KULAK TIKANIKLIĞI

Kulak tıkanıklığı nedir, neden olur? Kulak tıkanıklığı nasıl geçer?

Günlük yaşamda pekçok kişinin sık bir şekilde karşılaştığı sağlık problemlerinden biri olan kulaktıkanıklığı, hayat kalitesini ciddi anlamda olumsuz bir şekilde etkiliyor..

Çoğu zaman basit bir rahatsızlık olarak görülen kulaktıkanıklığı, başka rahatsızlıklara sebep olabilir..

Peki kulak tıkanıklığı nedir, neden olur? Kulak tıkanıklığı nasıl geçer?

Kulak tıkanıklığı; pekçok kişinin günlük yaşamında çok sık karşılaştığı bir hastalık türüdür.. Çoğu zaman tek kulakta ortaya çıkan bu durum, kimi zaman heriki kulakta birden görülmektedir..

Kulak tıkanıklığı; dışarıdan gelen seslerin dalgalarının, işitme kanallarında doğru bir biçimde iletilmemesi neticesinde gelişmektedir..

Kulak; iç, orta ve dış kulak olarak üç kısımda ayrılmaktadır.

*Dış kulakta toplanmış olan sesdalgaları, işitme kanallarına iletilmektedir..

*İşitme kanalları boyu aktarılmış olan sesdalgaları, kulak zarı şeklinde isimlendirilen yapıda titreşime dönüştürülmektedir..

*Titreşimler, orta kulakta görev alarak, iç kulaktaki işitme sinirleriyle beyne aktarılır..

*Dış kulaktan, iç kulağa dek kanallarda herhangi bir işlev bozukluğunun olması, kulaktıkanmasına sebep olur..

Kulakta şişkinlik hissi, işitmenin kalitesinin bozulması gibi bulgularla ilerleyen kulaktıkanması, çoğu zaman önemsenmeyip, tedavisi geciktirilen bir hastalık olarak belirtilebilir..

KULAK TIKANIKLIĞI NEDEN OLUR?

 Kulak tıkanmasının dayandığı sebepler şuşekilde sıralabilir:

*Kulak zarıyla alakalı sorunlar yüzünden tıkanıklık sözkonusu olabilir..

Kulak zarının delinmesi ya da türlü nedenler ile kalınlaşıp, esnekliğinin kaybolması durumunda kulaktıkanıklığı ile karşılaşılabilir..

*Kulak kepçesine bağlı sorunlardan ötürü de kulaktıkanıklığı meydana gelebilir..

Kulak kepçesinde oluşan deformasyonlar, iltihaplanma yada tümörler neticesinde ses dalgalarının kulak yoluna iletilmesinin önlendiği hastalıklarda kulaktıkanması yaşanabilir..

*Orta kulağa bağlı problemler ile de kulaktıkanması oluşabilir..

Orta kulak boşluğunun türlü mikroorganizmalardan ötürü iltihap kapması, gripte kulaktıkanıklığının gelişmesi, kulak kemikçiklerinde deforme oluşması, burun ya da geniz boşluğunda sorunlara bağlı şekilde sıvı ile dolması gibi problemlerden ötürü de kulak tıkanıklığı ile karşılaşılabilir..

*Kulak yolundaki sorunlar yüzünden kulaktıkanıklığı ile karşılaşılabilir..

Kulaktıkanmasının en önemli sebebi; buşon gelişimiyle kulak yolunun türlü travmalara maruz kalması, enfeksiyonlar, kemik yapısı, tümör ya da yabancı cisimlerle tıkanması neticesinde kulak tıkanması meydana gelebilir..

“KULAK TIKANIKLIĞI NASIL GEÇER?

Kulaktıkanıklığının geçmesi adına şu yöntemler izlenebilir:

*Kulak tıkanmasının en önemli sebebi kulak kirinin oluşmasıdır..

Kulak kiri tıkanması olarak bilinen bu durumda, türlü ilaçtedavileriyle kulak kirinin sıvılaştırılması sağlanıp, tıkanıklık sorunu çözülebilir.. Eğer kulak kiri sertleşmiş ya da ilaç tedavisine cevap vermeyecek durumdaysa bilhassa doktor açısından türlü metotlarla, kulaktıkanması sorunu halledilebilir..

*Östaki borusunun işlevsel aksamalarına bağlışekilde orta kulak boşluğunun sıvıyla dolması sonucunda, burun içerisine sprey tarzında verilen anti- inflamatuvar ilaçlardan faydalanılabilir..

*Kulak yolu ve kepçesindeki enfeksiyonlara bağlıolan ödemlerden ötürü kulak tıkanması meydana gelmişse, bu yerlere lokal antibiyotik damlalar veya anti-inflamatuvar ilaçlar verilebilir..

*Kulak yolu veya kepçesindeki anatomik yapılardan ötürü tümörler sebebiyle oluşan tıkanmalarda cerrahitedavilerin yapılması gerekebilir..

*Orta kulak iltihaplarında genelolarak oral yolla ağrı kesici ve antibiyotik tedavisine başvurulur.. Kimi orta kulak yolu iltihapları, bulunan yerde yoğun sıvı birikimiyle sonuçlandığı zaman, kulak zarına tüp takılarak, orta kulak boşluğundaki sıvının boşaltılması ve havalandırılması gerekebilir..

*Kulak zarındaki deformasyonlarda genelolarak cerrahi tedaviler sık bir şekilde tercih edilen metotlardır.. Bununla birlikte kulak zarının hasar görmesinden yada yapısında oluşan bozulmalar tam anlamıyla giderilmediğinden iletim türü, işitme kaybı tamamen tedavi edilemeyebilir..

Bunun dışında kulak zarında bulunan delinmelerde ötürü, buranın sık enfeksiyon kapması sonucunda, uzunzamanlı antibiyotik tedavisine (bir hekime danışılarak) başvurulur..

KULAK TIKANIKLIĞINI GİDERMEK İÇİN EVDE YAPILACAK HAREKETLER

Kulaktıkanıklığını açmak ve gidermek için evde yapılacak çeşitli hareketler ve uygulamalar vardır.. Bunlardan bazıları şöyle özetlenebilir:

  • Çene oynatma hareketi
  • Sıcak bez ya da sıcak su torbası uygulaması
  • Esneme hareketleri yapmak
  • Sakız çiğneme (sakız çiğneyerek kaslar harekete geçirilerek kulak tıkanıklığı açılabilmektedir.)
  • Kulak kepçesinin birkaç defa aşağı doğru nazik bir biçimde çekilmesi hareketi ( bu hareket ile kulak girişi açılmaktadır.)
  • Tuzlu su ile gargara yapmak

Bu uygulamaların dışında elmasirkesi, zeytinyağı ve soğan suyu kulak tıkanıklığına iyi gelen bitkisel çözümler arasında yer alır.. Bu bitkiselçözümler, evde rahatlıkla uygulanabilen pratik yöntemlerdir.. 

Editör notu: Bu içerik yalnızca bilgilendirme amaçlı olup, kesin tanı ve tedavi için mutlaka bir uzmana başvurulması gerekmektedir..

ORTA KULAK İMPLANTI

“Ekibimle dünyanın ilk başarılı orta kulak implantını yaparak tarihe geçtik”

Güney Afrika’daki Pretoria Üniversitesi’nde, üç boyutlu yazıcılarla kemikler kullanılarak ilk orta kulak implantı yapıldı…

Steve Biko Akademi Hastanesi

Pretoria Üniversitesi Profesör Mashudu Tshifularo ve ekibi, trafik kazası geçiren ve orta kulak kemikleri kırılan bir hastaya, Steve Biko Akademi Hastanesi’nde, dünyada ilk kez 3D baskılı kemikleri kullanarak orta kulak implantı yaptı.

3D teknoloji kullanarak

Tshifularo: ”10 yıldır yaptığmı çeşitli çalışmaları sonucunda 3D teknoloji kullanarak orta kulak kemikleri geliştirdik.”                                 

Tshifularo,:“Ekibimle dünyanın ilk başarılı orta kulak implantını yaparak tarihe geçtik”


Tshifularo: ”Orta kulak kaynaklı işitme kaybının tedavisinde yeni bir yöntem ortaya koyduk. Yöntemin kısa zamanda hastaların bütçesine uygun hale getirilmesini umuyorum.”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet


İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.