SIYASET

KAYYIM ATAMALARINA CHP SERT TEPKİ VERDİ

“DAMAT BERAT, HALİMİZ BERBAT”

CHP’DEN HDP’Lİ BELEDİYELERE KAYYIM AÇIKLAMASI

“Seçimle gelen seçimle gitmelidir. Birilerinin hakkında mahkeme kararıyla varsa, mahkeme kararıyla tespit edilmeden görevden alınmaları doğru değildir.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak:

”HDP’li belediyelere kayyım kararı..

Seçimle gelen seçimle gitmelidir. Birilerinin hakkında mahkeme kararıyla varsa, mahkeme kararıyla tespit edilmeden görevden alınmaları doğru değildir. Ankara’dan atama yapılmasını doğru bulmayız. Seçimle yeniden seçilir.”

“SARAY HÜKÜMETİ ZORLANIYOR”

Faik Öztrak:

”Saray hükümeti zorlanıyor. Bilimsel gerçeklere riayet maalesef yok. Başı bozukluk bir özensizlik dikkat çekiyor. Sağlık Bakanı bir hekim, etrafında bir Bilim Kurulu var ancak bakanlık ve Bilim Kurulu AVM’lerin açılıp açılamayacağına karar veremiyor, liglerin başlayıp başlayamayacağına karar veremiyor.. 

AVM’lerdeki kuyruklar hepimize kaygı veriyor. Anlaşılan sadece biz değil Sağlık Bakanı da rahatsız. Sürekli tweet atıyor. İyi de kimi kime şikayet ediyorsunuz? İktidarda CHP yok. Öyle şikayet ederek, sorumluluğu topluma bırakarak sıkıntılarımız büyür. Sorumluluğu topluma yıkalım anlayışı bir işe yaramaz..

Diğer taraftan fabrikalarda salgına rağmen toplu olarak çalıştırılıp, koronavirüse yakalanan işçilerin iş kazası kapsamından çıkarılması, Saray’ın millete nasıl tepeden baktığını gösteren bir skandaldır..

Buradan sesleniyoruz; milletimiz sürecin siyasi sahipleriyle değil, rant sahipleriyle değil, bilimsel gerçeklerle yürütüldüğüne ikna olursa bunlara güvenecek ve kararlara uyacaktır.  Bu da hem can hem gelir kayıplarımızı en az indirgeyecektir..

Damat ekonominin başında Teo pehlivana rahmet okutmaya başladı. İlkin 100 milyar liralık yardım yapacağız dedi, uçak biletinde KDV’yi indirdi, konutta borçlanma limitlerini arttırdı. Bunları tedbir paketi diye millete pazarlamaya kalktı. Baktı bu tutmadı rakamı 200 milyara çekti. Paket dediklerinin üstüne de ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ diye afilli bir isim yapıştırdı. Ama 200 milyar liranın 150 milyar lirasının destek değil, kredi borç olduğu, hem de faizli borç olduğu ortaya çıktı. 200 milyardan da vere vere millete 4,4 milyar nakdi yardım verebildiler.” 

“DAMAT BERAT, HALİMİZ BERBAT”

Faik Öztrak:

”Millet İŞKUR’un önünde kuyruk oldu. Saray milleti unuttu, vatandaşın durumunu görmedi, feryadını duymadı. Paketin büyüklüğünü dün 240 milyara çıkardı. TÜİK’e göre bu ülkede 23 milyon 596 bin aile var. Eğer Teo damadın dediği gibi, milletimize 525 milyar lira destek verdilerse aile başına 22 bin 250 lira düşer..

Şimdi ben milletimize soruyorum, ihtiyaç sahibi hangi aile hükümetten destek alabildi. Bırakın desteği maskeyi bile dağıtamadılar. İşçinin kendi parasını işçiye vermeye destek denemez. Salgın döneminde vatandaşlarımıza kol kanat geremediler. İnsanları canlarıyla cüzdanları arasında sıkıştırdılar. Unutmadan, gitmedikleri köprülerin, yatmadığı hastanelerin parasını ödetiyorlar. Partimiz ağlama duvarına döndü..

Damat Berat halimiz berbat. Milletimiz pazarda bu gerçekle yaşıyor. Damat kayınpeder milleti kuru soğana mecbur bıraktı..

Swap kanalıyla para alabilmek için fır dönüyorlar. Bu arada olan milletimizin aşına işine oluyor..

45 milyar bütçe açığı vermişiz, bu geçen yılın 2.5 katı. Vatandaşa verilmesi gereken destekler var. Vatandaşın vergilerinden toplanan paralar yine faize gitmiş. 17 milyar faize gitmiş. İlk dört ayda, yıl boyu için öngörülen rakamın yarısından fazlasını geçmiş..

İlk üç ayda gerçek işsiz sayısı fırladı. Bu rakamı ülke tarihi hiç görmedi.”

“SARAY HÜKÜMETİ BELEDİYELERİMİZE ENGEL ÇIKARMAK İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPIYOR”

Faik Öztrak:

”Hükümetin başı mahallenin kabadayısı gibi davranıyor. Milletin derdine derman olamadığının üstünü örtmek için CHP’nin belediyeleriyle uğraşıp duruyor. Saray hükümeti belediyelerimize engel çıkarmak için elinden geleni yapıyor..

İBB Başkanımız için 27 ayrı soruşturma başlatmışlar. Keza diğer belediyelerimizden de denetleme orduları hiç eksik olmuyor. 500 bin liralık rüşvet alındığı Antalya’nın Serik belediyesini araştıran yok. Biraz utanma arlanma olur. Bir yandan belediyelerimizi engellemeye çalışıyorlar, genel merkezimizin milletin sıkıntısını anlatmasını engellemeye çalışıp dilini bağlamaya çalışıyorlar. Yeter ki milletin dertleri konuşulmasın..

İstanbul İl Başkanımıza, kadın gazetecilerimize sosyal medyada etmediği hakaretler kalmıyor. Millilik üzerinden tehditler ediyorlar. AKP’de ya durun saçmalamayın diyen kimse kalmadı mı? Vicdan sahibi kimse kalmadı mı?..

Sayın genel başkanımız pazartesi günü krizden çıkış yoluna ilişkin önemli açıklamalarda bulunacak.”

KAYYIM AÇIKLAMASI: SEÇİMLE GELEN SEÇİMLE GİDER

Faik Öztrak:

”Seçimle gelen seçimle gitmelidir. Birilerinin hakkında mahkeme kararıyla varsa, mahkeme kararıyla tespit edilmeden görevden alınmaları doğru değildir. Ankara’dan atama yapılmasını doğru bulmayız. Seçimle yeniden seçilir..

Yalova belediyesi genel sekretirimiz serbest bırakıldı. Belediye başkanımızla ilgili bir suçlama henüz intikal etmedi. Olacağını da sanmıyoruz, Yalova belediye başkanımız, belediyede olan usulsüzlüğü kendi ihbar etmiş zaten..

Bugünkü tek adam parti devleti rejimi içinde, aynen 12 Eylül darbe rejiminde olduğu gibi bazı partilerin Meclis’e girmesi engellenmeye çalışılıyor. 12 eylül darbe rejimi hukukundan medet umuluyor..

Biz CHP olarak demokrasiden yanayız. Milli iradenin eksiksiz olarak Türkiye’nin tüm karar alma sürecine yansımasından yanayız. Bu nedenle de CHP olarak milli iradenin TBMM’ye eksiz yansıması için demokrasiden yana olan tüm partilerin Meclis’e girebilmeleri için her türlü yardımda bulunuruz..

31 martta yerel yönetim seçimleri bittiği andan itibaren her an seçim oalcakmış gibi hazırız. partimizin seçim beyannamesi bile hazır bekliyoruz.” 

”HALK İRADESİNİ HİÇE SAYMAKTIR

Halkın oylarıyla seçilen belediye başkanlarının yerine kayyım atanması..

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel:

”Seçilmiş belediye başkanlarını görevden alarak yerlerine kayyım atamak, darbe dönemine öykünmektir, halk iradesini hiçe saymaktır! Bu uygulamayı ısrarla sürdürüyor olması, Recep Tayyip Erdoğan’ın kutuplaştırmadan ve ötekileştirmeden beslenen “normal”ine döndüğünü göstermektedir.”

MİTHAT SANCAR’DAN SERT TEPKİ

”BU BİR DARBEDİR

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar:

“Biz halkımızın iradesini yok sayan bu iktidara karşı dimdik ayaktayız..

Belediyelerimiz gasp edildikten sonra batıdaki belediyele yönelik tehditler de iktidar tarafından arttırılmıştır, İktidar CHP’li belediyeleri de tehdit etmiştir. İnsanlık salgınla uğraşırken iktidar dayanışmayı halkın kendi örgütlenmesini ortadan kaldırma peşinde olmuştur..

Halk iradesini tanımayan bir iktidar halkın sağlığını da düşünmez Kayyım darbesini sadece Kürt halkının bir meselesi olarak görürseniz yanılırsınız..

Belediyelerimize yönelik bu gasbı hep birlikte göğüslemek gerektiğini de belirtmek gerekir. O gün gerekli dayanışmayı gösterseydik, belki bugün bu tabloyla karşılaşmazdık..

Biz halkımızın iradesini yok sayan bu iktidara karşı dimdik ayaktayız. Her türlü demokratik yöntemini kullanarak mücadelemizi sürdüreceğiz..

HDP, baskılara boyun eğmez, Kürt halkı baskılar karşısında sinmez. Biz her türlü adaletsizliğe karşı, savaş politikalarına karşı bütün gücümüzle mücadele etmeye devam edeceğiz..

Bütün ülke için demokrasi, Türkiye’de barış sadece Kürtlere sadece HDP’ye bırakılmaz. Bu yüzden bütün demokrasi güçlerine çağrımızı yineliyoruz. Gelin bir arada duralım, birlikte mücadelenin yollarını genişletelim..

Kayyım uygulaması, bizim mücadele kararlılığımızı artırmaktan başka sonuç doğurmaz. Bütün dünya biliyor ki HDP baskılara boyun eğmez, Kürt halkı baskılardan korkmaz, baskılar karşısında sinmez..

Darbe söylentilerini yayarak kendilerinden bir mağdur yaratmaya çalışıyorlar. İktidar beş belediyemize daha kayyım atadı, yani bir darbe yaptı. Kayyım Kürt düşmanlığın en sert, en açık örneğidir.”

HDP’Lİ BELEDİYELERE KAYYIM ATANDI!

HDP’li Siirt, Iğdır, Baykan, Kurtalan, Muş ve Altınova belediye başkanlarının yerine kayyım atandı. HDP’li 4 belediye başkanı gözaltına alındı.

İçişleri Bakanlığı’ndan konuyla ilgili açıklama geldi.

  • Siirt Belediye Başkan Vekilliğine Siirt Valisi Ali Fuat Atik,
  • Iğdır Belediye Başkan Vekilliğine Iğdır Valisi Enver Ünlü;
  • Siirt Valiliğince Baykan Belediye Başkan Vekilliğine Baykan Kaymakamı Mehmet Tunç,
  • Kurtalan Belediye Başkan Vekilliğine Kurtalan Kaymakamı İhsan Emre Aydın;
  • Muş Valiliğince Altınova Belde Belediye Başkan Vekilliğine Korkut Kaymakamı Hasan Sadebıyık görevlendirilmiştir’

GÖZALTILAR VAR!

Yürütülen ‘terör soruşturması’ kapsamında:

  • HDP’li Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş,
  • Siirt Belediye Başkanı Berivan Helen Işık,
  • Baykan Belediye Başkanı Ramazan Sarsılmaz,
  • Kurtalan Belediye Başkanı Baran Akgül, polis tarafından evlerinde gözaltına alınarak emniyete götürüldü.

31 MART 2019 SEÇİMİ

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adayı Berivan Helen Işık, aldığı yüzde 48,36 oy ile başkanlığı kazanmıştı.

Baykan Belediye Başkanlığı seçimini ise HDP’li Remzi Sarsılmaz yüzde 27,74 oy ile kazanmıştı.

Kurtalan’da ise HDP’nin Adayı Baran Akgül, en yakın rakibine yaklaşık 5 puan fark atarak yüzde 50,08 ile seçimi kazanmıştı.

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: