‘Kürtlerle anlaşmamız durumunda IŞİD’cileri biz yargılarız’
‘Kürtlerle anlaşmamız durumunda IŞİD’cileri biz yargılarız’

‘Kürtlerle anlaşmamız durumunda IŞİD’cileri biz yargılarız’

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad uzun zaman sonra Batı basınına konuştu.

Esad: ”Kürt bölgesinde tutulan Avrupa vatandaşı IŞİD’ciler ordu kontrolüne geçmesi halinde Suriye’de yargılanacak.”

Esad: “Suriye devletinin kontrol ettiği bölgelerdeki her bir terörist Suriye yasalarına tabi tutulacak.”

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad:

”IŞİD’le savaşta gelinen nokta…IŞİD’cilerin Kürtler tarafından tutulduğu cezaevlerinin ordu kontrolüne geçmesi halinde bu kişiler Avrupa’ya gönderilmeyip Suriye’de yargılanacak..

IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi’nin öldürüldüğü haberinin gerçekliği…Operasyon için Suriye’ye de teşekkür eden ABD Başkanı Donald Trumpi şaka yaptı.”

‘TRUMP’IN TATLI ŞAKALARINDAN BİRİYDİ’

Trump, Bağdadi’nin ölümü konusunda teşekkür ederek Suriye’den de söz etti. Amerikalılara bilgi verdiniz mi ve Bağdadi’nin yerini biliyor muydunuz?

Esad:

”Bu soru ne zaman gündeme gelse gülüyorum çünkü sorulması gereken çok daha önemli soru şu: Bağdadi gerçekten öldürüldü mü? Ve, Amerikalılar tarafından sahnelenen bu ‘fantastik oyun’ gerçekte meydana geldi mi?”

O zaman Trump size neden teşekkür etti?

Esad:

”Bu, Trump’ın tatlı şakalarından biriydi. Bu bir şaka.”

‘KÜRTLERLE ANLAŞIRSAK IŞİD’CİLERİ BİZ YARGILAYACAĞIZ’

YPG’yle Şam arasında bir anlaşma yapılması ve Suriye’nin kuzeydoğusunun ordu kontrolüne geçmesi halinde bu bölgede cezaevlerinde tutulan Fransız vatandaşı 400 IŞİD’ciye ne olacak.

Suriye Devlet Başkanı:

”Suriye devletinin kontrol ettiği bölgelerdeki her bir terörist Suriye yasalarına tabi tutulacak ve terörizm konusundaki Suriye yasaları açık. Terörizmde uzman mahkemelerimiz var ve bu kişiler yargılanacak.”

‘TEORİK’ SORUYA KİNAYELİ YANIT

Sekiz yıllık iç savaşı Rus ve İran desteği olmadan kazanıp kazanamayacağı yönündeki soruya

Esad:

”Savaş zorlu ve biz bir süper güç değiliz..Bu teorik bir soru çünkü bırakın onlarca oyuncunun ve yüzlerce savaşçının katıldığı bir savaşı, bazen iki oyuncu arasındaki bir tenis maçının sonucunu öngörmek zordur.”

Esad: Kürtler Suriyelidir, ayrı bir halk değildir

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Kürtlerle ilişkileri ve İdlib operasyonunu değerlendirdi.

Esad, Türkiye’nin harekatı sonrası Kürtler ile değişen dengeyi değerlendirdi, Ankara’ya sert eleştiriler yöneltti ve ‘IŞİD’i Amerikalıların yarattığı’ yorumunu yaptı..

Esad:

”Bugün Fransa, İngiltere ve ABD, Kürtleri desteklemeyi istedikleri bahanesiyle uluslararası hukuku ihlal ediyor ama Kürtler Suriyelidir ve ayrı bir halk değildir..

Kürt bölgelerindeki IŞİD’lileri, ordu kontrolüne geçmeleri halinde Suriye topraklarında yargılayacağız..

Yani onları, Erdoğan gibi Avrupa’ya geri göndermeyi düşünmüyoruz..

Erdoğan Avrupa’ya şantaj yapmaya çalışıyor. Kendine saygısı olan biri böyle konuşmaz. Kurumlar ve yasalar vardır. Bir ülkeye teröristleri veya yargılanmış ve hüküm gitmiş herhangi bir kişiyi geri göndermek, o devletler arasındaki ikili anlaşmalara bağlıdır. Terörist olduğunu bildiğiniz birisini cezaevinden çıkarıp sivilleri öldürmek üzere evine göndermek ahlak dışıdır..”

Geçtiğimiz sekiz yıl içinde ‘savaşı kaybedebileceğini ve bunun üzerine sürgüne gitmeyi düşünüp düşünmediği’ de Esad’a soruldu.

Suriye Devlet Başkanı:

”Böyle bir konu hiç aklıma gelmedi. Gerçeği söylemek gerekirse bunu düşünmedim çünkü böyle bir seçenek gündeme bile gelmedi. Bunu sadece Batılı yetkililer önerdi. Beni ilgilendirmiyordu, benim için böyle bir mesele yoktu.

Bu seçeneği ancak Suriye halkından gelmesi halinde değerlendirebilirim. ‘Suriye halkı’ dediğimde çoğunluğu kastediyorum; terörist bir azınlığı veya dış istihbarat servislerince yaratılmış bir politik azınlığı veya katar onlara para verdiği için protesto düzenleyen bir azınlığı değil.

Halkın çoğunluğu için böyle bir mesela gündeme gelmedi. Direnmemin ve kalmamın nedeni de bu.”

Esad: ‘Suriye’de yeniden inşa süreci başladı. Son altı ayda bazı şirketler ülkeye gelmeye başladı.’

‘BAĞDADİ ROLÜNÜ OYNAMAYI ÖĞRENDİ’

Esad:

”IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi’nin gerçekten Amerikalılar tarafından öldürülüp öldürülmediği… İdlib’deki operasyon… ‘Amerikalıların sahnelediği güzel bir komedi’…‘IŞİD Bağdadi’nin ölümünü doğruladı’ sözleri yazıları var:

Evet tabii ki ama IŞİD, Amerikalılar tarafından yaratıldı. Bağdadi de bu komedinin bir parçası. Bağdadi, Irak’taki Amerikan hapishanelerindeyken rolünü oynamayı öğrendi. Bunun büyük bir komedi olduğunu söylememin nedeni bu. Gerçekten öldü mü? Bilmiyorum. Bu dediklerim öldürülmediği anlamına gelmiyor, ama öldürüldüyse bile bir terörist olduğu için öldürülmedi.”

https://www.cafemedyam.com/2019/11/20/suriye-sorunu-turkiyenin-kurt-sorunudur/

İLGİLİ HABER

gazeteduvar

Share this content:

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.