EĞİTİM

LİSE ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK ULUSLARARASI AKREDİTE YAZILIM GELİŞTİRME PROGRAMLARI ERİŞİME AÇILDI!

ZİYA SELÇUK: ”YAZILIM PROGRAMLARINA İLGİ DUYAN LİSELİLER BURADA MI?”

”ÖĞRENCİLERİMİZİN MOBİL UYGULAMA OLUŞTURMA, YAPAY ZEKA, GÖMÜLÜ SİSTEMLER, ROBOTİK,BİGDATA KONUSUNDAKİ BİLGİ VE BECERİLERİNİN ARTIRILMASINI HEDEFLİYORUZ”

Lise öğrencilerinin yapay zekadan dijital güvenliğe bilişim teknolojileri alanındaki becerilerini geliştirmek amacıyla uluslararası akredite yazılım geliştirme programları erişime açıldı…

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk:

”Yazılım programlarına ilgi duyan liseliler burada mı? Sizin için yeni bir adım attık. Öğretmenlerimiz için hazırlanan uluslararası akredite yazılım programlarını lise öğrencilerimizin erişimine açtık”

GOOGLE VE CİSCO İŞ BİRLİĞİ

Ziya Selçuk:

”Google ve Cisco iş birliğinde, öğretmenlerin mesleki ve bireysel gelişimlerinin desteklenmesine yönelik bilişim teknolojileri alanında düzenledikleri uzaktan eğitim faaliyetlerini lise kademesindeki öğrencilere de açtık..

Öğrencilerimiz için başlatılan bu eğitimlere, Android mobil uygulama geliştirmek için gerekli teorik bilgiler ile programlama dillerini öğrenecekleri ve bol bol pratik yaparak eğlenceli ve öğretici uygulamalar yazacakları üç yeni eğitim daha eklendi.

Google iş birliğinde ‘Flutter ile Yazılım Geliştirme’ ve ‘Kotlin ile Yazılım Geliştirme’ android uygulama eğitimleri, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Youtube kanalı üzerinden tüm öğrenci ve öğretmenlerin erişimine açıldı.

Google ve Cisco iş birliğinde hazırlanan bu programlarla öğrencilerin mobil uygulama oluşturma, yapay zeka, gömülü sistemler, robotik, big data konusundaki bilgi ve becerilerinin artırılmasını hedefliyoruz.

AÇIK KAYNAK KODLU 2 FARKLI YAZILIM ERİŞİMDE

Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan bilgilerde ise yazılım eğitiminin sağlayacağı faydalar şu şekilde sıralandı:
 

Flutter ile Yazılım Geliştirme” Android, iOS, Windows, Mac, Linux, Google Fuşya ve web için uygulamalar geliştirmek amacıyla kullanılan ve birden çok platformda çalışan uygulamalar geliştirilebilen, açık kaynaklı bir yazılım geliştirme kiti olma özelliğini taşıyor.

Flutter’da yazılan kodlar ile eş zamanlı, hem Android hem de IOS işletim sistemleri ile uyumlu mobil uygulama hazırlamak mümkün. Bu eğitim ile öğrenciler, kendi uygulamalarını yazabilecek ve geleceğin eğitim araçlarını geliştirme fırsatı yakalayacak.

Sosyal medya uygulamaları başta olmak üzere birçok büyük uygulamanın da kod yapısını oluşturan “Kotlin” programlama dili ise açık kaynak kodlu, nesneye yönelik programlama imkanı sunan, Android cihazlar için yüksek performansa sahip uygulamalar geliştirmeyi sağlıyor. Gelişmiş kütüphane yapısı, Java başta olmak üzere diğer kod kütüphaneleri ile uyumluluğu ve az kod ile çok gelişmiş ve kararlı uygulamalar yapılmasına olanak tanıyor.

Program kapsamında, Cisco iş birliğiyle, en çok kullanılan programlama dillerinden olan “Python” eğitimi de uluslararası sertifikalı öğretmenler tarafından verilecek.

İLGİLİ HABER

Independent Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: