yerleşti. Luigi Kaslowski, 1924’te Sirkeci’de tekstil atölyesi kurdu ve kumaş ticaretine başladı.

Simone Kaslowski’nin babası Aldo Kaslowski ise Organik Holding’i bir kimya şirketi olarak 1963’te Bomonti’de kurdu. Şirket, 1975’te holding oldu.

İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamlayan Simone Kaslowski ise ABD’de Clark Worcester Üniversitesi’nden 1984’te mezun olduktan sonra, 1985 yılında Aldo Kaslowski’nin kurduğu Organik Kimya İstanbul’da satış bölümünde çalışmaya başladı.

2013 yılından bu yana TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi olan Kaslowski, bu süre içinde önce AB İşleri Komisyonu Başkanlığı, ardından da Küresel İlişkiler ve AB Yuvarlak Masası Başkanlığı görevlerini yürüttü.

Kaslowski, 2017’den bu yana TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini sürdürüyordu.

İLGİLİ HABER

www.evrensel.net

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: