‘Trump bir telefon görüşmesiyle Rusya, İran ve IŞİD’e hediye verdi!’

Share this content:

ABD Başkanı Donald Trump’ın IŞİD’le mücadele koalisyonundaki eski özel temsilcisi Brett McGurk…

Brett McGurk

McGurk, Trump’ın Suriye’nin kuzeyinden çekilme ve Türkiye’nin olası harekatının önünüaçma kararını eleştirdi…

  • McGurk:

”Trump’ın Erdoğan’la konuşmasının ardından Beyaz Saray’ın yaptığı açıklama, sahada olan biteni zerrece anlamaktan yoksun olduklarını gösteriyor”

“Trump bu gece yabancı bir liderle bir telefon görüşmesinin ardından Rusya, İran ve IŞİD’e hediye vermiştir.”

ABD Başkanı’nın IŞİD’le mücadele koalisyonundaki eski özel temsilcisi Brett McGurk, yaptığı uzun açıklamada eski patronunu yerden yere vurdu.

  • ABD Başkanı’nın geçtiğimiz aralık ayında yaptığı Suriye’den çekilme açıklaması üzerine istifa eden McGurk’un açıklamaları:

”Donald Trump bir Başkomutan değildir. Bilgi edinmeden, görüş alışverişi yapmadan düşüncesizce kararlar veriyor. Askeri personeli hiçbir destek olmadan tehlikeye sokuyor. Esip gürlüyor ve sonra hasımlar onun blöfünü gördüğünde ya da sert çıkan bir telefon görüşmesiyle karşılaştığında müttefiklerimizi korunmasız bırakıyor.”

ABD’nin ELİNDE ESİR YOK!

”Trump’ın Erdoğan’la konuşmasının ardından Beyaz Saray’ın bu gece yaptığı açıklama, sahada olan biteni zerrece anlamaktan tümüyle yoksun olduklarını gösteriyor. ‘ABD’ elinde herhangi bir IŞİD esiri tutmamaktadır. Onların hepsi Trump’ın Türkiye’nin masasına servis ettiği Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) elindedir.”

TÜRKİYE’nin KAPASİTESİ YOK!

”ABD Dışişleri ve Savunma Bakanlıklarının IŞİD’in dirilişinin çekirdeğini barındırdığı uyarısını yaptığı Hol Kampı’ndaki 60 bin esiri idare etmeye Türkiye’nin ne niyeti ne arzusu ne de kapasitesi var. Tersine inanmak ulusal güvenliğimizle pervasızca kumar oynamaktır.”

POMPEO NEREDE?

”Türklerin teklif ettiği ‘güvenli bölge’ Türkiye’nin sınırını Suriye’nin içine 30 km yayacak, buna Hıritsiyanların, Kürtlerin ve diğer savunmasız azınlıkların yaşadığı bölgeler dahil. Diplomatlarımız erken davranıp böyle bir yıkımı önlemeye yönelik bir plan üzerinde çalışıyordu. (ABD Dışişleri Bakanı) Pompeo nerede?”

‘GÜVENLİK MEKANİZMASI’

”Aslında ABD’li yetkililer SDG’ye bir ‘güvenlik mekanizması’ planı imzalattı. Bu plan kapsamında Türkiye’nin sınırötesine geçmesinin önüne geçeceği gerekçesiyle sınırın Suriye tarafındaki tüm savunma bariyerleri kaldırıldı. ABD’nin Avrupa Komutanlığı EUCOM bunu tam da dün açıkladı. Trump bu planla ilgili hiç bilgilendirilmiş miydi?”

SDG’yi KALMAYI PLANLADIĞIMIZA İKNA ETMİŞTİK…

”Politikayı ben idare ederken Trump benzeri bir düşüncesiz karar almıştı. Bunun üzerine istifa ettim, bununla ilgili yazdığım makaledeki her sözün arkasındayım. Bu gece bunun üzücü bir yeniden gösterimi yaşandı, ama daha da beteri gibi gözüküyor, çünkü aradan geçen zamanda ABD’li yetkililer SDG’yi kalmayı planladığımıza ikna etmişti.”

ABD DIŞ POLİTİKASI KUSURU...

”ABD’nin dış politika yelpazesinin özünde benzer bir kusur var: Minimalist bir başkan için maksimalist hedefler ile olguları değerlendirmek, seçenekler geliştirmek veya acil durumlara hazırlanmak süreçlerinin yokluğu birleşiyor. Personelimiz en ufak anlaşmazlık anında açıkta kalıyor.”

”Uzun lafın kısası: Trump bu gece yabancı bir liderle bir telefon görüşmesinin ardından Rusya, İran ve IŞİD’e hediye vermiştir.”

İLGİLİ HABER

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.