Burs ve kredi başvuru süresi 10 Kasım Çarşamba günü gece yarısına kadar uzatıldı

Estimated read time 9 min read

Share this content:

“BURS VE KREDİ BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI”

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 5 Kasım Cuma günü başlayan 2021-2022 dönemi burs ve kredi başvuru süresinin 10 Kasım Çarşamba günü gece yarısına kadar uzatıldığını açıkladı..

Bakan Kasapoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’na girerek, ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazananlar ile halen bir yükseköğretim programına devam eden ara sınıf öğrencileri ve yurt dışında öğrenim gören Türk vatandaşlarının burs ve kredi başvuru sürelerinin uzatıldığını söyledi..

Öğrenciler, burs ve kredi için başvurularını 10 Kasım Çarşamba günü 23.59’a kadar e-Devlet üzerinden yapılabilecek. Daha önce başvuruda bulunan veya başvurusunda değişiklik yapmak isteyen öğrenciler de son güne kadar bilgilerini güncelleyebilecek..

2021-2022 eğitim öğretim dönemi burs ve kredi başvuruları başladı”

“GENÇLİK VE SPOR BAKANI 2021-2022 EĞİTİM ÖĞRETİM DÖNEMİ BURS VE KREDİ BAŞVURULARININ BAŞLADIĞINI AÇIKLADI.”

 Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2021-2022 eğitim öğretim dönemi burs ve kredi başvurularının başladığını açıkladı..

Kasapoğlu:

“Sevgili öğrenciler, GSB Burs ve Öğrenim Kredisi başvuruları başladı. 8 Kasım saat 23.59’a kadar başvuru yapmayı unutmayın. Hepinize başarılı bir eğitim dönemi dilerim” dedi.

Bakan Kasapoğlu, Instagram hesabından yaptığı canlı yayınla, 2020-2021 eğitim öğretim yılında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’na girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan öğrenciler ile halen bir yükseköğretim programına devam eden ara sınıf öğrencileri ve yurt dışında öğrenim gören Türk vatandaşlarının burs-kredi başvurularının başlatıldığını duyurdu..

Bugün başlayan başvurular, 8 Kasım Pazartesi günü saat 23.59’a kadar “e-Devlet” üzerinden yapılabilecek. Başvuran öğrencilerin, e-Devlet’teki başvuru indeks sayfasını okuyup, onaylaması gerekiyor. Başvuruda değişiklik yapmak isteyen öğrenciler, son güne kadar bilgilerini güncelleyebilecek..

“BAŞVURUDA VERİLEN BİLGİLER TEYİT EDİLECEK”

Başvuru sırasında öğrencilerin beyan ettiği ekonomik, sosyal ve başarı durumuna ilişkin bilgiler, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından kamu kurumları aracılığıyla teyit edilecek. Yapılan değerlendirme sonucunda başvuru yapan öğrencilere burs ya da öğrenim kredisi tahsis edilecek..

Yapılacak değerlendirme sürecinde, öğrencilerin başarı durumu yüzde 40 oranında dikkate alınıyor. Yükseköğrenime ilk defa giren öğrencilerin ÖSYM tarafından hesaplanan puan türü ve puanı, ara sınıflarda ise yükseköğretime kayıt yaptırdığı tarihteki puan türü ve puanı üzerinden hesaplanıyor..

NE OLMUŞTU?

“KYK BORÇLULARI”

Hayata başlayamıyoruz!

KYK kredisini ödeyemeyen üniversite mezunu sayısı beş milyona ulaştı…

Mezunların bir kısmı iş dahi bulamazken; iş bulanların ve düşük ücretle çalışanların maaşına e-haciz yöntemiyle el konuluyor.

İlkay Ateş:

”Herkesin ailesi varlıklı olmuyor. Okul masraflarımı karşılamak için çektiğim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) borcumu ödeyemedim. Borç nedeniyle hayata başlamış gibi hissedemiyorum..

Kocaeli Üniversitesi’nde öğrenim görmeye başladığım. 2014 yılında KYK’dan yedi bin liralık kredi çektim. Ancak ikinci yılda maddi yetersizlikler nedeniyle öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kaldım. Şimdilerdeyse bir mağazada tezgahtarlık yapıyorum.

Dört yıllık kredi süresi geçen yıl sona erdi. 12 taksitle borcu geri ödemem gerekiyordu ama ödeyemedim. Bir yıldır da faiz işliyor. Babam emekli. Bense kredi borcumu ödeyebilecek kadar para kazanmıyorum. Evet, şu an bir işim var fakat bu borç nedeniyle sürekli bir yükle yaşamak zorundayım.”

SORU ÖNERGESİ

CHP Milletvekili Levent Gök geçen ay, Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis’e bir soru önergesi sunmuştu. Önergeye göre KYK borcunu ödeyemeyenlerin sayısı beş milyona ulaşmış, 280 bin üniversite mezunu hakkındaysa yasal işlem başlatılmıştı.

CHP’li Gök’ün soru önergesi, KYK borçlarının silinmesinin Meclis gündemine taşınıp taşınmayacağı tartışmasını da gündeme getirdi.

Peki, KYK borcu zamanında ödenmediğinde ne oluyor?

İşsizlik ve düşük ücret nedeniyle ödenemiyor’

Borç iki yada üç katına çıkıyor..

Öğrenimin sona ermesinin ardından ödenmeyen borçlara aylık yüzde 1,40 oranında gecikme faizi uygulanıyor. Bu nedenle geciken borcun, alınan kredinin iki ya da üç katına çıktığı oluyor.

Vergi Dairesi ya da e-Devlet üzerinden borçlar yapılandırılabilse de, taksitler zamanında yatırılmadığında borç ödenmemiş sayılıyor. Bu durumda borç, gecikme zammı eklenerek Vergi Dairesi’ne devrediliyor.

Devir işlemi sonrasında da ödenmemesi durumunda ise icra işlemi başlatılıyor.

Özellikle borçlu yeni mezunları heyecanlandıran gelişmeyi, deneyimli eğitim editörü Şahin Aybek değerlendirdi.

Şahin Aybek
Şahin Aybek

‘Borçların silineceğini düşünmek istiyorum’

Şahin Aybek:

”Türkiye nüfusunun büyük bölümünü gençlerin oluşturduğunu ve ülkenin geleceğinin gençlerin eğitimine bağlı olduğunu biliyoruz..

Türkiye’de gençlerin iyi eğitimli, özgüvenli, hoşgörülü, kültürlü ve özgür bireyler olabilmeleri için bu borçların silinmesi gerektiğini düşünüyorum..

Bağımsız Sağlık-Sen, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) işsizlik verilerini baz alarak yıl başında bir rapor hazırlamıştı. Rapora göre Türkiye’de dört milyona ulaşan ve sayıları her geçen gün artan işsizlerin yüzde 25’i yükseköğretim mezunlarından oluşuyor.

Yeni mezunlara göre KYK borçlarının ödenememesindeki en büyük etken işsizlik ya da düşük ücretle çalışma.”

OECD eğitim raporuna göre:

Türkiye’de yüksek öğrenime katılım son 10 yılda iki kat artarak yüzde 33’e yükseldi. Ancak üniversite mezunları arasında istihdama katılım yüzde 6 düştü.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) 2019 yılı eğitim raporu Türkiye’de yüksek öğrenim gören gençlerin sayısının son 10 yılda arttığını ancak istihdam olanaklarının düştüğünü ortaya koydu.

36’sı OECD üyesi olmak üzere toplam 46 ülkede eğitime dair verilerin incelendiği ‘Bir Bakışta Eğitim’ başlıklı rapora göre, Türkiye’de 25-34 yaş arasındakilerin yüksek öğrenime katılımı son 10 yılda iki kat artarak yüzde 33’e yükseldi. 2008 yılında bu oran yüzde 15 olarak belirlenmişti.

Ancak diğer OECD ülkeleri ile karşılaştırıldığında Türkiye’de yüksek öğrenime katılımın hâlâ düşük olduğu tespit edildi. Türkiye’deki yüksek öğrenime katılım oranı, yüzde 44 olan OECD ortalamasının 11 puan altında kaldı.

Raporda, Türkiye’de ilköğretimden yüksek öğretime kadar her öğrenci için yapılan harcamaların hâlâ çok düşük olduğu belirtildi. Buna göre, Türkiye’de 2016 yılında ilkokuldan üniversiteye kadar her bir öğrenci için yaklaşık 5 bin 633 dolar harcandı. OECD ortalaması ise 10 bin 502 olarak belirlendi.

Raporda, öğretmenlerin maaşlarının düşük olması nedeniyle öğretmenlik mesleğinin cazip olmadığına da dikkat çekildi.

“VERGİ DAİRESİ MAAŞIMA EL KOYDU”

Bir haber sitesinde editör olarak çalışan H. S. :

”2007’de kullandığım 11 bin liralık KYK kredisini hâlâ ödeyemedim. Borç, faizlerle birlikte 17 bin lira olmuş. KYK dışında herhangi bir borcum yok..

Mezun olduktan sonra uzun süre iş aradım. Sonrasında bulduğum işlerdeyse hep düşük ücretle çalıştırıldım. Üç kuruş para kazanıp, kendi ayaklarım üzerinde durmaya çalışırken KYK kredisini nasıl ödeyebilirdim ki?.

İki yıl önce KYK borcu nedeniyle e-haciz yöntemiyle maaş hesabıma bloke kondu. Maaşını çekmek için banka kartımı ATM’ye yerleştirdim, hesabımın bloke olduğunu gördüm..

KYK borçları Vergi Dairesi’ne devrolduğundan, soluğu kurumda aldım. Hesabımdaki blokajı kaldırmak için bana iki seçenek sunuldu: ‘Ya borcunuzun tamamını ödeyeceksiniz ya da hesabınızdaki tutardan feragat ettiğinize dair belge imzalayacaksınız. O meblağ toplam borcunuzdan düşecek.’ Borcun tamamını ödeyemediğim için o gün maaşımdan vazgeçmek zorunda kaldım..

Aynı şeyin tekrar başıma gelmemesi için kendimce bir yöntem geliştirdim; Maaşımı hesabımda tutmuyorum. Para gelir gelmez sanal kredi kartıma aktarıyorum çünkü Vergi Dairesi oradaki paraya el koyamıyor.”

Eğitim editörü Aybek:

Üniversite mezunlarının işsizliğe terk edilmeleri..Ana sorunu çözemedikçe gençlerin iş bulmasını da sağlayamazsınız, onların hayatını kolaylaştıracak adımlar da atamazsınız..

Güçlü ekonomi, liyakate ve partiler üstü devlet politikasına dayalı bir eğitim sistemiyle gençlerin sorunları da, işsizlik de, KYK’lıların sorunları da çözülebilir.”

İLGİLİ HABER

© Deutsche Welle TürkçeTunca Öğreten

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.