Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon konusunda Cumhurbaşkanı’na verilen iznin bir yıl uzatılması kabul edildi.

1 yıl daha uzatılan Tezkere; AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti’nin oyları ile kabul edildi.

  • Kabul edilen tezkere ile;

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), Irak ve Suriye’deki terörist unsurlarla mücadelesi kapsamında sınır dışında görevlendirilmesi öngörülüyor.

  • İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray:

”İYİ Parti olarak bu yıl da bu izin yetkisini vermekte hiçbir tereddüt göstermeyeceğiz.”

”Bu kararımızı belirleyici unsur; Türkiye Cumhuriyeti’nin var oluşuna yönelik tehditlerin ciddi boyutlara ulaşması.”

“En hayati yüksek çıkarlarımız tehlikededir. Tehdit ve tehlike bu kadar açık ve somutken biz tezkereye ‘hayır’ demeyi aklımızdan bile geçirmeyiz.”

TUZAĞA ÇEKİLDİK’

”ABD Başkanı Donald Trump, dün akşam, Türkiye’ye yönelik, Türk milletini tehdit etmek ve küçük düşürmekle kalmamıştır, Cumhurbaşkanı’nda somutlaşan iktidarı da feci ve aldatıcı bir tuzağın içine çekmiştir.”

DAVETİ GERİ ÇEVİRİN’

”Türk milletini, bu yüce çatısı altında yer alan bütün milletvekillerini, başta Erdoğan olmak üzere bu hakarete gereken cevabı gerekli ağırlıkta vermeye davet ediyorum. ilk iş olarak Trump’ın, Beyaz Saray davetinin geri çevrilmesi gerekli.”

‘KRİTİK DÖNEMİ YAŞIYORUZ

  • HDP Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy:

“Biz bu tezkerelere içimiz yana yana ‘evet’ demeyeceğiz, gönül rahatlığı ile ‘hayır’ diyeceğiz.”

”Türkiye 40 yıldır sınır ötesi operasyon yapıyor. Geldiğimiz noktada Kürt sorunu konusunda en kritik dönemi yaşıyoruz”

”Türkiye’nin güvenlik kaygıları ‘doğru değil’. Kürtlerin Suriye’de Kuzey Irak’takine benzer bir bölgeye sahip olmaları gerçek bir tehdit olarak görülüyor.”

“Bu meseleler tezkerelerle çözülmez. Bir an önce Suriye’de istikrarlı, demokratik bir rejimin ortaya çıkması gerekiyor. Suriye’de olan bütün ülkelerin oradan zaman içinde çıkması gerekiyor. Suriye ile ilgili masada herkes var ama orada yaşayan halklar yok.”

‘BİZE KİMSE NE YAPACAĞIMIZI SÖYLEYEMEZ

  • CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç:

“Bir ülkenin muhatabı başka bir ülke olmalıdır. Bizim muhatabımız terör örgütleri olamaz.”

“Bize kimse ama kimse ABD de dahil ne yapacağımızı söyleyemez. Ne yapacağımızı yüzyıllara dayanan devlet kültürümüzle, tarihi birikimimizle biz biliriz.”

”Torba yasa gibi ‘torba tezkere’ getirildi. her ülke kendine özgü koşullar taşır. Meclisin elinden birine ‘evet’ birine ‘hayır’ deme tercihi alındı.”

“Birlikte çözüm aradığınız ABD lideri dün bilgisayarı başında, tüm dünya nezdinde Türkiye’ye, size ültimatom verdi.”

“Tehdit bile değil. Yekten Türkiye’yi aşağıladı. Ben Cumhuriyet çocuğuyum, bu ülkenin evladıyım. Benim ağrıma gidiyor, sizin ağrınıza gitmiyor mu?”

“Bütün görüşmelerde Suriye’de toprak bütünlüğüne duyulan saygıyı tekrarlamalıyız. Harekatın amacını, süresini ve öngörülen sonuçlarını açıklamalıyız. Suriye, Şam ile Esad ile aracısız konuşmayı başarmalıyız.”

”PKK, IŞİD ve tüm terör örgütlerine karşı sınır güvenliğimiz önemlidir, korumalıyız. Bölge halkının can ve mal güvenliğini garanti etmeliyiz. Adaletli olacağımızı, Türk askerinin adalet dışında bir zulme asla alet olmayacağını bölge halkına iyi anlatmalıyız. Kimseye ayrımcılık yamayacağımızın sözünü vermeliyiz.”

”İç politikada savaştan çıkar sağlayan tutumu bir kenara bırakmalıyız. Çocukların kanı üzerinden siyasi hatalarınızı asla temizlemeye kalkmamalısınız.”

”Yanlış dış politikanız nedeniyle bugüne kadar karşı karşıya kaldığımız bir gerçek var, bizim askerlerimiz maalesef orada. Onların can güvenliği ve hayatı, bizim her şeyimizdir. ‘Hayır’ demememizin, evlatlarımız için olduğunu gayet iyi bilin; vatanımız, onurumuz için olduğunu gayet iyi bilin; bölgenin barışı için olduğunu gayet iyi bilin. Biz, vatanın, milletimizin, ordumuzun, bayrağımızın yanında durmaya devam edeceğiz. Siz de artık gerçekleri görün ve emperyalistlerin eş başkanlığını yapmaktan vazgeçin.”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: