GÜNDEM

‘Ruslarla Türkler İdlib’de Çatışmaya Çok Yaklaştı’

Erdoğan’ın İdlib’e askeri operasyonun an meselesi olduğu yönündeki sözü ortada…

‘Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’ın kendi halkına saldırıları devam ediyor’

‘İdlib konusunda bir çözüm bulunması için Erdoğan’la birlikte çalışıyoruz.’

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcüsü Jonathan Hoffman:

”Ruslar ve Türkler’in bölgede daha kapsamlı bir çatışmaya girmeye çok yaklaştığını görüyoruz..

Erdoğan’ın İdlib’e askeri operasyonun an meselesi olduğu yönündeki sözü ortada…

Suriye’deki duruşumuz değişmedi. Suriye halkının en iyi çıkarlarına hizmet edecek bir siyasi çözümün olması gerekiyor..

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’ın kendi halkına saldırıları devam ediyor ve bu saldırılarını şimdi İdlib’e genişletti..

Ruslar ve Türkler’in bölgede daha kapsamlı bir çatışmaya girmeye çok yaklaştığını görüyoruz. Bundan kaçınmanın bir yolunu bulacaklarını umuyoruz.”

‘Esat’a daha fazla baskı uygulanmalı!’

Pentagon sözcüsü Hoffman:

”Uluslararası topluma da, İdlib’e saldırılarını durdurması için Esat’a daha fazla baskı uygulama ve barışçıl bir çözüm bulma yönündeki çağrılarımızı sürdürüyoruz..

Amerika’nın İdlib meselesi hakkında taraflarla ne gibi temaslar yürüttüğü konusunda ayrıntı vermiyeceğim.”

ABD Başkanı Donald Trump yaptığı son açıklamada, İdlib konusunda bir çözüm bulunması için Erdoğan’la birlikte çalıştıklarını söylemişti.

Hoffman, Pentagon’un da böyle bir çalışma içerisine girip girmediği sorusuna da net yanıt vermedi, soruyu Beyaz Saray’a yönlendirdi.

‘İdlib İçin Artık Son İkazlarımızı Yapıyoruz’

Rusya’yla yürütülen müzakerelerde Ankara’nın ardından Moskova’daki görüşmelerde de sonuç alınamaması üzerine,

Erdoğan:

”Şayet bu bölgelerde muhatap ülkeler Türkiye’nin güvenlik kaygılarını karşılayamazsa kendi başımızın çaresine bakmak zorunda kalacağımızı her fırsatta açıkça söylüyoruz. İdlib’de, rejimin saldırganlığını sona erdirip Soçi Muhtırası sınırlarına çekilmesi için son günlere giriyoruz. Artık son ikazlarımızı yapıyoruz..

Türkiye’nin Suriye politikasını ‘sınır güvenliği’ bağlamında yürütüyoruz. Türkiye’deki 83 milyon vatandaş açısından evlerinde huzurlu uyumaları için Kritik öneme sahip Suriye’de, destansı bir mücadele yürütüyoruz..

Suriye’de Ocak ayından itibaren İdlib bölgesinde Şam rejimiyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nin karşı karşıya gelmesi…Harekât bölgelerimize yönelik tacizlere en sert şekilde cevap veriyoruz..

Geçtiğimiz hafta Ankara’da ve bu hafta başında Moskova’da yapılan görüşmelerde Rusya’yla arzu ettiğimiz neticeyi alamadık..

İdlib’de, rejimin saldırganlığını sona erdirip Soçi Muhtırası sınırlarına çekilmesi için son günlere giriyoruz. Artık son ikazlarımızı yapıyoruz. Her ne kadar görüşmeler devam edecek olsa da masada bizim istediğimiz yerin çok uzağında olunduğu bir gerçektir. Türkiye, İdlib konusunda kendi harekât planlarını uygulamak üzere her türlü hazırlığını yapmıştır. Her operasyonda olduğu gibi, bu konuda da bir gece ansızın gelebiliriz diyoruz. Daha açık bir ifadeyle, İdlib harekatı bir an meselesidir. Ülkemizin bu konudaki kararlılığını hâlâ anlamamış olan rejime ve onu cesaretlendirenlere İdlib’i bırakmayacağız. Bu bölgedeki gelişmelerin ülkemizin üzerine getireceği yükü göz göre göre omuzlamaya asla niyetimiz yoktur. Ne pahasına olursa olsun, İdlib’i hem Türkiye hem de bölge halkı açısından güvenli bir yer hâline dönüştürmeye kararlıyız.”

‘İdlib Konusunda Erdoğan’la Birlikte Çalışıyoruz’

Başkan Donald Trump, İdlib konusunu Erdoğan’la görüştüklerini ve neler yapılabileceği üzerinde birlikte çalıştıklarını söyledi.

“Türkiye ile Suriye arasında toptan bir savaşın patlak vermesinden endişeli misiniz?”

Trump:

”Erdoğan’la çok iyi bir görüşme yaptık. Evet, kabul ediyorum sert biri ama çok iyi bir ilişkiye sahibiz. Sert insanlarla daha iyi anlaşıyor görünüyorum. Ama şu gerçek ki İdlib konusunda savaşıyor. Binlerce, yüzbinlerce kişinin öldürülmesini istemiyor. Bunun hakkında ve diğer bazı sebeplerle beni aradı. Ama İdlib konusunda konuştuk. Neler yapılabileceği üzerinde birlikte çalışıyoruz..

Çözüm nedir? Bu sorunu çözmek çok zor. Çok fazla çatışma var. Ama Erdoğan’la görüşüyorum.”

İLGİLİ HABER

amerikaninsesi

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: