EKONOMİ

16 meslek için Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirildi!

.

“16 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, aralarında ahşap mobilya imalatçısı, ayakkabı imalatçısı, boyama operatörü, baca yağlı kanal temizleme personeli, güzellik uzmanı ve kuaförün de bulunduğu 16 meslek için Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirdi...

‘Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ’ Resmi Gazete’de yayımlandı..

Buna göre, iş kazaları açısından “tehlikeli” ve “çok tehlikeli” sınıftaki ahşap mobilya ile ayakkabı imalatçıları, baca yağlı kanal temizleme personeli, boyama operatörü, elektrik dağıtım şebekesi test görevlisi, güzellik uzmanı, kesimci (ayakkabı), kuaför, mobilya döşemecisi, raylı sistem araçları elektrik bakım ve onarımcısı, raylı sistem araçları elektronik bakım ve onarımcısı, raylı sistem araçları mekanik bakım ve onarımcısı, raylı sistemler sinyalizasyon bakım ve onarımcısı, saraciye imalatçısı, sayacı, zeytinyağı üretim operatörü meslekleri için Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirildi..

“BELGEYE SAHİP OLMAYAN KİŞİLER…”

Bu mesleklerde, Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler, bugünden itibaren 12 ay sonra çalıştırılamayacak..

“Mesleki Eğitim Kanunu”na göre ustalık belgesi alanlar ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin mesleki ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için belge şartı aranmayacak..

Bu kapsamdaki denetimler iş müfettişlerince yapılacak..

Tebliğ hükümlerine aykırı davranan işveren veya işveren vekilleri hakkında idari para cezası uygulanacak.

Yeni eklenen 16 meslekle birlikte, “tehlikeli” ve “çok tehlikeli” sınıfta olup Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğuna sahip meslek sayısı 204’e yükseldi..

“Eğitim-İş’ten Bakan Mahmut Özer’e ‘mesleki eğitim’ tepkisi”

Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in “mesleki eğitim” açıklamalarını değerlendirdi…

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in Meclis’te yaptığı “mesleki eğitim” açıklamalarını eleştiren Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, Özer’in konuşmasının “eğitime çarpık bakışı ortaya koyduğunu” söyleyerek:

  “Yoksul çocukların ucuz işçi olmasından övünmek, eğitimin bir dalını sermaye üzerinden tarif etmek aymazlıktır..”

Özbay:

“Gericilerin okulöncesine sirayet etmesi için apar topar toplandığı anlaşılan Milli Eğitim Şûrası, son bir haftadır saraydan empoze edilen kararların MEB tarafından duyurulması ve Bakan Özer’in yandaş gazetecilerle meslek liselerine düzenlediği turistik turlar bir arada değerlendirildiğinde, eğitim adına da eğitim emekçisi adına da iyi günlerin bizi beklediği söylenemez” ..

Öğretmenlere ve onların örgütlerine sormadan, tepeden inme biçimde getirilecek olan meslek kanunu, öğretmenleri bölme, ayrıştırma parçasıdır..

Milli Eğitim Kanunu’nda ‘bir uzman mesleği’ olarak geçen öğretmenlik statüsünün yasal olarak geriletilmesi niyeti barındırmakta” ifadelerini kullandı..

Şûra’ya da işaret eden Özbay:

“Bakan’ın müjde olarak sunduğu maddeler, sadece patronlar ve tarikatlar için müjde niteliğinde. Eğitim emekçileri, öğrenciler, onları fedakârlıkla okutmaya çalışan aileleri için ortada bir müjde yok.”

“YETKİ BELGESİ OLMADAN EMLAKÇILIK YAPILAMAYACAK, İLAN SİTELERİNE ÜYE OLUNAMAYACAK”

“EMLAKÇILARA YENİ DÜZENLEME”

“Yapılan düzenleme ile artık ilköğretim mezunları da yetki belgesi alabilecekler”

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik bugün Resmi Gazete’de yayınlandı.

Yapılan değişiklik ile emlak işletmesi açmak için gereken lise şartı ilköğretim seviyesine çekildi.

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı:

“5 Haziran tarihinde yapılan düzenleme ile işletmeye yetki belgesi verilebilmesi için sorumlu emlak danışmanlarının en az lise mezunu olması gerekiyordu. Yapılan düzenleme ile artık ilköğretim mezunları da yetki belgesi alabilecekler. 14 Ekim 2020’den sonra yetki belgesi başvurusunda bulunan bu kişiler için de en az on iki ay emlak danışmanlığı veya sorumlu emlak danışmanlığı yapmış olması şartı korundu” dedi.

“EK SÜRE VERİLDİ”

Yetki belgesi başvurularına ilişkin ek süreler verildiğini belirten Özelmacıklı;

“Yeni değişiklik ile yetki belgesi başvuruları için daha önce belirlenen 31 Mart tarihi 31 Temmuz 2021 tarihine uzatılmış oldu. İşletmesini 14 Ekim 2020 tarihinden önce açanlar için de, Temmuz sonuna kadar yetki belgesi başvurusu yapılırsa deneyim şartı aranmayacak” dedi.

“BELGESİ OLMAYAN İŞLETMELER İLAN SİTELERİNE ÜYE OLAMAYACAK”

Taşınmaz ticareti yetki belgesine ilişkin yönetmelik değişikliği yayımlandı.

Ticaret Bakanı:

“Yetki belgesi almadan emlakçılık yapılamayacak, belgesi olmayan işletmeler ilan sitelerine üye olamayacak.”

Ticaret Bakanlığı’nın ‘Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’i Resmi Gazete’de yayımlandı. 

Söz konusu yönetmelik değişikliği ve oluşturulacak sisteme ilişkin bilgi veren Ticaret Bakan, emlakçılık sektörüne yönelik düzenlemenin, sektör temsilcilerinin yanı sıra ilgili tarafların görüş ve katkıları alınarak hazırlandığını söyledi.

Ticaret Bakanı :

“Düzenlemeyle emlakçılık faaliyetlerinde hizmet kalitesinin artırılmasını, haksız rekabetin ortadan kaldırılmasını ve kayıt dışılığın önlenmesini amaçlıyoruz..

Bu sayede emlakçılık faaliyetlerinin adil rekabet koşullarında, kolay, hızlı ve güvenli bir ortamda yapılmasını sağlamayı ve sektörün daha nitelikli hale getirilerek sağlıklı bir işleyişe kavuşturulmasını hedefledik..

Geçen yıl yaklaşık 2 milyon 400 bin gayrimenkul satışı yapıldı ve bu satışların kayıtlı ekonomik değeri yaklaşık 390 milyar lira..

Ülkemizde gayrimenkul satışlarının yüzde 50’si emlak işletmeleri aracılığıyla yapılıyor ve emlakçılık faaliyetinde bulunan 60 binin üzerinde işletme bulunuyor. Buna karşın kayıt dışı faaliyetler nedeniyle bu sayının çok daha üzerinde kişinin taşınmaz alım satımı ile kiralanmasına aracılık ettiği tahmin ediliyor. Yaptığımız düzenlemeyle şeffaf, hesap verebilen ve kayıt altında bir emlakçılık sektörü oluşturulmasını ve sektörün yakından takip edilerek haksız rekabetin ortadan kaldırılmasını amaçlıyoruz.”

KAYITLI VE NİTELİKLİ EMLAKÇILIĞIN KAPILARI AÇILIYOR

Halihazırda faaliyetteki emlak işletmelerine yetki belgesi almaları için verilen geçiş süreci 31 Ağustos 2020’de sona erdi.

TicaretBakanı:

“Yetki belgesi almadan emlakçılık faaliyetinde bulunulamayacağını, yetki belgesi olmadan emlakçılık yapanlar hakkında idari yaptırım uygulanacağını belirtmeliyim..

Daha önce bir iş yerinde birden fazla emlak işletmesi faaliyet gösterse dahi bunlardan yalnızca biri için yetki belgesi verildiğini, bundan böyle aynı iş yerinde faaliyet gösteren tüm işletmeler için ayrı ayrı yetki belgesi verileceğini ifade etmek isterim..

Bu sayede, hem işletme ve sözleşmeli işletme ilişkisi takip edilecek hem de sektördeki tüm aktörler belgelendirilerek bu alanda faaliyet gösterenlere ilişkin net verilere ulaşılacak..

Gelişmiş emlak piyasası bulunan ülke örneklerinde olduğu gibi Türkiye’de de emlakçılık faaliyetleri; eğitimli, gerekli yetkinliğe ve iş tecrübesine sahip kişiler marifetiyle yürütülecek..

Bundan böyle, yeni bir emlak işletmesi açılabilmesi için taşınmaz ticareti konusunda en az 100 saatlik eğitim alınması ve mezuniyet durumuna göre en az 12 ay veya 6 ay emlak danışmanlığı yapılmış olması gerekmektedir. En az 100 saatlik mesleki eğitim almayanlar ve mesleki deneyime sahip olmayanlar emlak işletmesi açamayacak. Ayrıca, emlak işletmesi sahipleri ile şirket yetkililerinin Seviye 5, emlak işletmesinde sigortalı çalışanların ise Seviye 4 mesleki yeterlilik belgesi ile faaliyet gösterme yükümlülüğü olacak. Bu sayede sektördeki iş gücünün niteliğine önemli katkı sağlanacak ve tüketicilerin daha kaliteli hizmet alması mümkün olacak.” 

HİZMET BEDELİ SINIRI ETKİN ŞEKİLDE DENETLENECEK

2018 yılında alım satıma aracılıkta hizmet bedeli üst sınırının yüzde 4, kiralamaya aracılıkta ise bir aylık kira bedeli olarak belirlendiğini belirten TicaretBakanı, geçen 2 yıllık süreçte, vatandaşlara ek hizmetler veriyormuş gibi göstererek bu sınırların üzerinde hizmet bedeli tahsil eden emlak işletmelerinin görüldüğünü ve bu duruma kesinlikle müsaade edilmeyeceğini vurguladı.

TicaretBakanı:

 “Emlak alım satımına aracılıkta yüzde 4 olan hizmet bedeli üst sınırı ile kiralamaya aracılıkta bir aylık kira bedeli olarak uygulanan hizmet bedeli üst sınırı etkin şekilde denetlenecek ve vatandaşlarımızdan bu sınırların üzerinde hizmet bedeli tahsil eden emlakçılara idari yaptırım uygulanacak ve bu uygulamada ısrar eden işletmelerin yetki belgeleri iptal edilecek.” 

‘TÜKETİCİYİ YANILTICI İLANLARA SON ‘

Taşınmaz ticaretine yönelik ilanlara ilişkin de ilk kez düzenleme yapıldı

TicaretBakanı:

“Yetki belgesine sahip olmayan işletmeler ilan sitelerine üye olamayacak..

Tüm ilanlarda yetki belgesi numarasına yer verilmesi ve yetki belgesindeki işletme adı veya unvanının kullanılması zorunlu olacak..

Taşınmaz ilanlarında, taşınmaza ilişkin bilgilerin eksik veya yanlış verilmesi ya da harita üzerinde taşınmazın yerinin hatalı işaretlenmesi gibi tüketicileri yanıltıcı hiçbir bilgiye yer verilemeyecek..

Bu yükümlülüklere uymayan işletmelere Bakanlığımızca idari para cezası uygulanacak..

Diğer taraftan, işletmelerin taşınmaz satış ilanlarının yayınlandığı ilan siteleri, yetki belgesine sahip olmayan işletmeleri üye yapamayacak, ilanlara ilişkin talep ve şikayetleri etkin şekilde sonuçlandıracak, ilan ve üyeliklere ilişkin ihtiyaç duyulan tüm bilgileri Bakanlığa iletecek. Vatandaşlarımızın, ticari faaliyet kapsamında olmayan taşınmaz ilanlarına ise herhangi bir kısıtlama getirilmemektedir. Bu ilanlar eskiden olduğu gibi verilmeye devam edilecek. Yapılan düzenlemeler sayesinde yetkisiz verilen ve aldatıcı niteliği bulunan ilanların sebep olduğu haksız rekabet ve tüketici mağduriyetleri önlenirken, yetki belgesiz ticari faaliyetler de Bakanlıkça takip edilerek cezalandırılabilecek.”

https://www.cafemedyam.com/2021/03/28/genellikle-sonu-evim-ile-biten-sirketler-masum-mu/

İLGİLİ HABER

Sputnik / Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: