GÜNDEM

‘HABERİNİZ OLSUN, VAZGEÇMEYECEĞİZ’

”BU KARAR ANAYASAYA AYKIRI”

BARO BAŞKANLARINDAN YASAK KARARINA YANIT: ‘HABERİNİZ OLSUN, VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Ankara’da yapılacak Büyük Savunma Mitingi öncesi Ankara Valiliği tarafından açıklanan yasak kararına baro başkanları, “Haberiniz olsun, vazgeçmeyeceğiz” diyerek cevap verdi.

Türkiye’nin dört bir yanından miting için Ankara’ya gelmekte olan avukatlar da “Geliyoruz” paylaşımı yaparak mitinge destek verdi

Baroların Ankara’da yapacağı Büyük Savunma Mitingi öncesi Ankara Valiliği ‘yasak’ kararı açıkladı. Kararda her türlü toplantı, gösteri yürüyüşü vb. faaliyetler 15 gün süreyle kısıtlandırıldı.

Ankara Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nca alınan karar, kentte artış gösteren korona virüsü vakalarına bağlandı. Baro başkanları ve avukatlar, Savunma Mitingi’nden vazgeçmeyeceklerini açıkladı.

”BU KARAR ANAYASAYA AYKIRI

Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan:

“Anayasal haklarımız çok ciddi tehdit altındadır. Ankara girişinde, baro başkanlarına yapılan zulmün bir değişiği aslında, bugün İl Hıfzıssıhha Kurulu aldı altında, yapılacak olan barışçıl anayasal bir hak olan gösterinin engellenmesiyle tekrar ortaya konulmuştur. Türkiye çok ciddi baskı rejiminin içerisine sokulmuş durumdadır. Maalesef pandemi buna bir gerekçe olarak sunulmaktadır. Pandemiye ilişkin bakanlığın ve bilim kurulunun ilan ettiği sosyal mesafe, maske gibi önlemlere uyulacağını taahhüt ettik. Buna rağmen bugün pandemi gerekçe gösterilerek bu tür bir toplantının mitingin 15 gün süreyle ertelenmesi anayasaya aykırıdır.”

BARO BAŞKANLARI TOPLANTI YAPTI

Baroların yarın Ankara’da yapacağı ‘Büyük Savunma Mitingi’ öncesi alınan yasak kararı dikkat çekerken, baro başkanları bugün baro teklifinin görüşüleceği TBMM Adalet Komisyonu’na da kabul edilmedi. Baro başkanları, açıklanan yasak kararının ardından durumu değerlendirmek üzere toplantı kararı aldı.

Toplantı devam ederken baro başkanları Anayasal haklarının engellenmeye çalışıldığını ifade ederek mitingden vazgeçmeyecekleri mesajı verdi.

Ankara Valiliğinin kararına ilişkin baro başkanları, sosyal medya hesapları üzerinden:

“Anlattık, dinlemediniz. Başkentimize geldik, yürütmediniz. Adalet Komisyonuna almadınız, görüşmediniz. Basın yayınladı, ekranlarını kararttınız. Sosyal medyada göründük, kapatmaya kalktınız. Miting çağrısı yaptık, yasak koydunuz. Haberiniz olsun: vazgeçmeyeceğiz!” notunu paylaştı.

Türkiye’nin dört bir yanından miting için Ankara’ya gelmekte olan avukatlar da “Geliyoruz” paylaşımı yaparak mitinge destek verdi.

NE OLMUŞTU?

Barolar 3 Temmuz’da Savunma Mitingi yapacak

Baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirmeyi öngören yasa değişikliği teklifinin Meclis’e gelmesinin ardından 4 Temmuz’da yapılacak ‘Savunma Mitingi’ 3 Temmuz Cuma gününe alındı.

AKP’nin baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirmeyi öngördüğü ‘çoklu baro’ düzenlemesini Meclis Başkanlığı’na sunmasının ardından aralarında Ankara, Antalya, İzmir’in de bulunduğu baro başkanları basın açıklaması yaptı.

Amasya Barosu Başkanı Ahmet Melik Derindere tarafından yapılan açıklamada, barolara yönelik hazırlanan yasa teklifinin hukuksal anlamda bilgi sahibi olmayan kişilerce hazırlanıldığına dikkat çekildi.

‘TBB VE 80 BARO BU DÜZENLEMEYİ İSTEMİYORUZ’

Baroların siyaset yaptığına ilişkin söylemlerin aksine asıl ‘çoklu baro sistemi’nin baroları siyaseten böleceğini, ayrıştıracağını ifade eden Derindere:

“Baroların siyasallaşması ya da daha doğru bir deyişle kutuplaşmasının asıl şimdi önü açılmaktadır. Çoklu baro sınırı olarak 5 bin sayısının neye göre belirlendiği ve hangi ölçütlere göre 2 bin avukata ayrı baro kurma hakkı verildiği ise hiçbir biçimde ortaya konulmamaktadır. 80 baro ve TBB’nin iki ayrı açıklamasına ve baro başkanlarının çoklu baroya karşı Ankara’ya yürümüş olduğunun bilinmesine, hatta baro başkanları tarafından mecliste bu durumun açıkça bildirilmesine rağmen hukukçuların desteğinin alındığını ifade ediliyor. 80 Baro olarak biz çoklu baroyu istemiyoruz, bu düzenleme peki kimin için ve ne maksatla yapılmaktadır” dedi.

TÜM AVUKATLAR ANKARA’YA ÇAĞRILDI

Söz konusu yasa değişikliği teklifinin Meclis’e gelmesinin ardından 4 Temmuz’da yapılacak ‘Savunma Mitingi’nin de 3 Temmuz Cuma günü yapılacağını duyuran Derindere, şunları söyledi:


“Biz 19 Mayıs ve 1 Haziran açıklamaları ile 19-22 Haziran Ankara Yürüyüşü’nde çoklu baro uygulamalarına tümden karşı olduklarını açıklayan ve hazırlıkların sona erdirilmesini isteyen baro başkanları olarak siyasi iktidara bu bölme ve parçalama projesinden vazgeçmesi, demokratik kamuoyuna halkın sesinin kısılmasına yol açacak bu projeye karşı çıkarak, barolarına sahip çıkmaları için bir kez daha çağrıda bulunuyoruz.Bizler Türkiye’nin Baroları olarak 03 Temmuz 2020 tarihinde saat 14.00’da Barolarımıza kayıtlı tüm meslektaşlarımızı Ankara’da yapılacak Büyük Savunma Mitingi’ne davet ediyoruz.”

MİTİNG ANITPARK’TA YAPILACAK

Ankara Barosu’ndan yapılan açıklamada mitingin Anıtpark’ta yapılacağı duyurularak:

“Barolarımızın bölünmesine, içi boş, sesi kısık, cübbesi düğmeli topluluklara indirgenmesine karşı, meslek yeminimizden gelen sorumluluğumuz gereği, tüm meslektaşlarımızı ‘Büyük Savunma Mitingi’ için 03 Temmuz 2020 tarihinde saat 14:00 de Anıtpark’a bekliyoruz.” denildi.

YASAK KARARI…

Ankara’da Savunma Mitingi öncesi eylem yasağı

Baroların Ankara’da yapacağı Büyük Savunma Mitingi öncesi Ankara Valiliği ‘yasak’ kararı açıkladı.

Korona virüsü tedbiri gerekçesine dayandırılan kararda şöyle denildi:

”Salgının yayılma hızının engellenmesi adına, il UHK kararı uyarınca ilimizde maske zorunluluğunun ve diğer kısıtlamaların yanı sıra her türlü toplantı, gösteri yürüyüşü vb. faaliyetler 15 gün süreyle kısıtlandırılmıştır. ”

 Ankara Valiliği, korona virüsü tedbirleri kapsamında ilde 15 gün boyunca her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin 15 gün boyunca yasaklandığını duyurdu.

“Ankara’da Covid-19 vaka sayılarında son günlerde maalesef artış yaşanmaktadır” denilen açıklamada, Ankara Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nca yeni bir karar alındığı belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:

“Çin’in Vuhan kentinde başlayarak tüm Dünyayı tehdit etmeye devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen Coronavirüs (COVID-19) salgınına yönelik ülkemizdeki ve dünyadaki gelişmeler ve Sağlık Bakanlığınca oluşturulan Bilim Kurulunun karar ve değerlendirmeleri kapsamında salgından korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla İlimiz genelinde Kurulumuzun;
–16.03.2020 tarihli ve 2020/2 sayılı Kararı ile “Sivil toplum kuruluşlarının (dernek, vakıf vs) genel kurulları ve sivil toplum kuruluşlarının eğitimler dâhil insanları toplu olarak bir araya getiren her türlü toplantı ve faaliyetlerinin (icra-i zorunluluk gerektiren yönetim faaliyetleri hariç) geçici olarak ertelenmesine” ve “Toplu olarak vatandaşlarımızın bir arada bulunduğu “Taziye Evleri” faaliyetlerinin durdurulmasına”,
–21.03.2020 tarihli 2020/4 sayılı Kararıyla da “Asker uğurlaması faaliyetlerinin durdurulmasına” karar verilmişti.
Alınan bu vb. tedbirlere rağmen son günlerde İlimizde Covid-19 vaka sayılarında artış olduğu bu durumunda toplum sağlığını olumsuz yönde etkilediği, bu nedenle insanların toplu olarak bir araya gelmesinin hastalığın yayılma hızını daha da artırabileceği değerlendirilmiş olup;
Bu kapsamda,
1- İnsanların toplu olarak bulunduğu açık ve kapalı alanlarda sosyal mesafeye uyulması, maske takılması ve hijyen kurallarına riayet edilmesi hususlarında ilgili tüm kurum ve kuruluşlarca vatandaşlarımızın sık sık uyarılmasına ve görevleri kapsamında denetim ve kısıtlamalara uyulmasının sağlanması konularında azami hassasiyeti göstermelerine,
2-Kurulumuzun 2020/2 ve 2020/4 sayılı Kararlarıyla salgından korunmak ve salgının yayılımını engellemek amacıyla vatandaşlarımızın çok yakın mesafede bir arada bulunarak hastalığı bulaştırma riski bulunduğu değerlendirilen taziye evleri, asker uğurlamaları vb. faaliyetlerin durdurulmasına rağmen, zaman zaman bu kısıtlamaların ihlal edildiği anlaşıldığından, bu kapsamda alınan tedbirlerin gözden geçirilerek gerekiyorsa ilgili kurumlarca önleyici ek tedbirlerin alınmasına,
3- İlimizde 15 gün süreyle 2911 sayılı Kanun kapsamında insanların toplu olarak bir araya gelmelerine neden olabilecek her türlü toplantı, gösteri yürüyüşü vb. faaliyetlerin düzenlenmesinin kısıtlanmasına,
Alınan bu kararlara aykırı hareket edenlere 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve diğer mevzuatın öngördüğü müeyyidelerin uygulanmasına, oy birliği ile karar verildi.

MİTİNGİ 3 TEMMUZ’A ALMIŞLARDI

Baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirmeyi öngören yasa değişikliği teklifini protesto eden barolar Ankara’da ‘Büyük Savunma Miting’ yapacaklarını duyurmuştu. Teklifin Meclis’e sunulması üzerine, 4 Temmuz’da yapılacak miting 3 Temmuz Cuma gününe çekilmişti.

gazeteduvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: