SAĞLIK

‘TEDBİR ALMAKTA ÇOK GEÇ KALDIK’

”VİRÜS 3 AY EVVEL …”

”KOVİD-19 VAKALARI KATLANARAK ARTIYOR”

Kalp ve damar cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Bingür Sönmez:

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının Türkiye’deki seyrine ve sağlık sisteminin gidişatına ilişkin..

”Türkiye Kovid-19 tedbirlerini almakta çok geç kaldı. İtalya’nın yaptığı hataya Türkiye’de düştü..

Tedbir almakta çok geciktik, İngiltere’nin yaptığından utanç duydum..

İtalya, İspanya, ABD dahil pek çok ülke hatalı davrandı. ‘Virüs bize gelmez’ düşüncesi nedeniyle bugünleri yaşıyoruz..”

‘HEPSİ CEZASINI BULDU’

Prof. Dr. Bingür Sönmez:

”Tedbir almakta çok geç kaldık. Virüs 3 ay önce gümbür gümbür dünyaya yayılırken, ‘bize gelmez’ düşüncesiyle yola çıktık. İtalya, Fransa, ABD, Almanya büyün batı ülkeleri aynı hatayı gösterdi. İngiltere’nin yaptığı davranıştan utanç duyuyorum. Biz çocukken kızamık olduğumuz zaman, annelerimiz bizi kızamıklı çocukların yanına götürürdü ki doğal aşılanmamız olsun diye. Kızamık aşımız yoktu. İngiltere, 60-70 yıl önce benim annemin uyguladığı tedaviyi uygulamaya kalktı. Hepsi cezasını buldu, Kraliyet ailesi dahil korona oldular.”

“HALA İÇ GÖÇÜ ÖNLEYEMEDİK”

Prof. Dr. Bingür Sönmez:

”Kovid-19’un en çok etkilediği ülkelerin başında gelen, günde bin kişinin bu virüs nedeniyle yaşamını yitirdiği İtalya örneğine bakarsak irüsün yayılmasının nedeni iç göç.”

“CENAZE TÖRENİNE GİDENLER ”

Prof. Dr. Bingür Sönmez:

”Türkiye’nin de İtalya’nın düştüğü hataya düştü. Akseki’deki bir cenaze töreni ile umreden gelenlerin durumu ortada..

İtalya büyük hata yaptı, iç göçü önleyemedi. Zenginlerin olduğu kuzeydeki bölgelerde çıkan hastalığı güneye koşa koşa giderek bütün İtalya’yı enfekte ettiler. Biz de hala iç göçü önleyemedik. Akseki’de bir cenaze törenine gidenler, oradaki insanları hastalandırdılar. Dağ köylerinde koronanın ne işi var? Hacılar bunları götürdüler ve büyük bir felaket geliyor gerçekten.”

“SIKINTIMIZ GİTTİKÇE BÜYÜYOR”

Prof. Dr. Bingür Sönmez:

”Kovid-19 hasta sayısı katlanarak artıyor. Sağlık personeli vakalara yetişemeyecek..

Sizi biraz sahaya götürmek istiyorum. Özel hastaneler Kocaeli depreminden sonra da sınırsız hizmet verdiler ama yaralı sayısı belliydi. Hasar sayısı gittikçe, katlanarak artıyor. Bir koroner bypass ve kalça çıkığı ameliyatı dışında yapılmadı. Koroner yoğun bakımın adı korona yoğun bakım olarak değiştirildi. İçeri hasta kabul edilmiyor. Personel sıkıntımız gittikçe büyüyor. Önce 10 odalı bir kat, sonra ikinci kat, sonra üçüncü kat… Bir kat da eve gitmekten korkan doktor ve personele tahsis edildi. Gerekli önlemler alınmazsa tüm katlarımızı (20 kat) ayırmak zorunda kalabiliriz.”

“HEMŞİRELER SOSYAL MESAFEYİ KORUYAMAZ”

Prof. Dr. Bingür Sönmez:

”20-25 yaşındaki hemşire arkadaşlarımız son derece demoralize ve despresyondalar, ilk gündeki çalışma şevkleri yavasş yavaş kaybolduğu gibi, İstifa etmeleri konusunda ailelerinden baskı görüyorlar. Hepsinde uyku bozuklukları ve öfke patlaması başladı..

Koruyucu başlık, maske , galoş giyerek korona pozitif olan bir hastanın odasına giriyor. Zannetmeyin ki 1-1,5 mesafeyi koruyabiliyor. Yemeğini götürüyor, İlaçları tek tek verip , terini siliyor, tuvalet ihitiyacı varsa yardıme diyor..

Bir katta 10 hasta var ve her kattaki hastayı günde 3 kez ziyaret etmek zorunda ve başlarındaki başlığı taşımak zorunda.”

”ŞEHİTLİK ÜNVANI”

Prof. Dr. Bingür Sönmez:

”Bu savaştan sağ salim çıkan genç savaşçılarımız, gazilik madalyası ile ödüllendilrilmelini, Allah korusun kaybettiğimiz sağlık personeli olursa, şehitlik ünvanı verilerek, ailesinin güvenceye alınmasını istirham ediyorum. ”

“CAMİYE GELMEYİN ÇAĞRISI YAPILSIN”

Prof. Dr. Bingür Sönmez:

”100 bin doktorumuzu sokağa salsak, 6 bin 300 sağlık ocağımızla hiçbir şey yapamayız. Her mahallede bir cami var, her 350 kişiye bir cami var. Diyanet İşleri Başkanı’ndan rica ediyorum. Camilerimizi, imamlarımızı görevlendirsinler. Lütfen her ezandan sonra ‘Lütfen (camiye) gelmeyin, evlerinizde oturun’ desinler. Biz minarelerden yapılan o anonsların ne kadar güçlü olduğunu 15 Temmuz’da gördük.”

Prof. Dr. Bingür Sönmez, mevcut şartlara rağmen cuma günü “Vip namaz” kıldırılmasına da tepki gösterdi.

“GENÇ DİN ADAMLARI”

Prof. Dr. Bingür Sönmez:

‘Vip Cuma Namazı’…Bu durumdan utanç duydum. Sağlık personeli sayısının yetemeyebileceği gerekçesiyle genç din adamlarını kapı kapı dolaşıp, koronavirüs vakalarını tespit edebilmek için takip testi yapmaya çağırıyorum.”

https://www.cafemedyam.com/2020/03/27/disaridan-yemek-soyleyenler-dikkat/

“RAHŞAN AFFI”

Prof. Dr. Bingür Sönmez:

”Gündemdeki af yasası..300 bin mahkumu yıllarca verdikleri af sözünü yerine getirmek için sokağa salmalarını, Rahşan affından daha büyük bir hata olarak değerlendiriyorum.”

“SAĞLIK HİZMETİ KALMAZ”

Prof. Dr. Birgün Sönmez:

”Hastanelere gerekli yardım yapılmazsa Türkiye’de sağlık hizmeti diye bir şey kalmayacak..

Toplum olarak denizin ortasında Allah’a yalvarıyoruz, sağlıkta şiddet yasası çıkarılsın..

Mevcut gidişatla sağlık sisteminin ayakta kalmas zor. Sağlıkta şiddet yasasının da ivedilikle çıkarılması gerekiyor..

Yıllar önce kasabalarımızdaki doktorlara gösterilen saygının geri dönmesini bekliyoruz..

Tıp öğrencilerinin korktuğu iki ders bulunuyor. Bunlar koruyucu hekimlik ve hijyen mikrobiyoloji.”

“Dünyanın geleceğini virüsler tayin edecek”

Prof. Dr. Bingür Sönmez:

”Dünyaca ünlü genetik uzmanı Fikrettin Şahin’in ‘Dünyanın geleceğini virüsler tayin edecek’ sözünü de hatırlatmak isterim..Şimdi bu gerçekle yüz yüzeyiz.”

Sokak hayvanlarına mama ve su

Prof. Sönmez son olarak sokak hayvanlarının da unutulmaması gerektiğini hatırlatarak, onlar için bir kap su ve mama konulmasını istedi.

İLGİLİ HABER

independentturkish

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: