SIYASET

‘Her yerde barışı haykıracağız’

HDP Eş Başkanı Pervin Buldan. ‘Her yerde barışı dillendirmeye de devam edeceğiz.’

HDP ve bileşenlerinin kadın eş başkanları ile eş sözcüleri, Fırat’ın doğusuna yönelik askeri harekata ilişkin açıklama yaptı. 

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP Kadın Meclisi, HDK, ESP, SYKP, DBP, Devrimci Parti, Yeşiller Sol ve Gelecek Partisi- SODAP Demokratik Kadın Hareketi Eşbaşkanları ve Eş Sözcüleri ile Suriye’nin kuzeyindeki askeri harekata ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde açıklama yaptı. 

  • HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan:

”Halkları kendi topraklarından koparacak, geleceğe ipotek koyacak bir siyaseti biz kadınlar asla kabul etmiyor, reddediyoruz ve bunun karşısında duracağımızı bir kez daha deklare ediyoruz.”

”Değerli arkadaşlar AKP-MHP iktidarının Suriye başta olmak üzere Türkiye’de bile bataklığa sürüklenişini örtbas etmek amacıyla muhalefetin sesini kesmeye yönelik her türlü girişimi yaptığına tanıklık ediyoruz.

Bizler bu ülkede acı çeken kesimler, gözyaşı döken kadınlar olarak şunu çok iyi biliyoruz. Savaşlar her zaman yıkım, acı ve ölüm demektir. Savaşlar her zaman annelerin gözyaşı demektir.

O yüzden bizler parti olarak da bileşenlerimiz olarak da dünyanın neresinde olursa olsun savaşa karşı olduğumuzu hep ifade ettik. Bugün de aynı noktadayız.

HDP’nin varlık nedenidir savaşa karşı olmak, barışı dillendirmek. Biz bugün sadece Suriye’de değil dünyanın neresinde olursa olsun tüm savaşlara karşı olduğumuzu her yerde ifade edeceğiz.

İktidar istediği kadar muhalefeti engellemeye çalışsın bizi engelleyemeyecektir. Her yerde barışı dillendirmeye devam edeceğiz. Bu yasaklamalar, bu müdahaleler bizleri engelleyemeyecektir. Her yerde barışı dillendirmeye de devam edeceğiz.”

‘AKP İKTİDARI KADIN DEVRİMİNİ HEDEF ALIYOR’

  • Pervin Buldan:

”AKP iktidarı bir yandan tarihten devraldığı barış karşıtı siyasetiyle, öte yandan çökmekte olan iktidarının ömrünü uzatmak, sebep olduğu siyasi ve ekonomik krizleri, toplumsal çöküşü görünmez kılmak için ‘terör’ bahanesiyle politikalar izlemektedir.

AKP iktidarı bu politikalarıyla, Kürt, Arap, Süryani tüm bölge halklarının büyük bedellerle elde ettiği kazanımları, inşa edilen kadın devrimini ve tüm halkların eşit ve demokratik bir arada yaşam savunusunu hedef almaktadır.”

‘İNSANLIK SUÇLARINA AÇIK HALE GETİRECEK

  • Pervin Buldan:

”Çok açıktır ki bu işgal girişimi Kürt halkına, kadınlara ve kazanımlarına yöneliktir.

Bugün söz konusu terör bahanesi ve Kürtler olduğu için susan, iktidarın savaş politikalarına açık veya dolaylı destek veren herkes bilmelidir ki; bu politikalar toprakları tekrar savaş alanına çevirmeye, yenilgiye uğratılan çeteleri canlandırarak yeni yıkımlara, yeni katliamlara ve ‘bir daha asla’ dediğimiz insanlık suçlarına açık hale getirecektir.

On yılları alacak bir yıkımı, katliamı, demografik değişimi ve yenilgiye uğratılan katil ve tecavüzcü çetelerin tekrar örgütleneceği bir süreci başlatacaktır.

Bölgede kadınların öncülüğünde hedeflenen demokratik yaşam modeline, halkların çatışmadan uzak, eşit ve bir arada yaşam umutlarına darbe vurulmuş olacaktır.”

MUHALEFET PARTİLERİNE SESLENİYORUZ

  • Pervin Buldan:

”Halkları kendi topraklarından koparacak, geleceğe ipotek koyacak bir siyaseti biz kadınlar asla kabul etmiyor, reddediyoruz ve bunun karşısında duracağımızı bir kez daha deklare ediyoruz!

Buradan bir kez daha, AKP’nin savaş politikalarına onay veren ve bu haliyle bir ittifakın içinde yer alan muhalefet partilerine de sesleniyoruz: Eğer bu ittifakın bir parçası olarak tarihte yer almak istemiyorsanız, yıkım, istikrarsızlık, ölüm, acı ve yoksulluk dışında hiçbir şey getirmeyecek olan bu kirli siyasetin bir parçası olmaya son verin!

Aksi takdirde Türkiye halklarının, özellikle Kürt ve Türklerin tarih birliğinin, birlikte yaşama temellerinin ve duygu bağının ciddi bir biçimde zedelenmesinde sizin de rolünüz olacaktır.

Bunu bir oyun ve kitleleri gaza getirecek bir proje olarak görenler, halkların ve en önemlisi de kadın ve çocukların yaşayacağı yıkımı, acıyı ve geleceksizliği görmek zorundadır.

Dünya tarihi savaşın bu yüzünü defalarca Bosna’da, Filistin’de, Cezayir’de, Libya’da, Irak’ta, Avrupa’da gördü. Tıpkı 8 yıldır Suriye’de görüldüğü gibi. Savaşların ardında kalanın, acı ve ölüme neden olan insanlık suçları olduğunu hepimiz biliyoruz.”

CADI AVINI KABUL ETMİYORUZ‘ 

  • Pervin Buldan:

”Biz kadınlar halkların barış içinde yaşamasına, kendi topraklarında kendi geleceklerini kendilerinin belirlemesine engel olacak her türlü politikaya hayır diyoruz.

Kadınların bin bir emek, mücadele ve ağır bedellerle elde ettiği kazanımlarının gasp edilmesini kabul etmiyoruz. 

Kuzey ve Doğu Suriye’de kadınlar öncülüğünde yükseltilen değerlerin hedef alınmasını, kadın ve çocukların yaşamlarının, yaşam alanlarının bombalar altında yok edilmesini; kadın düşmanı çetelerin tekrar güçlenerek kadınları köleleştirmesini; Kadınların topraklarından kopartılarak göçe zorlanmasını; Şengal, Musul ve en son Afrin’de gördüğümüz kadınların, çetelerin insanlık dışı uygulamalarına açık hale getirilmesini; Savaşa karşı çıkarak barış için sözünü söyleyen demokratik kamuoyuna yönelik yargı eliyle girişilen cadı avını kabul etmiyoruz.”

BARIŞ MÜCADELESİNİ ÖRGÜTLEMEYE ÇAĞIRIYORUZ‘ 

  • Pervin Buldan:

”İktidarın bu politikalarını meşru görmüyor ve bir an önce sonlandırılması çağrımızı yineliyoruz.

Başta kadınlar olmak üzere Türkiye halklarına ve tüm demokratik kamuoyunu iktidara dur demeye ve barış mücadelesini örgütlemeye çağırıyoruz.

Biz kadınlar olarak özellikle demokratik bir Suriye’nin geleceği açısından demokratik bir anayasaya olan ihtiyacı ifade etmek istiyoruz.

Bugün Suriye’deki çözümün aslında en önemli gerekçesi belki de şuan mevcut anayasadır. Suriye’de yaşananların aslında ana nedeni şu anda yürürlükte olan anayasadır.

Suriye halklarının, kendi iradesini kabul ettirebileceği yeni bir demokratik anayasaya ihtiyaç vardır. Biz kadınların da böyle bir talebi var.”

İLGİLİ HABER

gazeteduvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: