SDG, Suriye'nin kuzeydoğusunda bulunan birçok petrol ve doğalgaz yatağını kontrol ediyor.

‘ABD askerlerinin koruduğu Suriye’deki petrol sahalarından elde edilecek gelir, Suriye Demokratik Güçleri’ne verileceK.’

Suriye’deki son durumla ilgili bir açıklama yapan Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman: ”Petrol sahalarından elde edilecek gelir Suriye Demokratik Güçleri’ne verilecek.”

PETROL GELİRLERİ

  • ABD Savunma Bakanlığı:

”Kuzeydoğu Suriye’de yer alan petrol kaynaklarından elde edilecek gelir, Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) gidecek..

Elde edilecek gelir ABD’ye değil, SDG’ye gidecek. ABD’nin, Türkiye destekli milis güçlerin işleyeceği savaş suçlarından Ankara’nın sorumlu tutulmasını bekliyorum..”

Türkiye’nin kuzeydoğu Suriye’de SDG’nin kontrol altında tuttuğu alanlara yönelik askeri operasyona başlamasının ardından ABD kuvvetleri önce bölgedeki üslerinden çekilmiş, daha sonra ülkenin kuzeydoğusundaki petrol yataklarının olduğu bölgelere yönelmişti.

Trump ve savunma yetkilileri bir toplantı yaptı ve toplantıda alınan karar uyarınca; 800 ABD askeri, Deyr ez-Zor ve Haseke arasında uzanan YPG kontrolündeki yaklaşık 150 kilometrelik bölgeye konuşlandırılacak..

ABD Başkanı Donald Trump da daha önce yaptığı açıklamalarda, bölgedeki petrol sahalarının yeniden IŞİD’in eline geçmesini engellemek üzere bu sahaların ABD askerlerince korunacağını söylemişti.

SDG, ABD ordusunun desteğiyle, 2017’nin Ekim ayında, El Ömer ve Suriye’nin doğusundaki diğer petrol yataklarını ele geçirmişti.

SDG, Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan birçok petrol ve doğalgaz yatağını kontrol ediyor. Kürt özerk bölgesel yönetimi, bu kaynaklardan sağlanan petrolün bir kısmını Irak’a ve Suriye hükümetine satarak sivil personelini ve askerlerini finanse etti…

Türkiye’den Tepki

Amerika’nın Suriye’nin doğusundaki petrol sahalarını IŞİD’den korumak adına kontrol altına alarak elde edilen gelirden Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) faydalanmasını sağlaması Türk yetkililerin tepkisine yol açıyor.

  • Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu:

”ABD’nin, on binlerce kilometre uzaktan gelerek, ‘Suriye’nin petrol rezervlerini biz değerlendireceğiz’demesi uluslararası hukuka aykırı ve biz de buna karşıyız. Buralar Suriye halkınındır ve Suriye halkının faydalanacağı şekilde değerlendirilmesi lazım.”

  • ABD Savunma Bakanlığı Pentagon yetkilisi Tuğamiral William Byrne:

”Bu petrol sahalarından elde edilen gelirden çoğunlukla bölgede aktif olan SDG faydalanıyor..Bunu SDG’li ortaklarımızla omuz omuza yapıyoruz, burayı birlikte koruyoruz ki IŞİD’in petrolden elde edilen kara erişimi olmasın.”

  • T.C. Washington Büyükelçiliği:

”Amerika’nın Suriye’deki doğal kaynakların Suriye halkına ait olduğunu unutmaması gerekiyor. PKK ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle SDG’ye verilen desteğe karşı çıkıyoruz.. Amerika bu terör örgütüne desteğini kesmeli.”

Amerika Türkiye’nin bölgede güvenli bölge oluşturma planına karşı çıkmamakla beraber SDG’lileri desteklemeye devam ediyor.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper de geçen ay gazetecilere yaptığı bir açıklamada, SDG’nin ‘IŞİD’le mücadelede Amerika’ya destek olabilmesi, kendi askeri birliklerini güçlendirebilmesi ve cezaevlerini kontrol altında tutabilmesi için bölgedeki doğal kaynaklara erişimi olması gerektiğini’ savunmuştu.

https://www.cafemedyam.com/2019/10/25/suriyenin-ne-kadar-petrolu-var-ve-kim-kontrol-ediyor/

İLGİLİ HABER

© Deutsche Welle Türkçe

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: