DÜNYA

‘Türkiye Kendi Askeri Yerine Çete ve Haydutları Tercih Etti’

”Dürüst olacağım…”

ABD’de ki tartışmalardan biri de Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı’nın kara ayağında kullandığı Özgür Suriye Ordusu unsurları.

ABD’li üst düzey bir yetkili Suriye’de sahadaki gelişmelere ilişkin düzenlenen basın brifinginde bu konuya değindi.

  • ABD’li üst düzey bir yetkili, düzenlenen basın brifinginde bu konuya değindi:

”Türkiye kendi askerlerini kullanabilirlerdi ama yer yüzünden silinmesi gereken bu çete, haydut ve korsanları kullanmayı tercih ettiler.”

”Türkiye’nin Suriye operasyonuyla; ‘Barış, güvenlik, istikrar, Suriye’nin toprak bütünlüğü, genel siyasi planlarımıza yönelik teşkil ettiği tehditten ve bazıları Türk askerleri tarafından değil ama Türkiye destekli silahlı muhalif unsurlar tarafından işlenen insan hakları ihlallerinden çok endişeliyiz. Gördüğünüz o korkunç görüntülerden silahlı muhalif unsurlar sorumlu.”

”Bu ihlaller Türk askerleri tarafından gerçekleştirilmemiş olsa da Washington Ankara’yı sorumlu tuttu…”

  • ABD’li üst düzey bir yetkili

”Türkiye, ‘Nispeten çatışmasız ve barışçıl bir durumu alıp şu an gördüğümüz karmaşaya çevirdiler. Kendi askerlerini, Türk askerlerini kullanabilirlerdi. Bunun yerine yeryüzünden silinmesi gereken bu çeteleri, haydutları ve korsanları kullanmayı tercih ettiler.”

  • Merkezi İngiltere’de bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü:

”Türkiye destekli gruplar, Suriyeli Kürt siyasetçi Hervin Khalaf dahil dokuz sivili öldürdü.”

  • ABD’li üst düzey yetkili:

”M4 otoyolunda işlenen cinayetlerle ilişkili gruplardan biri terör örgütü ilan edilmemiş iyi bilinen cihatçı bir unsur.”

‘SDG’ye sadece hafif silahlar verdik

  • ABD’li yetkili:

”Suriye Demokratik Güçleri’ne yapılan silah yardımı…Dürüst olacağım. SDG’ye on binlerce tır ağır silah verdiğimiz fikri kadar Ankara’dan bizi şoke eden ve bezdiren başka bir şey yok.

Türkiye bu konuyla ilgili sorunları gündeme getirdi ve konvansiyonel bir güce karşı koyabilecek Türkiye karşıtı bir ordu oluşturmak istemedik.

Gördüğünüz gibi SDG de böyle bir şeye girişmedi. SDG’ye sadece küçük silahlar verdik. Makineli tüfek ve hava topu. Hafif bir piyada de ne varsa onları verdik. O kadar. MANPAD vermedik, tank ateşi vermedik. Tank vermedik. Zırhlı savaş aracı vermedik. Uzun menzilli roket vermedik.”

BM’den Türkiye’ye uyarı

  • Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği:

”Türkiye destekli silahlı grubun yaptığı infazlardan Türkiye’nin sorumlu olabileceği uyarısında bulunuyoruz.”

  • Merkezi Cenevre’de bulunan BM İnsan Hakları Yüksek Komserliği:

”Türkiye’nin operasyon başlatmasından bu yana hava saldırıları, karadan yapılan top ateşleri ve keskin nişancı ateşinde meydana gelen sivil can kayıplarını belgeledik.”

  • BM İnsan Hakları Komserliği Sözcüsü Rupert Colville:

”Sosyal medyada da yer alan görüntüler, Türkiye bağlantılı Ahrar El Şarkiya savaşçıları tarafından ele geçirilen Suriyeli Kürtlerin 12 Ekim’de Haseke ve Menbiç arasındaki otoyolda infaz edildiğini gösteriyor. Kürt siyasetçi Hevrin Khalaf’ın da aynı otoyolda aynı silahlı grup tarafından öldürüldüğüne ilişkin haberler bize ulaşıyor.”

”Türkiye bu gruplar üzerinde etkili denetime sahip olduğu sürece, bağlantılı gruplar tarafından gerçekleştirilen ihlallerden devlet olarak sorumlu tutulabilir.”

”Türk yetkililere derhal tarafsız, şeffaf ve bağımsız bir soruşturma başlatmaya ve bazılarının sosyal medyadan paylaşılan görüntülerden de kolayca tespit edilebilen sorumluların cezalandırılması çağrısı yapıyoruz.”

amerikaninsesi

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: