EĞİTİM

ÖĞRETMEN İZİNLERİ VE TATİLLERİ DÜZENLENDİ

TATİL AYLARINDA SIRAYLA İZİN….

EĞİTİMDE YAZ TELAFİSİ

”Gerekirse okulların 30 Nisan’da açılmasıyla ilgili kararı gözden geçirebiliriz.”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk:

”Koronavirüs nedeniyle tatil edilen okulların durumu ve sınav takvimiyle ilgili..

Okulların yaz tatilinde açık olacağı konusu doğru değil. Öğrenmede unutmanın olmaması için çabalıyoruz..

Telafi eğitimin amacı tamamlayıcı olması. TV ile EBA ile beraber hızlandırılmış bir telafidir. Okulların tatil olduğu süre kadar telafi eğitimi yapılmayacak. ‘Yazın 2 ay okullar açık olacak’ yorumu doğru değil. Veliler çocuklarla eğlenip bilgilenebilirler..

Okul tatilinin uzatılması…Eğer koşullar gerektirirse okulların 30 Nisan’da açılmasıyla ilgili kararımızı yeniden gözden geçiririz.”

“LGS takviminde değişiklik yok”

LGS takviminde değişiklik yapılıp yapılmayacağına ilişkin açıklamalar…

Ziya Selçuk:

”Bu konu bizim kararımıza göre belirlenecek bir konu değil. Bilimsel verilerle karar verilmesi gereken bir durum. Dünyadaki ve Türkiye’deki gelişmeler ele alarak Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda bir karar verilmesi gerekiyor. Önümüzdeki haftalarda, günlerde her gün yaptığımız değerlendirmeleri artırıp bu konudaki kararı paylaşacağız. LGS ile ilgili şu anda bir tarih değişikliği yok. Ama koşullar değiştiğinde bir zaruret olursa, bu meseleyi yeniden ele alırız.”

TELAFİ EĞİTİMİ

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TBMM’de kabul edilen ‘Telafi Eğitimi Düzenlemesi‘nin kısmı ve hızlandırılmış bir süreç olduğu için yaz tatilini engellemeyeceğini söyledi. 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk:

“Yaz tatilinin ortadan kalkması söz konusu değil. Çocuklar yaz tatili yapacak.”

“TBMM’de kabul edilen “Telafi eğitimi düzenlemesi” kısmi ve hızlandırılmış bir “telafi” sürecini tanımlamaktadır. Dönemin bütün bir şekilde tekrarı veya yaz tatilinin ortadan kalkması söz konusu bile değildir. Çocuklarımızın yaz tatilini doyasıya yaşamasını ümit ediyoruz.”

Milli Eğitim Temel Kanunu’nda yapılan değişiklikle;

Öğretmenlerin izinleri ve tatilleri düzenlendi. Kanuna göre, Üniversitelerde, ilk ve orta öğretimde yaz tatilinde eğitim verilecek. Öğretmenlerin 2 aylık yaz tatili kısaltılabilecek.

Buna göre öğretmenler, yaz tatili içinde aralıksız 2 ay izinli olacak ancak bu 2 aylık izin sürelerine dokunulmadan kalan tatil zamanlarında yönetmelikte saptanacak meslekle ilgili çalışmalara katılmakla yükümlü olacaklar.

Rehberlik öğretmenleri; tercih danışmanlığı, alan ve ders seçimi, öğrenci tanılama sürecine bağlı olarak yapılacak çalışmalarda ihtiyaç duyulması halinde izin ve tatil dönemlerinde de görevlendirilebilecek. Bu durumda rehberlik öğretmenlerinin izinleri bir aydan az olamayacak.

İlçe, il veya ülke genelinde genel hayatı etkileyen salgın hastalık, doğal afet, elverişsiz hava koşulları gibi nedenlerle eğitim öğretim faaliyetinin 2 haftadan fazla süreyle yapılamaması halinde uygulanacak telafi programlarının ders yılı içinde tamamlanamadığı durumlarda, yaz tatilinde yapılacak eğitim ve öğretim faaliyetleri nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığınca öğretmenlerin izinleri kısaltılabilecek. Bu durumda öğretmenlerin izinleri bir aydan az olamayacak.

Kendilerine ikinci görev olarak okul/kurum yöneticiliği verilenler ve yüz yüze eğitim yapılmayan eğitim kurumlarında görevli öğretmenler ile Bakanlık merkez teşkilatı ve il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinde görevlendirilen (yöneticilik dahil) öğretmenler, yıllık izinlerini Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre kullanacak.

Okul müdürleriyle müdür yardımcıları, tatil aylarında okul işlerini ayarlamak ve düzenlemek şartıyla sırayla izinlerini kullanacak.

İLGİLİ HABER

cumhuriyet – independentturkish

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top