DÜNYA

IŞİD’İN HORASAN GRUBU

.

“IŞİD/HORASAN GRUBUNUN LİDERİNİN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ İLERİ SÜRÜLDÜ”

ABD askeri kuvvetleri, bir IŞİD/Horasan elebaşına yönelik ufuk ötesi terörle mücadele operasyonu yapmıştır..”

Kabil’de havaalanına düzenlenen saldırıda 13 ABD askeri ve 170’den fazla Afgan sivil yaşamını yitirmişti / Fotoğraf: AA// cafemedyam

ABD, 26 Ağustos Perşembe günü Kabil Havalimanı yakınlarında düzenlenen terör saldırısını üstlenen IŞİD’in Horasan örgütüne yönelik hava saldırısı düzenlendiğini duyurdu..

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Sözcüsü Albay Bill Urban, yaptığı yazılı açıklamada:

“ABD askeri kuvvetleri, bir IŞİD/Horasan elebaşına yönelik ufuk ötesi terörle mücadele operasyonu yapmıştır..”

Sözkonusu operasyonun Afganistan’ın Nangahar vilayetinde, insansız hava aracı ile yapıldığına işaret eden Urban:

“İlk belirlemelere göre hedefi öldürdük.. Sivil kayıp olmadığını biliyoruz..”

Tahliye operasyonlarının devam ettiği Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı yakınlarında perşembe günü bir intihar saldırısı düzenlenmişti. Olayda 13 ABD askeri ve 170’den fazla Afgan sivil yaşamını yitirmişti.

Saldırıyı IŞİD/Horasan üstlenmiş, ABD Başkanı Joe Biden ise bu saldırıya karşılık verileceğini açıklamıştı.

ABD’den IŞİD-K’ya misilleme saldırısı

Adının açıklanmasını istemeyen bir ABD’li yetkili, saldırının “Reaper” model bir insansız hava aracı ile düzenlendiğini, hedefin, Kabil’deki saldırının planlayıcısı olan IŞİD-K yöneticisi olduğunu söyledi..

Taliban da bazı IŞİD-K üyelerinin gözaltına alındığını açıkladı..

“Misilleme saldırısı sembolik”

Uluslarası uzmanlar, ABD’nin misilleme saldırısının daha çok sembolik bir anlamı olduğunu ve ABD’nin IŞİD-K’yı yok etmeye yönelik pek de müdahale yeteneğinin bulunmadığı yorumunu yapıyor..

Adının açıklanmasını istemeyen bir ABD’li ordu üyesi, 2014’ten beri IŞİD-K’yı yok etmek amaçlı çaba gösterildiğini ve binlerce kişilik kara gücüyle bile bunun başarılamadığını söyledi..

Almanya Bilim ve Siyaset Vakfı (SWP) uzmanlarından Guido Steinberg,  Deutschlandfunk radyosuna verdiği demeçte, ABD’nin insansız hava aracıyla düzenlediği saldırının Washington’un hareket yeteneğini ortaya koymak amaçlı olduğunu söyledi ve halen ABD istihbaratının tehlikeli teröristlerin kaldığı yerlere dair bilgi sahibi olduğunu söyledi. Gelecekte, belli terör örgütü yöneticilerine yönelik bu tür saldırılar düzenlemenin daha da zorlaşacağını belirten Steinberg’e göre, perşembe günü düzenlenen saldırıyla IŞİD-K da savaşın taraflarından biri olduğu ve kendisinin de belli taleplerinin bulunduğu mesajını vermek istedi.

ABD 31 Ağustos’ta ülkeden çıkıyor

ABD, daha önce duyurduğu gibi 31 Ağustos’ta Afganistan’tan tamamen çıkmaya hazırlanıyor..

 Reuters haber ajansına konuşan Batılı bir yetkili, askerlerin tahliyesi yapılırken diğer yandan da ülkeden ayrılmak isteyen bütün yabancıların 48 saat zarfında çıkmasının sağlanmasına da çabaladıklarını söyledi..

Kabil havalimanının etrafını kuşatan Taliban güçlerinin çemberi daha da daralttığını belirten yetkili, ancak henüz havalimanın içine girilmediğini de söyledi..

Halen Kabil’de bulunan son yabancılar dışında 5 bin ABD askerinin de önümüzdeki saatlerde tahliyesinin süreceği bildiriliyor..

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, ülkede saldırılar düzenleneceğine yönelik güçlü ipuçları bulunduğu da belirtti. Afganistan’dan tahliyelerin yapılmasını sağlayan askerlerin ülkeden ayrılmasına yönelik son sürecin operasyonun en tehlikeli aşaması olduğu da vurgulayan sözcü, güvenliği sağlayan asker sayısının azaldıkça tehlikenin artacağına dikkat çekti..

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD güçleri çekildikten sonra da ülkeden çıkışın mümkün olması için radikal İslamcı Taliban ile belli alanlarda işbirliği yapılmasının zaruri olacağını söyledi..

Psaki, Taliban’ın ülkenin büyük kısmını kontrolü altına aldığı gerçeği ile karşı karşıya olunduğunun altını çizdi. İlaveten IŞİD-K’nın düzenlediği saldırı sonrası Afganistan’ın terör gruplarının palazlandığı bölge olmasını engellemek amacıyla da Taliban ile işbirliğinin bir fırsat olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

© Deutsche Welle Türkçe

“5 SORUDA IŞİD’İN HORASAN GRUBU”

Liderleri ‘Muhacir’ kod adını kullanan bir Arap, hücreler halinde yapılanıyorlar, içlerinde Tacik ve Özbekler de var..

KABİL’DEKİ SALDIRILARIN FAİLİ IŞİD’İN HORASAN GRUBU..

IŞİD’in Asya’daki önemli aktörlerinden biri olan bu gruba ait hücreler Afganistan’a yayılmış durumda..

Fotoğraf: Reuters// cafemedyam

Kabil Havalimanı’na yakın bir bölgede gerçekleştirilen ve 90 kişinin öldüğü çifte saldırının sorumluluğunu IŞİD’in “Horasan” grubu üstlendi..

Ölenler arasında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) askeri olduğu da bilinirken, dün konuyla ilgili bir açıklama yapan ABD Başkanı Joe Biden, saldırıya yanıt vereceklerini söyledi..

Taliban da saldırıyı kınadı..

“HORASAN GRUBU NASIL YAPILANIYOR?

Kunar ve Nangarhar bölgelerini merkez kabul eden grup, Afganistan’ın tüm eyaletlerinde hücreler halinde hareket ediyor..

Hücreler, kendi kararlarını alabiliyor..

Merkez grupta genellikle Afganistan ve Pakistanlılar yer alırken, diğer eyaletlerde Tacik ve Özbeklerden oluşan yapılar da var.. 

191009-isis-flag-ew-120p.jpeg
Horasan grubu, ideolojik olarak IŞİD merkezine bağlılığını sürdürüyor / Fotoğraf: Reuters// cafemedyam

“GRUBUN IŞİD İÇİNDEKİ ÖNEMİ NEDİR?

Horasan grubu, IŞİD’in merkez ve Güney Asya’daki faaliyetleri için önemli bir üs olarak görülüyor..

Grup bir süre Bangladeş Hindistan, Maldivler, Pakistan ve Sri Lanka’daki IŞİD faaliyetlerinin yönetildiği merkeze bağlı olarak faaliyet gösterdi..

Son yıllarda Horasan grubuna mali destek azalsa da grubun IŞİD liderliğine olan bağı devam ediyor..

“GRUBUN KAÇ SAVAŞÇISI VAR?

IŞİD’in Horasan grubunun 1500-2200 arasında savaşçısı olduğu BM raporlarına yansıdı..

members Reuters.jpeg
Fotoğraf: Reuters / Arşiv// cafemedyam

 “GRUBUN LİDERİ KİM?”

IŞİD liderliği, 2020 yılında bir Arap olan “Şahab el Muhacir”i Horasan grubunun yeni lideri olarak atadı..

Afganistanlı olmayan ve Ortadoğu ülkesinden gelen bir Arap olan yeni lider bu özelliği nedeniyle “Muhacir” ismini kullanıyor..

BM, Muhacir’i 2020 yılında “Bölgedeki yüksek profilli saldırıların baş planlayıcısı” olarak nitelemişti..  

“HORASAN GRUBUNUN TALİBAN İLE BAĞLANTISI VAR MI?

Dönem dönem Horasan grubu ile Taliban’ın Hakkani kliği arasında irtibat olduğu iddiaları gündeme gelse de doğrulanmış bir bilgi bulunmuyor..

Horasan grubu, 2020 yılında Kabil, Bagram Üssü ve Celalabad’da saldırılar düzenlemiş, Taliban bu saldırıların sorumluluğunu reddetmişti..

IŞİD, 2021’in Nisan ayına kadar Afganistan’da 77 saldırı gerçekleştirdi. Taliban’ın, IŞİD’in bölgedeki önemli liderlerinden Ebu Ömer Horasani’yi idam ettiği de belirtiliyor.

© The Independentturkish// Cihat Arpacık 

“IŞİD’İN ‘HORASAN KOLU’ IŞİD-K AFGANİSTAN’DA NE KADAR ETKİLİ?”
Afganistan'da bulunan IŞİD üyeleri
Afganistan’da bulunan IŞİD üyeleri   –   ©  AFP// cafemedyam

Afganistan’da Taliban’a hasım pozisyonda bulunan bir başka IŞİD, ABD tarafından batıya kaçmak için Kabil havalimanında bekleyen binlerce Afgan için bir tehdit olarak görülüyor..

ABD Başkanı Joe Biden 31 Ağustos’u yabancı kuvvetlerin Afganistan’dan ayrılması ve tahliyelerin sona ermesi için son tarih olarak belirleme kararını, havaalanına yönelik “ciddi ve artan bir saldırı riski” nedeniyle meşru görüyor..

Bu tehdidin kaynağı olarak görülen İŞİD’in Horosan kolu IŞİD-K ile ilgili neler biliniyor?

“HORASAN ÖRGÜTÜ NASIL OLUŞTU?”

IŞİD’in 2014’te Irak ve Suriye’de “halifelik” ilan etmesinden kısa bir süre sonra, Tehreek-e-Taliban Pakistan’ın (TTP, Pakistan Talibanı) eski üyeleri, grubun lideri Ebubekir el-Bağdadi’ye bağlılıklarını ilan etmişlerdi..

Daha sonra onlara iltica etmiş Afganlar da katıldı ve 2015’in başlarında IŞİD, Horasan eyaletinin kuruluşunu duyurdu.. Horasan, günümüz Afganistan, Pakistan, İran ve Orta Asya’yı kapsayan bir bölgeye verilen eski bir isim..

Horasan İslam Devleti Eyaleti (IŞİD-K), Islamic State Khorasan Province) 2015 yılında doğudaki Nangahrar eyaletindeki dağlık Açin bölgesi ile komşu Kunar arasında kalıcı bir kuvvetli mevziyi tutmuştu..

Birleşmiş Milletler’e göre, Afganistan’ın başka yerlerinde, özellikle başkentte ve Pakistan’da uyuyan hücreler oluşturan IŞİD-K, başka bölgelerde Taliban ile çatıştı..

BM Güvenlik Konseyi’nin temmuz ayında yayınladığı bir rapora göre, gruptaki savaşçıların sayıları tahmini en az 500 ila birkaç bin kişi arasında..

NE TÜR SALDIRILAR GERÇEKLEŞTİRİYOR?”

IŞİD-K, Afganistan ve Pakistan’da son yıllarda meydana gelen en kanlı saldırılardan bazılarının sorumluluğunu üstlendi..

Camiler, hastaneler ve halka açık yerler de örgütün saldırılarına hedef oldu..

Radikal Sünni grup, başta Şiiler olmak üzere esas olarak ‘sapkın’ gördüğü Müslümanları hedef alıyor..

Örneğin Mayıs 2020’de Kabil’de Şiilerin çoğunlukta olduğu bir mahallede bir doğum hastanesine düzenlenen saldırıda 16’sı anne ve yeni doğan bebek olmak üzere 25 kişi hayatını kaybetti..

Kurulduğu illerde varlığını şiddet yoluyla tesis eden örgüt bölgenin etrafına mayın döşeme taktiği uyguluyor..

“IŞİD VE TALİBAN ARASINDAKİ İLİŞKİ?”

Her ne kadar iki radikal Sünni grup olsalar da teolojik açıdan olduğu kadar strateji açısından da farklılık gösteriyorlar ve cihat için rekabet ediyorlar..

Aralarındaki güçlü düşmanlığın en açık işareti, IŞİD’in açıklamalarında Taliban’ı ‘mürted’ olarak adlandırmış olması..

Irak ve Suriye’deki IŞİD’in aksine IŞİD-K henüz bölgede topraklarını genişletemedi..

2019 yılında Afgan Ulusal Ordusu, ABD ile ortak operasyonların ardından IŞİD-K’nin Nangahrar eyaletinde mağlup edildiğini açıklamıştı..

Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşmiş Milletler tarafından yapılan değerlendirmelere göre, IŞİD-K o zamandan beri yüksek profilli saldırılar için büyük ölçüde yalnızca şehirlerdeki uyuyan hücreleri aracılığıyla faaliyet gösteriyor..

“IŞİD, TALİBAN’IN ELE GEÇİRİLMESİNE NASIL TEPKİ VERDİ?”

IŞİD ayrıca Şubat 2020’de Doha’da Washington ile Taliban arasında imzalanan Amerikan ve yabancı birliklerin Afganistan’dan çekilmesine ilişkin anlaşmayı sert şekilde de eleştirdi ve Taliban’ı cihatçı davadan dönmekle suçladı..

Kabil’e girdikten ve 15 Ağustos’ta iktidarı ele geçirdikten sonra, Taliban birkaç cihatçı gruptan tebrik aldı, ancak sadece IŞİD’den böyle bir tebrik gelmedi..

IŞİD’in de Afgan yönetiminin çöküşünden kazanç sağlayabileceği yönünde güvenlik analistlerinin uyarıları mevcut..

“Bay Q” rumuzuyla sosyal medyada araştırmalarını yayınlayan IŞİD konusunda Batılı bir uzman olan, 1 Ocak ile 11 Ağustos arasında geçen yılın aynı dönemindeki 34’e kıyasla 216 IŞİD-K saldırısı kaydedildiğini belirtiyor..

İsmini saklı tutan bu uzman geçtiğimiz hafta AFP’ye verdiği demeçte:

“Bu rakamlar, Afganistan’ı en dinamik IŞİD bölgelerinden biri yapıyor.. Her şey doğrudan ABD’nin çekilmesiyle bağlantılı değil, ancak Taliban’ın zaferi de IŞİD-K’ye oksijen sağlıyor..” diyor.

euronews

“KABİL’DE HAVALİMANINDAKİ TERÖR SALDIRILARINDA ÖLENLERİN SAYISI 180’İ GEÇTİ”

Kabil’de düzenlenen bombalı saldırılarda ölü sayısı 180’i geçti, bilanço artabilir

Fotoğraf: Reuters// cafemedyam

Al-Jazeera’nın haberine göre, Afganistan’ın başkenti Kabil’de Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın bulunduğu bölgedeki terör saldırılarında çok kişi hayatını kaybetti..

İsmi açıklanmayan Taliban yöneticisi, “Biz, Amerikalılardan daha fazla insan kaybettik.” dedi..

Taliban yöneticisi, ABD’nin tahliyelerini tamamlamak ve geri çekilmek için 31 Ağustos tarihini uzatmasına gerek olmadığını söyledi..

Batılı bir güvenlik yetkilisi, saldırıların ardından sivillerin tahliyesinin hızlandırıldığını ve uçuşların düzenli olarak yapıldığını belirtti..

Tahliye çalışmalarının sürdüğü Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’na yakın bölgede dün iki ayrı patlama meydana gelmişti..

Saldırıları çok sayıda ülke ve Taliban kınamıştı..

ABD Başkanı Joe Biden konuya ilişkin, “saldırıyı gerçekleştirenleri avlayacağını” söyleyerek intikam almaya yemin etmişti.

Biden, “Saldırı IŞİD/Horasan olarak bilinen grup tarafından yapılmıştır.” ifadesini kullanmıştı..

Son haftalarda IŞİD/Horasan’ın Kabil’deki havalimanına saldıracağına ilişkin istihbarat aldıklarını belirten Biden, bu nedenle de Afganistan’daki misyonlarını 31 Ağustos’a kadar bitirmekte kararlı olduklarını söylemişti..

NE OLMUŞTU?

“IŞİD, AFGANİSTAN’DA KATLİAM YAPTI!”

*Yer, Afganistan’ın başkenti Kabil…63 kişi hayatını kaybetti, 182 kişi yaralandı…

Afganistan’ın başkenti Kabil’de dün gece bir düğünde düzenlenen intihar saldırısında aralarında kadın ve çocukların olduğu 63 kişinin hayatını kaybettiği, 182 kişinin yaralandığı bildirildi..

Saldırıyı IŞİD üstlendi..

IŞİD, Kabil’in batısında, Şii Hazara topluluğunun yoğun yaşadığı bölgede, Kasri Dubai adlı düğün salonuna intihar saldırısı düzenledi..

Hükümet Sözcüsü Feruz Beşari:

”Kabil’in 6. güvenlik bölgesinde düzenlenen intihar saldırısında 63 kişi hayatını kaybetti, 182 kişi yaralandı.”

Yerel saatle 22.40’ta gerçekleşen saldırıda, intihar bombacısının, üzerindeki düzeneği müzisyenlerin bulunduğu, çocukların ve düğüne katılanların eğlendiği sahneye yakın bölümde patlattığı belirtildi..

Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Sadık Sıddıki:

”Terör saldırısını kınıyorum. Kabil’de düğün salonunda düzenlenen intihar saldırısı hepimizi derinden üzdü.. Bu, halkımıza karşı işlenmiş menfur bir suçtur.. Bir insanı eğitip, git kendini bir düğünde patlat demek nasıl mümkün olabilir.?”

Bu yılın başından beri gerçekleştirilen en kanlı terör saldırısı

Başkent Kabil’de Şii hazara topluluğunun yoğun yaşadığı batı kesiminde düzenlenen saldırı, Afganistan’da bu yılın başından beri gerçekleştirilen en kanlı terör saldırısı oldu..

IŞİD, Afganistan’da faaliyet göstermeye başladığı 2014’ten bu yana ülkedeki Şii Hazara topluluğunu hedef alan çok sayıda terör saldırısı gerçekleştirmişti..

Düğün salonunun olduğu caddede 7 Ağustos’ta meydanda bulunan güvenlik güçlerine bomba yüklü araçla saldırı düzenlenmiş, 14 kişi ölmüş, çevrede bulunan çoğu sivil 145 kişi yaralanmıştı..

Terör örgütüyle bağlantılı internet sitesinde yayımlanan açıklamada, Kabil’deki intihar saldırısını örgüt adına hareket eden Pakistan vatandaşı bir militanın yaptığı belirtildi..

Terör eyleminde intihar saldırısının yanı sıra bomba yüklü bir aracın da patlatıldığı açıklandı..

İLGİLİ HABER

http://www.cumhuriyet.com.tr

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: