SIYASET

‘Eş Başkanlıktan Vazgeçmeyiz’

‘Kayyum bir şiddettir, kabul etmiyoruz.’

HDP’li belediye başkanlarının görevden alınmasına gösterilen gerekçeler arasında ‘Eş Başkanlık’ da vardı.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, eş başkanlıktan vazgeçmeyeceklerini söyledi.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Selçuk Mızraklı’nın görevden alınmasıyla başlayan kayyum atamaları, dün Van’ın İpekyolu Belediyesi Eş Başkanı Azim Yacan’ın görevden alınmasıyla devam etti.

Van’ın İpekyolu Belediyesi Eş Başkanı Azim Yacan’ın yerine kayyum atanmasıyla, kayyuma yönetilen belediye sayısı 16 oldu.

Suçlamalara HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli Şanlıurfa’da yanıt verdi.

2020 BÜTÇESİ ZULÜM BÜTÇESİDİR’

  • Sezai Temelli:

”2020 bütçesi.. Siz bugünkü bütçeye halkın bütçesi diyebilir misiniz? Hayır. Bu bütçe Saray’ın bütçesidir. Kendi hesabına ne uygunsa onu yazmış. Müteahhitleri için ne makbulse onu yazmış. Silah tüccarları için ne gerekiyorsa onu yazmış. Damadı için, oğlu için ne gerekiyorsa onu yazmış. Halka bütçe yok, yıllardır yok ama 2020 bütçesi yine bir zulüm bütçesi. Savaşa kaynak, betona kaynak, Saraya kaynak; halka yoksulluk, işsizlik..

‘KAYYUM BİR ŞİDDETTİR’

HDP belediyelerine kayyum atanması.. Başkanların görevlerine iade edilmesini istiyoruz..Her gün bir belediyemize kayyum atıyor. O kayyum atadıkça aslında aczinin, tükenmişliğinin fotoğrafını teşhir ediyor. Yönetemiyor, yönetemedikçe zulmüne, şiddetine devam ediyor. Kayyum bir şiddettir, kabul etmiyoruz. Bütün arkadaşlarımız bir an önce görevlerine iade edilmeli. Bu şiddet mutlaka son bulacak. O belediye binalarına valileri ve kaymakamları göndererek bir halkın iradesini zapt edemezsiniz

‘EŞBAŞKANLIK BİZİM MOR ÇİZGİMİZDİR’

Eş başkanlık sistemi..Bu sistemden vazgeçmeyeceğiz. ‘Eşbaşkanlık bizim mor çizgimizdir’. Eşbaşkanlığı suç olarak anlatıyorlar. Kadın düşmanı bir parti olduğu için AKP, onun bakanları kalkmışlar eşbaşkanlığı bir suçmuş gibi anlatıyor. Eş başkanlık suç olur mu, eşbaşkanlık kadınların mücadelesiyle kazanılmış ve vazgeçmeyeceğimiz, eşit temsiliyete dayalı bir siyaset anlayışıdır. Radikal demokrasi anlayışıdır. Kadınları yok sayanlara karşı, kadınları yaşamdan, çalışma hayatından sosyal hayattan dışlayanlara karşı bir mücadelenin adıdır. O yüzden de bu mor çizgimizden taviz vermeyiz, geri adım atmayız.”

İLGİLİ HABER

amerikaninsesi – Mahmut Bozarslan

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: