Flaman Hükümeti’nde Türkiyeli Bakan!

Zühal Demir, Çevre, Turizm, Enerji ve Adalet Bakanı oldu.

Belçika’da daha önce ‘Yoksullukla Mücadele ve Fırsat Eşitliği’ politikalardan sorumlu devlet bakanlığı yapan Türkiyeli Zühal Demir yeni kurulan Flaman Hükümeti’nde Çevre, Turizm, Enerji ve AdaletBakanı oldu…

Zühal Demir

Türkiyeli Bakan!

Daha önce Belçika’da ‘Yoksullukla Mücadele ve Fırsat Eşitliği’ politikalardan sorumlu devlet bakanlığı yapan Zühal Demir yeni kurulan Flaman Hükümeti’nde; ‘Çevre, Turizm, Enerji ve Adalet Bakanı’ oldu….

Yeni Flaman İttifakı Partisi (NV-A) geçtiğimiz aylarda hükümetten çekilerek krize yol açmıştı. Zuhal Demir’in NV-A üyesi.

Madenci ve sendikacı kızı Zuhal Demir Şubat 2017’den Aralık 2018’e kadar federal düzeyde yoksullukla mücadele ve eşit haklar bakanı olarak görev yaptı…

Belçika’nın en iyi üniversiteleri arasında bulunan KUL’de hukuk bölümünü bitirdi.

2010 yılında ilk defa genel seçimleri kazanarak parlamentoya girmeyi başarmıştı.

Belçika’nın Limburg bölgesinden seçimlere katılmış ve 26 Mayıs tarihinde yapılan genel seçimlerde 61 bin 444 oy almıştı.

2015 yılında Flaman P-Magazine dergisi için Belçika Parlamentosu’nda fotoğrafçılara şeffaf giysiler ile poz vermesi tartışmaya yol açmıştı.

Yıl 2018, Zühal Demir, Belçika Eşit Haklar ve Yoksullukla Mücadeleden Sorumlu Bakanı iken…

  • Belçika’da Flaman milliyetçisi N-VA partisinden Eşit Haklar ve Yoksullukla Mücadeleden Sorumlu Devlet Bakanı Zuhal Demir, Gent şehrinde Türk asıllı öğrencilere okul sonrası Türkçe dersi verilmesine tepki göstermişti. 

AKP’li Ömer Çelik, Zühal Demir’in bu çıkışına sert cevap vermişti;

Zühal Demir – Ömer Çelik
  • ”Eşit Haklar’dan sorumlu bakanın böyle bir açıklama yapması utanç verici Bu sözler söylenirken ‘entegrasyon”dan bahsedilmesi de çok yanlış. Resmen en kaba haliyle asimilasyon çağrısı bu.”
  • ”Entegrasyonun sağlıklı olması için insanların ana dillerini öğrenmelerinin ve kimliklerini geliştirmelerinin önünde engel olmaması gerekir.İnsanların ana dillerini yasaklama çağrısı yaparak entegrasyondan bahsetmek sadece asimilasyoncu politikalara daha renkli kılıf bulmaktan ibarettir.”
  • ”Bu Bakan, geçen sene, ‘Müslümanların bazen zorlamayla da olsa Batı’nın değerlerini benimsemesi gerektiğini’ söylemişti. Bu zihniyeti tanıyoruz. Orjinal değil. Afrika’da Asya’da ve başka coğrafyalarda kültür dayatma adına büyük zalimliklere imza atmış bir zihniyetin güncellenmiş hali. Bu zihniyet birilerini ‘aydınlanma”ya zorlama hakkını kendinde gören en baskıcı zihniyettir. Bu, ‘aydınlanmış despotizm”dir.”
  • ”Bugün Avrupa demokrasileri için  tehdit dışardan değil içerdendir. Bu baskıcı zihniyet demokrasiyi tehdit etmektedir.”
  • Bu Bakanın bu sömürgeci sözlerini okuyunca zihnimde Frantz Fanon’un ‘siyah deri, beyaz maskeler’ kitabı satır satır canlandı yeniden.

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.