SAĞLIK

‘EVDE KALMAYANLARIN, KORONAVİRÜS TEDAVİSİNİ GÖRMELERİ KEŞKE MÜMKÜN OLSA!’

‘KORONAVİRÜSÜN TÜM GEN HARİTASI ÇIKARILDI’

HASTALAR AŞAMALI OLARAK ŞUURLARINI KAYBEDİYOR’

Erciyes Üniversitesi’nden (ERÜ) Prof. Dr. Orhan Yıldız:

”’Evde kal’ çağrılarına uymayanlara sesleniyorum; Hastalar aşamalı olarak şuurlarını kaybediyor, solunum zorluğu çekiyor, hava açlığı başlıyor. Açıkçası benim hastane görevim olmasa, ‘İşin bitti’ deseler, koronavirüsten ölenlerin nasıl öldüğünü gördüğüm için kapımı kilitler kimseye açmam.”

GEN HARİTASI VE AŞI ÇALIŞMALARI

ERÜ Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Yıldız:

”Türkiye’nin İtalya, İspanya gibi kontrolsüz durumda olan ülkelerden çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim..

Türkiye ile diğer dünya ülkeleri kıyaslandığında biz bu işin ortalarında yer alıyoruz. Biz İtalya, İspanya gibi kontrolsüz durumda kalan bir ülke değiliz. Yaptığımız hatalar olduğu gibi, başarılı olduğumuz noktalar da var. Hastaların tedavisi ve takibi konusunda oldukça başarılı bir durumdayız.”

KORONAVİRÜSTEN ÖLÜMLERİ GÖRSELER…’

‘Açıkçası benim hastane görevim olmasa, ‘İşin bitti’ deseler, koronavirüsten ölenlerin nasıl öldüğünü gördüğüm için kapımı kilitler, kimseye açmam’

Prof. Dr. Orhan Yıldız:

”Hastalığın yavaşlamasına rağmen insanların ‘Evde kal’ çağrısına uyması gerekiyor..

Ventilatör ve yoğun bakım yatağı konusunda pek çok Avrupa ülkesinden daha iyi gidiyoruz. Çok iyi saha kontrolü yapıyoruz. Bütün bunlar hastalığın hızını nispeten yavaşlattı. Hastalıkta yavaşlama insanları gevşetmemelidir. Bazı insanların devletin ısrarla ‘Evde kal’ çağrılarına rağmen durmaması büyük sıkıntı..

Evde kalma çağrısına uymayan kişilerin, koronavirüs hastalarının nasıl ağır tedavi gördüğünü görmesi keşke mümkün olsa. Hastalar, aşamalı olarak şuurlarını kaybediyorlar, solunum zorluğu çekiyorlar, hava açlığı başlıyor. Açıkçası benim hastane görevim olmasa, ‘İşin bitti’ deseler, koronavirüsten ölenlerin nasıl öldüğünü gördüğüm için kapımı kilitler, kimseye açmam.”

VİRÜSÜ İZOLE ETMENİN HASTALIĞI KONTROL ALTINA ALMAKLA HİÇBİR ALAKASI YOK’

Prof. Dr. Orhan Yıldız:

”Gen haritası ve izole çalışmaları ERÜ’de başarılı ile yapılıyor..

Biz bu hastalığı saptamak için PCR testi yapıyoruz. Virüsü ortaya çıkarmak ayrıntılı bir şey. Hastalık yapan virüsü saptamaktır. Bunun için güvenlik düzeyi 4 olan laboratuvarlara ihtiyaç var. Erciyes Üniversitesi de bu laboratuvarlara sahip bir yer. Çalışan kişiler riske atılmadan bu virüs üzerinde çalışılabiliniyor..

İzole etmek tüm virüsü kontrol altına almak değildir. Mevcut hastalık yapan virüsü çoğaltmak anlamına gelir. Neden çoğaltıyoruz? Aşı geliştirecek bu virüse ihtiyacımız var. Erciyes Üniversitesi olarak çıkardığımız gen haritası da virüsün dokümanını çıkarmaktır. Nasıl genetik yapısı var, mutasyonları nelerdir. Virüsü izole etmek zordur ama izole edilen bir virüsün gen haritasını çıkarmak kolaydır. Virüsü izole etmenin hastalığı kontrol altına almakla hiçbir alakası yoktur..

Erciyes Üniversitesi labarotuvarında şu an çalışma yaptığımız koronavirüsümüz var. Aşı çalışmaları için yaptığımız bir şey. Bu virüs yeni bir virüs değildir. 20 yıllık bir virüstür. Aşı geliştirmek hiç kolay değil. Batı’da da aşı ile ilgili çalışmalar devam ediyor ama hala bir gelişme yok.”

AŞIYI BUGÜN BULSAK BİLE…’

Prof. Dr. Orhan Yıldız:

”ERÜ’de devam eden aşı çalışmaları..

Virüsün alınması ve laboratuvar ortamına alınması konusunda destek sunduk. Aşı için virüs tanımlandı, genetik haritası çıkarıldı. Ancak neresi hedef alınacak, virüsün zayıf yönü nedir, virüsten virüse değişmeyen noktası nelerdir inceleniyor. Aşıyı yakın zamanda beklememek gerekir. Aşıyı bugün bulduk desek bile kullanıma geçmesi 3-4 ayı bulur.”

Koronavirüs aşı deneme

‘KORONAVİRÜSÜN TÜM GEN HARİTASI ÇIKARILDI’

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış:

”Üniversitemiz Aşı Araştırma Merkezi ERAGEM’de Kovid-19 Hastalığı virüsünün tüm gen haritası çıkarıldı. Aşı geliştirme çalışmaları için kritik öneme sahip olan bu aşamayı da başarılı bir şekilde tamamlayan Prof. Dr. Aykut Özdarendeli ve ekibimizi tebrik ediyorum..

Bütün dünyayı etkileyen bu pandemide ülkemizde dolaşımda olan virüsün izole edilmesi ve gen haritasının çıkarılması aşı geliştirme çalışmaları ve ileri araştırmaların yapılabilmesi için oldukça önemlidir..

Rektörlük olarak bugüne kadar olduğu gibi bunda sonra da araştırmacılarımıza her türlü desteği sağlamaya devam edeceğiz.”

İLGİLİ HABER

tr.sputniknews.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: