AKP’nin gerekçesi, ‘bu yasa koyucuya ait bir görev’

Cemevlerinin ibadethane statüsünün imar planına işlenmesi konusundaki öneri İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hukuk ve imar komisyonlarında kabul edildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, cemevlerinin ibadethane statüsünün imar planına işlenmesi konusuyla ilgili başlattığı çalışmada, hukuk ve imar komisyonu öneriyi görüştü. Komisyonun AKP’li meclis üyeleri öneriye ret oyu verdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, cemevlerinin ibadethane statüsünün imar planına işlenmesi konusuyla ilgili çalışma başlattı.

Konu, aralık ayı meclis toplantısında hukuk ve imar komisyonlarına sevk edildi. AKP, her iki komisyonda bu öneriyi reddetti. Öneri CHP’li meclis üyelerinin oylarıyla komisyondan geçti.

AKP’li üyeler:

‘Bu öneri yasaya aykırı. Yasaya göre cami, mescit, sinagog ve kiliseler ibadethane olarak kabul ediliyor. Cemevlerini ibadethane olarak görme yetkisi belediyede değil. Bu yasa koyucuya ait bir görev. Bunun için de yasal bir düzenlemesi yapılması lazım”

CHP’li meclis üyeler:

”Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin konuyla ilgili kararı var. Cemevlerinin ibadethane statüsünün imar planına işlenmesi konusunda bir sıkıntı yok.”


Önerinin pazartesi günü gerçekleşecek İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında görüşülmesi bekleniyor.

İLGİLİ HABER

gazeteduvar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: