SIYASET

‘Milli İstihbarat Teşkilatı Libya’da sahada’

‘MİT’in Kaşıkçı cinayetinin aydınlatılmasında oynadığı rol ülkemizin yüzünü ağarttı’

Erdoğan, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın ‘Kale’ adlı yeni bina açılış töreninde konuştu

Erdoğan: ‘Teşkilatımız Libya’da üzerine düşen görevleri hakkıyla yerine getiriyor’

Erdoğan:

”Türkiye’nin Libya’ya Türk Silahlı Kuvvetleri’ni (TSK) sevk etmesi tartışmasında “koordinasyon görevi” üstlenileceğim. Milli İstihbarat Teşkilatı da Libya’da sahada”

Erdoğan, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) Ankara’nın Bağlıca semtinde inşa edilen “Kale” adlı yeni bina açılış töreninde dış politikaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan:

”MİT uluslararası coğrafyada sahada aktif rol üstlendi. Teşkilatımız Libya’da üzerine düşen görevleri hakkıyla yerine getiriyor. Türkiye bölgede ‘kendi oyun planını geliştirmek zorunda..

Kendi hükümet dönemimde MİT dönüşüm geçirdi. Sadece bilgi toplayan ve rapor eden bir kurum olmaktan öteye geçen teşkilatımız, ürettiği bilgiyi diplomasi masasında muhatapları karşısında kullanan, istihbarat ile diplomasiyi yakınlaştıran bir yere gelmiştir. Türkiye, teşkilatımızın her alandaki başarılı çalışmaları sayesinde, hiçbir ülkenin icazetine ve yardımına ihtiyaç duymadan, dünyanın her yerinde kendi çıkarları doğrultusunda hareket edebilme imkanına kavuştu.”

‘MİT’in Kaşıkçı cinayetinin aydınlatılmasında oynadığı rol ülkemizin yüzünü ağarttı

Erdoğan:

”MİT’in başarılı çalışmalarını gördükçe teşkilata verdiğim desteği arttırdım. Doğu Akdeniz’de ülkemiz aleyhine oluşturulan bölgesel ittifakların ve güç mücadelesinin sonucu, yakın geleceğimiz için hayati öneme sahiptir. Bölgesel ve küresel güçlerin coğrafyamızdaki rekabetinin yol açtığı karmaşık ve değişken tablo karşısında elimiz, kolumuz bağlı duramayız. MİT yürüttüğü cansiperane çalışmalarla bize çok büyük destek sağlıyor. MİT, son dönemde PKK’nın lider kadrosuna yönelik Irak’ın kuzeyindeki operasyonlarla, kendini en güvende hissettiği yerleri örgütün adeta başına geçirmiştir. MİT, FETÖ’nün yurt dışı ayağına yönelik çalışmalarıyla pek çok örgüt mensubunun ülkemize iadesini sağlamıştır. Teşkilatımız Libya’da üzerine düşen görevleri hakkıyla yerine getiriyor. Kaşıkçı cinayetinin aydınlatılmasında teşkilatımızın oynadığı rol, uluslararası düzeyde ülkemizin yüzünü ağartacak mükemmelliktedir. Suriye krizinin başladığı ilk günden itibaren sahada aktif rol oynayan MİT’in, sınır ötesi harekatlarımızın başarıya ulaşmasında çok büyük emeği var. Türkiye, MİT’in başarılı çalışmalarıyla, hiçbir ülkenin yardımına ihtiyaç duymadan dünyanın her yerinde hareket edebilme imkanına kavuştu. MİT’in isimsiz kahramanları herhangi bir karşılık beklemeksizin görevlerini yerine getirmeyi sürdürecektir.”

MİT’in yeni binası ‘Kale

Erdoğan’ın MİT’in uluslararası sahada görevlerini sıralaması ‘gizlilik’ açısından ilgiyle karşılanırken, MİT’in yeni binası ‘Kale’ ise gizlilik için özel tasarlanmış bir yapı olarak tanıtıldı.

Erdoğan:

”Bana bağlı şekilde Milli İstihbarat Koordinasyon Kurulu’nu oluşturdum. Böylece istihbarat birimleri arasında koordinasyon meselesini çözmüş olacağız. Kurul’un askeri, Emniyet ve MİT arasında her zaman tartışılmış istihbarat paylaşımı boyutuyla görev alacağı öngörüldü.”

İLGİLİ HABER

amerikanınsesi – Yıldız Yazıcıoğlu

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: