BİLİM & TEKNOLOJİ

BİLİM İNSANLARI: “KORONA VİRÜS MUTASYONA UĞRADI”

ABD’li UZMANLAR: MUTASYONA UĞRAYAN CORONA VİRÜS ZAYIFLIYOR OLABİLİR

BİLİM İNSANLARI TÜM DÜNYAYA DUYURDU

Korktuğumuz başımıza geldi

İşte mutasyona uğrayan korona virüsün yeni hali:

Endonezya’dan uluslararası kamuoyunu şaşkına çeviren bir açıklama geldi…

Endonezya’nın en önemli enstitülerinden biri olan Eijkman Moleküler Biyoloji Enstitüsü:

“Tespit edilen yeni vakalarda mutasyona uğrayarak daha bulaşıcı hale gelen fakat daha hafif bir virüs tespit edildi.”

Korona virüsü salgınında birçok ülke ikinci dalgayı beklerken bilim insanlarının sık sık gündeme getirdiği, “Mevcut korona virüsü mutasyona uğrayacak buna dikkat etmek gerek” sözleri gerçek oldu…

Endonezya, son 24 saat içerisinde ülke genelinde 2.858 yeni vaka tespit edildiğini açıkladı. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre önceki gün tespit edilen ve rekor adledilen 3.308 vakanın ardından bir nebze düşüş olsa da bu sayının geçen ayın günlük ortalama vaka sayısının üzerinde olduğu açıklandı.

YENİ ADI AÇIKLANDI 

Yaşanan bu sıçrama ile korona virüsü vaka sayısının 172.053’e çıktığı Endonezya’nın başkenti Cakarta’daki Eijkman Moleküler Biyoloji Enstitüsü bir açıklama yaptı…

Enstitünün başkan yardımcısı Herawati Sudoyo:

“Tespit edilen yeni vakalar Covid-19’un mutasyona uğramış yeni bir türü..

Virüsün D614G isimli mutasyona uğramış hali çok daha bulaşıcı fakat etkisi çok daha hafif..

Salgının başladığı günden beri 7.343 insan korona virüsüne bağlı sebeplerle yaşamını yitirdi..

Enstitünün elde ettiği verilerdeki gen diziliminde bu değişimi fark ettik. Son dönemde yaşanan artışın buna bağlı olup olmadığını anlamak için daha kapsamlı bir araştırma yapılması gerekiyor.” 

ABD’li UZMANLAR: MUTASYONA UĞRAYAN CORONA VİRÜS ZAYIFLIYOR OLABİLİR

ABD’li UZMANLAR, MUTASYONA UĞRAYAN CORONA VİRÜSÜN (COVID-19) GENETİK BENZERLİK GÖSTEREN SARS VİRÜSÜNDE 2013’te MEYDANA GELEN BİR DEĞİŞİKLİĞİ YANSITTIĞINI VE BU DURUMUN KORONAVİRÜS ÜN ”ZAYIFLIYOR OLABİLECEĞİNİ GÖSTERDİĞİNİ BİLDİRDİ.

Arizona State Üniversitesi Biodesign Enstitüsünden Dr. Efren Lim ve ekibi, ”Journal of Virology” dergisinde corona virüs hakkında yeni bir çalışma yayımladı.

Uzmanlar çalışmada, corona virüsün nasıl yayıldığı, adapte olduğu ve mutasyona uğradığına ilişkin genetik kodunu hızlı okumak için ”yeni nesil dizileme” adı verilen yeni bir teknoloji kullandı.

Arizona’daki corona virüs hastalarının burnundan alınan 382 numunenin incelendiği belirtilen çalışmada, virüsün genomunun önemli bir parçasının eksik ve genetik alfabedeki 81 harfin ”tamamen” yok olduğunun fark edildiği kaydedildi.

Dr. Lim:

”Bu mutasyonun ilginç olmasının nedeni, 2003 yılında ortaya çıkan SARS salgınında da virüsün genomunun büyük bir kısmının silinmesi.”

SARS salgınının ortasında ve geç evrelerinde mutasyona uğrayan virüsün gücünü kaybettiğini vurgulayan uzmanlar, bu durumun mutasyona uğrayan yeni tip koronavirüste de rastlandığını farkettiklerini kaydetti.

Bu nedenle mutasyona uğrayan yeni tip corona virüsün ”zayıflıyor olabileceğine” dikkati çeken uzmanlar, virüsün zayıflayıp zayıflamadığını söylemek içinse çok erken olduğunun altını çizdi.

İLGİLİ HABER

Yeniçağ – ntv

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: