‘Türkiye Uzan’ın iki çocuğunun özel mülk hakkını gasp etti…’

”Uzan’ın Türkiye’de ceza aldığı dava uluslararası hukuka aykırı.

Cem Uzan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Türkiye’ye karşı ‘çocuklarının dondurulan mal varlıkları’ ile ilgili açtığı davayı kazandı.

Strasburg’taki mahkeme verdiği kararla: ‘Türkiye Uzan’ın iki çocuğunun özel mülk hakkını gasp etmiştir’ dedi…

Cem Uzan’ın Avukatı Matthias Pujos:

“Bu büyük bir zafer çünkü mahkeme CemUzan’ı ve Türkiye’yi bir araya gelip bu sorunu çözmek için müzakere etmeye çağırıyor.”

Uzan ailesine üye tüm bireylerin Türkiye’deki mal varlığı dondurulmuştu. Buna 18 yaşından küçük ve hatta yasa çıktığı sırada hiç doğmamış çocuklar da dahil edilmişti

Cem Uzan, büyük kısmı ÇEAŞ ve Kepez elektrik dağıtım şirketlerine ait 2,1 milyar dolar değerindeki hisselerini geri almak istiyor ve bu nedenle Fransa’da dava açtı ve davasını kazandı.

Avukat Pujos:

“Açıkçası, müvekkilim TMSF ile bu konuda anlaşmak istiyor..

Cem Uzan, Türk devleti ile anlaştığı taktirde, tabii ki en kısa zamanda kendi ülkesine yeniden hizmet etmek için hazır..

Uzan’ın Türkiye’de ceza aldığı dava uluslararası hukuka aykırı. Kararı veren mahkeme heyetine Türkiye’de başkanlık yapan yargıç, aynı davanın iddianamesini hazırlayan savcının eşi..

Müvekkilim bütün sadeliğiyle Paris’te hayatını sürdürüyor.”

Tarih 6 Eylül 2018/ Cem Uzan’ın yargıda ilk zaferi!

‘Fransa mahkemesi, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) talebi üzerine Paris’teki evinde yapılan bütün el koymaların geçersiz olduğuna hükmetti.’

Davayı kaybedeceğini öngören TMSF, 4 Eylül’de el koyma işlemini gerçekleştirdi.

Tarih 16 Aralık 2018/ Fransız yargısı tekrar bu işlemlerin hukuk dışı olduğu kararını verdi.

İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi, 2013 yılında Cem Uzan’a nitelikli zimmet suçuyla 18 sene 5 ay hapis ve yaklaşık 4 milyar 400 milyon TL adli para cezası vermişti. Yargıtay söz konusu kararı 2015 yılında onamıştı. 2013’te Türkiye’de alınan bu karar, Fransız mahkemeleri tarafından onaylanmadı.

Cem Uzan’ın avukatı Matthias Pujos’ın anlattıkları, Satır Başları ile şöyle…

-Kararı veren mahkeme heyetine Türkiye’de başkanlık yapan yargıç, aynı davanın iddianamesini hazırlayan savcının eşi. Bu dosyada uluslararası hukuk temellerinin göz ardı edildiği açıkca ortada…

-TMSF, Ağustos 2017’de Cem Uzan’ın mal varlığına el koydu. Bu tarihten beri müvekkilim malından yararlanma hakkından mahrum edildi…

-Paris’te TMSF adına görev yapan Fransız yetkililer, müvekkilimin Paris’teki evine baskın yaparak kasalarını zorla açtı ve kendisine ait ÇEAŞ ve Kepez Elektrik hisselerine el koydu Fransız yargısı da, iki kez bu operasyonların yasa dışı olduğuna hükmetti.

-Fransa’da bu yasa dışı çalışmalara katılan bütün kişiler de yargı önünde cevap verecek. Bu bağlamda Mart 2019’da bir davanın başlamasını bekliyoruz.

Not;Tarih Ağustos 2017’nin ağustos ayında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından görevlendirilen bir Fransız icra memuru, Uzan’ın Paris’teki evine baskın yapmış, kasaları zorla açmış ve kendisine ait 2,1 milyar dolar değerinde hisseye el koymuştu.
Mahkeme el konulmayı ilk aşamada iptal etse de Ankara, başka bir icra memuru aracılığıyla hisseleri tekrar almıştı.

Sonuç da: Salı günü verilen hakim kararında Uzan haklı bulunarak el konulma tedbirine son verildi.

-Müvekkilimin politik faaliyetleri Fransa’ya sığınmasına sebep oldu. Ancak Cem Uzan, Türk devleti ile anlaştığı taktirde, tabii ki en kısa zamanda kendi ülkesinde yeniden hizmet etmek için hazır olacaktır.

-Cem Uzan, henüz hangi sektöre yatırım yapacağını kararlaştırmadı. Birçok seçeneği var, hiçbirini dışlamıyor. Siyasi faaliyetleri konusundaysa ne yazık ki daha fazla bir şey söyleyemem.

Dava sonucunda Uzan’ın geçici olarak el konulan varlıkları kendisine iade edilmesi gerekse de, karar TMSF avukatı Jacques-Alexandre Genet tarafından temyize götürüldüğü için hemen uygulanmayabilir.

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.