SIYASET

“HEPİMİZ BİDEN’A BAĞIRMAKTAN TELEF OLDUK AMA SAYIN ERDOĞAN’DAN TIK YOK”

“Türkiye zor zamanlardan geçiyor. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile sorunlar derinleşti.”

AKŞENER, ERDOĞAN VE ALTUN’A TEPKİ GÖSTERDİ: “BİDEN’ TIK YOK”

Meral Akşener, Gelecek Partisi Lideri Ahmet Davutoğlu’nu, parti genel merkezinde ziyaret etti.

Davutoğlu ve Akşener, görüşme sonrası açıklamalarda bulundu.

Akşener:

“Hepimiz Biden’a bağırmaktan telef olduk.”

Davutoğlu:

“İktidar görevini ihmal ediyor. Siyasi partilerin Biden’a ortak tepki vermesi gerekiyor..

Türkiye zor zamanlardan geçiyor. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile sorunlar derinleşti. Bundan sonraki herhangi bir konuda İYİ Parti ile bir istişare zeminimiz mutlaka oluşacaktır..

ABD başkan adayı Biden’e ‘ortak tepki verilmesi gerektiğini’ ifade etmeliyim. Biden’ın bu açıklamaları Türkiye’ye ve Türk demokrasisine hakaret. Cevap verme sorumluluğu önce iktidara düşer. Sayın Erdoğan ve Dışişleri Bakanı açıklama yapmadı. O açıklamanın yapıldığı gün Sayın Cumhurbaşkanı tepki vermeliydi..

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yeniden adaylığı ile ilgili tartışmalar üzerine de…

Davutoğlu:

“Bu konuda bir taraf durumunda değiliz.”

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener:

“Muhalefet partileri ‘oy almak ve her seçmene ulaşmak için birbirleriyle rekabet halinde…Sayın Davutoğlu’nun söylediği Biden’ın sözlerine karşı ortak tutum tavrını olumlu gördük..

Biden ‘hadsiz, yanlış, çirkin’ bir açıklama yaptı. Ama Trump da bizzat Türkiye’ye ve Erdoğan’a iğrenç bir mektup yazdı; Akşener’e de Trump’a ‘pelüş kafa’ demek düştü. Bir baktık ki sonra kanka olmuşlar. Bazen şahsi ilişkiler üzerinden Türkiye’nin şirazesi kaydı. İkili ilişkiler güzeldir devlet yöneticileri arasında ama asıl olan kurumsaldır. Bir baktık Rahip Brunson, Beyaz Saray’da ağırlanıyor. Kurumsal bir ilişki biçimini devletler arasında Türkiye’nin geliştirmesi gerek. Dışişleri Bakanlığı yanıt vermiyor, sonra Sayın Fahrettin Altun muhalefet niye yanıt vermiyor diyor. Bu Sayın Altun’un haddi de hakkı da değildir. Atanmış birinin bir seçilmişe hesap sormaya hakkı ve haddi yoktur. Patronu verecek önce cevabı. Ha bire memurlar konuşuyor. Sayın Çavuşoğlu ve Sayın Erdoğan’ın fikirlerini merak ediyorum.”

Akşener, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı olup olmayacağına yönelik iddialar üzerine de “Rahmetli Demirel’in sözü var: Ortada seçim yok bir şey yok, doğmamış çocuğa don biçiyorlar. Şu anda bu konunun konuşulmasını doğru bulmuyorum”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: