SIYASET

TÜRKİYE’YE DEVASA SARAY YAPTIRAN SURİYELİ TARİKAT VE DERİN BAĞLANTILARI!

.

“MAHMUT TANAL SORDU: ŞEYH HAZRETLERİ MİLLİ YÜZÜCÜ MÜ?”

Şanlıurfa’da AKP’li Belediye Başkanı Mehmet Kuş, yarı olimpik havuzun inşaatında Abdulselam El Haznevi ile incelemelerde bulundu..

CHP’li Mahmut Tanal:

“Şeyh Hazretleri Milli yüzücü mü?” diye sordu.

Mehmet Kuş, yüzme havuzunun yanındaki alanda medrese inşaatı olduğunu bu nedenle şeyh ile istişarelerde bulunduğunu söyledi.

Şanlıurfa Eyyübiye’nin AKP’li Belediye Başkanı Mehmet Kuş, yarı olimpik yüzme havuzunun inşaatında Abdulselam El Haznevi ismiyle bilinen Şeyh ile incelemelerde bulundu. 

Mehmet Kuş, şeyh ile fotoğraflarını sosyal medyadan paylaşırken:

 “Yarı Olimpik Yüzme Havuzumuzun temelini atıyor, ilk kazmayı vuruyoruz. Bölgenin kanaat önderlerinden Şeyh Abdulselam El Haznevi ile birlikte alanda incelemelerde bulunduk. Yarı Olimpik Yüzme Havuzumuz şimdiden hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

“ŞEYH HAZRETLERİ, MİLLİ YÜZÜCÜ MÜ?”

Duruma tepki gösteren CHP’li Mahmut Tanal sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunarak, olimpik yüzme havuz inşasının mutlaka konu hakkında bilgili kimseler tarafından yapılması gerektiğini kaydetti.

Tanal:

“Şeyh Hazretleri, milli yüzücü mü ki, olimpik yüzme havuzu inşaatında incelemelerde bulunuyor?” diye sordu.

Tanal’a yanıt veren Mehmet Kuş ise:

“Sayın vekilim, bu projemiz tek tip projedir. Kanaat önderimizle birlikte inceleme yapmamızın sebebi, yüzme havuzu yapılacak alanın yanındaki yapımı devam eden medreseyi engelleyip engellemeyeceği istişaresidir. Saygılarımı sunarım” dedi. 

https://twitter.com/mehmetkusnet/status/1329822126292017157?s=20
BAKAN GÜL, TARİKAT LİDERİNİN ELİNİ ÖPTÜ!

Şimdi Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı tehlikenin ne denli büyük olduğuna birlikte bakalım…

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün, 7 Aralık’ta Gaziantep’te Suriye merkezli Haznevi tarikatının düzenlediği bir programa katıldığı ve tarikat lideri Muta el Haznevi’nin elini öptüğü ortaya çıktı..

Gaziantep Şahinbey Belediyesi CHP’li meclis üyesi Hasan Şencan:

”Haznevi tarikatı sözde lideri konuşma yapıyor ve kürsüden inerken bu ülkenin Adalet Bakanı, milletvekilleri el öpüyor. Yazıklar olsun size. Gaziantep’i üs yapan bu gerici tarikat yeni bir FETÖ yapılanmasına zemin mi hazırlıyor? Tarikatlara sırtınızı yaslamaktan vazgeçin.”

Görüntülerde, konuşmasını tamamlayan tarikat liderinin, kürsüden inerek Bakan Gül’ün yanına gittiği, Gül’ün tarikat liderinin elini öptüğü ve bir süre sohbet ettiği görülüyor.

Geçen günlerde, Suriye merkezli Haznevi tarikatının Gaziantep’te sadece Suriyelilerin çalıştığı 67 bin metrekarelik alan üzerine müftülüğün onayıyla devasa bir külliye yaptırdığı ortaya çıkmıştı.

GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE GAZİANTEP’TE BAŞLATTIKLARI DEVASA CAMİ VE SARAY İNŞAATIYLA GÜNDEME GELEN HAZNEVİ TARİKATI ÜZERİNE YAPTIĞIMIZ ARAŞTIRMA…

1-) Gaziantep‘te başlattıkları devasa cami ve saray inşaatıyla gündeme gelen Haznevi tarikatı üzerine yaptığımız araştırmalarda, tarikatın Nakşibendi gelenekte olduğu, AKP ile doğrudan bağlarının bulunduğuna dair verilere ulaştık…

2-) Tarikata ait servetin milyon dolarlara vardığı, yine tarikata kaynak akıtan işadamlarının büyük bölümünün AKP ile doğrudan bağları olduğuna dair bilgiler; bir şehrin göbeğinde, bir tarikata ait sarayın göz göre göre nasıl ve hangi rahatlıkla inşa edilebildiğine dair soruları yanıtlamış oluyor…

3-) Aralarında AKP il başkanlarının, belediye başkanlarının, milletvekillerinin ve patronların bulunduğu geniş bir ağ, tarikatı düzenli olarak ziyaret ediyor, maddi yardımda bulunuyor..

4-) AKP’li  Erdoğan ile, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile, eski Başbakan Binali Yıldırım ile boy boy fotoğrafları olan isimler, tarikata açıktan destek olduklarını beyan etmekte bir kusur görmüyorlar..

 

5-) Düzenledikleri etkinliklerde laik cumhuriyeti hedef alan söylemlerde bulunan tarikat liderleri, kimi toplantılarını yalnızca laik eğitime karşı medrese eğitimini örgütleme ve yaygınlaştırma gündemiyle düzenliyor..

6-) Bunun yanı sıra kendi medreselerinden mezun olan gençleri, ‘tebliğci’ sıfatıyla ‘mükâfat’landırıyor ve bulundukları bölgelerde Haznevi ailesi ve tarikat için çalışmalarını öğütlüyorlar..

7-) Birçok etkinliklerinde üniversite dekanlarının, profesörlerinin de yer aldığı tarikata eleman kazandırma işlemini, tarikat üyelerinin dışında kalan halkada kimlerin yapacağı ise kuşku götürmüyor..
Gaziantep’te açacakları saray-medrese de tam olarak buraya oturuyor…

😎 Tarikat her fırsatta ‘siyasetten uzak durmayı’ öğütlüyor ancak kanaat önderlerinin büyük bölümü siyasete doğrudan etki edebilecek açıklamalarda bulunuyor…

9-) Paraya tamah etmemek gibi bir ilkesi(!) de olan tarikatın çocukları, miras için birbirlerine giriyor, ayrışma yaşıyor… 

ŞİMDİ TÜRKİYE’NİN KARŞI KARŞIYA KALDIĞI TEHLİKENİN NE DENLİ BÜYÜK OLDUĞUNA BİRLİKTE BAKALIM…

Haznevi tarikatı, Nakşibendi’nin en yaygın kolu olarak bilinen Halidiyye ekolünden geliyor. Tarikatın kurucusu, Şah-ı Hazne adıyla bilinen Şeyh Ahmed Haznevi. Nakşibendi medreselerinde aldığı tarikat eğitiminden sonra Muhammed Ziyâüddîn Nurşînî tarafından ‘ilim öğretmek ve insanlara İslâmiyet’in emir ve yasaklarını anlatmak’ konusunda icazet verilerek, ‘halife’ ilan edildi..

Ahmed Haznevi 1950 yılında ölünce, yerine sırasıyla Şeyh Masum, Şeyh Alaaddin, Şeyh İzzeddin ve Şeyh Muhammed Haznevi getirildi.. 

Şeyh Muhammed, 2005 yılında Suudi Arabistan yolunda geçirdiği trafik kazası sonucu ölünce de; vasiyeti doğrultusunda Şeyh Muhammed Muta Haznevi ‘halife’ ilan edildi. Şeyh Muhammed’in icazeti ile ‘halife’ seçilen Şeyh Muhammed Muta, tarikatın kurduğu Haznevi Medresesi’nde yetiştirildi.. 

NAKŞİBENDİLERİN EN GÜÇLÜ KOLU

Nakşibendi tarikatının kollarından biri olan Suriye merkezli Haznevi’lerin Türkiye’deki yayın organı ‘İlim ve İrfan’ dergisinde, tarikat için şu ifadeler kullanılıyor:

“Tarikatların dallanıp budaklanmasında, bu kolları tesis eden mürşidlerin yaptığı içtihad ve tecdidler etkili olmuştur. Nakşibendiyye’yi köklü bir ağaca benzetirsek, kolları için de bu ağacın dalları diyebiliriz. Bu kollardan birisi, belki de günümüzdeki en güçlü olanı Hazneviyye tarikatıdır.”

5 MİLYON DOLARLIK MİRAS KAVGASI

Yönetiminin ve büyük servetinin Haznevi ailesinin tekelinde olduğu tarikatın içinde 2010 yılında yaşanan miras kavgasında, Şeyh Muhammed’in, Muhammed Muta’ya icazet verdiği hususunun yalan olduğu, ‘halifeliğin’ Muta’nın erkek kardeşi olan Muhammet Moutaa Haznevi’ye ait olduğu iddia edilmişti.

İddialar tarikatın milyon dolarlara ulaşan mirasının kime kaldığı konusunda tartışma yaratmış, tarikat içinde bölünmelere neden olmuştu.

Hatta Muhammed El Haznevi’nin 5 ve 6 yaşındaki 2 torununun, kendisini ’tarikat şeyhi’ olarak tanıtan amcaları Muhammet Moutaa Haznevi tarafından Suriye’den kaçırılıp Türkiye’ye getirildiği iddia edilmişti.

Miras kavgasına konu olan servetin en az 5 milyon dolar olacağı söylenmişti.

Suriye, Türkiye ve Irak başta olmak üzere birçok ülkede binlerce müridi bulunan Nakşibendi Tarikatı’nın en yaygın kolu Halidiyye’nin şeyhi olan Muhammed El Haznevi’nin kazada ölümünün ardından şeyhlik için başlayan tartışma, 5 yıl aradan sonra miras kavgası ile yeni bir boyut kazandı..

Hem Suriye, hem de Türkiye vatandaşlığına sahip olan Haznevi ailesi fertleri arasında başlayan tartışmalarda şeyhliğin, kazada kardeşi Muhammed ve damadı Abdulhalık’ı kaybeden Abdullah El Haznevi tarafından sürdürüleceği belirtilse de, tarikatın niceliksel olarak en güçlü kanadı Muhammed Muta Haznevi’yi, şeyh olarak kabul ediyor..

Tarikata ait ‘İlim ve İrfan’ adlı yayın organında miras kavgası şöyle açıklanıyor:

“Bugün Haznevi ailesi çok büyümüş ve genişlemiştir. Bundan dolayı Haznevi kelimesiyle lakaplanan, kendisini bu aileye mensup gösteren veya bu ailenin bir sorumlusu gibi davranan, bir vasiyet uydurup şeyhlik iddia eden herkesin tarikatla ilgisi olduğu ve Haznevi tarikatını temsil ettiği düşüncesine kapılmamak gerekmektedir..

Şurası kesindir ki, bütün dünyada Haznevi tarikatını, kesintisiz bir sened ve sağlam bir vasiyetle Şeyh Muhammed el-Haznevi’nin (ks) oğlu Şeyh Muhammed Muta’ (ks) temsil etmektedir. Ondan başka hiç kimse, Haznevi tarikatını temsil etme yetki ve selahiyetine sahip değildir. Bu durum ise vakıf olan herkes tarafından bilinen bir gerçektir.”

ANTEP’TE BÜYÜK CAMİ VE MEDRESE İNŞAATI

Suriye merkezli tarikatın, Gaziantep’in Şehitkamil ilçesine bağlı Karpuzkaya köyü yakınlarındaki yerleşime, kendisine ait bir tarikat sarayının inşasını sürdürdüğü ortaya çıkmıştı.. 

Sarayın inşaatında tarikatın Türkiye’deki yayın organı ‘İlim ve İrfan’ dergisinin başlattığı kampanya ile yaklaşık 100 tarikat üyesinin ücretsiz olarak çalıştığı, devasa büyüklükte olan cami ve çevresinde yükselen apartman inşaatına kimse yaklaştırılmazken, sarayın bölgedeki Alevi nüfusun yoğun olduğu köylere yakın olmasının da çevredeki halkı kaygılandırdığı ve tarikatın Gaziantep’te başka büyük yapılara da sahip olduğu belirtilmişti.. 

ÜNİVERSİTE DEKANI ETKİNLİKLERDE

9 Nisan 2013 tarihinde Adana Mimar Sinan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen; İstanbul Beyazıt Camii imam-hatibi Suat Gözütok, Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Akpınar, Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cüneyt Gökçe gibi isimlerin yer aldığı “Kutlu doğum” programında ise Şeyh Muhammed Muta Haznevi:

“Kavga ve düşmanlık ise Müslümanların birliğini bozar, güçlerini zayıflatır, onları gevşekliğe sürükler. Düşmanların onlara karşı olan iştahlarını kabartır. Servetlerine göz koyma ve gelir kaynaklarını talan etme niyetlerini devreye sokar. Oysa Yüce Allah son derece net bir şekilde bizleri ikaz etmiş ve “Sakın, birbirinizle çekişmeyin. Sonra gevşersiniz ve gücünüz, kuvvetiniz elden gider..” ifadelerini kullanmıştı..

AĞIRLIKLI OLARAK BU ÜÇ İLDE…

İrili ufaklı Türkiye’nin otuza yakın şehrinde temsilci ve tebliğcileri olan tarikat, ağırlıklı olarak Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin’de faaliyet gösteriyor. Suriye merkezli bir tarikatın Türkiye’de bu denli açık faaliyet gösterebiliyor oluşu da elbette ki siyasi iktidardan bağımsız değil. Tarikatın AKP ile kurduğu organik bağ da hiç yabana atılacak gibi değil.. 

AKP’DEN ADAYLIK

24 Haziran 2018’de yapılan Cumhurbaşkanlığı genel seçimlerinden önce tarikata bağlı Şeyh Arif Haznevi’nin yeğeni olan Muhammed Ene Haznevi, neredeyse tüm seçim süreçlerinin kavgalı ve kanlı geçtiği Şanlıurfa’da, AKP’den milletvekili aday adayı olmuş, daha sonra adaylıktan çekilmişti…

Ene Haznevi, seçimlerden çekilme gerekçesini ise açıklamamıştı. Yerel basında yer alan haberlerde, Suriye kökenli olan Muhammed Ene Haznevi’nin Türkiye’ye gelme gerekçesini ‘Suriye’de süren savaş‘ olarak belirttiği ifade edilmişti…

‘4 MİLYON OYUMUZ ERDOĞAN’A’

Yine aynı süreçte tarikatın Şanlıurfa sorumlusu ‘şeyh’ olarak bilinen Muhammed Zahid Haznevi, yaptığı açıklamayla seçimlerde Erdoğan’ı destekleyeceklerini dile getirmişti..

Zahid Haznevi açıklamasında “Bu ülkede 90 yıldır Müslümanlar ötekiydi. Ancak 10 yıldan bu yanda çok şey değişti. Erdoğan yapmacık değil” demişti..

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Star gazetesine konuşan tarikat sorumlusu; 4 milyon Nakşibendi’nin Erdoğan’a oy vereceğini belirterek:

“Oy almak için rol yapmıyor. Erdoğan Müslümanları kandırmıyor. Geçmişte sırf İslami kimliğinden dolayı dert çeken biri olarak sorunları çözmek ve inançlıların üzerindeki baskıları kaldırmak istiyor. Dinimiz ‘Siyasetten uzak durun’ der ama bugün biri İslam’ın ve Müslümanların elinden tutuyorsa bizler de şeri olarak destek vermekle mükellefiz. Ne zamana kadar bu destek? Bu istikamette yürüdüğü sürece” ifadelerini kullanmıştı..

Açıklama yandaş gazetede ‘Peygamberler şehri Cumhur İttifakı diyor’ başlığıyla yayınlanmıştı..

EYÜP’TE CUMHURİYET DÜŞMANI TOPLANTI

9 Haziran 2013 tarihinde Eyüp’te, Türkiye ve yurtdışından birçok tarikat lideri ‘Ehl-i Sünnet Alimler Birliği 1. Şûrâsı’ ismiyle toplanmıştı..

Toplantının konuşmacılarından biri AKP’nin 2011’de kaynak akıttığı belirtilen üniversite Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nin İslâmî İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil İbrahim Kutluay olmuştu..

Toplantıya Haznevi tarikatı adına Abdulgani Haznevi katılmış, islamcı liderleri ‘konuşmayı bırakıp toplumsal dönüşümü sağlamak için hareket etmeye’ çağırmıştı..

Toplantıdan önce Eyüp Camisi yakınlarında gerçekleştirilen ve laik eğitim yerine medrese eğitimini yaygınlaştırmanın yollarının tartışıldığı sempozyumun gündemini ise gerici Milat gazetesi yazarı Muhammed Özkılınç şöyle aktarıyor: 

“Cumhuriyetin kurulmasının akabinde Tevhid-i tedrisat bahanesiyle medreseler ilga edilip tamamen yasaklandıktan sonra bu kurumlarda yetişmiş fedakar İslam alimleri 13 buçuk asır devam ede gelen Peygamber mirasının kendi dönemlerinde inkıtaa uğratılmasına razı olmamışlardır..

Her türlü mezalime rağmen; samanlıklarda da mağaralarda da olsa, aç, susuz çıplak da kalsalar, büyük kahramanlıklar göstererek bu tedrisatı devam ettirmişlerdir. Yine bölgenin dinine sadık fedakar halkı da gerek evlatlarını bu kurumlara göndererek, gerekse kıtlığın, fakr-u zaruretin hakim olduğu o zor şartlarda kendi yemeğinden kısıp talebelere göndererek bu kurumların bir şekilde ayakta kalmasına destek olmuşlardır.”

AKİT’TEN AL HABERİ…

31 Mayıs 2019 tarihinde, ölüm yıldönümü olması nedeniyle Mardin Mazıdağı ilçesinde bulunan Kubeli Camisi’nde gerçekleştirilen Muhammed Haznevi anmasının Yeni Akit’te yer alan haberinde Haznevi için “Hazretleri” ifadesine yer verilmişti. Haberin bir bölümü şöyle: 

“Mardin’in Mazıdağı ilçesinin Kubeli Camii cemaati tarafından Şeyh Muhammed El-Haznevi Hazretlerinin vefatlarının yıl dönümü ve Kadir gecesi münasebetiyle iftar yemeği verildi. Mazıdağı Gündoğan Mahallesi’nde taziye evinde ve cami yolunda düzenlenen programa vatandaşların katılımı yoğun oldu.”

SÜLEYMAN SOYLU’YA YAKIN İSİM TARAFINDAN KARŞILANMIŞLAR

Suriye’de yaşanan cihatçı işgali bahane ederek Türkiye’ye geldiklerini iddia eden aileden Şeyh Abdullah Haznevi, önce Batman’a, daha sonra da annesinin ölümü üzerine Bitlis’e yerleşmişti. Batman’da, Haznevi’yi tarikat üyeleri ve AKP’li patronlar Zeki Gültekin ile Ziver Hamitoğlu karşılamıştı.

KURAN KURSU ADI ALTINDA

2018 yılında Haznevi İslami İlimler Eğitim Merkezi ve Hafızlık Kursları adı altında başlattıkları tarikat eğitimlerinde “Sarf, Nahiv, Mantık, Münazara, Belagat, Hadis, Tefsir ve Fıkıh” gibi başlıklarda ‘mezun’ olan gençlere siyaset ile uğraşmamayı, yalnızca islam için tebliğciliği öğütlemişlerdi. Kursun mezuniyet programına katılan Muvaffak Haznevi,konuşmasındatebliğ metoduna dikkat çekerek; “İnsanlara karşı mütevazı olun. Cahillere hikmetle yaklaşarak öğretin. Karşı duranlara ise ince davranarak nasihatte bulunun. Fayda veren ilim ile meşgul olan arkadaşlar edinin. Kişi arkadaşının dini üzeredir” ifadelerine yer vermişti. Toplantıya konuşmacı olarak katılan Kahramanmaraş Çağlayancerit Müftüsü Veysi Özlük, etkinliğine katıldığı tarikat siyasi açıklamalar yapmakla meşgulken, baba mirası için birbirine girerken; gençlere “siyaset ile uğraşmayıp, dünya malına tamah etmeyen” bireyler olmaları gerektiğini öğütlemişti.

AKP’LİLER DUA İSTEMEYE GİTMİŞ

AKP’li Şanlıurfa Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli ve AKP Şanlıurfa İl Başkanı Bahattin Yıldız’ın beraberinde AKP il yönetim kurulu üyelerinin, ayrı ayrı tarikat liderlerinden Şeyh Abdulselam Haznevi’yi ‘dua istemek’ üzere ziyarete gittiği ortaya çıktı. 

AKP’Lİ BELEDİYE ADLARINA CAMİ AÇMIŞ

Midyat’ın Yemişli mahallesinde bizzat AKP’li Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu’nun talimatıyla belediye tarafından Haznevi Camisi açılmıştı.


(Tarikatın Gaziantep’te düzenlediği medrese ‘mezuniyet’ törenlerinden biri)

İLGİLİ HABER

Kaynak


http://www.yurtgazetesi.com.tr/


Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: