SAĞLIK

SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN SKANDAL TALİMATI!

“Test yapılmayan ancak evde izole kalması gereken temaslı vatandaşlar panik halde özel sağlık kuruluşlarına yönelecek ancak 250-300 TL’yi cepten ödeyerek test yaptırabileceklerdir”

“MASKE DAĞITAMAYANLAR TESTİ DE ELLERİNE YÜZLERİNE BULAŞTIRACAK.”

Sağlık Bakanlığı’ndan yeni koronavirüs genelgesi: “Semptom yoksa test de yok!”

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kara:

“Koronavirüse yakalanan kişilerin temaslılarına, sadece semptom gösterdikleri takdirde test yaptırılması talimatı..

82 ilin il sağlık müdürlüklerine gönderdiği filyasyon çalışmaları konulu genelgede,  koronavirüs hastalarıyla temaslı kişilerde semptomları yoksa artık test yapma zorunluluğu kaldırıldı.”

TEMASLILARA YAPILACAK TEST ÖLÇÜTÜ NEDİR?

Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Kara:

“İlk ziyaret sırasında semptomu var ise (Daha sonra semptom gelişen kişiler için belirlenmiş prosedür dahilinde), 60 yaş ve üstü ve komorbiditesi (birden fazla eşlik eden hastalık) olan kişilerden temas tarihinden sonraki 7. günde semptomu olmasa dahi numune alınması gerekmektedir.”

4 KEZ TELEFONLA ARANACAKLAR

Doç. Dr. Fatih Kara:

“Temaslı kişilerin temasın üzerinden geçen 2-4-8 ve 12. günlerinde telefon ile aranması gerektiğini belirtmeliyim. Arama sonrasında koronavirüs belirtileri saptanırsa test yaptırılacak.”

“EPİDEMİYOLOJİYE AYKIRI”

Dr. Ergün Demir:

“Bakanlığın bu genelgesi ile; Temaslılardan belirtisiz olgulara semptom ve yaş sınırlaması ile epidemiyolojinin ilkelerine aykırı olarak COVID-19 pozitif vakalar ile diğer temaslılardan numune alınması bu şekilde kısıtlanmış olmaktadır..

Temaslı yurttaşlar piyasanın insafına terk edildi..

Henüz spesifik bir tedavisi ve aşısı bulunmayan Covid-19 enfeksiyonunda tanı koymak ve enfekte kişileri saptayarak filyasyon ve izolasyon yapabilmek ancak PCR testi ile mümkündür. Bu uygulama ile temaslı vatandaşların test yaptırabilmesi zorlaştırılmıştır..

Test yapılmayan ancak evde izole kalması gereken temaslı vatandaşlar panik halde özel sağlık kuruluşlarına yönelecek ancak 250-300 TL’yi cepten ödeyerek test yaptırabileceklerdir.”

“MASKE DAĞITAMAYANLAR TESTİ DE ELLERİNE YÜZLERİNE BULAŞTIRACAK”

Dr. Ergün Demir:

“Milletvekillerinin bir ayda 8 kez test yaptırabildiğini anımsatmaliyim.?

Epidemiyolojinin ilkelerine aykırı olarak Covid-19 pozitif vakalar ile aynı evde kalan temaslılara bile test yapılmazken milletvekillerine, danışmanlara, Meclis’te ve Saray’da çalışanlara, futbolculara, AKP yöneticilerine sırf tarama amaçlı test yapılabilmektedir. Bu ayrımcılığa ve bilimdışı uygulamaya ilişkin Sağlık Bakanlığı yetkilileri henüz bir açıklama getirmemişlerdir. Salgında başarı, bulaşı, hastalanmayı önlemektir; mücadelede doğru yöntem ise epidemiyoloji bilimine uymaktır. 3-5 maskeyi vatandaşlara dağıtamayıp yüzüne gözüne bulaştıran AKP iktidarı öyle anlaşılmaktadır ki test uygulamasını da yüzüne gözüne bulaştıracak.”

İLGİLİHABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: