DÜNYA

Esrarın keyif amaçlı kullanımının yasallaştırılması konusunda mutabık kalındı!

.

“BİLİM İNSANLARININ DELİLİĞE YOL AÇABİLDİĞİNİ SÖYLEDİĞİ ESRARA KARŞI HOŞGÖRÜ ARTIYOR!”

Esrarın yasallaşmasını destekleyenler, sigarayla kanser arasındaki bağlantıyı reddeden tütün şirketlerine benziyor..

Şarkıcı Justin Bieber, albümündeki bir şarkı olan ‘Peaches’ (Şeftaliler) adını verdiği hazır sarılı esrar sigaralarının reklamını yapıyor..

Bieber bu faaliyeti, Kaliforniya ve Nevada’da içinde 7 esrarlı sigara bulunan paketleri 32 dolardan (yaklaşık 300 TL) satan Los Angeles merkezli Palms Partners şirketiyle ortaklaşa gerçekleştiriyor..

Şarkıcı Bieber şöyle diyor:

“Palms’a ve esrarı ulaşılabilir kılarak, özellikle de onu akıl sağlıkları açısından faydalı bulan birçok kişinin yararına esrar üzerindeki yaftanın kaldırılmasına katkıda bulunarak yaptıklarına hayranım..” 

Bieber, esrarın (marihuana) sağlığa faydalı özellikleri sebebiyle veya suç haline getirilmesinin başarısız olarak ters etki yarattığına inandıkları için esrarı yasallaştırmak isteyen garip bir koalisyonun mensubu..

Eğlence amaçlı esrarın ABD’deki çevrimiçi reklamı, esrarın depresyona karşı panzehir olduğunu iddia ediyor..

Dünyanın en büyük dağıtım şirketi Amazon’un, esrarın federal düzeyde yasallaştırılması için Washington’da lobi yaptığı belirtiliyor..

Britanya’daysa, Muhafazakar Partinin eski lideri William Hague:

“Uyuşturucu kullanımını bir suç problemi yerine bir sağlık problemi olarak görerek, kültürde kritik bir değişikliğe ulaşmayı savunuyorum.. Uyuşturucunun bireysel kullanım amaçlı bulundurulması ve satın alınmasını bir kabahat olarak yeniden sınıflandırdığı için Portekiz’i övüyorum..”

Esrarın yasallaştırılması ve ticarileştirilmesi süreci, Uruguay’dan Kanada’ya ve ABD’deki en az 10 eyalette devam ediyor..

Paradoksal biçimde, esrarın hemen hemen zararsız olarak hoşgörülmesine yönelik bu kayma, bilim insanlarının esrar ve psikoz (“çılgınlık” veya “delilikten” daha az şoke eden bir kelime ama manası aynı) arasındaki bağlantıyı kesin biçimde kanıtladığı bir dönemde gerçekleşiyor.. Sebebi ve sonucu, sigara ve akciğer kanseri arasındaki bağ kadar iyi tespit edilmiş durumda..

King’s College London Psikiyatri, Psikoloji ve Sinirbilimi Enstitüsü’nden Sör Robin Murray ile Queensland Üniversitesi Gençlerde Madde Kullanımı Araştırmaları Ulusal Merkezi’nden Wayne Hall tarafından yazılan bir makale:

“İleriye yönelik çok sayıda araştırma, esrar kullanımının gelecekte şizofreni benzeri psikozların artış riskini barındırdığını gösteriyor..

Uyuşturucunun ele alınmasında öncü gösterilen Portekiz’de, psikoz bozuklukları sebebiyle hastaneye yatış oranı, 15 yıl önce uyuşturucunun suç olmaktan çıkarılmasından bu yana 29 kat arttı..”

Başka bir araştırma, Londra ve Amsterdam’daki yeni psikoz vakalarının yüzde 30 ila yüzde 50’sinin, etkilenen kişiler yüksek etkili esrar içmemiş olsaydı ortaya çıkmayacağını hesaplıyor..

Kişisel gözlemlerim de bunu doğruluyor: Akıl hastanelerindeki doktorlar bana, artık hastalara esrar alıp almadıklarını sorma zahmetine neredeyse hiç girmediklerini, durumun zaten böyle olduğunu varsaydıklarını anlattı..

‘Kafa bulmayı’ sağlayan psikoaktif THC maddesinin esrardaki oranı hızla arttığı için durum daha da kötüleşiyor..

THC bir zamanlar yüzde 3 kadar düşük bir seviyedeyken, Avrupa ve Kuzey Amerika’da yüzde 10 ila 15’e yükseldi ancak eğlence amaçlı kullanımı yasallaştıran ilk ABD eyaleti olan Colorado’da yüzde 70’e kadar çıkabiliyor..

Her gün esrar kullanan kişiler, özellikle gençseler, artan kalıcı sinirsel çöküntü riskiyle karşı karşıya..

Fakat verdiği zarar bilimsel olarak kanıtlandığında esrar kendi ‘tütün anını’ çoktan yaşadıysa, o zaman neden Justin Bieber gibi ünlüler esrar üzerindeki yaftayı kaldırmak ve tüketicileri esrarın akıl sağlığını iyileştireceğine ikna etmek istiyor?

Esrar lehine desteğin bir kısmı, bohem yaşam tarzı ve “sallanan Altmışlar”la olan eski ilişkisine bağlanıyor.. Fakat esrarın ticari baskısı, yasallaştırılması yönündeki lobicilikte çok daha önemli bir hal alıyor..

İşletmeler, esrardan para kazanabileceklerini görüyor: Bir rapora göre, yasal esrar satışlarının değeri 2025’te 66 milyar 300 milyon doları (yaklaşık 625 milyar TL) bulacak.. Uyuşturucunun erdemlerini öven ve yol açtığı zarardan şüphe uyandırmaya veya dikkati başka yöne çekmeye çalışan reklam ve lobi kampanyaları için büyük kârlar ödenecek..

Sigara endüstrisi bunu bir yüzyıl önce yapmıştı, sigaranın kansere sebebiyet verdiği yönündeki kanıtları bulanıklaştırmaya veya itibarsızlaştırmaya çalışan ‘bağımsız’ uzmanları finanse etmişlerdi..

Tütün satışlarından elde edilen yüksek vergi gelirlerinin baştan çıkardığı hükümetler, onları engellemek için herhangi bir şey yapmakta isteksiz kalmıştı..

John Wayne, Clark Gable ve Spencer Tracy gibi Hollywood yıldızları, şimdi esrarda olduğu gibi, mutlu (ve kârlı bir şekilde) sigaraları çekici kılmıştı..

Tütün şirketlerinin en çok kar ettiği dönemi taklit etmeye çalışan işletmeler, hükümetin uyuşturucu politikasının yarattığı felaket karmaşadan dehşete düşen liberaller ve ilericilerle tuhaf bir fiili ittifak kurdu.. ‘Uyuşturucuya karşı savaş’ denen şeyin ABD’de, özellikle siyahi topluluğa, gerçek askeri çatışmalardan daha fazla acı çektirdiği görülüyor..

Fakat hükümetin başarısızlığına aşırı tepki vererek, ters yönde bir atılımı tetiklemek de eşit tehlikeler içeriyor..

Uyuşturucuya karşı daha fazla hoşgörü yanlıları, esrarı neredeyse her zaman eroin ve kokainden daha az kötü bir şey gibi görüyor.. Fakat çok daha fazla kişiye zarar verme potansiyeli sebebiyle esrarın diğer uyuşturuculardan daha zararlı olduğuna inanan, her türlü uyuşturucu kurbanıyla ilgilenme yönünde uzun deneyimlere sahip doktorlarla tanıştım..

Dame Carol Black’in uyuşturucuları inceldiği rapora göre, 2017-2018’de İngiltere ve Galler’de yaklaşık 3 milyon kişi yasadışı uyuşturucu kullanıyor, bunların yaklaşık 2 milyon 500 bini esrar tüketiyor ve bunların da yüzde 10’u esrarı günlük bazda alıyordu.. Esrarın çoğu Birleşik Krallık’ta, bazen de köle işgücü kullanan Vietnamlı organize suç grupları tarafından üretiliyor. Uyuşturucunun sebep olduğu şiddetin çoğu, yılda yaklaşık 5 milyar sterlin (yaklaşık 65 milyar TL) değerindeki eroin ve taş kokain pazarını kontrol eden çeteler arasında yaşanıyor. Uyuşturucuların, özellikle de esrarın suç olmaktan çıkarılması, bu tür bölge ve pazar payı savaşlarını etkilemeyecek. Türk ve Pakistanlı çetelerin Afganistan’dan gelen eroini toplu halde satması ve Arnavutlar’ın kontrol ettiği Latin Amerika’dan gelen kokainle birlikte tedarik hatları farklı uyuşturucu pazarları arasında çok fark gösteriyor..

Esrarın yasallaştırılması organize suç gruplarına zarar vermeyecek ancak uyuşturucuyu çok daha yaygın biçimde kullanılabilir hale getirecek. Yasallaştırma taraftarlarının, hükümetin esrarın kalitesi ve satışını sıkı bir şekilde düzenleyeceği fikri saflık. Yetkililer esrarı yasa dışı olduğunda kontrol edemezken, yasallaştığında daha da az kontrol edebilecektir. Fakat yasallaştırma (ve hatta sınırlı kapsamda suç olmaktan çıkarma) esrar kullanımının zararsız bir faaliyet olduğu ve size ya da başkasına fazla zarar vermediği mesajını gönderecek. Yasadışılığın caydırıcı etkisi buharlaşacak, uyuşturucunun alkol ve tütünden farkı kalmayacak.

Esrar bir kez ticari biçimde piyasaya sürüldüğünde, daha önce sigara endüstrisi tarafından kullanılan tüm eski ikna edici araçlar, şimdi ABD’de durdurulamaz bir şekilde gerçekleştiği gibi harekete geçecek. Justin Bieber gibi ünlüler uyuşturucunun “yaftasını kaldıracak”, esrara gençlik ve moda parlaklığı kazandıracak. Tütün şirketlerinin kurbanları bir zamanlar ciğerleri sökülürcesine öksürürken daha geniş topluluk onları fark etmezdi, şimdi de esrar kurbanları, kimsenin pek dikkatini çekmeden akıl hastanelerinde kaybolacak.

© The Independent// Independent Türkçe için çeviren: Kerim Çelik//​​​​​​​Patrick Cockburn 

“ALMANYA’DA ESRARI YASALLAŞTIRMA HAMLESİ: MALİ KAYNAK SAĞLAYABİLİR.”

Almanya’da koalisyon hükümeti görüşmeleri sürüyor..

 SPD, Yeşiller ve FPD arasındaki görüşmelerde esrar kullanımının yasallaştırılması konusunda uzlaşıya varıldı..

  Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti’nin (FPD) yürüttüğü koalisyon görüşmelerinde, esrarın keyif amaçlı kullanımının yasallaştırılması konusunda mutabık kaldıkları bildirildi..

Almanya’da yeni hükümeti kurması beklenen koalisyon partilerinin, esrar tüketiminin yasallaştırılması konusunda anlaştıklarını duyurdu..

Yapılacak yasal düzenlemeyle yetişkinlere keyif amaçlı esrar satışının ancak lisans verilmiş işletmelerce gerçekleştirileceği, bu sayede de satılan esrarın denetlenebilir olacağı belirtildi..

Üç partinin, bu yolla uyuşturucu amaçlı kullanılan tehlikeli maddelerin, kimyasal içeriklerin yol açtığı zararların daha güçlü bir şekilde önlemeyi sağlamayı da hedeflediği belirtildi..

Mutabakatın, haftaya tamamlanması öngörülen koalisyon görüşmeleri sonrasında kaleme alınacak koalisyon anlaşmasında yer alacağı kaydedildi..

“EKONOMİK KAYNAK”

Hamburg merkezli İktisadi Rekabet Enstitüsü’nün (DICE) bir araştırmasına göre esrarın yasallaştırılması Almanya’ya yıllık 3,4 milyar euro mali kaynak sağlayabilir..

Raporda, yasallaştırma sayesinde “esrar ekonomisinin” binlerce kişi için istihdam fırsatı yaratacağı ayrıca polis ve yargı sisteminin, mafya ve yasadışı gruplarla mücadelede yıllık harcadığı yaklaşık 1,3 milyar euro tutarındaki mali kaynağın da tasarruf edilebileceği aktarılıyor..

Araştırma sonuçlarını Berlin’de düzenlediği basın toplantısında açıklayan Justus Haucap:

“Esrarda izlenen yasaklama politikası başarısız oldu, uyuşturucu tüketimi azaltılamadı..”

Haucap, bu pazarın devlet tarafından regüle edilmesinin daha mantıklı olduğuna vurgu yaparak, bu sayede esrarın kalitesinin daha etkin bir şekilde denetlenebileceğini savundu..

“KİMİ SİYASİLER İTİRAZ EDİYOR” 

Ancak siyaset sahnesinden esrarın yasallaştırılmasına itirazlar yükseliyor..

Kuzey Ren Vestfalya’nın Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Başbakanı Hendrik Wüst, yeni Federal Hükümeti kurmaya hazırlanan partileri eleştirdi, esrarın yasallaştırılmasına itiraz etti..

RTL/ntv yayınına katılan Wüst, “gerçekten daha önemli başka sorunlarımız var” diyerek bu yönde atılacak adımın ‘tehlikeli’ olacağını söyledi..

Yasallaştırılmanın, esrarın yasadışı uyuşturucu ticareti dışına çıkartılması hedefini sağlayamadığını, Hollanda’nın bunun için örnek teşkil ettiğini kaydeden Wüst, esrar ticareti ile bağlantılı organize suçlarda büyük artış yaşandığını kaydetti..

Bayvera hükümeti de esrarın yasallaştırılmasına itiraz ediyor..

Bavyera Eyaleti Sağlık Bakanı Holetschek, yeni hükümeti kurmaya hazırlanan partilere uzmanların uyarılarını dikkate alma çağrısı yaptı..

Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partili Holetschek, esrarı zararsızmış gibi göstermenin, bu yönde bir algı yaratmanın yanlış olduğunu, yasallaştırmanın daha çok kişiyi esrar kullanmaya teşvik edebileceğini söyledi..

Esrarın yol açtığı bağımlılık riski ile hafızaya, öğrenmeye ve düşünmeye olumsuz etkileri konularında uyarılarda bulunan  Sağlık Bakanı Holetschek:

“Esrar, psikotik hastalıklar ile diğer bazı psikiyatrik hastalıklar riskini artırıyor..” .

“KULLANIM ARTABİLİR’ ENDİŞESİ”

Esrarı kullanımının yasallaştırılması girişimi, kimi hekimler ve hukukçular tarafından da eleştiriliyor..

Ceza ve tıp hukuku uzmanı Profesör Michael Kubiciel, esrarın yasallaştırılması sonucunda gençler arasında uyuşturucu suçlarının artabileceği uyarısında bulundu..

Kubiciel, gençlerin, reşit arkadaşlarından uyuşturucu satın almalarını talep edebileceklerini, ya da reşit kişilerin 18 yaşından küçüklere çok daha kolay temin edebilecekleri uyuşturucuları satabileceklerine dikkat çeken, esrarın yasallaştırılmasının özellikle gençlere verilmiş yanlış bir mesaj olacağını savundu..

Çocuk ve Gençlerin Bağımlılık Sorunları Merkezi Yöneticisi olan hekim Rainer Thomasius ise, esrarın yasallaştırılması sonucunda özellikle gençlerde psikiyatrik rahatsızlık ve sağlık sorunların artabileceği uyarısında bulundu..

Thomasius:

  “ABD, Kanada ve Portekiz gibi esrarın yasallaştığı ülkelerde esrar tüketimi yaklaşık yüzde 30 oranında arttı, bununla ilintili psikolojik rahatsızlıklar da yüzde 25 oranında yükseldi..”

Hekimler, özellikle gençlerde esrarın bir kez kullanılsa da beyne zarar verdiği, bağımlılık riskinin de çok yüksek olduğuna dikkat çekiyor.. 

NE OLMUŞTU?

“KANADALILAR ESRAR MAĞZALARI ÖNÜNDE KUYRUK OLUŞTURDU”

KANADALILAR ESRAR STOKLARI YAPIYOR

Koronavirüs salgınına karşı evde kalmak isteyen Kanadalılar, sosyal mesafe uygulaması dönemi için esrar stokları yapıyor. .

Ülkede henüz sokağa çıkmayı kısıtlayan önlemler alınmasa da halk, böyle bir duruma hazırlık için esrar mağazaları önünde kuyruk oluşturuyor.

Kuyrukta bekleyenlerden bazıları, esrarı stres atmak için kullandığını ifade ederken diğerleri düzenli olarak içtiğini belirtiyor.

Quebec Esrar Şirketi (SQDC):

”Son günlerde satışlarda artış oldu. Depolarda yeterince ürün var. ”

İnternet üzerinden satışlar devam etse de mağazaya gitmeyi tercih edenler, kuyruklarda bir metrelik mesafelerle birbirinden ayrılıyor. Müşteriler mağazaya teker teker ve sayılı olarak alınıyor.

Kanada, Ekim 2018’de esrar satışını yasal hale getirerek bu yönde adım atan ikinci ülke olmuştu. Kanada’dan beş yıl önce ise Uruguay esrarı yasallaştırmıştı.

ESRAR, EROİN VE KOKAİN ARASINDAKİ FARKLAR NELER?
Esrar, eroin ve kokain arasındaki farklar neler?

Uyuşturucu maddeler arasında yer alan esrarın kullanımı bazı ülkelerde serbest bırakıldı. Son olarak Tayland, Asya’da tabu olarak kabul edilen bu maddenin tıbbi amaçlı kullanımını yasal hale getirdi.

Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler gibi örgütlerin bu konuda mücadele planları hazırladığı uyuşturucu maddelerden en çok bilinenleri eroin, esrar ve kokain.

Peki halk arasında değişik isimlerle adlandırılan ve çoğu zaman birbiriyle karıştırılan bu maddeler arasındaki farklar neler?

Esrar:

Kannabis, marihuana, haşhaş, kendir, yabani ot..

Dünyanın pek çok bölgesinde yasal olarak bulunabilen uyuşturucu türü esrar, hint keneviri bitkisinden elde ediliyor. Esrar bu bitkinin çiçek veren tomurcuklu bölgelerinden, yaprak ve sapından, toz ve sıvı şekilde hazırlanabiliyor. Bu madde kullanıcısında sarhoşluk ve keyif hissi oluşturuyor.

Esrar tütünle birlikte, kağıda sarılarak yada nargile şeklinde içilebiliyor; sıvısı ise damara ya da deri altına enjekte edilebiliyor.

Uyuşturucu ve ağrı kesici etkilere sahip olan esrarın kullanıcıyı rahatlatan yapısı günlük karar alma yeteneklerini olumsuz etkiliyor.

Halusinasyon, tansiyonun ve kalp atışlarının artması, ağız kuruluğu, gözlerin kanlanması, iştahın artması, konsantrasyon bozukluğu etkileri arasında.

Esrarın yoğun olarak kullanılması akciğerlere zarar verir, kanser ve sigara bağlantılı diğer hastalıklara yol açar.

Esrar halk arasında farklı isimlerle bilinmektedir. Haşhaş, marihuana, haşhiş, kendir, duman, yabani ot en çok kullanılanları.

Psikolojik bozukluklara da yol açan esrar panik atak, paranoya, depresyon ve anksiyete hastalığına neden oluyor.

“TIBBİ ESRAR NEDİR? “

Hint keneviri bitkisinde doğal olarak bulunan esrarın etken maddesi Tetra Hydro Cannabinol (THC), bazı hastalıkların tedavisinde kullanılıyor.

Tıbbi amaçlı esrara, kanserin kemoterapi veya radyoterapi seansları sırasında, AIDS hastalığında, nörolojik hastalıklarda, yeme bozuklukları gibi durumlarda başvurulabiliyor.

Eroin: İçin beyazı, dragon, at, kriko, çöp

Hem fiziksel hem de psikolojik olarak bağımlılığa yol açan uyuşturucu eroin, haşhaş bitkisinin kurutulmuş özünden çıkarılan kimyasaldan yapılıyor.

Sentetik olarak elde edilen ürün suda kolay çözülmesinden dolayı damara enjekte edilme yolu seçiliyor. Yüksek derecede psikolojik ve fizyolojik bağımlılık yapan eroin buruna da çekiliyor.

Tarihte ağrı kesici olarak kullanılan eroin ismi Almanca’ da kahraman anlamındaki ‘heroisch’ten geliyor.

Beyaz, kokusuz, parlak ve kristalize bir toz olan eroin sigara şeklinde de içilebiliyor.

Eroinin tebeşir, un, kafein gibi beyaz tozlarla karıştırılması durumunda aşırı doz riski artar ve komaya neden olabilir.

Eroinin halk arasında kullanılan diğer isimleri arasında kahverengi, için beyazı, dragon, at, kriko, çöp bulunuyor.

Alındığında saniyeler içinde mutluluk hissi verdiği belirtilen eroinin yıkıcı etkileriyle biliniyor.

Maddenin alınmasıyla oluşan sıcaklık, kol ve bacaklarda ağırlık hissi, yüzde kırmızılık döneminin ardından sakinlik dönemine geçilir. Hareketlerde ve konuşmada yavaşlama bellekte bozukluk başlar.

Sağlığı ciddi anlamda bozan etkiler arasında konsantrasyon kaybı, öfkeyi ve korkuyu teşvik, bulanık görüş, terleme, mide bulantısı ya da kusmak, yavaş soluk almak, spazm, kabızlık, yorgunluk, zayıflık var.

Kokain: Beyaz, Charlie, koka, altın toz, kar, borazan

Peru kökenli koka ağacı yaprağından elde edilen kokain sinir sistemini kısa sürece etkileyecek güçlü bir uyarıcı olarak biliniyor.

Güney Amerika’da yaygın olan bu ağacın yılda birkaç kez toplanan 3-5 cm uzunluğundaki yaprakları yüzde 1.8 oranına kadar kokain maddesi içeriyor.

Toz kokain ve sigara olarak içilebilen krek kokain olmak üzere iki formu mevcut. Kokain ayrıca ağız yoluyla, kamışla burna çekilerek, çiğnenerek ya da enjekte edilerek vücuda alınabilir.

Kokain kullanıldığında ilk olarak rahatlık, güven ve uyanıklık hissi oluşur; ancak kısa süre sonra bu etkiler tersine döner ve ölümcül sonuçlar doğurabilir. Vücut ısısı yükselir, kalp atışları, tansiyon artar, kas zayıflığı, solunum güçlüğü yaşanır; aşırı kullanımında göğüs ağrısı ve kalp damarlarında tıkanmaya, genizsel ülsere, burun kanamalarına neden olur. Uzun süreli kullanımı ciddi zihinsel bozukluklara panik ataklara ve paranoyaya yol açabilir.

En sık epileptik nöbetlere neden olan uyuşturucu madde olarak bilinen kokainin damarları daraltıcı etkisinden dolayı kullananlarda yüzde 3-8 oranında sara nöbeti görülür.

Kokain alımından sonra oluşan depresyon ve yorgunluk hissi birkaç gün sürebilir. Kullanıcılar bu hissi ertelemek için tekrar kokain alma ihtiyacı duyar. Bu durumda uyuşturucuya güçlü bir psikolojik bağımlılık oluşur.

ÜLKELERİN UYUŞTURUCU MADDE KARNESİ

Tarihte tıp alanında kullanılan kokain 20. yüzyılın başlarında yasa dışı bir uyuşturucu statüsüne alındı.

Günümüzde esrarın yasal olarak satılabildiği ülkelerin sayısı artıyor. Esrarın keyfi amaçlı kullanımı oldukça sınırlıyken; tıbbi kullanımı yaygınlaşıyor.

Latin Amerika ülkesi Uruguay 2013’te keyif amaçlı esrar kullanımını yasallaştıran ilk ülke oldu. Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) sekiz eyalet de benzer kararlar aldı.

Kanada geçtiğimiz ekim ayında keyif amaçlı esrar kullanımını yasallaştıran ikinci ülke oldu.

Bunun yanında Portekiz’de ve Hollanda’da esrar kullanımı suç olmaktan çıkarıldı.

Güney Afrika’da esrar kullanımı serberst bırakılırken, maddenin satışı suç olarak kaldı.

Afrika’da Zimbabve ve Lesotho esrarın tıbbi amaçlı kullanımı serbest bırakıldı.

Bu yılın Temmuz ayında Gürcistan Anayasa Mahkemesi, ülkede esrarın kullanımıyla ilgili cezai yaptırımları ortadan kaldıran karara imza attı.

Son olarak Güneydoğu Asya ülkesi Tayland’da mecliste yapılan oylamada esrarın tıbbi amaçlı kullanılmasına onay verildi.

Yeni Zelandalılar da 2020’de esrarın keyif amaçlı kullanımını yasallaştırmak için referanduma gidecek.

İLGİLİ HABER

tr.euronews. – Enis Güney – Bahtiyar Kucuk

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: