Türkiye’ye yönelik seyahat tavsiyeleri güncellendi

Seyahat ve güvenlik bilgilerinin bulunduğu internet sayfasının Türkiye bölümü güncellendi. 

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye yönelik seyahat tavsiyelerini güncelleyerek vatandaşlarına “VPN ağları denetleniyor” uyarısında bulundu.

Alman Dışişleri Bakanlığı, seyahat ve güvenlik bilgilerinin bulunduğu internet sayfasının Türkiye bölümünü güncelledi.

Türkiye’ye seyahat edecek olan Alman vatandaşlarına Sanal Özel Ağ (VPN) uyarısı yapıldı.

‘Ceza Hukuku’ alt başlığı altındaki bölümde yapılan güncellemeler

Alman Dışişleri Bakanlığı:

1- Türkiye’de VPN ağlarınının kullanımı denetleniyor..

‘Doğrulanmamış VPN ağı kullanımı cezalandırılabilir.’

2- Türkiye’de ‘cumhurbaşkanına hakaret’ ya da ‘bir terör örgütüne üyelik veya terör örgütü propagandasını yapma’ suçlarından yargılananlar, bir çok yıl hapis cezasına çarptırılma riskiyle karşı karşıya..

‘Türkiye’ye giriş ve çıkışlarda, son dönemde herhangi bir kişinin gözaltına alınmaması, benzer gerekçelerle bir cezai kovuşturma tehdidi bulunmadığı anlamına gelmemektedir.’

3- Türkiye herhangi bir gerekçe öne sürmeden kimi Alman vatandaşlarının ülkeye girişini engelledi..

”Türkiye’ye girişi reddedilenlerin büyük bir kısmını, Kürt ve Türk Alevi aile geçmişi olanlar oluşturmaktadır.

Son dönemde artan oranda, Almanya’daki Kürt derneklerinde aktif olan ya da geçmişte aktif olmuş olan Alman vatandaşları tutuklanmaktadır.”

‘Alman temsilciliklerini bilgilendirin

Alman Dışişleri Bakanlığı:

Gözaltına alınan ya da yurtdışına çıkışı engellenen Alman vatandaşlarının içinde bulundukları durum hakkında Alman temsilciliklerini bilgilendirmelerini istiyoruz..
”İçeriğini anlamadığınız hiç bir belgeyi imzalamayın. Avukat desteği talep edin. Kimliğinizi hep yanınızda taşıyın. Güvenlik kontrollerinde işbirliğine açık davranış sergileyin.”

Suriye harekâtı ışığında güncelleme

Almanya, Türkiye’nin 9 Ekim tarihinde Suriye’nin kuzeydoğusuna başlattığı askeri harekât üzerine seyahat tavsiyelerini güncellemiş, vatandaşlarından Türkiye’nin Suriye ile sınır bölgesine seyahat etmekten kaçınmalarını istemişti.

Alman hükümeti, ‘Türkiye genelinde saldırı tehlikesi arttı. Vatandaşlarımıza dikkatli olunması yönünde uyarıda bulunuyoruz.”

‘Sınır bölgesine seyahat etmeyin’

Alman Hükümeti:

”Vatandaşlarımızın Türkiye’nin Suriye ve Irak ile sınır bölgesine seyahat etmemeleri konusunda uyarıyoruz ve Diyarbakır, Cizre, Silopi, İdil, Yüksekova, Nusaybin, Batman, Siirt, Mardin, Şırnak ve Hakkari’ye gitmekten kaçınılması elzem diyoruz.”

‘Büyük metropoller hedef alınabilir

Alman Hükümeti:

”Türkiye genelinde saldırı tehlikesinin arttığı göz önünde bulundurulmalı..

Türkiye’nin Suriye’deki askeri operasyonları da dikkate alındığında, terör gruplarının, özellikle büyük metropollerde, saldırı düzenleme çabalarını sürdürecek olmaları hiç bir şekilde dışlanamaz. Bu saldırılarda doğrudan yabancılar hedef alınabilir..

Türkiye genelinde güvenlik önlemleri arttırıldı, özellikle büyük kentlerde polis ve güvenlik güçleri, gözle görülür şekilde mevcudiyet gösteriyor. Terör gruplarının askeri olmayan hedeflere de saldırı düzenlemiş olması nedeniyle tüm Türkiye genelinde terör tehlikesi olduğundan yola çıkılmalı”

‘Tahammülsüzlük’

Alman Dışişleri Bakanlığı:

‘Özel davranış kalıpları önerileri’

”Türkiye’nin çoğunluğu Müslüman bir ülke. Turistik plajlar dışında, davranış ve hareket tarzı ile kılık kıyafetin yerel örf ve adetlere uygun olması önerilir..

Ramazan’da, turistik bölgeler dışında yemekten, içmekten ve sigara içmekten kaçının..

Ramazan sırasında, turistik bölgeler haricinde kısıtlamalar var. Yemek yemenin, içecek tüketmenin, sigara içmenin tahammül edilmemesi söz konusu olabiliyor.”

Fotoğraf uyarısı

”Fotoğraf çekmekten kaçının, ihtiyatlı olun, icabında izin isteyin..

Türkiye’de askeri ve diğer güvenlik kurumlarının, sınır bölgelerinin ve güvenlik kurumu çalışanlarının fotoğraflarının çekilmesine izin verilmiyor..

Mezarlıklar, dini yerler ve özel mülklerde fotoğraf çekilmesi halkın ve güvenlik güçlerinin olumsuz tepkisine yol açabilir.”

https://www.cafemedyam.com/2019/11/17/almanyaya-calismaya-gidebilirsiniz-goc-yasasi/?preview_id=6522&preview_nonce=b4742362a5&preview=true&_thumbnail_id=14691

İLGİLİ HABER

© Deutsche Welle Türkçe – Değer Akal

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.