SIYASET

‘ALEVİ OLDUĞUM İÇİN MİLLİ TAKIM’A ALINMADIM’

SADIK PEHLİVAN’DAN WUSHU FEDERASYONU BAŞKANVEKİLİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU…

DÜNYA ÇAPINDA DERECELERİ BULUNAN MİLLİ SPORCU SADIK PEHLİVAN ANLATTI

‘Alevi olduğum için milli takıma alınmadım’ diyen Pehlivan’dan Wushu Federasyonu Başkanvekili hakkında suç duyurusu

Dünya çapında dereceleri bulunan 25 yaşındaki Sadık Pehlivan, Alevi olduğu gerekçesiyle Wushu Federasyonu Başkanvekili Abdurrahman Akyüz tarafından Wushu Milli Takımı’na alınmadığını iddia etti.

Wushu Sanda kategorisinde 6 kez Türkiye Şampiyonu olan Sadık Pehlivan, Akyüz hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

NAMAZA GEÇ KALDIM DİYE ‘KAFİRSİN’ DEDİ”

Pehlivan:

“2013’ten beri lisanslı wushu sporcusuyum. 2014 yılında milli takıma girdim. 2015’te Türkiye Şampiyonu olmama rağmen Dünya Şampiyonası’na ben değil, yendiğim kişi götürüldü. 2018 ve 2019’da aynı şekilde Dünya Şampiyonası’na gitmeye hak kazandığım halde götürülmedim. Çünkü Akyüz, Alevi olduğum için sürekli beni dışlıyordu. Alevi olduğum halde milli takım kamplarında 5 vakit namaz kılmak zorunda kaldım. Bir kez sabah namazına geç kaldım diye Akyüz’ün, ‘Kâfirsin. Arkadaşlarını da kendine benzeteceksin’ şeklindeki hakaretine uğradım. İnancım yüzünden bana sürekli hakaret ediyordu.”

AKYÜZ’ÜN OĞLUNUN PAYLAŞIMINA BÜYÜK TEPKİ

Pehlivan’ın suçlamaları sonrası Akyüz’ün oğlu N.E. Akyüz, sosyal medyadan bir video yayınladı.

N.E. Akyüz videoda, ‘Yüzde kaç Alevisin?’ diye test yapıp, ‘Ben milli takıma nasıl gireceğim?’ diyerek alay etti. Akyüz’ün paylaşım tepkilere neden oldu.

Pehlivan söz konusu paylaşımla ilgili:

 “Yapılan Alevilere hakarettir. Alevi inancıyla dalga geçiyor” yorumunu yaptı.

İsmi skandallarla anılan Türkiye Wushu Kung Fu Federasyonu Başkanvekili Abdurrahman Akyüz bu kez de ayrımcılık iddialarıyla gündeme geldi. 

Dünya çapında dereceleri bulunan milli sporcu Sadık Pehlivan, sırf Alevi olduğu ve namaz kılmadığı gerekçesiyle federasyonu yöneten Abdurrahman Akyüz tarafından Wushu Milli Takımı’na alınmadığını savundu.

Olimpik bir spor branşı olan Wushu’da uluslararası birçok derecesi bulunan başarılı sporcu Sadık Pehlivan, Milli Takım kamplarında yaşanan skandalları Mustafa Gürbüz’ün Youtube kanalı MGTV’ye anlattı.

Wushu Sanda kategorisinde 6 kez Türkiye Şampiyonu, 2014 yılı Avrupa Şampiyonası’nda ve 2017 İslam Oyunları’nda gümüş madalya sahibi Pehlivan, Alevi olduğu için 2018 yılından beri Milli Takım’a alınmadığını savundu. Aslen Tokatlı olduğunu belirten İstanbul bölgesi sporcusu, federasyon başkanvekili Abdurrahman Akyüz’ün kendisini doğrudan hedef aldığını, defalarca hakaret ettiğini hatta tokatladığını vurguladı.

https://www.cafemedyam.com/2019/11/26/alevilige-kiyarsaniz-turkiyeye-kiyarsiniz/

MESCİTTE YOKLAMA, ZORLA NAMAZ

Abdurrahman Akyüz’ün Milli Takım kamplarında sporculara zorla namaz kıldırdığını belirten Pehlivan, yaşadığı inanılmaz olayları şöyle aktardı:

Sadık Pehlivan:

“Sabah namazlarında mescitte yoklama yapıyordu! Birkaç kez gelmeyen olursa çağrılıp hesap soruluyor ve Milli Takım’dan gönderilmekle tehdit ediliyordu..

Bir gün arkadaşlarımla birlikte uyanamamış ve sabah namazına geç kalmıştık. Yolda kendisiyle karşılaştık. Bana dönerek, ‘Kendin gibi kâfirleri bulmuşsun!’ diye hakaret etti. Daha sonra defalarca Türkiye Şampiyonu olmama rağmen Milli Takım’a alınmadım!..

Bu konuyla ilgili Bimer ve Cimer’e şikâyetçi oldum ancak cevap alamadım. Takınılan bu tutum yüzünden çok sevdiğim Wushudan soğudum, hatta sporu bırakmayı düşünüyorum.”

‘AKP’Yİ DESTEKLEYİN’ DİYE ÇAĞRI YAPTI

Geçmişte basında çıkan “Kızı için 7 Rolex marka saat karşılığında altın madalya” haberleriyle skandallara imza atan Abdurrahman Akyüz’ün adı son yapılan yerel seçimler öncesi parti propagandası yaptığı için gündeme geldi.

Akyüz, başkanvekilliğini yaptığı federasyonun resmi sitesinde kaleme aldığı yazısında CHP’yi sert sözlerle eleştirmiş ve 31 Mart’ta AKP’nin desteklenmesi gerektiğini yazmıştı. Akyüz “Bu işin şakası yoktur ve maceraya da gerek yoktur. Ya hizmet ya sefalet tercih edilecek” demişti.

Yıllardır Wushu Federasyonu’nu başkanvekili olarak skandallarla yöneten Akyüz’ün kural tanımayan tutumları nedeniyle Avrupa Wushu Federasyonu (EWUF), Türkiye’nin üyeliğini askıya aldı.

Abdurrahman Akyüz bunun üzerine inanılmaz bir girişimde bulunarak Kıbrıs’ın da içinde olduğu bazı ülkelerle “alternatif” bir Avrupa Federasyonu kurdu. Türkiye’yi Belçika, Slovenya, Ermenistan, Sırbistan, Bulgaristan, Hırvatistan ve Kıbrıs’ın yer aldığı “korsan” oluşuma dahil eden Akyüz, “EUWUF” adlı federasyonun başkanvekilliğini de üstlendi.

İDDİALARI YALANLAMADI

Abdurrahman Akyüz tepki çeken icraatlarıyla ilgili soruları yanıtlamaktan kaçınırken hakkındaki iddiaları yalanlamadı.

İLGİLİ HABER

haber.sol. –

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: