SIYASET

‘TAHT’ kavgası’!

MHP kulislerinde..

Bahçeli, Berat Albayrak’tan yana olduğunu, Erdoğan’ın anlayacağı dilden açık etti!..

AKP içinde hangi kavgalar var? 
Bakan ve Damat Berat Albayrak ile Erdoğan arasında neler yaşanıyor? 

Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan Yazdı…

”Pelikan kuşunun çok önemli özelliği; alt çenelerinden sarkan ve yiyecek depolamaya yarayan Boğaz keselerini genişleterek çok sayıda balık avlamaları. Su üstünde keselerinde bulunan suyu boşalttıktan sonra avlarını yutarlar.” 

”Ekrem İmamoğlu, hak ettiği mazbatayı aldı. Şimdi gözümüz kulağımız YSK’nın vereceği kararda… Papatya falı bakıyoruz; YSK, seçimi iptal eder mi etmez mi?..”

”AKP, kabak gibi ortadan ikiye yarıldı. 1-) İptalciler, 2-) İptale karşı olanlar…”

”Tartışma, İstanbul seçimi odaklı yürüyor gibi görünüyor ama, O, işin kamuflajı!.. Bir tarafta tahtı ele geçirme diğer tarafta tahtı kurtarma çabası var.” 

Kavga Büyük!

1-)Tahtı Kurtarma Çabaları
-) Tahtın kurtulması için partili başkanlık sisteminden vazgeçilmesi, -) Erdoğan’ın parti genel başkanlığını bırakması pazarlıkları,
-) Ekonomi yönetimin el değiştirmesi konuşuluyor.
Erdoğan ‘Türkiye ittifakı’ çağrısını durduk yere yapmadı. Havayı yumuşatalım diye yapılmış bir çağrı değil. Arka kanallardan yapılan görüşmelerden süzülüp geldi. Yeterli bulunmadı. İkna edilmesi gereken deve dişi gibi siyasiler daha fazla somut adım atılmasını istiyor.

Berat Albayrak Tayyip beye bayrak açtı.

2-) Tahtı Ele Geçirme Çabaları
”31 Mart gecesi iyice şiddetlendi iktidardaki taht kavgası. İstanbul’da oylar tekrar tekrar sayılırken, AKP’de adeta kan gövdeyi götürüyordu. Ekrem İmamoğlu mazbatayı aldıktan sonra AKP’de R. Erdoğan’a çok yakın bir kurmaydan şu sözleri işittim; ‘Berat Albayrak Tayyip beye bayrak açtı. Ailenin önemli isimlerinden de destek aldı’…” 


Berat Albayrak’ın yanına oturtulan 2 ABD’linin ortak özelliği Yahudi olması.

İnanılması güç?.. Fotoğrafa bir daha bakalım!..
Damat Berat Albayrak’ın, ABD Başkanı Trump ile Beyaz Saray’da çektirdiği sonra da medyaya servis ettiği o fotoğrafa. Trump’ın karşısına sandalyede oturarak biblo gibi dizilmiş 3 isme bir daha dikkatlice bakın.

Ortada Berat Albayrak, bir yanında Hazine Bakanı Steve Mnuchin diğer yanda Trump’ın damadı ve kıdemli başdanışmanı Jared Kushner…
Berat Albayrak’ın yanına oturtulan 2 ABD’linin ortak özelliği Yahudi olması. Bu husus AKP içinde günün en önemli tartışma konusu ve birçok komplo senaryosunu da beraberinde getiriyor.
Her ne kadar, Albayrak’ın fotoğrafı, Türkiye’ye,
‘Tarihte ilk defa bir Bakan ABD Başkanı tarafından kabul edildi.’, ‘Albayrak, Trump’ın Erdoğan’a duyduğu muhabbetten dolayı elçi olarak kabul edildi.’
diye servis edilse de kazın ayağı öyle değil!.. Amerikan tarafında bile, Erdoğan’a burada derin bir mesaj var.
‘Bak damadını en üst seviye de ağılıyoruz. Erdoğan’a dikkat et mesajı verildi’ yorumları yapılıyor.

Bu ‘tarihi’ görüşmenin, eski bir medya patronun damadı tarafından organize edildiği iddialar arasında… Bu favori ismin yanı sıra bir de plase isimden bahsediliyor.

Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını geciktirme tezgâhlarında olan lobi, Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlık’tan azledilmesi sürecinde de çok etkin rol oynayan ‘pelikancılar’. Ve bunlara karşı AKP içinde de çok büyük rahatsızlık oluşmuş durumda. 

Erdoğan, ‘Türkiye ittifakı’ çağrısını neden yaptı?..

AKP içinde oluşan havadan elde ettiğim izlenime göre:
1-) ‘Pelikancılar’ı yok edecek.
2-) Damat Berat Albayrak’ı Dişişleri Bakanlığına kaydırarak bol bol seyahat ettirecek.
3-) Ekonomi yönetiminde uzlaşılacak bir isimle, ekonomide yazılacak acı reçetelerin faturasını muhalefete yıkacak.   

İktidarın küçük ortağında neler olup bitiyor?..

Bahçeli, Berat Albayrak’tan yana olduğunu, Erdoğan’ın anlayacağı dilden açık etti!.. 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İstanbul seçimlerinin iptal edilip yenilenmesini herkesten daha fazla istiyor. Dünkü konuşmasına bir bakın!.. Erdoğan’ın konuşmadıklarından çok öte şeyler söylüyor Bahçeli. Bu bir rol paylaşımı mı?.. Bence değil!..
MHP kulislerinde, kısa sayılabilecek bir süre içinde Bahçeli’nin sürpriz bir çıkış yaparak ortaklığı bozabileceği yoğun olarak konuşulmaya başladı. Bunu konuşan isimler ise boş koltuklarda boş boş oturanlar değil… Bana sorarsanız, Bahçeli, Berat Albayrak’tan yana olduğunu, Erdoğan’ın anlayacağı dilden açık etti!.. 

Müthiş bir bilek güreşi mücadelesi yaşanıyor başkent Ankara’da… Masa üzerinde güreşen bilekleri dışarıdan maddi manevi destekleyen güçler var!.. Çok özür dilerim. Az kalsın yazının başlığındaki flaş haberi vermeyi unutuyordum. YSK, İstanbul seçimlerini yenileme kararı alır mı?.. Sorunun cevabı devam eden pazarlıkların sonucuna göre şekillenecek. 

Binali Yıldırım’a çok yakın bir kaynak söyledi;

 Binali bey, Erdoğan’a İstanbul seçimlerinin yenilenmesi halinde tekrar aday olmak istemediğini söyledi. ‘Ben yoruldum. Başka bir arkadaşla devam ederseniz sevinirim’ dedi.” 

Binali Yıldırım, zaten istemeye istemeye İstanbul belediye başkanlığına aday olmuştu. Ben, genel fotoğrafı çektim. Gerisi yine size kaldı!..

Kaynak

Ahmet Takan
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: