EĞİTİM

ÖZEL OKULLAR: “OKULLARIMIZIN TAM ZAMANLI UZAKTAN EĞİTİME GEÇMESİ DURUMUNDA…”

“ÖZEL OKUL DERNEKLERİ: BU YIL KURUMLARIMIZ İÇİN FEDAKARLIK YILI OLMALI”
Özel okullarda 4 bilinmeyenli korona denklemi, MEB, veli, özel okul ve dernekler arasında pazarlık sürüyor

8. VE 12. SINIFLAR İÇİN ‘TAKVİYE KURS ’ AÇILABİLECEK

“destekleme ve yetiştirme kursları”

Milli Eğitim Bakanı (MEB):

“Resmi ve özel eğitim kurumları 8. ve 12. sınıf öğrencilerine yönelik 31 Ağustos 2020-6 Haziran 2021 tarihleri arasında ‘destekleme ve yetiştirme kursları’ açabilir.”

Özel okullara 19 Ağustos’ta gönderilen yazı ile kurs programının ve kursa katılacak öğrencilerin listesinin, 28 Ağustos’a kadar bakanlığa onay alınmak üzere iletilmesi istendi.

Ancak aynı gün akşam saatlerinde gönderilen bir yazı ile:

Özel okulların 20 Ağustos’tan itibaren 8. ve 12. sınıf öğrencilere yönelik “takviye kurs” açabileceği bilgisi paylaşıldı.

“Destekleme ve yetiştirme kursları” için onay süreci işletilirken, “takviye kursların” yazının gönderilmesinden bir gün sonra açılabilecek olması soru işaretleri yarattı.

Özel okullarda 4 bilinmeyenli korona denklemi, MEB, veli, özel okul ve dernekler arasında pazarlık sürüyor

  • Yüz yüze eğitimin ertelenmesi sonrası veliler okul ücretlerinde indirim beklerken geçen eğitim döneminden ücretlerin iade edilmediğinden şikayet ediyor.
  • Bakanlık konunun takipçisi olduklarını söylerken dernekler ücretlerin iade edilmesini talep ediyor.
  • Özel okullar ise indirim uygulanması halinde öğretmenlerin sözleşmeleri iptal edilebilir derken “kısa çalışma ödeneğinin devam etmeli” diyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okullarda yüz yüze eğitimi 21 Eylül’e erteledi.

Özel okullar, 17 Ağustos’tan itibaren yüz yüze eğitim yapacaklardı ancak MEB’in erteleme kararı üzerine, uzaktan eğitime geçmek zorunda kaldı.

Bu durum okullara ödenen ücretlerle ilgili tartışmaları da beraberinde getirdi.

ÜCRETLERİ İADE ETMEDİ

Korona virüs nedeniyle tüm okullarda 2019-2020 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde 23 Mart’tan itibaren yüz yüze eğitime ara verilerek uzaktan eğitime geçilmişti.

Bu süreçte yol ve yemek ücretlerini de peşin ödeyen ancak bu hizmetlerden yararlanamayan veliler, ödedikleri ücretleri okullardan geri istemişti.

Bazı okullar ücret iadesinde bulunurken birçoğu ücretleri iade etmedi. Veliler, şimdi aynı mağduriyeti yaşamak istemiyorlar

MEB YAKIN TAKİPTE

Velilerden özel okulların ücretlerine yönelik gelen şikayetlerin artması üzerine MEB özel okulları uyarıcı nitelikte bir açıklama yaptı.

Açıklamada:

 “Özel okul velileri tarafından Bakanlığımıza ulaştırılan talep ve öneriler, titizlikle değerlendirilip, dikkate alınması gereken hususlar, özel okul temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarıyla paylaşılmıştır” denilerek konunun yakın takipçisi olunacağı vurgulandı.

UZAKTAN EĞİTİME İNDİRİM TALEBİ

MEB’in bu açıklamasının ardından özel okul dernekleri, ücretlerin iadeleri ve uzaktan eğitimde indirim yapılmasına yönelik ortak bir çağrıda bulundu. 

Buna göre:

Dernekler, özel okullardan hizmeti verilmeyen yemek ve servis ücretlerini velilere iade etmelerini ve uzaktan eğitim için de indirim oranı belirlemelerini istedi.

“BU YILI FEDAKARLIK YILI KABUL ETSİNLER”

ÖZDEBİR Başkanı Naci Atalay, ÖZDER Başkanı Ahmet Akça, TÖZOK Başkanı Nurullah Dal, ÖZKURBİR Başkanı Hami Koç, TÖDER Başkanı İbrahim Taşel’in ortak imzasıyla yapılan açıklamada özetle verilmeyen yemek ve servis hizmetlerinden bedeli alınmaması, alınmışsa iade ya da mahsup edilmesi, kurumların yapacakları ya da yapacaklarını beyan edecekleri indirimleri dikkatle hesap etmeleri, derneklerin bu konuyu ve verilen sözleri yakından takip edeceği belirtildi.

Açıklamada:

 “Bu yıl, kurumlarımız ve kurucuları için fedakârlık yılı olarak kabul edilmelidir..

Belirttiğimiz ilkeler çerçevesinde, velilerimizle güç birliği içinde, asla ticari kaygı taşımadan sürdürülebilir bir yol haritası ortaya koyacağımızı beyan ederiz” ifadesine yer verildi.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ TALEBİ

Bazı özel okul sahipleri ücret iadeleri ve indirim konusunda itirazlarını yükseltirken devletten bu konuda destek bekliyor, KDV’nin düşürülmesini ve kısa çalışma ödeneğinin devam etmesini talep ediyorlar.

Eskişehir Gelişim Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Şahbaz:

“Özel okullar, kendi bütçelerini velilerden yaratıyor. O nedenle zorlanıyorlar. Özel, kamu ayrımı beni üzüyor. Özel okulların işletme gibi algılanması doğru değil. Özel okullar, bir ticari işletme olarak görülüyorsa o zaman gerekli kamusal müdahale yapılsın. Değilse de MEB’e bağlı kurumlar olarak değerlendirilmeliyiz. En az oteller, restoranlar kadar ekonomiye katkı sağlıyorlar.”

“ÖĞRETMENLER İŞSİZ KALACAK”

Sadece öğretmen istihdamını bile düşünsek çok önemli.

Özel okulların da ayakta tutulması için devlet tarafından desteklenmesi gerekir. Bu indirimin arka planında uygulamalı ders veren öğretmenlerin sözleşmeleri iptal edilecek.  Burada devletin devreye girmesi gerekiyor. Tamam indirim yapılsın ama devlet de okulları desteklemeli.”

“HER OKUL İNDİRİM ORANINI KENDİ BELİRLEYECEK”

Velilerde büyük bir beklentisi oluşması nedeniyle açıklama yaptıklarını belirten Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Dal, uzaktan eğitim yapmaları durumunda özel okulların indirim oranlarını kendilerinin belirleyeceğini, bu oranın da yüzde 5 ile yüzde 30 aralığında olacağını kaydetti.

“TASARRUF ETTİĞİMİZ BİR KONU YOK”

Nurullah Dal:

“Velilerin çıkış noktaları tasarruf ettiğimiz ve bu tasarrufu onlara yansıtmamız gerektiği yönündeydi. Bizim de esasında tasarruf ettiğimiz bir konu yok, masrafımız artmış durumda. Ama bu beklentiyi ve ekonomik krizin getirdiği kayıpları dikkate alarak velinin yanında hareket etmek için tavsiye niteliğinde bir açıklama yaptık. Okullarımızın çoğunun da bu konuda olumlu onayı var. Sonuçta bizim bir yaptırımımız yok ama yüzde 90 dernek tavsiyelerine katılım oluyor.”

“ORANI HER OKUL KENDİSİ BELİRLEYECEK”

Korona virüs sürecinde masraf yapan, uzaktan eğitim yapsa da ücretlerinde indirime gitmeyen okullar da olabilir. Tasarruf ettiğimiz kalemlerin yanında online eğitimden dolayı harcadığımız daha fazla kalemler var. Bunu bir fedakarlık olarak velilerimizin bu dönemde ekonomik gelir kaybı gibi durumlarda yaşadıkları sıkıntıya güvence olsun diye okullarımıza sunduk. Açıklamamızda özellikle oran vermedik. Oranı her okul kendisi belirleyecek. Çünkü her okulun bütçesi, imkanı, ücreti farklı. Örneğin 15 bin TL’lik öğrenim ücreti olan okulun, 100 bin TL’lik ücreti olan okuldan çok farklı şartları olabilir.”

VELİLERİN TALEBİ EN AZ YÜZDE 50

Veliler, kurdukları platformlar ve sosyal medya aracılığıyla seslerini duyurmaya çalışıyorlar.

Özel Okul Velileri Platformu, taleplerini şöyle sıralıyor:

Güvenli bir yüz yüze eğitim şartları oluşmadan özel okulların elde edeceği kâr düşünülerek yüz yüze eğitim kararı alınmasını istemiyoruz.

Uzaktan eğitim uygulanan dönemler için toplam okul ücretinde yapılacak indirim yüzde 50’nin altında olmamalı.

Yemek ve servis bedelleri ile indirim tutarı, eğitim öğretim yılı dönemi sonundan önce mahsuplaşma ve öteleme olmadan tek seferde ödenmeli.

Kitapların dijital alınma imkânı sunulmalı.

Öğretmenler mağdur edilmemeli.

Talepler özel okulların kararına bırakılmadan MEB tarafından denetlenmeli.

‘YÜKÜ VELİ SIRTLAMAMALI’

Yavuz Öğütücü: 30.000 TL ödeme yaptım. Biz bütün parayı verin demiyoruz. Özel okullar online eğitim yaparsa ücretin yüzde 50’si iade edilmeli. En adaletli çözüm bu olur. Özel okullar da batmamalı ama bu zorluğun bütün yükünü de sadece veli değil okul da sırtlamalı.

Emek Tosun: Geçen yıl gidilmeyen dönemdeki servis, yemek ve genel giderler adı altında alınan ücretlerin tamamını, eğitim ücretinin de gidilmeyen kısma denk gelenin yüzde 50’sini talep ediyoruz. Bu dönem için de eğer online yapılacaksa ücretler yine iade edilmeli. Bizler yüz yüze eğitim için sözleşme yaptık. 

Özgür Özkan: Kayıt sırasında imza attığımız sözleşmelerin yenilenmesi, online eğitim ücretlerinin ve öğretim uygulamaların belli bir standarda bağlanarak online eğitim kalitesinin yükseltilmesi en önemli beklentimiz. 

EĞİTİM – İŞ

Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım:

“Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un özel okullarının olduğunu , özel okulların istedikleri kadar öğrenci kaydı alamadığını belirtmeliyim..

Özel okulların hâlâ yetersiz olan öğrenci kaydını güçlendirmek adına, resmi okullarda henüz başlamayan kursları özel okullarda başlatmanın önünü açtılar.”

‘İSTİYORSA İSTİFA EDER’

Orhan Yıldırım:

“Devlet okullarında olmayan uygulamanın özel okullarda başlatılmasının, çocuklarının geleceği ve sınav kaygısını kullanarak velileri özel okullara yönlendirme olduğunu söyleyebilirim..

Eğer istense benzer süreç devlet okullarında da başlatılabilirdi. Veliler, özel okullara muhtaç edilip mecbur bırakılmazdı..

Uzaktan eğitime geçilen ilk dönemde özel okulların, velilere para iadesi yapmasının önü açılmadı, özel okullar veliler üzerinden ayakta tutulmaya çalışılıyor..

Hâlâ ‘özel okulları nasıl desteklerim’ düşüncesi devam ediyor. Milli Eğitim Bakanı’na, kendisinin Milli Eğitim Bakanı olduğunu hatırlatmak isteriz. Özel okulu çok istiyorsa bakanlıktan istifa eder, özel okulunun başına geçer; eğitim öğretimi ne kadar iyi yaptığını göstermek istiyorsa bunu özel okullarında yapar.”

‘TEDİRGİN VE NET DEĞİL’

Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım:

“Okulların yüz yüze eğitime başlayacağı tarih olan 21 Eylül’e yönelik ‘Açılması için büyük çaba gösteriyoruz’ ifadeleri kullanılıyor..

‘Açıyoruz’ denmiyor, ucu açık bırakılıyor. ‘Açamayabiliriz şartlara ve durumlara göre’ mesajı veriliyor..

Milli Eğitim Bakanı’nın tedirgin ve net olmayan konuşması sonrası, 8. veya 12. sınıfta çocuğu olan veliler, çocuklarını faaliyete başlayan okullara yönlendirecek.”

ÖZEL OKUL DERNEKLERİ: BU YIL KURUMLARIMIZ İÇİN FEDAKARLIK YILI OLMALI

Özel okul dernekleri başkanları tarafından yapılan açıklamada, alınan yemek ve servis bedelinin velilere iade edilmesi, yüz yüze eğitime tam zamanlı başlanamaması durumunda ücretlerden indirim yapılması gerektiği belirtildi.

  • Özel Eğitim Öğretim Derneği (ÖZDEBİR)
  • Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK),
  • Özel Öğretim Derneği (ÖZDER),
  • Özel Öğretim Kurumları Birliği (ÖZKURBİR) ve
  • Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) başkanlarının yaptığı açıklamada,

Okul kuruculurına sunulan öneriler şöyle:

“Okullarımızın tam zamanlı uzaktan eğitime geçmesi durumunda:

– Daha önce verilemeyen yemek ve servis hizmetlerinin bedeli alınmamalı, alınmışsa iade ya da mahsup yoluna gidilmelidir.

– Yüz yüze eğitim hizmetinin kısmi ya da tam zamanlı verilememesi durumunda, sözleşmede yer alan ücret üzerinden birim ücretlerde, uzaktan öğretim süresi dikkate alınarak kurumca bir oran belirlenmeli ve bu miktar, veliye iade ya da mahsup yoluyla iletilmelidir.

– Bu konudaki hesaplamalar telafi dönemi bittikten sonra öğretim yılı sonunda yapılabilir.

– Kurumlar, yapacakları ya da yapacaklarını beyan edecekleri indirimleri dikkatle hesap etmeli, bu indirim oranlarını yanıltıcı bir reklam ya da haksız rekabet aracı olarak kullanmamalıdır. Derneklerimizin, bu konuyu ve verilen sözleri yakından takip edeceği bilinmelidir.

– Özel okullar olarak amacımız, öğrencilerimizin eğitimlerini aksatmadan sürdürmesi için gerekli koşulları ve hizmetleri harfiyen yerine getirmektir. Bu yıl, kurumlarımız ve kurucuları için fedakârlık yılı olarak kabul edilmelidir.”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top